Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

winshell

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Λοιπόν τα φώτα σας και πάλι. Φεύγουμε Παρασκευή πρωι και γυρνάμε Τρίτη μεσάνυχτα. Και επειδή είμαι άπληστη και θέλω να πάρω μια γεύση από όλα, λέω με το που φτάσουμε Μιλάνο να πάμε με τρένο Κόμο, να μείνουμε δυο βράδια εκεί και να δούμε Κόμο, Brunate, Bellaggio, Varenna. Κυριακή πρωι να πάμε με τρένο Βενετία, να μείνουμε και εκεί δυο βράδια και Τρίτη πρωι, να επιστρέψουμε με τρένο στο Μιλάνο, να αφήσουμε τις αποσκευές στον χώρο φύλαξης του σταθμού και να κάνουμε και μια βόλτα στο Μιλάνο, πριν φύγουμε.

Τι λέτε; Βγαίνει το πρόγραμμα; Έχετε κάποιες προτάσεις ή παρατηρήσεις; Και ξέρετε κάποιο value for money ξενοδοχείο στο Κόμο; Ευχαριστώ!:xmas_wink:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αφού θες να το κάνεις express (σαν κάτι άλλους, ονόματα δεν λέμε :xmas_redface:), θεωρώ πως σου βγαίνει, ειδικά αφού η επιστροφή σας είναι αργά το βράδυ.
Έχεις τσεκάρει ωστόσο τα δρομολόγια τρένων από Βενετία - Μιλάνο και από/ προς το αεροδρόμιο;
Να λάβεις υπόψιν την ώρα που κλείνει στο Malpensa το γραφείο φύλαξης αποσκευών(αν θυμάμαι καλά στις 20.00 βάζει λουκέτο, αλλά τσέκαρέ το να είσαι σίγουρη) για να δείτε πόση ώρα σας μένει στο Μιλάνο για βόλτα.
Περιμένω τους πιο ειδικούς για Varenna και Belaggio(καθώς δεν πρόλαβα να τα τιμήσω) αν σε παίρνει να τα δεις σε δυο μέρες μαζί με το Κόμο και το Brunatte(αυτό είναι εύκολο με το funiculare). Έχω την αίσθηση πως απέχουν από Κόμο από μια ως δυο ώρες(ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει).
Όσο για τη Βενετία, δυο μέρες είναι ΟΚ αν είναι γεμάτες. Έχεις χρόνο ως το Μάρτη, να κάνετε ένα καλό προγραμματισμό ώστε να δείτε τουλάχιστον τα βασικά(να προλάβεις το Lido!).

Κάνε ένα check σε αυτό στο Κόμο, δεν είναι πάνω στη λίμνη, αλλά δίπλα στον σιδηροδρομικό σταθμό, ένα δεκάλεπτο από το κέντρο και για Κόμο νορμάλ τιμή εκείνη την εποχή.

Albergo - Hotel Borgovico, Lago di Como - Italia
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Αφού θες να το κάνεις express
2.Να λάβεις υπόψιν την ώρα που κλείνει στο Malpensa το γραφείο φύλαξης αποσκευών(αν θυμάμαι καλά στις 20.00 βάζει λουκέτο, αλλά τσέκαρέ το να είσαι σίγουρη)
1. αν είναι αυτό εξπρες το ημερήσιο τι είναι?:xmas_lol:
2. 06,00-22,00 κάθε μερα.
SEA - Aeroporti Milano Malpensa - Generali - Servizi utili
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
1. αν είναι αυτό εξπρες το ημερήσιο τι είναι?:xmas_lol:
2. 06,00-22,00 κάθε μερα.
SEA - Aeroporti Milano Malpensa - Generali - Servizi utili
Ζούμε για την ταλαιπωρία Σαμίωνα! :xmas_mrgreen: (Ειδικά όταν δεν μας δίνουν μέρες από δουλειά...)
Κάτι θυμόμουν με το 2 μπροστά, αλλά στα μηδενικά το 'χασα. Στις 22.00 λοιπόν κλείνει! :xmas_cheesygrin:
 

winshell

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ! Το Borgovico το έχω δει αλλά να σας πω την αλήθεια θα ήθελα κάτι λίγο πιο οικονομικό γιατι το δίνει 127.
Εχω δει αυτό Hotel Tre Re (Como, Italy) - Hotel Reviews - TripAdvisor
που βγαίνει στα 76 ευρω τη βραδιά. Και στη Βενετία Superior Lagoon View με 120 στο Α Tribute to Music, οπότε η διαμονη βγαίνει γύρω στα 100 τη μέρα.
 

DHMHTRIS

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας

Ειμαι καινούργιο μέλος και ψάχνω εισητήρια για βενετία τον απριλιο(Πασχα). Οι τιμές για την περίοδο αυτή που εβγαλε η ΑΝΕΚ και ΜΙΝΟΑΝ είναι πολυ υψηλες.
Θελω οικογενειακη καμπινα(4ΑΒ) ΜΕ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΟ (3 ΕΝΗΛ. και 2παιδιά )
και δινουν από 700-800 περίπου ευρω.
Υπάρχουν προσφορες τώρα η πρέπει να περιμένουμε λίγο;
Αν γνωρίζετε κάτι βοηθείστε!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μιλας για 5 άτομα που πληρώνουν +ΙΧ. σύνολο 700Ε. δεν φαινεται ακριβο. μία νορμάλ τιμή. ίσως να κατεβεί λίγο αν ζητήσεις προσωπικά έκπτωση από κάποιο πρακτορείο ή τα κεντρικά. δες με το early booking της ΑΝΕΚ μήπως το επεκτεινουν...
σε αυτή τη γραμμή και εκείνη την περίοδο μην περιμένεις προσφορά. αν βγει κατι, πολύ πιθανό, θα είναι για πιο νότια λιμανια.
 

DHMHTRIS

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ευχαριστω για το ενδιαφερον.
χτες ζητησα από ΜΙΝΟΑΝ το δρομολόγιο πατρα -βενετια και επιστροφή από ανκονα(απριλιος) και μου δίνει 748 ευρώ για ΑΒ4 +ΙΧ (3 ΕΝΗΛ-1ΠΑΙΔΙ-ΚΑΙ ΒΡΕΦΟΣ' ''DEC'')
να ζητησω προσφορα και μετά τις γιορτες;μηπως!!!!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
περίμενε αν θέλεις κ μετά τις γιορτες αν κ το βλέπω χλωμό να κατεβει αυτή η τιμή. σίγουρα πολύ πιο κάτω θα βρεις για Ανκόνα πηγαινε-έλα. μήπως σε συμφέρει, αν μπορείς φυσικά, να κάνεις τα χιλιόμετρα οδικά Ανκόνα-Βενετία? θα κάνεις <4 ώρες και θα γλιτώσεις 1 βραδυ στο πλοίο κ αρκετά χρηματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.830
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom