Αυστρία Ιταλία Βιέννη roadtrip από Βενετία

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρωτα απο ολα, θα πρεπει να ψαξεις αν τα πλοια της γραμμης
θα κανουν δρομολογια τον καιρο που θελετε να ταξιδεψετε.
Το σενάριο λέει: 7 Γενάρη να ξεκινήσουμε από το Περίφημο Περιστέρι Αττικής (!), πάμε Πάτρα και παίρνουμε καράβι για Βενετία. (Εδώ υποθέτω πως θα πρέπει να κλείσουμε 1 διανυκτέρευση στη Βενετία για να είμαστε ξεκούραστοι για το ταξίδι την επόμενη μέρα) 13 Γενάρη πρωί θα πάρουμε το δρόμο της επιστροφής και θα επιβιβαστούμε ξανά στο πλοίο από Βενετία για Πάτρα.
το παραπάνω ποστ το είδες?
δρομολόγια για το χειμώνα δεν εχει ανακοινώσει η ΑΝΕΚ, μοναδική εταιρεία της γραμμης, και τα μηνύματα δεν είναι διόλου ενθαρρυντικά..
ως τώρα έχει ανακοινώσει έως 4/1. και τη μέρα που λες για επιστροφή θα ειχε δρομολόγιο στις 12.00, θεωρητικά. από Βενετία έχει κυριακή-τρίτη, τεταρτη, ΣΑ.
τη διανυκτέρευση στη Βενετία τι τη θέλετε? όχι πάντως για ξεκούραση αφού φτάνετε πρωί κ μετά από 2 διανυκτερευσεις στο πλοίο.
 

agios89

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Samion δεν είναι must οι καμπίνες στο πλοίο; Θέλω να πω δεν τη βγάζεις διαφορετικά; Επίσης, μέχρι την Κυριακή θα έχουν κλείσει οι ημερομηνίες (υπάρχει κ άλλη μια εκδοχή να πάμε 23-28 Βιέννη ξεκινώντας από τις 21 φυσικά με το καράβι για Ιταλία.)

Συγνώμη αν σας ζαλίζω μα, επειδή δεν έχω εμπειρία σε ταξίδια δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη και να λέω ασυναρτησίες οπότε διορθώστε με και προτείνετέ μου :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
γιατι θελετε να πατε με καραβι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
agios89 said:
Samion δεν είναι must οι καμπίνες στο πλοίο; Θέλω να πω δεν τη βγάζεις διαφορετικά; Επίσης, μέχρι την Κυριακή θα έχουν κλείσει οι ημερομηνίες (υπάρχει κ άλλη μια εκδοχή να πάμε 23-28 Βιέννη ξεκινώντας από τις 21 φυσικά με το καράβι για Ιταλία.)

Συγνώμη αν σας ζαλίζω μα, επειδή δεν έχω εμπειρία σε ταξίδια δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη και να λέω ασυναρτησίες οπότε διορθώστε με και προτείνετέ μου :)
οι καμπινες ειναι απαραιτητες. πριν κλεισετε οτιδηποτε αλλο κανε ενα τηλ στην ΑΝΕΚ.
 

pantelena

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Το θεμα του πλοιου μαλλον το εχεις λυσει (εχετε κλεισει εισητηρια?),
γιατι δεν βλεπω να ανησυχεις.
Ας υποθεσουμε οτι ειναι οκ...
Αφιξη στην Βενετια στις 8-9 το πρωι τοπικη ωρα(ανεκ lines)
Το να μεινετε Βενετια (εκτος αν θελετε να την δειτε)
μονο για να ειστε ξεκουραστοι για το ταξιδι
προς Βιεννη,δεν θα ελεγα να το κανετε και εξηγουμαι:
Εχετε ενα "αμαξακι" που τα λεει,αρα τα 600 περιπου χλμ,
τα βγαζετε ανετα και με στασεις και θα ειστε πριν το απογευμα Βιεννη,
εφ οσον ολα ειναι οκ απο καιρο και κινηση...
(εγω με ενα tsi 140hp,εκανα περιπου 7ωρο με στασεις βενζινη-φαγητο)
Κοστος διανυκτερευσης μεσα στη Βενετια το διπλασιο απο οτι στην Βιεννη.
Αναφερω τα παρακατω:
Βενετια(Μεστρε)-Palmanova Αutostrada A4 , χλμ140
Palmanova-Udine-Tarvisio (συνορα) Αutostrada A23, χλμ.120
Διοδια Ιταλιας περιπου 20 ευρω
Συνορα-Villach-Graz-Wien 350 χλμ Αυτοκινητοδρομος Α2
Διοδια,μολις μπειτε Αυστρια αγοραζεις με 8 ευρω και κολλας
στο παρμπριζ μια vignette,που ισχυει για 10 ημερες.
Ομως θα πληρωσετε και εξτρα καποια ευρω για τις γεφυρες/τουνελ.
Ο δρομος ειναι φανταστικος και πολυ ανηφορα(προς Βιεννη)
Αν θες κατι αλλο...γραψε...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
(εγω με ενα tsi 140hp,εκανα περιπου 7ωρο με στασεις βενζινη-φαγητο)
Τι σχέση έχουν τα άλογα για να διανύσεις 600 χλμ σε δρόμους που έχουν αυστηρά όρια ταχύτητας; (Επίσης τα άλογα δεν είναι 140hp είναι 140ps για να είμαστε ακριβείς).
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Αν ο καιρός είναι όπως πέρσι τον Ιανουάριο για ΙΤαλία ξέχασε το..τα δρομολόγια δεν γίνονταν λόγω κακοκαιρίας για να μη πω και για τις απεργίες λιμενικών, 3 φορές άλλαξα τα εισητήριά μας!Τώρα αν είστε τυχεροί και πέσετε στις Αλκυονίδες(αν υπάρχουν πια) τα ναύλα ήταν απλησιάστα και για Βενετία δεν την παλεύετε χωρίς καμπίνα..Πάτε αεροπορικώς!!Αν ωστοσο το αποφασίσετε υπάρχει ένα ωραίο ξενοδοχείο έξω απο την Βενετία που το βρήκα μέσω booking επιλέγοντας τον αγροτουρισμό..οικογενειακό,καλές τιμές,πεντακάθαρο και ωραίο πρωινό..!!!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Τι σχέση έχουν τα άλογα για να διανύσεις 600 χλμ σε δρόμους που έχουν αυστηρά όρια ταχύτητας; (Επίσης τα άλογα δεν είναι 140hp είναι 140ps για να είμαστε ακριβείς).
Φαντάζομαι ότι χρησιμοποίησε τον αγγλικό όρο hp=horse power αντί για τον γερμανικό ps=pferd stark..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ότι και να χρησιμοποίησε τα άλογα στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι 140ps ή 138hp (1hp=1.014ps).
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πάντως, αν σε ενδιαφέρει η άποψή μου, "αμαρτία" είναι να πας Βενετία-Βιέννη με αυτοκίνητο για να δεις πόσο γρήγορα μπορείς να διανύσεις τα 600km της διαδρομής και αν το αμάξι βγάζει 140hp, ps ή ό,τι άλλο...
 

agios89

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
pantelena σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου σχετικά με τους δρόμους, θέλω να ξέρω 5 πράγματα γιατί το αμάξι είναι του κολλητού μου και θέλω να είναι ήρεμος και καθησυχασμένος σχετικά με τη διαδρομή (ασχέτως με το ότι θα έχουμε και GPS)

Tώρα να ξεκαθαρίσω για άλλη μια φορά ότι γουστάρουμε τη διαδρομή και δεν την κάνουμε για να δούμε αν βγάζουμε τους προαναφερθέντες ίππους στα 600km :)

Ρε παίδες, τα πλοία δεν έχουν σαλόνια; Τι στο καλό; δεν θα βρούμε ένα χώρο να καθίσουμε μέσα και να περάσουν οι ώρες;;; (λίγο παράλογο δεν είναι;) Οι καμπίνες ανεβάζουν πολύ τον προϋπολογισμό, είναι must??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ρε παίδες, τα πλοία δεν έχουν σαλόνια; Τι στο καλό; δεν θα βρούμε ένα χώρο να καθίσουμε μέσα και να περάσουν οι ώρες;;; (λίγο παράλογο δεν είναι;) Οι καμπίνες ανεβάζουν πολύ τον προϋπολογισμό, είναι must??
παράλογο? το ταξίδι είναι 32+ ωρών..όπως αισθάνεσαι..
για πιο χαμηλό μπάτζετ κοίτα και τα άλλα ιταλικά λιμάνια..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom