Αυστρία Γερμανία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Βερολίνο, Βιέννη, Πράγα ή Βουδαπέστη για 5 ημέρες;

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.579
Αφού πολλοί φίλοι λένε ότι ταξίδια με πολλαπλούς προορισμούς είναι κουραστικά και εν τέλει όχι τόσο απολαυστικά, το ερώτημα είναι το εξής:
Αν θα έπρεπε να διαλέξετε μόνο μία πόλη για ένα ταξίδι 5 ημερών ανάμεσα στο Βερολίνο, τη Βιέννη, τη Βουδαπέστη και την Πράγα (με φυσικά κάποιες ημερήσιες εκδρομές σε κοντινές πόλεις και περιοχές), ποια θα ήταν αυτή και γιατί;
 

zou-zou

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ελληνικά νησιά λέω..
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Έχω πάει και στις τέσσερις πόλεις που προ ανέφερες και πιστεύω ότι όπου τελικά καταλήξεις θα περάσεις πολύ καλά!
Αν θα έπρεπε να επιλέξω, θα διάλεγα το Βερολίνο γιατί το είχα επισκεφθεί χειμώνα και δεν κατάφερα να απολαύσω τα πελώρια πάρκα του με κόσμο να αράζει πίνοντας μπύρες, ακούγοντας μουσική κ.λ.π.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
5 μέρες στην Πράγα? θα πεθάνεις! διάλεξε Βουδαπέστη, έτσι ώστε να μπορέσεις να πας κι μια εκδρομή στην υπέροχη λίμνη Μπάλατον, ή Βιέννη κι μια μονοήμερη εκδρομή στην Μπρατισλάβα ή τέλος Βερολίνο κι με 2 μονοήμερες εκδρομές την μία στο Ποτσδαμ κι την άλλη στην Δρέσδη :)

έχω πάει κι στις 4 πόλεις, κι σου προτίνω να πας Βερολίνο
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Βερολίνο θα πηγαίνω και θα ξαναπηγαίνω μόνο και μόνο για να έχω τη ψευδαίσθηση ότι είμαι ακόμη νέος.
Βουδαπέστη θα πήγαινα ξανά μόνο με τις θείες και τους θείους για να πιουμε τσαι στα ξενοδοχεία που προτείνει ο Traveller και να κάνουμε και λουτρά.
Πράγα θα ξαναπήγαινα μόνο με παράνομη σχέση.
Βιέννη θα πήγαινα επειδή δεν έχω πάει ακόμη (και το φέρω βαρέως)
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.579
5 μέρες στην Πράγα? θα πεθάνεις! διάλεξε Βουδαπέστη, έτσι ώστε να μπορέσεις να πας κι μια εκδρομή στην υπέροχη λίμνη Μπάλατον, ή Βιέννη κι μια μονοήμερη εκδρομή στην Μπρατισλάβα ή τέλος Βερολίνο κι με 2 μονοήμερες εκδρομές την μία στο Ποτσδαμ κι την άλλη στην Δρέσδη :)

έχω πάει κι στις 4 πόλεις, κι σου προτίνω να πας Βερολίνο
Γιατί θα πεθάνω 5 ημέρες στην Πράγα; ;)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Η σειρά προτίμησής μου είναι Βερολίνο - Βιέννη - Βουδαπέστη - Πράγα.
Το Βερολίνο είναι από τις πιο δυναμικές και νεανικές πρωτεύουσες της Ευρώπης, άσε που η ιστορία του συμπυκνώνει την ευρωπαϊκή ιστορία του εικοστού αιώνα. Ξεκίνα από εκεί, έχει πολύ ζουμί!
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.579
Έχω και εγώ ακούσει τα καλύτερα για το Βερολίνο. Και συνδιάζεται και με εκδρομή στη Δρέσδη που επίσης θέλω να παω. Έχω βρει βέβαια και ενα πακέτο Πράγα-Δρέσδη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εγω προτιμώ τη Βιέννη, όμορφη, τακτοποιημένη, με αρκετά αξιοθέατα. Μπορεί να είναι λίγο πιο "καθώς πρέπει" από το Βερολινό, αλλά και πάλι μου άρεσε περισσότερο καθώς βρήκα το Βερολίνο υπερεκτιμημένο. Σε κάθε περίπτωση τόσο το Βερολίνο όσο και η Βιέννη, έχουν περισσότερα να δεις από τις άλλες πόλεις, και αν βαρεθείς υπάρχουν μέρη δίπλα που προσφέρονται για μονοήμερες. Οπότε ψάξε στο Ίντερνετ, δες φωτογραφίες, δες και το οικονομικό και διάλεξε.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.537
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Δεν ξέρω γιατί, αλλά νομίζω ότι Πράγα, Βιέννη, Βουδαπέστη, άμα δεις την μία, είναι σαν να τις είδες όλες!
Δεν είναι έτσι. Είναι αλήθεια ότι η Πράγα μοιάζει με την Βουδαπέστη αν και σαφώς πολύ καλύτερη. Η Βιέννη...άλλη φάση. Είναι πανέμορφη και δεν βαρεθείς ποτέ και ας είναι πιο "κυριλέ" κατάσταση.

Οι άλλες πόλεις δεν είναι για περισσότερο από 3 μέρες
Μεγάλο λάθος! Στη Βιέννη δεν μου έφτασαν 5 μέρες (μόνο Βιέννη), η Πράγα είναι ιδανική (πιστεύω) για 4 μέρες + άλλη μία για εκδρομή και γι' αυτό την έκλεισα. Στη Βουδαπέστη δεν έχω πάει αλλά από αυτά που ξέρω 3 μέρες πρέπει να είναι όντως αρκετές.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom