Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ- Καμπότζη πρώτη φορά, ερωτήσεις!

GTS

Member
Μηνύματα
6.806
Likes
18.753
Κι αν δεν πετύχεις το παγωτατζήδικο που προτείνει ο GTS, δοκίμασε "κρολάν".
Είναι ένα γλυκούτσικο μειγμα ρυζιου, σταφίδας και καρύδας που ψήνεται μέσα σε καλάμια απο μπαμπού. Θα δεις τις ψησταριές με τα κάρβουνα καθοδόν προς τους ναούς που ειναι κοντά στη λιμνη.
Αφού το ρίξαμε στα γλυκά, σταματήστε κάπου σε ένα χωριό (ζητήστε το από τον οδηγό σας) και αγοράστε μικρούς κύβους ζάχαρης από φοίνικα (palm sugar). Είναι πεντανόστιμοι, τρώγονται κανονικά και μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν και σε συνταγές ασιατικής κουζίνας ή αν τους θρυμματίσεις σε ένα καφέ. Τους φτιάχνουν επί τόπου ντόπιοι χωρικοί, πάμφτωχοι, με 1 δολλάριο παίρνεις 2-3 πακέτα (τα τυλίγουν όμορφα σε φύλλα από φοίνικα). Θα δεις εκεί πως ένα μόνο δολλάριο για κάποιους ανθρώπους είναι ολόκληρη περιουσία, είναι πραγματικά συγκινητικό (και συνάμα πολύ νόστιμο και ενδιαφέρον το πως φτιάχνονται).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υποθέτω οτι οι Lonely Planet και Rough Guides μια χαρά σου κάνουν. Μπορείς να τους τσεκάρεις και λίγο από τους διαδικτυακούς τόπους τους. Vietnam Travel Information and Travel Guide - Lonely Planet Cambodia Travel Information and Travel Guide - Lonely Planet Bangkok Travel Information and Travel Guide - Thailand - Lonely Planet

Bangkok Guide – Rough Guides travel information
Cambodia Guide – Rough Guides travel information
Επίσης διαδικτυακοί τόποι με πολύ χρήσιμο υλικό για τις περιοχές που σε ενδιαφέρουν είναι οι εξής:
Backpacking travel guide for Southeast Asia. Travelfish.org ο οποίος αφορά όλην την περιοχή.
και Tales of Asia - Home και Cambodia travel guides: Siem Reap, Angkor, Phnom Penh, Sihanoukville - hotels, resturants, maps, airlines and more
οι οποίοι αφορούν μόνο την Καμπότζη. Σκάλισέ τους έχουν άπειρο υλικό.
Επίσης μπορείς πάντα να καταφύγεις στο πάντα χρήσιμο wikitravel. Cambodia travel guide - Wikitravel Vietnam - Wikitravel Bangkok travel guide - Wikitravel

Για το Angkor Wat χρήσιμη είναι η εξλης ιστοσελίδα: APSARA - Angkor Vat
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αφού το ρίξαμε στα γλυκά, σταματήστε κάπου σε ένα χωριό (ζητήστε το από τον οδηγό σας) και αγοράστε μικρούς κύβους ζάχαρης από φοίνικα (palm sugar). Είναι πεντανόστιμοι, τρώγονται κανονικά και μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν και σε συνταγές ασιατικής κουζίνας ή αν τους θρυμματίσεις σε ένα καφέ. Τους φτιάχνουν επί τόπου ντόπιοι χωρικοί, πάμφτωχοι, με 1 δολλάριο παίρνεις 2-3 πακέτα (τα τυλίγουν όμορφα σε φύλλα από φοίνικα). Θα δεις εκεί πως ένα μόνο δολλάριο για κάποιους ανθρώπους είναι ολόκληρη περιουσία, είναι πραγματικά συγκινητικό (και συνάμα πολύ νόστιμο και ενδιαφέρον το πως φτιάχνονται).
:clap::clap::clap:
Συνυπογράφω με τα χίλια! Πεντανόστιμοι να τους τρως σαν γλυκάκι!
Τι μου θύμισες τώρα!
Πάω να κλάψω!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.806
Likes
18.753
:clap::clap::clap:
Συνυπογράφω με τα χίλια! Πεντανόστιμοι να τους τρως σαν γλυκάκι!
Τι μου θύμισες τώρα!
Πάω να κλάψω!
Μη κλάψεις, αν ποτέ τα πούμε από κοντά θύμισέ μου να σου φέρω, έχω ακόμα πολύ στοκ! Δε χαλάνε κι όλας νομίζω...
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
και για ενα υπεροχο πρωινο θα προτεινω το the blue pumpkin στο siem riep ...τα καλυτερα κρουασαν και φρεσκοι χυμοι ....

aimg219.imageshack.us_img219_1623_dsc06209q.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για να ξαναγυρίσω πίσω σο θέμα του εισιτηρίου για το Angkor Wat να πω οτι έχεις τη δυνατότητα να το αγοράσεις από την προηγουμένη στις πέντε το απόγευμα (αν θυμάμαι καλά) και ενώ αναφέρεται ως ημερομηνία έναρξης η επομένη ημέρα, μπορείς να μπεις μέσα από τις πέντε και έπειτα, μέχρι τη δύση του ηλίου, δηλαδή για κανένα δύωρο δηλαδή. Συμφώνησε με έναν τουκουκατζή να σε πάει από την παραμονή να πάρεις το εισιτήριο και να σε κάνει και βόλτα μέχρι να κλείσει ο αρχαιολογικός χώρος και να σε ξαναφέρει την επομένη το πρωί.
Συμφωνώ οτι η ανατολή σε αυτόν τον αρχαιολογικό τόπο είναι κάτι μοναδικό.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
και για ενα υπεροχο πρωινο θα προτεινω το the blue pumpkin στο siem riep ...τα καλυτερα κρουασαν και φρεσκοι χυμοι ....

aimg219.imageshack.us_img219_1623_dsc06209q.jpg

Uploaded with ImageShack.us
κατσε ρε elgeo δηλαδή αυτα τα κρουασαν τα φτιάχνουν στην καμπότζη??ή ειναι τίποτα δυτικοκατεψηγμένα παναθεμα τα ..

κυριες και κύριοι αυτο που πρέπει επίσης να τονίσομε και που το ξεχάσαμε ειναι η Πιτσα Κhmer!!
οποιος δεν δοκιμάσει αυτή την υπέροχη πίτσα έχει χάσει!!
gts πές μου οτι έφαγες..και συ elgeo.
είπαμε εδώ μέσα γράφομε σοβαρά πράγματα οχι οτι ναναι!!:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγώ πάντως για πρώτη και τελευταία φορά στη ζωή μου έφαγα εκείνο το φιδάκι.
Μετά σου το ορκίστηκα Ρενάτα μου οτι δε θα το ξανακάνω, για να μην τρομάξω το δικό σου pet. Άλλωστε ήταν κομμάτι σκληρό!
Και τηρώ τις υποσχέσεις μου!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
και αφου ξανθησει ο λωτος μενει αυτο ...το ανοιγεις και γευεσαι τους καρπους.
εχουν υπεροχη γευση ....και τα προτιμουν πολυ οι ..μαιμουδες.

aimg59.imageshack.us_img59_7585_dsc04783ve.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγώ πάντως για πρώτη και τελευταία φορά στη ζωή μου έφαγα εκείνο το φιδάκι.
Μετά σου το ορκίστηκα Ρενάτα μου οτι δε θα το ξανακάνω, για να μην τρομάξω το δικό σου pet. Άλλωστε ήταν κομμάτι σκληρό!
Και τηρώ τις υποσχέσεις μου!
εσύ δεν κοιτούσες την φανή και ξερογλυφόσουνα??:D
τώρα εξηγούνται πολλα!!!
προσοχή η ασία βλάπτει σοβαρά τους διατροφικούς κανόνες..
ρε έρση καλά τοπα??
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
εσύ δεν κοιτούσες την φανή και ξερογλυφόσουνα??:D
τώρα εξηγούνται πολλα!!!
προσοχή η ασία βλάπτει σοβαρά τους διατροφικούς κανόνες..
ρε έρση καλά τοπα??
Ρενάτα με ανησυχείς: Ξεχνάς οτι έχεις ένα pet με το όνομα Λακης; :haha:
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...%E1%EB%E1%E9%F3%DF%E1-%E2%FC%F1%ED%E5%EF.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.243
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom