Ιταλία Βοήθεια για Τοσκάνη

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σας παιδιά!

Σε λιγότερο από μήνα έχω το ταξιδάκι που έχω κανονίσει Τοσκάνη και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα. Έχω πάρει αρκετές πληροφορίες από τις ιστορίες σας, αγόρασα και έναν ταξιδιωτικό οδηγό, αλλά έχω πελαγώσει.

Η φάση έχει ως εξής: θα πάω με δύο άλλες κοπέλες. Η καθεμία από εμάς ξεκινά από διαφορετική χώρα και θα φτάσουμε σε διαφορετικές ημερομηνίες. Εγώ φτάνω τελευταία (Σάββατο του Λαζάρου δικό μας, Μ. Σάββατο των Ιταλών) και επιστρέφω Ελλάδα την Μ. Παρασκευή. Το αεροδρόμιο που θα χρησιμοποιήσω και στο πήγαινε και στο έλα είναι αυτό της Bologna.

Για το weekend του ιταλικού Πάσχα τα κορίτσια έχουν κάνει ήδη τα κουμάντα τους, με τα οποία συμφώνησα. Πάω και τις βρίσκω Φλωρεντία όπου θα βρίσκονται ήδη μέρες, sightseeing, όπερα, ενώ για ανήμερα το Πάσχα έχει κανονιστεί να παρακολουθήσουμε το Scoppio del Carro και να κάνουμε ποδηλατάδα στην περιοχή του Chianti. Με όλα αυτά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, απλά ακολουθώ. :D

Την ίδια μέρα το βράδυ η μία κοπέλα φεύγει και μένουν άλλες τέσσερις μέρες να εκμεταλλευτούμε όσο καλύτερο μπορούμε! Μεταφορικό δεν θα έχουμε (θα προσπαθήσω αν χρειαστεί να πείσω τη φίλη μου να νοικιάσουμε για μια μέρα, αλλά προσπαθώ να είμαι συμβιβαστική σε ζητήματα budget, άλλωστε εγώ δεν οδηγώ και επομένως δεν μου αρέσει να είμαι πιεστική).

Τα μέρη που έχω βάλει στο μάτι είναι τα εξής:

Siena, Cortona, San Gimignano, Monterigioni, Montepulciano, λίμνη Trasimeno. Φοβάμαι όμως ότι πιθανώς να είναι πολλά για τόσο λίγες ημέρες και δεδομένων των συνθηκών. Ένα πρόχειρο πρόγραμμα που έχω κάνει περιλαμβάνει:

Δευτέρα: Siena (διανυκτέρευση)
Τρίτη: Cortona (διανυκτέρευση)
Τετάρτη: Montepulciano ή λίμνη Trasimeno (έχω μανία με τις λίμνες αλλά πιθανώς να είναι κάπως άβολο και να συμφέρει καλύτερα το πρώτο) και μετά Siena για διανυκτέρευση.
Πέμπτη: San Gimignano και Monterigioni και μετά Bologna για διανυκτέρευση (υπάρχει μεν λεωφορείο που πηγαίνει απευθείας από Siena στο αεροδρόμιο της Bologna, αλλά φτάνει μία ώρα πριν την πτήση μου. Και βασικά δεν θα ήθελα να το ρισκάρω, οπότε προτιμώ να είμαι Bologna από το βράδυ της παραμονής της πτήσης).
Παρασκευή: αεροδρόμιο και επιστροφή στα πάτρια! :(

Για πείτε, σας φαίνεται εφικτό ή too much; Μήπως το να νοικιάσουμε κάποια στιγμή αυτοκίνητο αποδειχθεί πιο συμφέρον από τις αδιάκοπες εναλλαγές ΜΜΜ; Πιστεύετε ότι πρέπει να αφαιρέσω κάτι ή να αντικαταστήσω κάποιον προορισμό με άλλον;

Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να πάμε πρώτα Cortona και πέριξ και μετά Siena αν βολεύει καλύτερα, αλλά πραγματικά έχω πελαγώσει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είναι αδύνατον να πας σε τόσα μικρά μέρη χωρίς αυτοκίνητο... θα ταλαιπωρηθείς και θα μπλέξεις άσκοπα με τις συγκοινωνίες...

Aν δεν μπορείς λοιπόν να νοικιάσεις αυτοκίνητο θα σου έλεγα να περιοριστείς σε μεγάλες πόλεις βλέπε Siena, Pisa, Luca ή μαζί με Siena να χωρέσεις ένα διήμερο στην Perugia...
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
καλησπέρα,πριν 3 χρόνια είχα μείνει στην Τοσκάνη 4-5 μέρες σε ένα road trip που έκανα με μηχανή .Μέναμε στην Φλωρεντία και είχα επισκεφθεί την Πιζα και την Σιένα(χωρίς διανυκτέρευση στις πόλεις) .Και οι 2 πόλεις νομίζω είναι μια ώρα άπόσταση απο την Φλωρεντία .Το οδικό τους δικτυο είναι τέλειο .Νομίζω οτι περισσότερο θα το ευχαριστηθείς με αμαξι .Δεν ξέρω οικονομικά πως ειναι:αμάξι ,βενζίνες vs εισητήρια,ψαξτο .Πάντως αν έχεις μεταφορικο οι αποστάσεις δεν είναι τίποτα στην Ιταλία .Πιζα χάλια,Σιένα υπέροχη παρεμπιπτόντως .
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είναι αδύνατον να πας σε τόσα μικρά μέρη χωρίς αυτοκίνητο... θα ταλαιπωρηθείς και θα μπλέξεις άσκοπα με τις συγκοινωνίες...

Aν δεν μπορείς λοιπόν να νοικιάσεις αυτοκίνητο θα σου έλεγα να περιοριστείς σε μεγάλες πόλεις βλέπε Siena, Pisa, Luca ή μαζί με Siena να χωρέσεις ένα διήμερο στην Perugia...
Μωρέ μου φαίνεται κρίμα να είμαι ανοιξιάτικα Τοσκάνη με την υπέροχη καθώς λένε εξοχή και να την βγάλω από πόλη σε πόλη.

Η Pisa έχει αποκλειστεί, αφενός θα πάνε οι κοπέλες πριν φτάσω εγώ, αφετέρου είχα πάει πριν χρόνια και δεν μου είχε αρέσει καθόλου.

Από τους μικρότερους προορισμούς που αναφέρω έχεις να προτείνεις κάποιο επιλεκτικά (να μην τα γυρίσουμε όλα, αλλά ας ταλαιπωρηθούμε λίγο για κάποιο που αξίζει πραγματικά πιθανώς); Πάντως από ό, τι διάβασα η πρόσβαση από τη Siena στο San Gimignano με ΜΜΜ είναι πολύ εύκολη.

Πάντως με απογοήτευσες, ονειρεύομουν ποδηλατάδες στη λίμνη!

καλησπέρα,πριν 3 χρόνια είχα μείνει στην Τοσκάνη 4-5 μέρες σε ένα road trip που έκανα με μηχανή .Μέναμε στην Φλωρεντία και είχα επισκεφθεί την Πιζα και την Σιένα(χωρίς διανυκτέρευση στις πόλεις) .Και οι 2 πόλεις νομίζω είναι μια ώρα άπόσταση απο την Φλωρεντία .Το οδικό τους δικτυο είναι τέλειο .Νομίζω οτι περισσότερο θα το ευχαριστηθείς με αμαξι .Δεν ξέρω οικονομικά πως ειναι:αμάξι ,βενζίνες vs εισητήρια,ψαξτο .Πάντως αν έχεις μεταφορικο οι αποστάσεις δεν είναι τίποτα στην Ιταλία .Πιζα χάλια,Σιένα υπέροχη παρεμπιπτόντως .
Ευχαριστώ πολύ! Μωρέ ήδη προσπαθώ να δω πώς θα πω με τρόπο στη φίλη μου να νοικιάσουμε αμάξι, έστω για μία μέρα.
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Να την πείσεις! Εγώ σε μια Μέρα πήγα Σαν Τζίμινιανο, βόλτερα, Σιένα, Γκρεβέ του κιαντι και μετά γύρισα Φλωρεντία, πολύ ωραία ήταν!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η Τοσκάνη (και μάλιστα την άνοιξη) θέλει οπωσδήποτε αυτοκίνητο.
Η Τοσκάνη δεν είναι οι πόλεις και τα χωριά (τα οποία φυσικά και είναι υπέροχα).
Η Τοσκάνη είναι η εξοχή. Και με τα ΜΜΜ δεν την ευχαριστιέσαι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να την πείσεις! Εγώ σε μια Μέρα πήγα Σαν Τζίμινιανο, βόλτερα, Σιένα, Γκρεβέ του κιαντι και μετά γύρισα Φλωρεντία, πολύ ωραία ήταν!
Θα προσπαθήσω!:)
Η Τοσκάνη (και μάλιστα την άνοιξη) θέλει οπωσδήποτε αυτοκίνητο.
Η Τοσκάνη δεν είναι οι πόλεις και τα χωριά (τα οποία φυσικά και είναι υπέροχα).
Η Τοσκάνη είναι η εξοχή. Και με τα ΜΜΜ δεν την ευχαριστιέσαι.
Καλά βρε Άννυ! Μην προεξοφλείς τόσο στεγνά την αποτυχία της εκδρομής και με πληγώνεις!:(:D
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σωστα σου τα ειπαν οι παραπανω , Τοσκανη χωρις αυτοκινητο δεν λεει
Ομως αν δεν ειναι εφικτο, γνωμη μου ειναι να μεινεις Φλωρεντια, και Σιεννα ισως κοντα σε σταθμο,και να κανεις εκδρομες ημερήσιες,
Θα δεις τα αυθημερον δρομολογια, και επιλεγεις που σε ενδιαφερει περισσοτερο να πας
Αν καταφερεις με αυτοκινητο να πας μεχρι τη λιμνη, μη χασεις την Ασιζη
Καποια χιλιομετρα παραπανω θα κανεις αλλα θα αποζημιωθεις
Επισης και η Κορτονα ειναι πολυ ομορφη, αν μπορεις να αντεξεις ανηφορες και κατηφορες
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτό το πρόγραμμα ως εναλλακτικό πώς σας φαίνεται;

Δευτέρα: φεύγουμε από Φλωρεντία και πηγαίνουμε Siena, εξερεύνηση της πόλης.
Τρίτη: μονοήμερη στο San Gimignano, διανυκτέρευση Siena.
Τετάρτη: είτε νοικιάζουμε αυτοκίνητο και πηγαίνουμε στη λίμνη, είτε μονοήμερη με ΜΜΜ Cortona. Διανυκτέρευση Siena. Έχετε μήπως να προτείνετε άλλους εναλλακτικούς προορισμούς προτιμότερους από αυτούς;
Πέμπτη: φεύγουμε από Siena και πηγαίνουμε Bologna. Βόλτες και λοιπά.
Παρασκευή: επιστροφή.

Please help!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η λίμνη χωρίς να είναι άσχημη δεν είναι κάτι το συγκλονιστικό.

Με ΜΜΜ στην Cortona γιατί? Ή με αυτοκίνητο ή με ΜΜΜ σε κάτι μεγαλύτερο. Κάτι είπα παραπάνω για την Περούτζια αλλά δεν έδωσες βάση.

Κατά τα άλλα μια χαρά το βρίσκω.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η λίμνη χωρίς να είναι άσχημη δεν είναι κάτι το συγκλονιστικό.

Με ΜΜΜ στην Cortona γιατί? Ή με αυτοκίνητο ή με ΜΜΜ σε κάτι μεγαλύτερο. Κάτι είπα παραπάνω για την Περούτζια αλλά δεν έδωσες βάση.

Κατά τα άλλα μια χαρά το βρίσκω.
Το είδα αυτό που έγραψες για Perugia, μην είσαι τόσο αυστηρός! :) Αλλά σκεφτόμουν κάτι σε πιο μικρούλι, γραφικό και χαριτωμένο. Κι αν είναι να πάω ως Umbria σκέφτηκα καλύτερα να πάω στη λίμνη να μην μου μείνει απωθημένο (αλλά από ό, τι λες δεν είναι και κάτι συγκλονιστικό. Φαντάζομαι λιγότερο εντυπωσιακή από τις πανέμορφες λίμνες στα ιταλοελβετικά σύνορα; Διάβασα πάντως και για κάποια boat trips στα νησάκια και γλυκάθηκα!).

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση! Κινούμαι σε σωστό δρόμο από ό, τι φαίνεται!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom