Ηνωμένο Βασίλειο Βοηθεια για πτησεις Λονδινο Gatwick.

zer_raiden

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Καλησπερα,

Ευχαριστω το forum και ολα τα ατομα για τις πληροφοριες και τις βοηθειες που προσφερουν σε νεους και μη ταξιδιωτες.
Κανονιζω να παω Λονδινο και ψαχνω οσες πληροφοριες μπορω να βρω. Απλα εχω ενα θεματακι που χρειαζομαι οπωσδηποτε βοηθεια. Λοιπον το ταξιδι που θα κανω ειναι Θεσσαλονικη-Λονδινο-Εδιμβουργο(3νυχτες)-Λονδινο(5νυχτες)-Θεσσαλονικη, ταξιδευω με easyJet και το προβλημα μου ειναι πως εχω κλεισει τα εισιτηρια αλλα δεν ξερω αν θα προλαβω να αλλαξω πτηση απο Λονδινο για Εδιμβουργο. Στο Λονδινο φτανω στις 13:10(North Terminal) και φευγω για Εδιμβουργο στις 14:40(South Terminal) την ιδια μερα αεροδρομιο Gatwick. Ειμαστε 2 ατομα με 2 χειραποσκευες και μια μεγαλη αποσκευη. Το προβλημα ομως ειναι, θα προλαβω την πτηση ή να την αλλαξω και να παρω την επομενη στις 18:45 το απογευμα?

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Νικος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
13:10, μεχρι να περασετε απο ελεγχο διαβατηριων, να παρετε αποσκευες θα παει 2 παρα. Θελετε και ενα μισαωρο να αλλαξετε terminal 2 και τεταρτο περιπου. Ε το check in για Εδιμβουργο χλωμο το βλεπω να το προλαβαινετε. Να αλλαξεις πτηση.
 

zer_raiden

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Ευχαριστω για την απαντηση. Υπαρχει περιπτωση με την easyJet εφοσον με την ιδια εταιρια θα παω και Εδιμβουργο να τους ενημερωσω ετσι ωστε να μπει η βαλιτσα μου στην αλλη πτηση αυτοματα σαν ανταποκριση? Δηλαδη να κανω απλα check-in για Εδιμβουργο? Κατι τετοιο δηλαδη για να προλαβω, πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω! :)
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Ευχαριστω για την απαντηση. Υπαρχει περιπτωση με την easyJet εφοσον με την ιδια εταιρια θα παω και Εδιμβουργο να τους ενημερωσω ετσι ωστε να μπει η βαλιτσα μου στην αλλη πτηση αυτοματα σαν ανταποκριση? Δηλαδη να κανω απλα check-in για Εδιμβουργο? Κατι τετοιο δηλαδη για να προλαβω, πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω! :)
Η easyJet είναι point-to-point εταιρία. Οπότε δεν θα σου βάλουν την βαλίτσα για τον τελικό προορισμό σου (όπως επίσης αν χάσεις το αεροπλάνο σου λόγω καθυστέρησης στην Ελλάδα θα πρέπει να πληρώσεις άλλο εισιτήριο για Εδιμβούργο). Θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένεις τη βαλίτσα, να ξανακάνεις check in κτλ. Οπότε πάρε μια αργότερη πτήση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

zer_raiden

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Εκανα αλλαγη πτησης αλλα στα στοιχεια που λεει για τις πτησεις δεν αλλαξε η πτηση. Ποσο πρεπει να περιμενω για να δω την αλλαγη? Εχει 2 μερες που εκανα την αλλαγη πτησης κανονικα,εδωσα στοιχεια,καρτα κ επιβεβαιωση αλλα δεν μου εβγαλε κατι οτι εγινε αλλαγη,απλα με πεταξε ξανα πισω. Πρεπει να ξανακανω την αλλαγη ή να περιμενω περισσοτερο?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λογικα επρεπε να εχει γινει η αλλαγη και να εχεις λαβει το σχετικο mail. Αλλα το λογικα δεν ειναι παντα και αυτο που γινεται...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά γνωρίζετε αν η οικονομικότερη λύση για μεταφορά απο gatwick στο κέντρο είναι η easybus?
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ναι είναι η οικονομικότερη. Το αν είναι και η βολικότερη, εξαρτάται! :)
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Παιδιά γνωρίζετε αν η οικονομικότερη λύση για μεταφορά απο gatwick στο κέντρο είναι η easybus?
Είναι η πιό φθηνή λύση, με 4 λίρες πάω συνήθως σε μικρά και ευέλικτα λεωφορειάκια. Αν σε βολεύει το West Brombton τότε κλείσε από τη σελίδα τους και εκτύπωσε την κάρτα επιβίβασης της easyBus.
 

gp123

Member
Μηνύματα
75
Likes
9
Ποιες ειναι οι εμπειριες σας απο την easybus απο gatwick προς κεντρο του Λονδινου(κι οχι αντιστροφα)? Παντως απο ψαξιμο στο διαδικτυο επικρατουν κυριως αρνητικες κριτικες και οι αιτιες διαφορες πχ πληρη αναξιοπιστια στα προγραμματισμενα δρομολογια, απαραδεκτοι και αγενεστατοι οδηγοι των λεωφορειων και γενικως μεγαλη ταλαιπωρια. Ειναι υπερβολικα ολα αυτα η μηπως μεμονωμενες περιπτωσεις? Σας ετυχε κατι αναλογο?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Εγώ έκλεισα για Ιανουάριο αν πας αργότερα θα σου πω εντυπώσεις.

Αλλά γενικότερα τα παράπονα υπήρχαν στη διαδρομή από West Brompton προς Gatwick και όχι από το αεροδρόμιο προς το κέντρο.
 

gp123

Member
Μηνύματα
75
Likes
9
Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου. Θα παω Μαρτιο οποτε θα περιμενω να καταθεσεις την εμπειρια σου. Εχεις δικιο για το οτι τα περισσοτερα αρνητικα σχολια ειναι για το δρομολογιο απο W.Brompton/Earls Court προς Gatwick ομως υπαρχουν κι αρκετα για το αντιστροφο δρομολογιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.462
Μέλη
38.923
Νεότερο μέλος
CHRISTIETS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom