Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

cult

Member
Μηνύματα
44
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.
Με το φαγητο υπαρχει οντως θεμα.Οταν ειχα ξαναπαει στη Βενετια ειχα κατσι σε μια πιτσαρια απεναντι απο τη γεφυρα του ριαλτο αν θυμαμαι καλα και ναι η πιτσα δεν τρωγοταν.Διαβαζω διαφορους οδηγους για το που να φαμε αλλα βασικα οταν πεινασεις θα φας καπου κοντα εκει που εισαι οποτε δεν μπορω να ξερω που μπορει να ειμαι καθε ημερα.
Για το νερο το ιδιο και στη γαλλια σε εστιατορια παντα εφερναν evian h vittel και το χρεωναν 5 ευρω.
Μια ημερα ζητησα βρυσης και εκαναν οτι δεν καταλαβαιναν.
Κατι αλλο για τα βαπορετο.Να υποθεσω οτι κανουν κυκλο και ξαναγυριζουν πισω σωστα>?
ενας πληρης κυκλος ποσο κραταει?Ελεγα την πρωτη ημερα να το κανουμε εν ειδη μικρης κρουαζιερας αλλα απο οτι διαβασα αλλου τα βαπορετο ειναι παντα πιτα οποτε δε θα το ευχαριστηθουμε και πολυ.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ αυτό που έχω να τονίσω ( επειδή είδα πως έγινε ερώτηση για το φαγητό) είναι να προσέχετε πολύ που τρώτε. Εγώ σε ένα μαγαζί παρήγγειλα ένα τοστ και μου έβαλαν μέσα πόσα αλαντικά ( χωρίς να το ζητήσω). Το αποτέλεσμα ήταν εγώ να έχω εμετό και να χάσω μια μέρα στη Βενετία γιατί ήμουν στο κρεβάτι. Και να πω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το στομάχι μου. Επομένως πολλή προσοχή στο ποια εστιατόρια επιλέγετε. Επιπλέον συνηθίζουν να χρησιμοποιούν αρκετά το πιπέρι (ιδιαίτερα στις μακαρονάδες). Οπότε εαν δε θέλετε καλό θα ήταν να το επισημάνετε εξ αρχής για σιγουριά. Τέλος όσον αφορά το νερό, σε περίπτωση που δεν παραγγείλετε δεν θα σας φέρουν και όταν παραγγείλετε θα σας φέρουν ανθρακούχο. Το τελευταίο σχόλιο πιθανόν να το γνωρίζετε αν έχετε επισκεφθεί κι άλλες ευρωπαϊκές χώρες.
Εγώ πάλι όπου κ αν έφαγα στη Βενετία δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με το στομάχι μου.. Και εγώ γενικά έχω πρόβλημα!! Δεν θέλω να αναιρέσω την στομαχική σου διαταραχή απλά νομίζω ότι γενικεύεις αρκετά λέγοντας τα παραπάνω.. Επίσης δε μου έχει τύχει ποτέ να μου βάλουν κάτι παραπάνω από αυτά που έχω ζητήσει.. Και όχι μόνο στη Βενετία αλλά γενικότερα... Αλλά επειδή προφανώς το μαγαζί που έφαγες αποτελεί την εξαίρεση και όχι τον κανόνα αν θέλεις καλό θα ήταν να μας πεις το όνομα του ώστε να ξέρουν και οι φίλοι που πρόκειται να την επισκεφθούν εφεξής..
Σχετικά με το νερό, πάντα παραγγέλνω acqua naturale και πάντα μου φέρνουν αυτό που ζητάω.. Καλό είναι να δηλώνουμε οι ίδιοι την προτίμηση μας στο νερό, όχι gassata ή frizzante αλλά naturale, αν θέλουμε να πιούμε κανονικό νερό..
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Με το φαγητο υπαρχει οντως θεμα.
Με το φαγητό υπάρχει θέμα μόνο αν κάτσεις σε τουριστοπαγίδα, αυτό όμως ισχύει γενικά, όχι μόνο για τη Βενετία. Καλό είναι να κάνεις μια έρευνα πριν πας κάπου, όχι να κάθεσαι όπου βρεις και μετά να λες "χάλια το φαγητό της Βενετίας".
Φανταστική πίτσα θα φάτε στο Pizza Al Volo, στο Campo Santa Margherita. Take away μόνο, πάμφθηνη και συγκρίσιμη με Νάπολη. Επίσης στο Arte della Pizza στο Cannaregio, στο Antico Forno στο San Polo (κι αυτό take away). Algiubagio στη Fondamente Nove.
Καλό εστιατόριο/τραττορία στο San Marco μου έχουν πει (δεν έχω πάει) ότι είναι το Al Vaporetto στην Calle della Mandola. Επίσης καλό είναι το Al Remer κοντά στη Rialto, Campiello del Remer. Επίσης Pizzeria Trattoria La Perla στο Cannaregio.
Αν είστε San Marco και θέλετε ωραία και φθηνά μακαρόνια στο χέρι στα γρήγορα, Alfredo.
Όλα αυτά που λέω πιο πάνω είναι νορμάλ εστιατόρια, τραττορίες, πιτσαρίες, take away κτλ, όχι κυριλέ. Αν θέλεις ψάξ'τα στο google για διευθύνσεις, αλλιώς να βρω το σημειωματάριό μου να σου γράψω τις διευθύνσεις και οδηγίες πώς πας. Ειδικά ο Alfredo είναι λίγο δύσκολο να τον βρεις αν δεν ξέρεις πού είναι.
 

cult

Member
Μηνύματα
44
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ευχαριστω για τα tips.Το βραδυ θα τα ψαξω(δεν μπορω τωρα ειμαι στον υπολογιστη της δουλειας).
Σχετικα με τις ερωτησεις μου για το βαπορετο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Με το φαγητό υπάρχει θέμα μόνο αν κάτσεις σε τουριστοπαγίδα, αυτό όμως ισχύει γενικά, όχι μόνο για τη Βενετία. Καλό είναι να κάνεις μια έρευνα πριν πας κάπου, όχι να κάθεσαι όπου βρεις και μετά να λες "χάλια το φαγητό της Βενετίας".
Φανταστική πίτσα θα φάτε στο Pizza Al Volo, στο Campo Santa Margherita. Take away μόνο, πάμφθηνη και συγκρίσιμη με Νάπολη. Επίσης στο Arte della Pizza στο Cannaregio, στο Antico Forno στο San Polo (κι αυτό take away). Algiubagio στη Fondamente Nove.
Καλό εστιατόριο/τραττορία στο San Marco μου έχουν πει (δεν έχω πάει) ότι είναι το Al Vaporetto στην Calle della Mandola. Επίσης καλό είναι το Al Remer κοντά στη Rialto, Campiello del Remer. Επίσης Pizzeria Trattoria La Perla στο Cannaregio.
Αν είστε San Marco και θέλετε ωραία και φθηνά μακαρόνια στο χέρι στα γρήγορα, Alfredo.
Όλα αυτά που λέω πιο πάνω είναι νορμάλ εστιατόρια, τραττορίες, πιτσαρίες, take away κτλ, όχι κυριλέ. Αν θέλεις ψάξ'τα στο google για διευθύνσεις, αλλιώς να βρω το σημειωματάριό μου να σου γράψω τις διευθύνσεις και οδηγίες πώς πας. Ειδικά ο Alfredo είναι λίγο δύσκολο να τον βρεις αν δεν ξέρεις πού είναι.
Συμφωνώ με τις τουριστοπαγίδες. Στη Βενετία και γενικά σε όλη την Ιταλία δεν έπαθα ποτέ τίποτα από το φαγητό.
Επίσης, όντως η Pizza al Volo σώζει ζωές και η Campo Santa Margherita καθώς και η γύρω περιοχή αξίζει πολύ, αλλά όχι ότι είναι συγκρίσιμη με ναπολιτάνικη πίτσα! Μη γινόμαστε και ιερόσυλοι :p
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επειδή άνθρωπος είμαι και πόσα να αντέξω πια...

1. Δεν μένουμε ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ στο Μέστρε... η γοητεία της Βενετίας ξεδιπλώνεται πολύ καλύτερα τα βράδυ όταν τα κοπάδια των τουριστών λουφάζουν στο Μέστρε ή ξεκουβαλούν στα κρουαζιερόπλοια... συμπέρασμα... αν θες να καταστρέψεις το ταξίδι σου στην Γαληνοτάτη ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να μείνεις στο Μέστρε...

2. Έχουμε συμφωνήσει να μην βρίζουμε στο φόρουμ... όποιος λοιπόν στα σοβαρά υποστηρίζει ότι χρειάζεται προσοχή το φαγητό στη Βενετία είναι ή θλιβερός προβοκάτορας ή ταγάρι και σαβούρας του κερατά... το ότι δεν σου αρέσει λοιπόν το φαγητό στη Βενετία σημαίνει ότι ΕΣΥ δεν ξέρεις να φας και όχι ότι το φαγητό χρειάζεται προσοχή... αν πάλι πας και φας σα τον χάνο σε trourist traps τότε τι παιδεύεσαι με ταξίδια... κάτσε στα αυγά σου και τρέχω στα Goodies να σαβουρώσεις...

3.Μην λέτε ανοησίες... δεν πας ΠΟΤΕ στη Βενετία για να φας πίτσα... η Βενετσιάνικη κουζίνα είναι από τις καλύτερες στον κόσμο, γιαυτό παρακαλώ μην την ξεφτιλίζετε προτείνοντας πιτσαρίες των οπισθίων...

Γενικό συμπέρασμα... η Βενετία είναι σπέσιαλ μέρος και φυσιολογικά, όπως όλα τα σπέσιαλ μέρη, είναι ακριβή... για να περάσεις καλά λοιπόν πρέπει να έχεις υπόψιν ότι θα χρειαστεί να ξοδέψεις χρήματα και αν πρέπει να κάνεις μια κάποια αβαρία αυτή είναι μόνο στο ξενοδοχείο το οποίο όπως είπαμε πρέπει πάντα να είναι μέσα στην πόλη... αλλιώς λύσεις υπάρχουν... ξενοδοχείο στο Μέστρε και πίτσα στο χέρι... αν είναι έτσι είναι η Βενετία που ονειρεύεστε να την χαίρεστε...
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Επειδή άνθρωπος είμαι και πόσα να αντέξω πια...


3.Μην λέτε ανοησίες... δεν πας ΠΟΤΕ στη Βενετία για να φας πίτσα... η Βενετσιάνικη κουζίνα είναι από τις καλύτερες στον κόσμο, γιαυτό παρακαλώ μην την ξεφτιλίζετε προτείνοντας πιτσαρίες των οπισθίων...
Είσαι λίγο αυθάδης, η αλήθεια είναι :bleh:
Πρότεινα τις πιτσαρίες (που δεν είναι των οπισθίων, αλλά τέλος πάντων) γιατί ο φίλος μίλησε για χάλια πίτσα που έφαγε κοντά στη Rialto. Και γιατί η βενετσιάνικη κουζίνα είναι πολύ συγκεκριμένη και ιδιαίτερη και σε μένα που είμαι παράξενη δεν αρέσει. Τρώω μόνο οτιδήποτε έχουν σε κρέας, στρείδια μύδια και λοιπά μαλάκια και θαλασσινά δεν τα τρώω.
Αν προσέξεις δεν πρότεινα μόνο πιτσαρίες βέβαια.
Κατά τα άλλα συμφωνώ και ειδικά για το Μέστρε. Το να την λες στον cult για το Μέστρε, δεν είναι παραγωγικό όμως, γιατί ο άνθρωπος το έχει ήδη κλείσει και δεν ακυρώνεται. Δεν έχει νόημα δηλαδή ό,τι και να του πούμε πλέον.
Επειδή δεν γνωριζόμαστε όμως, αν θέλεις πρόσεξε λίγο τον τρόπο που εκφράζεσαι, όποια δημοσίευσή σου έχω δει, κάποιον ή κάτι κράζεις. Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει :)
Επίσης να προσθέσω ότι αν εγώ θέλω να φάω πίτσα στο χέρι, γιατί έτσι μου αρέσει και γιατί η μαμά μου με έκανε κακομαθημένο και μόνο αυτό τρώω, δεν θα σου δώσω και λογαριασμό κιόλας. Τη Βενετία την χαίρομαι όπως θέλω εγώ, αν εσύ έχεις πρόβλημα με αυτό, ξυδάκι. :bleh:
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ε όχι και αυθάδης.Ο άνθρωπος είναι αγανακτισμένος.Λογικό να γινόμαστε αγενέστατοι όταν κι εσείς μας συγχύζετε και μας προκαλείτε!Με την Βενετία δεν παίζουμε!
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Πάντως σε όποιον αρέσουν τα σπληνάντερα μπορεί να φάει και Fegato alla Veneziana.....:)
Από ότι θυμάμαι πέρυσι που πήγα, όπου και να έφαγα το φαγητό ήταν αρκετά καλό.
Αν θέλεις παραδοσιακό φαγητό και όχι μόνο πίτσα και θαλασσινά ξέφυγε από το κέντρο, χάσου στα στενάκια και βρες μικρές τρατορίες που τρώνε οι ντόπιοι. Να θυμασαι μόνο οτι κλείνουν το απόγευμα μεταξύ 3-6.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Cult, μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ τι περιλαμβάνει η βενετσιάνικη κουζίνα και να δεις αν σου αρέσει κάτι για να παραγγείλεις αυτό. Στο Al Remer και στο Al Vaporetto που έγραψα παραπάνω έχουν βενετσιάνικη κουζίνα.
Για το vaporetto που ρώτησες πριν, αν το πάρεις από την αφετηρία *ίσως* να μην είναι πίτα, ίσως να γίνει στην πορεία βέβαια. Εδώ http://www.actv.it/sites/default/files/ultimorario.pdf έχει τα ωράρια και μπορείς να πάρεις μια ιδέα πόση περίπου ώρα κάνει το κάθε vaporetto από την αφετηρία ως το τέρμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.555
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom