Βοηθεια για Αεροδρομιο!

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Καλησπερα σας!Το καλοκαιρι ταξιδευω για Νικαια(Γαλλια) μεσω Ζυριχης.Ειναι η πρωτη φορα που θα χρειαστει να ταξιδεψω με το Αμερικανικο μου διαβατηριο εντος Ευρ.Ενωσης και εχω καποιες αποριες..ελπιζω να γνωριζει καποιος!
Στο αερδρομιο της Νικαιας θα πρεπει να παω στο immigration οταν φτασω η επειδη θα εχω την Ελληνικη ταυτοτηα μπορω να μην περασασω ασχτως αν ταξιδευω με το Αμερικανικο?Ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω!Ειναι νωρις βεαβαια ακομα αλλα θα ηθελα να ξερω ..ευχαριστω πολυ!:D
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Αφού λες οτι θα ταξιδέψεις με το αμερικάνικο διαβατήριο, γιατί ανακατεύεις και την ελληνική ταυτότητα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Από Ελλάδα πετάς; Αν ναι τότε ταξιδεύεις μόνο με την ελληνική ταυτότητα (αν βέβαια αυτή έχει λατινικούς χαρακτήρες).
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Γεια σας και παλι!Εχετε δικιο,δεν σας εδωσα να καταλαβετε διοτι εκεινη τη στιγμη βιαζομουν και δεν σας περιεγραψα ακριβως την κατασταση μου η οποια ειναι καπως ιδιαιτερη.Συνοπτικα,το Ελληνικο μου διαβατηριο(και ταυττοτητα) εχουν διαφορετικο Λατινικo ονομα αποτι το Αμερικανικο.Eπειδη την περιοδο που εκλεισα τα εισητηρια προσπαθουσαμε να αλλαξουμε το λατινικο ονομα της ελληνικης ταυτοτητας διατηρωντας αυτο της Αμερικανικης(μιας και θα ηταν πιο δυσκολη διαδικασια) εβαλα το ονομα του Αμερικανικου διαβατηριου.Δυστηχως η διαδικασια και στο Ελληνικο ειναι δυσκολη και απλα καθαρισα με μια ταυτοπροσωπια.Οσον αφορα λοιπον το ταξιδι,θα πρεπει να ταξιδεψω αναγκαστικα με το Αμερικανικο(εχοντας βεβαια μαζι μου και το Ελληνικο).Τωρα νομιζω εγινα αρκετα σαφης(ελπιζω :p)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ίσως καλύτερα να μη γράφεις προσωπικά στοιχεία στο φόρουμ; Για το όνομά σου λέω...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ακόμα το'χεις πάντως :p Σου ξέφυγε λίγο παρακάτω. Για να σε καταλάβετε και οι υπόλοιποι που θα δείτε αυτό το μήνυμα αφού διορθώσει το δικό του ο Κωνσταντίνος, το επίθετό του περιέχει το γράμμα Φ. Στο αμερικανικό διαβατήριο το γράφουν με PH ενώ στην ελληνική ταυτότητα στα λατινικά με F.

(Δυστυχώς δε ξέρω να σε βοηθήσω στην ουσία της ερώτησης..σόρυ)
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Ακόμα το'χεις πάντως :p Σου ξέφυγε λίγο παρακάτω. Για να σε καταλάβετε και οι υπόλοιποι που θα δείτε αυτό το μήνυμα αφού διορθώσει το δικό του ο Κωνσταντίνος, το επίθετό του περιέχει το γράμμα Φ. Στο αμερικανικό διαβατήριο το γράφουν με PH ενώ στην ελληνική ταυτότητα στα λατινικά με F.

(Δυστυχώς δε ξέρω να σε βοηθήσω στην ουσία της ερώτησης..σόρυ)
Ναι ναι μολις το ειδα και το διορθωσα!Δεν πειραζει!Ευχαριστω παρα πολυ για την "περιγραφη" της καταστασης!ααχαχ ελπιζω καποιος να γνωριζει!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.134
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα σας!Το καλοκαιρι ταξιδευω για Νικαια(Γαλλια) μεσω Ζυριχης.Ειναι η πρωτη φορα που θα χρειαστει να ταξιδεψω με το Αμερικανικο μου διαβατηριο εντος Ευρ.Ενωσης και εχω καποιες αποριες..ελπιζω να γνωριζει καποιος!
Στο αερδρομιο της Νικαιας θα πρεπει να παω στο immigration οταν φτασω η επειδη θα εχω την Ελληνικη ταυτοτηα μπορω να μην περασασω ασχτως αν ταξιδευω με το Αμερικανικο?Ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω!Ειναι νωρις βεαβαια ακομα αλλα θα ηθελα να ξερω ..ευχαριστω πολυ!:D
Στο Αθήνα - Ζυρίχη - Νίκαια κινείσαι εντός της Ζώνης Σέγκεν και συνεπώς δεν υπάρχει κανένα immigration. (Είναι το ίδιο με το να πετάς εντός Ελλάδας). Δεν καταλαβαίνω γιατί έλαβες τόσες άσχετες απαντήσεις. Ο μόνος που θα εξετάσει τα στοιχεία σου θα είναι η αεροπορική εταιρία, και το μόνο που θα τα χρειαστεί είναι για να πιστοποιήσει την ταυτοπροσωπία σου και τίποτα παραπάνω.

Προσοχή στο εξής: Ένας Αμερικανός πολίτης δεν επιτρέπεται να βρίσκεται επ' αόριστο στην Ευρώπη, υπάρχει μέγιστο όριο παραμονής, κάτι που από το Αμερικάνικο διαβατήριο σου - λογικά - δεν προκύπτει. Τη δυνατότητα να ζείς μόνιμα στην Ευρώπη σου την εξασφαλίζει (μόνο) η Ελληνική σου ιθαγένεια, η οποία πιστοποιείται από το Ελληνικό δελτίο ταυτότητας (επομένως πρέπει να την έχεις οπωσδήποτε μαζί σου, και σε τυχόν αστυνομικό έλεγχο να προτιμήσεις να χρησιμοποιήσεις αυτή απ' ότι το Αμερικάνικο διαβατήριο).
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Στο Αθήνα - Ζυρίχη - Νίκαια κινείσαι εντός της Ζώνης Σέγκεν και συνεπώς δεν υπάρχει κανένα immigration. (Είναι το ίδιο με το να πετάς εντός Ελλάδας). Δεν καταλαβαίνω γιατί έλαβες τόσες άσχετες απαντήσεις. Ο μόνος που θα εξετάσει τα στοιχεία σου θα είναι η αεροπορική εταιρία, και το μόνο που θα τα χρειαστεί είναι για να πιστοποιήσει την ταυτοπροσωπία σου και τίποτα παραπάνω.

Προσοχή στο εξής: Ένας Αμερικανός πολίτης δεν επιτρέπεται να βρίσκεται επ' αόριστο στην Ευρώπη, υπάρχει μέγιστο όριο παραμονής, κάτι που από το Αμερικάνικο διαβατήριο σου - λογικά - δεν προκύπτει. Τη δυνατότητα να ζείς μόνιμα στην Ευρώπη σου την εξασφαλίζει (μόνο) η Ελληνική σου ιθαγένεια, η οποία πιστοποιείται από το Ελληνικό δελτίο ταυτότητας (επομένως πρέπει να την έχεις οπωσδήποτε μαζί σου, και σε τυχόν αστυνομικό έλεγχο να προτιμήσεις να χρησιμοποιήσεις αυτή απ' ότι το Αμερικάνικο διαβατήριο).
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! !επειδη ΔΕΝ εχω εμπειρια απο αεροπορικες πτησεις εκτος Ευρωπης(μονο μια αλλα ημουν σε ηλικια που δεν ασχολιομουν ωστε να θυμαμαι) αν πηγαινα Νικαια ως Αμερικανος πολιτης θα επρεπε λογικα να βγω απο μια εξοδο για παιρετερω ελεγχο κλπ ετσι?Τωρα που θα εχω και το ελληνικο(ασχετως αν δεν ταξιδευω με αυτο) δεν χρειαζεται να κανω αυτη τη διαδικασια?(συγγνωμη και παλι αν πω καποια ανακριβια απλα δεν γνωριζω τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.738
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom