Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
ευχαριστώ για τις απαντήσεις , αποφάσισα πως θα πρέπει να πάρω τις 48ωρες κάρτες για 3,5 μέρες στην Βενετία.(στη συνέχεια περπάτημα)
Σχετικά με το φαγητό , αν μπορούν ας προτείνουν και εδώ οι ειδικοί 2-3 εστιατόρια για κουζίνα του Βένετο(δυσκολεύομαι με την αναζήτηση των συγκεκριμένων θεμάτων στο καινούριο σαιτ).

Μην με κράξετε -(συνοδεύω 13χρονο και 9χρονο -αγόρια) - είναι ιεροσυλία να αφιερώσω μισή μέρα στην Aqualandia στο Lido ? ή απλά δεν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα? έχει κανείς εμπειρία?
Τέλος , την ημέρα της επιστροφής μας, φεύγοντας απο Βενετία (αναχωρούμε απο Μιλάνο )-μετά απο 10ημερο στην Β.Ιταλία και επειδή πετάμε αργά το απόγευμα τι προτείνετε για στάση μερικών ωρών? Η Padua είναι καλή επιλογή για λίγες μόνο ώρες?
Τhanks!
Ευτυχια καλημερα.. τι εννοεις θα παρεις 48 αωρες καρτες??? (μημπως δεν σου χρειάζονται?) Νομιζω οτι εχεις μπερδευτει λιγο... Θα πας Βενετία οκ? Που ειναι το ξενοδοχειο που θα μένεις.. ? θα καθησεις 2 ή 3 μερες..?? Πριν 2 εβδομαδες ημουν Βενετία.. Εμενα στο ΤΡΕΒΙΖΟ με το τραινο 3 ευρώ πηγαμε Βενετία . Την πρωτη μερα ποδαροδρομο...12 ωρες.. και την Δευτερη μερα.. μια δωδεκαωρη καρτα για βαπορετα 18 ευρώ... Αυτα ειναι.!! την 48 ωρη που λες μημπως δεν την Χρειάζεσε??
Εγώ πάντως 3 φορά στην Ιταλία δεν καταφερα να ανακαλυψω την καλή Ιταλική κουζίνα ...ισως βεβαια να ειμαι λίγο δύσκολη λόγω δουλειάς... Εχουν μαγειρεψει Ιταλοι στο μαγαζι μου καταπληκτικά..!! ..αλλα στην Ιταλία ακομη δεν ανακάλυψα το καλό φαγητό... περα απο Παστα Πιτσα και σαλατα.. και με οποιο τροπο ειναι φτιαγμενα...ειναι νοστιμα...αλλα ειναι τα ιδια...σαν να λενε χοιρινο λεμονατο..κοκινιστο.μπεκρη μεζε..με πατατες..με κολοκυθια...κλπ. Η Παντοβα ειναι ομορφη πολη! αν πας για φαγητό βρες το MADRILO εννοείτε παλι πάστα-Πιτσα... αλλα καλό Εμεις ρωτησαμε ντοπιους και μας το σύστησαν.. ΑΑ το LIDO.. ομορφο νησι.. μπροστα στο λιμανι και σε εκταση 2 -3 τετραγωνα εχει μια αγορα με πολλα μαγαζια κυρίως για φαγητο..πιο μεσα δρομους με ομορφα σπιτια..πρασινο..καναλια ( αν εχεις παει Πριγκηπονησια κατι θα σου θυμίσει..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.αλλα στην Ιταλία ακομη δεν ανακάλυψα το καλό φαγητό... περα απο Παστα Πιτσα και σαλατα.. 2.αν πας για φαγητό βρες το MADRILO εννοείτε παλι πάστα-Πιτσα... .
1. Ε δεν πειραζει. Αν νομιζεις οτι αυτη ειναι η ιταλικη κουζινα οκ. Ανοιξε μια βικιπεδια κ την επομενη φορα με καλυτερη προετοιμασια.
2.σε πιτσερια οπως αυτη που προτεινεις, δυσκολο να βρεις κατι αλλο. Βαλτε παλι στη βικιπεδια cucina veneziana να δειτε τοπικη κουζινα. Που φυσικα δεν εχει καμμια σχεση με το τουριστικο κλισε πιτσα-παστα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Εγώ πάντως 3 φορά στην Ιταλία δεν καταφερα να ανακαλυψω την καλή Ιταλική κουζίνα ...ισως βεβαια να ειμαι λίγο δύσκολη λόγω δουλειάς... Εχουν μαγειρεψει Ιταλοι στο μαγαζι μου καταπληκτικά..!! ..αλλα στην Ιταλία ακομη δεν ανακάλυψα το καλό φαγητό...
Με όλο το θάρρος δεν νομίζω ότι είσαι δύσκολη στο φαγητό λόγω δουλειάς, απλά μάλλον δεν ξέρεις να τρως... εάν τα γευστικά σου γούστα εξαντλούνται στο τουριστικό κλισέ πίτσα-πάστα-σαλάτα τότε φυσικά η Βενετία δεν έχει καλό φαγητό. Υπάρχουν δεκάδες πιτσαρίες στην Ελλάδα που υπηρετούν άριστα αυτό το φασόν φαγητό σαβούρα, δεν χρειάζεται να τρέχεις στη Βενετία για να το δοκιμάσεις... επαναλαμβάνω, η Βενετία έχει εξαιρετικό φαγητό και υπάρχουν εκεί πάμπολα εστιατόρια τα οποία με μαεστρία υπηρετούν την γαστριμαργική τέχνη... η Βενετσιάνικη κουζίνα με βάση φυσικά το ψάρι πρωτοπορεί και συναρπάζει... είναι άξιος της τύχης του λοιπόν όποιος πηγαίνει στην Βενετία και ψάχνει στα τουριστικά εστιατόρια να φάει πίτσα με το μέτρο ή πλαστική καρμπονάρα... καταλαβαίνω ότι το καλό φαγητό και ειδικά στη Βενετία, κοστίζει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και σε καμιά περίπτωση δεν έχει σχέση με ευφάνταστες γευστικές υπερπαραγωγές που συναντάς στην Γαληνοτάτη...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Με όλο το θάρρος δεν νομίζω ότι είσαι δύσκολη στο φαγητό λόγω δουλειάς, απλά μάλλον δεν ξέρεις να τρως... εάν τα γευστικά σου γούστα εξαντλούνται στο τουριστικό κλισέ πίτσα-πάστα-σαλάτα τότε φυσικά η Βενετία δεν έχει καλό φαγητό. Υπάρχουν δεκάδες πιτσαρίες στην Ελλάδα που υπηρετούν άριστα αυτό το φασόν φαγητό σαβούρα, δεν χρειάζεται να τρέχεις στη Βενετία για να το δοκιμάσεις... επαναλαμβάνω, η Βενετία έχει εξαιρετικό φαγητό και υπάρχουν εκεί πάμπολα εστιατόρια τα οποία με μαεστρία υπηρετούν την γαστριμαργική τέχνη... η Βενετσιάνικη κουζίνα με βάση φυσικά το ψάρι πρωτοπορεί και συναρπάζει... είναι άξιος της τύχης του λοιπόν όποιος πηγαίνει στην Βενετία και ψάχνει στα τουριστικά εστιατόρια να φάει πίτσα με το μέτρο ή πλαστική καρμπονάρα... καταλαβαίνω ότι το καλό φαγητό και ειδικά στη Βενετία, κοστίζει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και σε καμιά περίπτωση δεν έχει σχέση με ευφάνταστες γευστικές υπερπαραγωγές που συναντάς στην Γαληνοτάτη...
σας ευχαριστώ πολυ για τα καλά σας λόγια ..θα ηταν όμως εγενικότερο να απαντησετε στη φίλη μας και να δωσετε την δική σας γνωμη - εμπειρία και Ισως και ενα πιο συγκεκριμένο εστιατόριο Ονομα/Διευθυνση για να φωτήσετε και μενα την αδαή.. Εγώ απλώς ειπα την γνωμη μου και την εμπειρια μου ως ταξιδιώτης..Αλλωστε για αυτό δεν ειναι το φορουν...Η μημπως ειναι για να αποδειξουμε ποιος ειναι πιο βλάκας απο τους αλλους??
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Πρώτο, δε διάβασες νομίζω τους όρους του φόρουμ Απαγορεύονται τα κεφαλαία. Δεύτερον, ο Τράβελερ δε σε πρόσβαλε, μόνο την γνώμη του είπε. Υπάρχει και το tripadvisor με άπειρα εστιατόρια, ταξινομημένα με βάση κουζίνας, τιμής, περιοχής και με σχόλια πελατών.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ απλώς ειπα την γνωμη μου και την εμπειρια μου ως ταξιδιώτης..Αλλωστε για αυτό δεν ειναι το φορουν...Η μημπως ειναι για να αποδειξουμε ποιος ειναι πιο βλάκας απο τους αλλους??
και καλά έκανες και είπες την εμπειρία σου. γι αυτό υπάρχει το φορουμ για να μαθαινουμε από τους άλλους. έτσι κι εγώ οταν πηγα στη Βενετία δεν ήξερα πού να φάω, διάβασα τις πολλές προτασεις που ηδη υπαρχουν στο φορουμ και εφαγα εξαιρετικά. όχι φυσικά πίτσα-πάστα..ενδεικτικά από τη βικιπαίδεια μερικά εξαιρετικά πιάτα από Βενετο:
sarde in saor
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_1_1e_Sarde_in_sa16c95875c8aee66b021fd775b5c3b38b.jpg

risi e bisi
sepe col nero
at1_gstatic_com_images_ae27a646444742ee018e31313429b47a._.jpg

moeche
at3_gstatic_com_images_f9380a15d684b486d6a42a43016f9195._.jpg

poenta e schie
at3_gstatic_com_images_4174761672c1ffe6d2441502e08a2443._.jpg

και τελος το κορυφαιο περιφημο συκωτι...
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_3_31_Fegato_allaab10deae386d6d48494dbc43c3d8e82f.jpg
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Πραγματικά δεν κατανοώ τους λόγους της παρεξήγησης... το ότι μάλλον δεν ξέρεις να τρως δεν στο είπα για να παρεξηγηθείς αλλά για να καταλάβει ο κόσμος ότι δεν πρέπει να βασίζεται στην γνώμη κάποιου που πηγαίνει στη Βενετία και τρώει πίτσα-πάστα... ειλικρινά λυπάμαι αν νομίζεις ότι σε προσέβαλα αλλά με το φαγητό και ειδικά αυτό της Βενετίας δεν πρέπει να παίζουμε...

Όσο για το άλλο που ζήτησες, τα έχω χιλιογράψει στο παρελθόν, αλλά ευχαρίστως να με αντιγράψω...
Έτσι για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι... καλή όρεξη και την επόμενη φορά που θα βρεθείς στην Γαληνοτάτη σίγουρα θα ξέρεις που θα φας...

Έγινε αρκετός ντόρος τώρα τελευταία για το πως θα φας στη Βενετία χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία...

To La Cantina είναι μαγαζί περίπτωση... στο Cannaregio, στα μέσα περίπου της Strada Nova, κοντά στην εκκλησία του San Felice... ότι πρέπει για ένα γρήγορο proseco και μια σαλάτα... ιδανικό για ένα μεσημεριάτικο τσίμπημα... οι σαλάτες τα τυριά και τα αλλαντικά του θεικά...

La Cantina in Venice | Food & Wine

Το All Arco βρίσκεται δίπλα στη γέφυρα του Rialto από την πλευρά του San Polo... κλασσικό bacaro με μεγαλη ποικιλία κρασιών, εκπληκτικούς μεζέδες και super panini...
Extra bonus ο υπέροχος κόσμος που συνωστίζεται μέσα και έξω...

All'Arco Review | Venice | Fodor's Restaurant Reviews

Μέχρι πρόσφατα νόμιζα πως το καλύτερο παγωτό του κόσμου βρίσκονταν ή στο Παρίσι ή στη Ρώμη... πόσο έξω έπεσα... πηγαίνετε στην Alaska και θα με δικαιώσετε... προσοχή μην με ξενερώσετε διαλέγοντας συμβατικά παγωτά τύπου κρέμα και σοκολάτα... κάντε την υπέρβαση και ντερλικώστε κάρδαμο, τζίντζερ και ότι άλλο μυστήριο έχει ο μυστήριος...

Frommer's Favorite: Alaska gelato in Venice on Behind the Guides

Για το All Testiere και το Antico Dolo μίλησε ο Gts πιό πάνω... είναι και τα δύο εστιατόρια υπερπαραγωγές... προσοχή, κανένα από τα δύο δεν είναι φτηνό, 60?-70? το κεφάλι με ένα μπουκάλι κρασί και στα στα δύο χρειάζεται κράτηση γιατί είναι πολύ μικρά...

Restaurant "Antico Dolo" in Rialto, Venice: Venetian cooking
Home

Πάρτε άλλα δύο, το ένα ελαφρώς φτηνότερο Vini da Gigio :: Ristorante a Venezia - cucina tradizionale veneziana και το άλλα στα ίδια επίπεδα τιμών Restaurant Corte Sconta Venice - Venice Castello Restaurant

Και τα δύο είναι εξαιρετικά...

Κλείνω λέγοντας ότι το φαγητό στην Βενετία μπορεί να είναι ακριβό αλλά είναι πραγματικά μαγευτικό... θα φάτε φυσικά ψάρι και πάστα με θαλασσινά... το κρέας αφήστε το για κάπου αλλού...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
και καλά έκανες και είπες την εμπειρία σου. γι αυτό υπάρχει το φορουμ για να μαθαινουμε από τους άλλους. έτσι κι εγώ οταν πηγα στη Βενετία δεν ήξερα πού να φάω, διάβασα τις πολλές προτασεις που ηδη υπαρχουν στο φορουμ και εφαγα εξαιρετικά. όχι φυσικά πίτσα-πάστα..ενδεικτικά από τη βικιπαίδεια μερικά εξαιρετικά πιάτα από Βενετο:
sarde in saor
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_1_1e_Sarde_in_sa16c95875c8aee66b021fd775b5c3b38b.jpg

risi e bisi
sepe col nero
at1_gstatic_com_images_ae27a646444742ee018e31313429b47a._.jpg

moeche
at3_gstatic_com_images_f9380a15d684b486d6a42a43016f9195._.jpg

poenta e schie
at3_gstatic_com_images_4174761672c1ffe6d2441502e08a2443._.jpg

και τελος το κορυφαιο περιφημο συκωτι...
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_3_31_Fegato_allaab10deae386d6d48494dbc43c3d8e82f.jpg
Ευχαριστώ για την απάντηση...αλλα συγνωμη..δεν ζητησα να μαθω τι να φαω....εγω απλώς ειπατη γνωμη μου οτι το φαγητό τους δεν μου αρεσε...δεν μου αρεσε...γιατι εφαγα αυτα που εφαγα....Και συγνωμη δηλαδη που ειπα και τη γνωμη μου....!!! Αληθεια εσυ ολα αυτα τα εχεις δοκιμάσει??..θα ηταν τελεια ε??
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πραγματικά δεν κατανοώ τους λόγους της παρεξήγησης... το ότι μάλλον δεν ξέρεις να τρως δεν στο είπα για να παρεξηγηθείς αλλά για να καταλάβει ο κόσμος ότι δεν πρέπει να βασίζεται στην γνώμη κάποιου που πηγαίνει στη Βενετία και τρώει πίτσα-πάστα... ειλικρινά λυπάμαι αν νομίζεις ότι σε προσέβαλα αλλά με το φαγητό και ειδικά αυτό της Βενετίας δεν πρέπει να παίζουμε...

Όσο για το άλλο που ζήτησες, τα έχω χιλιογράψει στο παρελθόν, αλλά ευχαρίστως να με αντιγράψω...
Έτσι για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι... καλή όρεξη και την επόμενη φορά που θα βρεθείς στην Γαληνοτάτη σίγουρα θα ξέρεις που θα φας...


Δηλαδή αν εσυ διαβαζες αυτό απο μενα προς εσενα που ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω....θα ελεγες...αααα τι καλή κοπελα!!..κουλλλ ( αγγλικα επιτρεπετε να γραφουμε??? " Βενετσιάνικη κουζίνα με βάση φυσικά το ψάρι πρωτοπορεί και συναρπάζει... είναι άξιος της τύχης του λοιπόν όποιος πηγαίνει στην Βενετία και ψάχνει στα τουριστικά εστιατόρια να φάει πίτσα με το μέτρο ή πλαστική καρμπονάρα... κ...".. Τελος παντων...επειδη το φορουμ νομιζω οτι δεν ειναι για προσωπικες αντιπαραθεσεις....καλλίτερα να σταματησει εδώ... Ευχαριστώ για το χρονο που διαθεσατε για μενα...αλλα δεν ζητησα καμμια πληροφορία.....δεν ξερω πως εχει προκειψει ολος αυτος ο διαλογος....
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
και καλά έκανες και είπες την εμπειρία σου. γι αυτό υπάρχει το φορουμ για να μαθαινουμε από τους άλλους. έτσι κι εγώ οταν πηγα στη Βενετία δεν ήξερα πού να φάω, διάβασα τις πολλές προτασεις που ηδη υπαρχουν στο φορουμ και εφαγα εξαιρετικά. όχι φυσικά πίτσα-πάστα..ενδεικτικά από τη βικιπαίδεια μερικά εξαιρετικά πιάτα από Βενετο:
sarde in saor
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_1_1e_Sarde_in_sa16c95875c8aee66b021fd775b5c3b38b.jpg

risi e bisi
sepe col nero
at1_gstatic_com_images_ae27a646444742ee018e31313429b47a._.jpg

moeche
at3_gstatic_com_images_f9380a15d684b486d6a42a43016f9195._.jpg

poenta e schie
at3_gstatic_com_images_4174761672c1ffe6d2441502e08a2443._.jpg

και τελος το κορυφαιο περιφημο συκωτι...
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_3_31_Fegato_allaab10deae386d6d48494dbc43c3d8e82f.jpg
Τελεια πιατα!!...τα εχεις δοκιμάσει..???
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τελεια πιατα!!...τα εχεις δοκιμάσει..???
Ναι. Οταν πας παλι να τα δοκιμασεις. Η οποιος αλλος διαβαζει. Ειναι δημοσια η συζητηση, οχι προσωπικη μας. Και δεν χρειαζεται να κανεις παραθεση ολες τις φωτο παλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.646
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom