Ιταλία Βοήθεια για Τοσκάνη

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μετά από εκτενείς διαβουλεύσεις μέσω skype η φίλη μου μου είπε ότι είναι μέσα στο να νοικιάσουμε αμάξι, με την προϋπόθεση να οδηγήσω εγώ (εκείνη αν και από κράτος της ευρωπαϊκής ενδοχώρας έχει πάρει δίπλωμα στο UK και την πελαγώνει το να οδηγήσει από δεξιά). Αυτό δεν μου το επιτρέπουν οι οδηγικές μου ικανότητες, οπότε ξεχνάμε το αμάξι.

Πάντως κλείσαμε 3 διανυκτερεύσεις στη Siena και ένα μεγάλο βάρος έφυγε από πάνω μας!

Αν έχετε να μας κάνετε οποιαδήποτε πρόταση για κοντινή εκδρομούλα θα χαρούμε πολύ! Έχω δει λίγο και για guided tours αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα με ενέπνεε κάτι τέτοιο!

Επίσης, οποιαδήποτε πρόταση για φαγητό-ποτό έχετε για Firenze, Siena, Bologna, feel free to share! Έχω πάρει βέβαια ιδέες από τις ιστορίες σας, αλλά λέμε τώρα! Για τιμές ψάχνουμε κάτι μεσαίο, αλλά και ακριβό να πείτε δεν μας πειράζει να ξοδέψουμε και κάτι παραπάνω για 1-2 δείπνα, στο φαγητό δεν χωράνε τσιγκουνιές.:D

Φλωρεντία κλείσαμε σε ένα hostel με πισίνα και spa! :roll: Ο Θεός βοηθός!:D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κατ' αρχήν η Σιένα είναι υπέροχη πόλη. Θα σε ανταμείψει για την επιλογή σου.
Για τις εκδρομές τώρα. Επειδή έχω κάνει αυτό που εσύ σκέφτεσαι, δηλαδή ημερήσιες με ΜΜΜ από τη Σιένα, έχω να σου πω ότι είναι εφικτό αλλά είναι επίσης και κουραστικό. Σκέψου σοβαρά να νοικιάσετε το αυτοκίνητο. San Gimigniano δεν θα έχετε πρόβλημα να πάτε με λεωφορείο, έχει συχνή σύνδεση. Εμείς πήγαμε επίσης Μontalcino και Montelpuciano που τα προτείνω. Και τα τρία χωριά μονοήμερες γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να συνδυαστούν με ΜΜΜ. Μάλιστα στον γυρισμό και από τα δυο τελευταία χωριά χρειάστηκε να αλλάξουμε από λεωφορείο σε τρένο. Με αυτοκίνητο μπορεί κανείς να τα δει σε μια μέρα και να δει και άλλα χωριά επίσης, χωρίς κούραση.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κατ' αρχήν η Σιένα είναι υπέροχη πόλη. Θα σε ανταμείψει για την επιλογή σου.
Για τις εκδρομές τώρα. Επειδή έχω κάνει αυτό που εσύ σκέφτεσαι, δηλαδή ημερήσιες με ΜΜΜ από τη Σιένα, έχω να σου πω ότι είναι εφικτό αλλά είναι επίσης και κουραστικό. Σκέψου σοβαρά να νοικιάσετε το αυτοκίνητο. San Gimigniano δεν θα έχετε πρόβλημα να πάτε με λεωφορείο, έχει συχνή σύνδεση. Εμείς πήγαμε επίσης Μontalcino και Montelpuciano που τα προτείνω. Και τα τρία χωριά μονοήμερες γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να συνδυαστούν με ΜΜΜ. Μάλιστα στον γυρισμό και από τα δυο τελευταία χωριά χρειάστηκε να αλλάξουμε από λεωφορείο σε τρένο. Με αυτοκίνητο μπορεί κανείς να τα δει σε μια μέρα και να δει και άλλα χωριά επίσης, χωρίς κούραση.
Έχεις δίκιο για το αυτοκίνητο, αλλά πραγματικά εγώ δεν μπορώ να οδηγήσω, ούτε από το σπίτι μου στο σουπερ-μάρκετ δεν παίρνω ΙΧ, πάντα ποδάρια, ΜΜΜ, ποδήλατο και ταριφιές από όποιον έχει την καλοσύνη.:) Κι η φίλη μου εκτός UK έχει οδηγήσει μόνο στη χώρα της την Πολωνία και τελείως ανεπιτυχώς από ό, τι μου είπε.

Πάντως σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου! το Montelpunciano και εγώ το είχα σκεφτεί αρχικά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για Siena σου προτείνω

Enoteca I Terzi
(ωραίος χώρος για κρασί και φαγητό - ακριβούτσικο αλλά υπάρχει πάντα η λύση του ζυμαρικού - μόνο)
Enoteca I Terzi

Enoteca Italiana
(στα υπόγεια της Fortezza, άρα πολύ ωραίος χώρος, για κρασί σε ποτήρι, μπουκάλι δεν μας έπαιρνε να πάρουμε. Δίνουν τη δυνατότητα να δοκιμάσεις κρασιά από όλη την Ιταλία, σε λογικές τιμές. Brunello και πάλι brunello)
ENTE VINI - ENOTECA ITALIANA - SIENA

L' osteria
Via de' Rossi 79/81
(πολύ καλό φαγητό και χώρος)

Osteria da Cice
Via San Pietro, 32
(καλό, οικονομικό, χαλαρή ατμόσφαιρα)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η Σιένα υπέροχη πόλη, βολευει απο φλωρεντια ποιο πολυμε το λεωφορία παρά με τρένο. Μη παραλείψεις να επισκεφτείς το εθνικό μουσείο οίνου και να δοκιμάσετε κρασιά σε πολύ χαμηλες τιμές. Για φαγητό στη Σιένα με κράτηση οπωσδήποτε εδω... Antica Osteria Da Divo
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
επίσης το ξενοδοχείο nh siena είναι σε απίστευτα βολικό σημείο, εκεί ακριβως σταματαει το λεωφορείο και από εκει ξεκινά η βόλτα στην παλιά πόλη, η ημερήσια εκδρομη σε κιαντι, σαν τζιμινιάνο κτλ. είναι προτεινόμενη εφόσον δε πάρετε δικο σας όχημα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
η Σιένα υπέροχη πόλη, βολευει απο φλωρεντια ποιο πολυμε το λεωφορία παρά με τρένο. Μη παραλείψεις να επισκεφτείς το εθνικό μουσείο οίνου και να δοκιμάσετε κρασιά σε πολύ χαμηλες τιμές. Για φαγητό στη Σιένα με κράτηση οπωσδήποτε εδω... Antica Osteria Da Divo
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.:)

επίσης το ξενοδοχείο nh siena είναι σε απίστευτα βολικό σημείο, εκεί ακριβως σταματαει το λεωφορείο και από εκει ξεκινά η βόλτα στην παλιά πόλη, η ημερήσια εκδρομη σε κιαντι, σαν τζιμινιάνο κτλ. είναι προτεινόμενη εφόσον δε πάρετε δικο σας όχημα
Διαμονή κλείσαμε ήδη! Ευχαριστώ πάντως!:D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στη Σιένα προτείνω την Trattoria Papei. Παραθέτω σχόλιό μου από παλαιότερο θέμα:
http://www.travelstories.gr/53737-post44.html

Και κριτικές από το tripadvisor: Antica Trattoria Papei, Σιένα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
Ευχαριστώ πολύ!:D Φαίνεται γιάμι!

Chianti Relax E Cultura Il buon soggiorno in chianti Buonsoggiorno con il cibo toscano και απο αυτο εμεινα ευχαριστημενη και πολυ καλες τιμες!
Ευχαριστώ Ελενάρα! Περιττό να πω ότι έχω ξεκοκκαλίσει τα κεφάλαια της ιστορίας σου που αφορούν τη γύρω περιοχή!:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άσε τη λίμνη και πήγαινε σε κανένα χωριό.Montepulciano κατά προτίμηση.
Αλλά πάλι χωρίς αυτοκίνητο τι θα κάνετε εκεί όλη μέρα;
Μας έχεις μπερδέψει πολύ βρε κοπέλα μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom