Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατί τι γίνεται στο κέντρο με τους τουρίστες ή με όσους δουλεύουν εκεί; Και γω Αθήνα μένω, εντάξει δεν είμαι συνέχεια εκεί αλλά έχω περάσει όλες τις ώρες και μέρες.
Υπερβολικός ο άντρας σου μου φαίνεται.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Κοίτα αν και πάμε σε άλλο θέμα θα σου πω ότι σαφώς και είναι καθαρά υποκειμενική η άποψη του καθενός το πώς βλέπει την κατάσταση στο κέντρο. Εμένα ο δικός μου σχολάει πάντα 12:00 βράδυ και μετά και βλέπει την περιοχή πάντα με τον χειρότερο δυνατό κόσμο. Αλλά απο τις 11 παρά δεν νομίζω ότι μπορείς να περπατήσεις και πολύ άνετα ομόνοια, μεταξουργείο κτλ. Από πανεπιστήμιο και μετά αρχίζουν σταδιακά και βελτιώνονται τα πράγματα.... Τώρα πραγματικά δεν θα μας άρεσε να μείνουμε σε ξένο τόπο κάπου που είναι γεμάτο ναρκομανείς, οίκους ανοχής, αλλοδαπούς και άστεγους... Αυτά τα λίγα....
 

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Έχθες αυτή την κουβέντα είχαμε. Στην Ελλάδα ξέρουμε ότι και πρωϊνό να μην έχουμε φούρνους θα βρούμε. Στην Βουδαπέστη δεν ξέραμε αν υπήρχε αυτή η νοοτροπία ή αν έπρεπε να καταφύγουμε στην λογική του brunch...

Να παραθέσω και κάτι άλλο ο άντρας μου, μου λέει συνέχεια να σας ρωτήσω εκεί που θα μείνουμε δεν είναι η ομόνοια πχ της Βουδαπέστης σωστά;;;; Να του λέω εγώ χθες, σχετικά κεντρικά είναι μην αγχώνεσαι. Να απαντά αυτός ναι μα κέντρο είναι και το Μεταξουργείο και η Ομόνοια κέντρο είναι και η Ερμού ρώταααα!!!!!!
Milnar οι φούρνοι μπλε φόντο η ταμπέλα με μια κίτρινη καρδουλίτσα... Τους αγάπησα και έχει ότι θες... Τώρα να σου πω την αλήθεια έχω πάει σε 7-8 πόλεις στο εξωτερικό και είναι η μόνη πόλη που δεν φοβήθηκα.. Μπορεί να μου έτυχε αλλά τι να σου πω! Το μόνο ίσως που υπάρχει είναι οι ρομά από την Ρουμανία που ορισμένες φορές γίνονται κουραστικοί!!!
 

George7travels

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!Ψαχνοντας με τον κολλητο μου εναν καλο προορισμο για ταξιδακι κοντα στα Χριστουγεννα καταληξαμε στην Βουδαπεστη.Μπορει καποιος να με διαφωτισει για το τι πρεπει να επισκεφτουμε,την μεταφορα απ το αεροδρομιο στο κεντρο και τις συναλλαγες(ευρω-φιορινια)..ευχαριστω εκ των προτερων:clap:
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλησπερα σε ολους!Ψαχνοντας με τον κολλητο μου εναν καλο προορισμο για ταξιδακι κοντα στα Χριστουγεννα καταληξαμε στην Βουδαπεστη.Μπορει καποιος να με διαφωτισει για το τι πρεπει να επισκεφτουμε,την μεταφορα απ το αεροδρομιο στο κεντρο και τις συναλλαγες(ευρω-φιορινια)..ευχαριστω εκ των προτερων:clap:
Ιδού μερικές ιστορίες μελών που θα σε βοηθήσουν στην αναζήτηση σου:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Μαγική-Βουδαπέστη.53361/

http://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στη-μαγευτική-Βουδαπέστη.38399/
 

George7travels

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....μου ηταν παρα πολυ χρησιμη και η δουλεια που εκανες ελπιζω να απολαυσω το ταξιδι:xalara:
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Γεια σας! Δεν ξερω αν γραφω σε σωστο θεμα, θα ταξιδεψω αρχες ιουλιου ενα διημερο στη Βοθδαπεστη και δεν εχω ιδεα που να μεινω,που να παω τι να κανω! Τα φωτα σας οσοι εχετε παει,κυριως ενα διημερο γιατι φανταζομαι οτι δε θα προλαβω να κανω και πολλα! Ευχαριστω πολυ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μηνύματα
22
Likes
29
Προσωπικά πήγα για 7 ημέρες και μάλλον δεν είδα όλα όσα ήθελα. Σε δύο μέρες θα σου πρότεινα το hop-on hop-off λεωφορείο (είχα πάρει της Big Bus με ελληνική ξενάγηση) να κάνεις όλο το γύρο την πρώτη μέρα (21 στάσεις, 2 ώρες συνολικά νομίζω), αν και κατεβαίνεις όπου θέλεις και την δεύτερη ότι σου άρεσε περισσότερο άλλη μια βόλτα. Για διαμονή εγώ έμεινα στο Bo33 Hotel. Φτηνό, καινούριο (πήγα τον Δεκέμβριο του 2015 και είχε ανοίξει Απρίλιο), καλό πρωινό, καθαρό και με νέο και φιλικό προσωπικό. Ακόμη κοντά στη στάση των hop-on hop-off New York Cafe, στου μετρό (Blaha Lujza γραμμή 2) και στου τραμ (επί της Erszebet γραμμές 4 και 6). Σαν γενικές συμβουλές μην προσπαθήσεις να μιλήσεις με κάποιον στο δρόμο για οδηγίες γιατί δεν μιλάνε πολύ (όχι μόνο αγγλικά αλλά γενικά). Ότι θες ρώτα το στο ξενοδοχείο σου. Επίσης να χρησιμοποιήσεις μετρό, τραμ είναι αξιόπιστα με μεγάλο δίκτυο (τραμ) και πυκνά δρομολόγια. Για συνάλλαγμα θα σου έλεγα να μην αλλάξεις πότε στην Vaci utca και στο αεροδρόμιο γιατί γδέρνουν στην ισοτιμία. Εμείς νομίζω είχαμε αλλάξει στην Erszebet. Τέλος για φαγητό Budapest Bisztro, Bock Bisztro (το εστιατόριο του Corinthia) έχουν πολύ καλό φαγητό αλλά είναι λίγο ακριβά. Πιο φτηνά στο Kazimir Bisztro στην εβραϊκή συνοικία. Πάντως γενικότερα δεν είναι ακριβό το φαγητό στην Βουδαπέστη πλην ίσως κάποιων ιστορικών μαγαζιών. Αν έρχεσαι από αεροδρόμιο θα σου πρότεινα ταξί (εμείς είχαμε βανάκι και είμασταν 9 άτομα). Για μένα αξίζουν μια επίσκεψη: η μεριά της Βούδας δηλαδή Πύργος των ψαράδων και κάστρα, το νησί της Μαργαρίτας, η ρόδα στην Deak Ferenc ter, το τελεφερίκ και ο ζωολογικός κήπος. Επιπλέον η χριστουγεννιάτικη αγορά της Vorosmarty αλλά φυσικά δεν υπάρχει τον Ιούλιο. Για λουτρά και για κρουαζιέρα στον Δούναβη δεν ξέρω γιατί δεν είχα πάει αν και ήθελα. Ότι άλλο θες εδώ είμαστε.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γεια σας! Δεν ξερω αν γραφω σε σωστο θεμα, θα ταξιδεψω αρχες ιουλιου ενα διημερο στη Βοθδαπεστη και δεν εχω ιδεα που να μεινω,που να παω τι να κανω! Τα φωτα σας οσοι εχετε παει,κυριως ενα διημερο γιατι φανταζομαι οτι δε θα προλαβω να κανω και πολλα! Ευχαριστω πολυ!
Είχα πάει ένα διημερο τον Μαίο...Νομίζω ότι προλαβαίνεις να πάρεις μια γεύση αρκεί να είσαστε προετοιμασμένοι για αρκετό περπάτημα ή κ ποδήλατο! Σίγουρα εκκρεμότητες θα μείνουν, αλλά τα βασικά προλαβαίνεις να τα καλύψεις.
Εμείς είχαμε μείνει στην Liszt Ferenc tér σε ένα διαμέρισμα μέσω airbnb, μας βόλεψε αρκετά, είναι δίπλα στην Οπερα αλλά κ στα ruin bars.
Σίγουρα να πάτε στο κάστρο της Βουδας, να νοικιασετε ποδήλατο και να κάνετε μια βόλτα ή κ πικ νικ στο νησί της Μαργαρίτας, να δείτε το κοινοβούλιο κ την Οπερα. Αν θέλετε να μπείτε μέσα στον κοινοβουλιο ή την Οπερα οπωσδήποτε κάντε προκράτηση μέσω ιντερνετ...εμεις την πατήσαμε κ δεν ειχε διαθέσιμα εισιτήρια. Επίσης να περιηγηθείτε στην Εβραική Συνοικία & αν έχετε χρόνο κ όρεξη να κάνετε μια βόλτα στον Δούναβη. Επίσης η πόλη φημίζεται για τα Λουτρα της αλλα δυστυχως δεν ειχαμε προλάβει.
Πηγαίνετε σε ωραία περίοδο, γενικά τα βράδια η νεολαία βγαίνει πολυ έξω, βλέπεις κόσμο στα πάρκα με τις μπυρες τους κλπ.
Αν πατε στα ruin bars θα προτεινα το szimpla
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Ευχαριστω πολυ, με βοηθησαν πολυ ολα! Το ταξι απο αεροδρομιο ποσο θα μου κοστισει; Σκεφτομουν να παρω λεωφορειο η κατι τετοιο αλλα αν δε βγαλω ακρη τοτε ταξι! Τα ξενοδοχεια να μη ρωτησω αν εχουν μεταφορα αεροδρομιου ε; :lol: Βεβαια πρεπει να καταληξω σε ξενοδοχειο,θα ριξω μια ματια στα κεντρικα και ελπιζω να βρω καποιο διαθεσιμο σε φυσιολογικη τιμη!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom