Ουγγαρία Βουδαπέστη, ας οργανωθούμε!

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
χθες +15 σήμερα 23 και από άυριο +29 :) :) :)
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Στη Βιέννη μου δίνει τις ίδιες θερμοκρασίες αλλά με βροχή που ελπίζω να μην κρατήσει πολύ.Στη Κρακοβία μ'ένα πουλόβερ κι ένα κοντομάνικο κυκλοφορείς άνετα;Γιατί δεν έχω ετοιμάσει ακόμη βαλίτσα και δεν ξέρω τι να πάρω.
 

chrisanthep

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Κατι λιγα για τη Βουδαπεστη

Επειδή θα πάω 3 μέρες Βουδαπέστη και επειδή τη Δευτέρα που θα είμαι τα μουσεία είναι κλειστά τι μου προτείνετε να δώ;Αυτά που έχω σκεφτεί εγώ είναι εκκλησία Αγίου Στεφάνου εκκλησία Αγίου Ματθία το νησάκι της Μαργαρίτας εθνική πινακοθήκη Ουγγαρίας ή μουσείο Καλών τεχνών (ή και τα 2);Επίσης ο προμαχώνας των ψαράδων σιταντέλλα και κάποιο λουτρό αν μπορέσω.Η συναγωγή και το μουσείο τρόμου αξίζουν;Στις εκκλησίες πληρώνεις για να μπείς;Πόση ώρα νωρίτερα να πάω στο κοινοβούλιο για να βρώ εισιτήριο για τη δωρεάν ξενάγηση στ'αγγλικά;Πληρώνεις για να βγάλεις φωτογραφίες στα μουσεία;
Εγω θα σου προτεινα το χωριο Αγιος Ανδρεας Szentendre, κατι λιγοτερο απο ωρα με το τρενο απο τη Βουδαπεστη. Πολυ ευκολο να βγαλεις εισητηριο και να βρεις απο που φευγεις (αν και οταν το τρενο βγει στα περιχωρα ο ελεγκτης θα ζητησει να κοψεις συμπληρωματικο εισητηριο περιπου 2 ευρω αν θυμαμαι καλα). Το χωριο ειναι πανεμορφο και τα μαγαζια πιο φθηνα απ το κεντρο της Βουδαπεστης. Απο Λουτρα μπορεις να μπεις στο Gellert και να ριξεις μια ματια πριν αποφασισεις αλλα εγω θα σου προτεινα το Szechenyi Bath στο οποιο μπορεις να πας με το μετρό απο τη radai utca. Πολυ κοντα υπάρχει κι ενα πανεμορφο παρκο μ' ένα παλατι, πολυ ωραια βολτα. Η συναγωγη έχει εισητηριο γυρω στα 10 ευρω αν θυμαμαι καλα, ισως κι ακριβοτερο, γενικα, πληρωνεις σχεδον παντου και η αγορα ειναι σε τιμες πάνω κάτω ελληνικες. Για αγορες ή φαγητο να αποφυγεις τη vaci utca είναι πανακριβη και γεματη κράχτες. Γενικα η πολη είναι υπέροχη και ευκολη να την περπατησεις (αν εχεις ενα βιβλιο οδηγο δεν χρειάζεσαι τη δωρεαν ξεναγηση και να ξερεις πως στη Βουδαπεστη τιποτα δεν ειναι δωρεαν και ολοι περιμενουν εως απαιτουν φιλοδωρημα) αλλά οι τιμες (για τα δικα τους δεδομενα) ειναι ακριβες και ολοφανερα απευθυνονται στους τουριστες. Ελεγξε μηπως υπάρχει καμμια παράσταση στην οπερα. Εισητηρια από 2 ως 50 ευρω (αναλογα με τη θεση) για να δεις απο μεσα ένα υπεροχο κτιριο και (αν καταλαβαινεις ουγγρικα!) να απολαυσεις και το εργο (το οποιο μπορει και να εχει υποτιτλους σε πινακα πάνω απ' τη σκηνη)
Αυτα! Και καλο ταξιδι
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
φιλοδώρημα 2 με 3 ευρώ δε είναι και πολλά για 3 ώρες ξενάγηση.

και μη σκέφτεσε για φούτερ, θα πεθάνεις. καλύτερα ένα φλις ;)
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θανάση φλίς Ιούλη μήνα;Τόσο κρύο;Πάω να σκαρφαλώσω στη ντουλάπα και να κατεβάσω κανένα!Κι εγώ έλεγα θα κάνει τέτοιο καιρό όπως στην Αθήνα τον Απρίλη.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ζακετα ηθελα να πω σορρυ :p και ενα 2 μακρυμανικα και θα εισαι οκ
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.293
Likes
1.358
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εγω θα σου προτεινα το χωριο Αγιος Ανδρεας Szentendre, κατι λιγοτερο απο ωρα με το τρενο απο τη Βουδαπεστη. Πολυ ευκολο να βγαλεις εισητηριο και να βρεις απο που φευγεις (αν και οταν το τρενο βγει στα περιχωρα ο ελεγκτης θα ζητησει να κοψεις συμπληρωματικο εισητηριο περιπου 2 ευρω αν θυμαμαι καλα). Το χωριο ειναι πανεμορφο και τα μαγαζια πιο φθηνα απ το κεντρο της Βουδαπεστης. Απο Λουτρα μπορεις να μπεις στο Gellert και να ριξεις μια ματια πριν αποφασισεις αλλα εγω θα σου προτεινα το Szechenyi Bath στο οποιο μπορεις να πας με το μετρό απο τη radai utca. Πολυ κοντα υπάρχει κι ενα πανεμορφο παρκο μ' ένα παλατι, πολυ ωραια βολτα. Η συναγωγη έχει εισητηριο γυρω στα 10 ευρω αν θυμαμαι καλα, ισως κι ακριβοτερο, γενικα, πληρωνεις σχεδον παντου και η αγορα ειναι σε τιμες πάνω κάτω ελληνικες. Για αγορες ή φαγητο να αποφυγεις τη vaci utca είναι πανακριβη και γεματη κράχτες. Γενικα η πολη είναι υπέροχη και ευκολη να την περπατησεις (αν εχεις ενα βιβλιο οδηγο δεν χρειάζεσαι τη δωρεαν ξεναγηση και να ξερεις πως στη Βουδαπεστη τιποτα δεν ειναι δωρεαν και ολοι περιμενουν εως απαιτουν φιλοδωρημα) αλλά οι τιμες (για τα δικα τους δεδομενα) ειναι ακριβες και ολοφανερα απευθυνονται στους τουριστες. Ελεγξε μηπως υπάρχει καμμια παράσταση στην οπερα. Εισητηρια από 2 ως 50 ευρω (αναλογα με τη θεση) για να δεις απο μεσα ένα υπεροχο κτιριο και (αν καταλαβαινεις ουγγρικα!) να απολαυσεις και το εργο (το οποιο μπορει και να εχει υποτιτλους σε πινακα πάνω απ' τη σκηνη)
Αυτα! Και καλο ταξιδι
σε 3 μερες θα προλαβει να δει τη Βουδαπεστη ολη και της προτεινεις και εκδρομη σε χωριο; :shock:
Καλυτερα να καθισει μονο Βουδαπεστη γιατι εχει τοσα ωραια μερη να δει...
 
Last edited by a moderator:

chrisanthep

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
σε 3 μερες θα προλαβει να δει τη Βουδαπεστη ολη και της προτεινεις και εκδρομη σε χωριο; :shock:
Καλυτερα να καθισει μονο Βουδαπεστη γιατι εχει τοσα ωραια μερη να δει...
Ισως να εχεις δικιο ομως κι εγω τρεις μερες πηγα στη Βουδαπεστη και προλαβα μια χαρα. Και τα λουτρα, και τα μουσεια και την οπερα και τη χριστουγεννιατικη αγορα και το κοινοβουλιο και τον Αγιο Ανδρεα (το να μην πας ειναι σαν να παει τουριστας στην Αθηνα και να μην περασει να δει την Πλάκα). Αλλά μιλάμε για γερο περπάτημα, γυρω στα 15 χλμ τη μερα συν τα διαφορα μετρο. Αλλά ήταν τελεια. Παρεμπιπτόντως, στις "δωρεαν" ξεναγήσεις, το φιλοδωρημα που περιμένουν οι "δωρεαν" ξεναγοι ειναι 8-10 ευρώ κατ' άτομο. Η πολη ειναι τόσο ευκολη στο περπάτημα και το μετρο τοσο ευκολο στη χρηση που σε τρεις μέρες μπορεις να δεις πάρα πολλά.
Καλά ταξιδια σ' όλους
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Αν πρέπει να γίνει οικονομία χρόνου, θα πρότεινα να κοπεί το νησάκι της Μαργαρίτας. Ωραίο είναι, αλλά όχι κάτι το φοβερό που να αξίζει για χάρη του να χάσεις άλλα σημαντικά.

Δεύτερο που θα έκοβα (αλλά είναι εντελώς υποκειμενικό) είναι το Κοινοβούλιο. Αν συνυπολογίσουμε και το χάσιμο χρόνου για το κλείσιμο των εισιτηρίων, θέλεις κάπου μισή μέρα, για να δεις ένα εντυπωσιακό καρα-μπαρόκ κτίριο. Προσωπικά, επειδή έχω μια απέχθεια σε "χρυσά", "παλάτια" και άλλα παρόμοια εκθαμβωτικά, ένιωσα πως έχασα το χρόνο μου (και τις δυνάμεις μου) με το Κοινοβούλιο.
 

chrisanthep

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Με το μπαρδόν, αλλά γιατί πρέπει να γνωρίζει κάποιος Ουγγρικά για να απολαύσει μια Όπερα?
Μιλωντας συγκεκριμενα για το δικο μου ταξιδι και τη δικη μου εμπειρια, το εργο ήταν η "Νυχτεριδα" του Στραους. Οι ηθοποιοι μιλουσαν ουγγρικα (με υποτιτλισμό στα γερμανικα σε φωτεινο πινακα πανω απ' τη σκηνη), και τραγουδουσαν στα γερμανικα. Τα γερμανικα μου ειναι πτωχα -πλην τιμια...:roll: κι οσο για τα ουγγρικά μου... τι να λεμε τωρα...
Τέλος πάντων την υπόθεση του εργου τη γνώριζα κι έτσι όλα καλα σε γενικες γραμμες. Κι όο για το κτίριο της οπερας, ένα πραγματικό στολίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.328
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom