Αυστρία Γερμανία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Βερολίνο, Βιέννη, Πράγα ή Βουδαπέστη για 5 ημέρες;

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
οι μέρες που απαιτούνται για ενα προορισμό είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό εμεινα πράγα 6 μέρες και δεν την χόρταινα βεβαια απο καθαρά τουριστική άποψη για να δεις τα αξιοθέατα που έχει και να κάνεις τις απαραίτητες βόλτες θες ενα τριήμερο εγω προσωπικά δεν άρκουμαι μονο σε αυτό και δεν πίστευω πως κάποιος μπορεί να βαρεθεί σε κάποια απο αυτές τις πόλεις αν καθήσει λίγο παραπάνω.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δεν πιστευω οτι μοιαζουν η Πραγα με τη Βουδαπεστη, ουτε οτι καποιος θα βαρεθει αν κατσει πανω απο τρεις μερες. Η καθε πολη αξιζει λιγο περισσοτερο νομιζω.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μεγάλο λάθος! Στη Βιέννη δεν μου έφτασαν 5 μέρες (μόνο Βιέννη), η Πράγα είναι ιδανική (πιστεύω) για 4 μέρες + άλλη μία για εκδρομή και γι' αυτό την έκλεισα. Στη Βουδαπέστη δεν έχω πάει αλλά από αυτά που ξέρω 3 μέρες πρέπει να είναι όντως αρκετές.
νομίζω πως κάνεις λάθος

μιας κι έχω πάει κι στις 3 πόλεις τουλάχιστον δέκα φορές (τι να κάνω, είναι 6 ώρες δρόμο από εμένα), η Πράγα με καλή οργάνωση (δε λέω τρέξιμο κι άγχος) βγαίνει άνετα σε 2 μέρες

η Βουδαπέστη, θέλει άνετα 4 μέρες να την δεις, άμα υπολογίσεις την Βουλή, τις γέφυρες, τα κάστρα, τα διάφορα μουσεία

αλλά κι πάλι είναι γούστα αυτά
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Βουδαπέστη θα πήγαινα ξανά μόνο με τις θείες και τους θείους για να πιουμε τσαι στα ξενοδοχεία που προτείνει ο Traveller και να κάνουμε και λουτρά.
Μάλλον δεν είχες πάει με καλή παρέα στη Βουδαπέστη... αν πήγαινες στα σωστά μέρη η θεία θα είχε πάθει εγκεφαλικό και ο θείος έμφραγμα...

Επί της ουσίας...

'Εχω πάει καμιά δεκαριά φορές και στις τέσσερις... το θέμα είναι τι θες να δεις και με ποιόν θα πας... αν πας μπακουροπαρέα θα πας Βερολίνο... αν πας με φρέσκο αίσθημα θα πας Βουδαπέστη ή Πράγα... αν πας με σοβαρό αμόρε θα πας Βιέννη...

Αν θες να δεις πράγματα θα πας Βερολίνο, αν θέλεις κουλτούρα θα πας Βιέννη, αν θες ρηλάξ θα πας Βουδαπέστη και αν θες να κάνεις φιγούρα θα πας Πράγα...

Αν θες την δική μου την γνώμη η σειρά προτίμησης είναι Βιέννη και μετά Βερολίνο με Βουδαπέστη... η Πράγα τελευταία και καταιδρωμένη...
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.589
Μάλλον δεν είχες πάει με καλή παρέα στη Βουδαπέστη... αν πήγαινες στα σωστά μέρη η θεία θα είχε πάθει εγκεφαλικό και ο θείος έμφραγμα...

Επί της ουσίας...

'Εχω πάει καμιά δεκαριά φορές και στις τέσσερις... το θέμα είναι τι θες να δεις και με ποιόν θα πας... αν πας μπακουροπαρέα θα πας Βερολίνο... αν πας με φρέσκο αίσθημα θα πας Βουδαπέστη ή Πράγα... αν πας με σοβαρό αμόρε θα πας Βιέννη...

Αν θες να δεις πράγματα θα πας Βερολίνο, αν θέλεις κουλτούρα θα πας Βιέννη, αν θες ρηλάξ θα πας Βουδαπέστη και αν θες να κάνεις φιγούρα θα πας Πράγα...

Αν θες την δική μου την γνώμη η σειρά προτίμησης είναι Βιέννη και μετά Βερολίνο με Βουδαπέστη... η Πράγα τελευταία και καταιδρωμένη...
Στη Βιέννη προσανατολίζομαι και εγώ. Είναι μόνο 500 ευρώ για 5 μέρες και έχει εκδρομές στα γύρω δάση και στο Σάλτσμπουργκ. Απλά ήθελα μωρέ να δω και τη Δρέσδη :roll:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Φίλε μου αν μου επιτρέπεις να σου δώσω μια συμβουλή... ξεκόλλα από τα γραφεία και κλείσε μόνος σου...
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.589
Φίλε μου αν μου επιτρέπεις να σου δώσω μια συμβουλή... ξεκόλλα από τα γραφεία και κλείσε μόνος σου...
Aν πάω μόνος μου θα χαλάσω πιο πολλά λεφτά ψάχνωντας που να πάω και τι να δω, και δεν θα δω όσα θέλω τελικά. Αυτό νομίζω. Εξάλλου πιθανότατα δεν θα έχω καν παρέα μαζί μου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Μη ξεχνάς ότι αν πας μόνο σου, οι τιμές που λες δεν είναι τελικές, θα πρέπει να προσθέσεις επιβάρυνση μονόκλινου κανένα διακοσάρι. Σε αυτή τη περίπτωση μάλλον είναι φθηνότερα να πας χωρίς γραφείο.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.589
Μη ξεχνάς ότι αν πας μόνο σου, οι τιμές που λες δεν είναι τελικές, θα πρέπει να προσθέσεις επιβάρυνση μονόκλινου κανένα διακοσάρι. Σε αυτή τη περίπτωση μάλλον είναι φθηνότερα να πας χωρίς γραφείο.
Μπορώ να μείνω με κάποιον άλλο σε δίκλινο. Δεν φαντάζομαι ότι θα είμαι ο μόνος που θα πηγαίνε μόνος του ή ότι δεν θα περισσεύει κάποιος από κάποια άλλη παρέα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Μπορώ να μείνω με κάποιον άλλο σε δίκλινο. Δεν φαντάζομαι ότι θα είμαι ο μόνος που θα πηγαίνε μόνος του ή ότι δεν θα περισσεύει κάποιος από κάποια άλλη παρέα.
Εσύ ξέρεις, πάντως σε όλες τις πόλεις που θέλεις να πας βρισκεις καλές τιμές στα εισητήρια και πολυ καλες τιμές στα ξενοδοχεία (για Βιέννη δεν ξέρω για ξενοδοχεία).
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.589
Εσύ ξέρεις, πάντως σε όλες τις πόλεις που θέλεις να πας βρισκεις καλές τιμές στα εισητήρια και πολυ καλες τιμές στα ξενοδοχεία (για Βιέννη δεν ξέρω για ξενοδοχεία).
Τι να πω, αν τουλάχιστον βρω παρέα θα το κοιτάξω και για εκτός γραφείου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.854
Μέλη
38.959
Νεότερο μέλος
ΝικΠ

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom