Ουγγαρία Βουδαπέστη φουλ εξτρα....Do you speak english?

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Α ωραία γιατί δεν είμαι του καυτερού φαγητού!
Από μαγαζιά έχω καταλήξει στα: Pipa etterem a Mesterek Konyhaja
Θα πω και εγώ από προσωπική άποψη πως αυτό το μαγαζάκι ειναι πολύ ωραίο!!!! Κ φθηνό.

Για τις χειραποσκευές μην ξεπεράσετε κατα πολύ τουλάχιστον τις διαστάσεις. Τα κιλά νομίζω δεν ειναι πρόβλημα. Γεμίστε και 2 τσάντες πλάτης και θα ειστε οκ εμείς έτσι κάναμε. Αλλά εγώ πχ δεν κρατούσα και τσάντα χειρός και πλάτης. Εκεί θα έχεις πρόβλημα
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
taksidiara psuxi ναι από σένα το είδα το μαγαζί αυτό! Από αυτά που είπες μας φάνηκε ακριβώς αυτό που ψάχνουμε,οικονομικό και καλό.
Με Ryanair πήγες και εσύ?

Τέτοια ώρα σε μαγαζί ξέχασε το!!! Έχει Mac donalds στην deak ference μάλλον εκεί σας βλέπω... Χαχα
Το streetfood είναι ακριβό και δεν λέει τίποτα, όμως είναι λογικο να θέλετε να το δοκιμάσετε... Φαίνεται οπτικά υπέροχο...
Απ αυτά που γράφεις μόνο στο mazel tov έφαγα, στο οποίο μπορείτε άνετα να φάτε και μεσημέρι, ο χώρος του είναι φανταστικος.. Φαγητό έχει λίγο πιο ανατολίτικο τυπου φαλαφελ κλπ να ξέρεις...έχει κι άλλα βέβαια, αλλά αυτό είναι το στυλ του..
Εγώ πάντως σου προτείνω το zeller bistro ήταν το καλύτερο που φάγαμε.. Και πολύ ρομαντικό.. Σαν σπηλιά είναι μέσα..
Στο kazimir θέλαμε να φάμε αλλά δεν προλάβαμε..
Για τα mc donalds το βλέπω και εγώ χαχαχα έχει κοντά στο ξενοδοχείο μας!
Θα κοιτάξω και το zeller bistro,ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
taksidiara psuxi ναι από σένα το είδα το μαγαζί αυτό! Από αυτά που είπες μας φάνηκε ακριβώς αυτό που ψάχνουμε,οικονομικό και καλό.
Με Ryanair πήγες και εσύ?

Βουδαπέστη με Aegean αλλά ταξιδεύω πολύ συχνά με ryan γιατί ειμαι από Χανιά και βγάζει σούπερ τιμές. Αλλά ακολουθώ αυτή την τακτική εξίσου. Τώρα που θα πάμε Ρώμη με ryan θα δω αν αλλάζει κάτι. Πχ αν ειναι πιο σχολαστική στην επιστροφή από Ρώμη, οσον αφορά τα προβλεπόμενα!
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
taksidiara psuxi ναι από σένα το είδα το μαγαζί αυτό! Από αυτά που είπες μας φάνηκε ακριβώς αυτό που ψάχνουμε,οικονομικό και καλό.
Με Ryanair πήγες και εσύ?



Για τα mc donalds το βλέπω και εγώ χαχαχα έχει κοντά στο ξενοδοχείο μας!
Θα κοιτάξω και το zeller bistro,ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
παντως με τοση ερευνα που εχεις κανει...περιμενουμε μια τουλαχιστον αποστομωτικη ιστορια απο σενα!!! το μονο σιγουρο ειναι πως θα περασετε τελεια...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Άσε έχω διαβάσει ότι ιστορία παίζει για την Βουδαπέστη χαχαχα
Εννοείτε πως θα έρθει ιστορία μετά,όπως και φωτογραφίες και ελπίζω και video ;)

ταξυδιαρα ψυχή thnx,θα ακολουθήσω και εγώ αυτή την τακτική! :lol:
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
φυσικα, γι αυτες τις ιστοριες μπαινουμε καθημερινα στο travelstories! μαζεψε λοιπον πλουσιο υλικο και περιμενουμε με αγωνια!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Α ωραία γιατί δεν είμαι του καυτερού φαγητού!
Από μαγαζιά έχω καταλήξει στα: Pipa etterem a Mesterek Konyhaja,Stex Haz,Kazimir Bisztro και Mazel Tov. Σίγουρα θα φάμε και street food.
Το μόνο που με ανησυχεί είναι αν θα βρούμε να φάμε κάτι όταν φτάσουμε,γιατί η πτήση μας φτάνει εκεί στις 9 το βράδυ και μέχρι να πάμε στο δωμάτιο,να τακτοποιηθούμε και να βγούμε μια βόλτα θα πάει 12...
Μπήκα λίγο και τα είδα Στάθη και δεν ξέρω γιατί αυτά είναι καλύτερα από το Hungarikum Bisztro που είναι δωδέκατο στο tripadvisor...Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις :)
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Μπήκα λίγο και τα είδα Στάθη και δεν ξέρω γιατί αυτά είναι καλύτερα από το Hungarikum Bisztro που είναι δωδέκατο στο tripadvisor...Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις :)
Στο hungarikum φάγαμε πορτα εκείνη τη μέρα!!! Πρέπει να είναι κορυφή...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στο hungarikum φάγαμε πορτα εκείνη τη μέρα!!! Πρέπει να είναι κορυφή...
Είναι τρομερό σαν ατμόσφαιρα με τύπο που παίζει κάτι σαν ξυλόφωνο και τα φαγητά όσα δοκίμασα εγώ ήταν πολύ ωραία..Πόσες φορές όμως μας έχει τύχει να πάμε σε μαγαζί και να ζηλέψουμε το πιάτο του διπλανού μας και το δικό μας να μας φανεί κάπως...Θέλει και λίγο τύχη αν δεν έχεις καλή καθοδήγηση για να διαλέξεις το σωστό πιάτο...Κρατήστε μόνο ότι ο σερβιτόρος μας είπε να μην πάρουμε άλλα γιατί είναι πολλά αυτά που πήραμε που δεν το βλέπεις συχνά σε μαγαζιά...Όποιος πάει μόνο με κράτηση γιατί πλέον το έχουν μάθει όλοι...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μπήκα λίγο και τα είδα Στάθη και δεν ξέρω γιατί αυτά είναι καλύτερα από το Hungarikum Bisztro που είναι δωδέκατο στο tripadvisor...Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις :)
Δεν είπα ότι είναι καλύτερα! Απλά στο Hungarikum Bisztro θέλει κράτηση και επειδή πάμε για 3 μέρες στη ουσία,θα είμαστε στο "τρέξιμο" για να δούμε ότι περισσότερο μπορούμε και δεν θέλουμε να έχουμε την δέσμευση οτι την τάδε ώρα θα πρέπει να πεινάμε και να είμαστε στο τάδε εστιατόριο!
Πάντως το έχω στα υπόψιν και αυτό! ;)
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν είπα ότι είναι καλύτερα! Απλά στο Hungarikum Bisztro θέλει κράτηση και επειδή πάμε για 3 μέρες στη ουσία,θα είμαστε στο "τρέξιμο" για να δούμε ότι περισσότερο μπορούμε και δεν θέλουμε να έχουμε την δέσμευση οτι την τάδε ώρα θα πρέπει να πεινάμε και να είμαστε στο τάδε εστιατόριο!
Πάντως το έχω στα υπόψιν και αυτό! ;)
Σε σοβαρά μαγαζιά δεν μπορείς να περάσεις απέξω και να πεις γεια σας ήρθα τώρα πείνασα, δυστυχώς...Όλοι κάνουμε ένα προγραμματισμό ανάλογα με το αν έχουμε εξασφαλισμένο πρωινό ή όχι. Αν έχουμε πρωινό μπουφέ συνήθως τρώμε μέχρι σκασμού με αποτέλεσμα να μην πεινάμε πριν το μεσημέρι.Αν φάμε πρωινό κάπου έξω μόνοι μας τότε το μεσημεράκι θα αρχίσουμε να πεινάμε σίγουρα..Όπως και να έχει δεν είναι εύκολο να τρως δύο φορές την ημέρα έξω και για αυτό όλο και κάτι τσιμπάμε στο χέρι μέχρι να έρθει το βράδυ που συνήθως όλοι κάνουν κρατήσεις για τραπέζι...Από εκεί και πέρα το να κάνεις κράτηση σε κάποιο μαγαζί δεν σε δεσμεύει να πας κίολας. Εμείς στο Μόναχο την μια μέρα δεν κάναμε κράτηση κ δεν βρίσκαμε πουθενά τραπέζι και τελικά φάγαμε μακ ντοναλτς και χτυπούσαμε στο κεφάλι μας στον τοίχο και την άλλη μέρα είχαμε κράτηση και ήμουν άρρωστος χάλια και δεν πήγαμε πουθενά.Μπορεί και εσύ να έχεις κράτηση και να φας αλλού αν δεν κρατιέσαι άλλο και απλά μόλις περάσει η ώρα της κράτησης θα δώσουν το τραπέζι σου αλλού..Ειδικά στο hungarim όσοι πάνε το πρώτο πράγμα που ρωτάνε είναι αν μπορουν να κάνουν κράτηση και για μια από τις επόμενες μέρες της διαμονής τους..Το είδα μπροστά μου να γίνεται από δύο ζευγάρια..Δικιά σου είναι η εκδρομή εσύ θα αποφασίσεις εμείς λεφτά δεν παίρνουμε από τα μαγαζιά.Η μεγαλύτερη ανταμοιβή μας είναι να πας κάπου και να σου αρέσει και να μας πεις παιδιά πήγα εκεί και έφαγα καλά..Ότι θες εδώ είμαστε πάλι να τα πούμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom