Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στην Βουδαπέστη πάω κοντά στις 15 φορές το χρόνο, για ψώνια, βόλτα και επίσκεψη σε γνωστούς (είμαι τώρα στο δρόμο ξανά για Βουδαπέστη) και έχω μιλήσει με αρκετό κόσμο.
Οτάν λες σουβενίρ, εννοείς μαγνητάκια; Μπορεί να είναι φθηνά εκεί, δε ξέρω. Άλλα το φαγητό είναι πανάκριβο και ψίλο άθλιο. Πόσο μάλλον το λάνγκος που έχουν εκεί.
Οι Ούγγροι τα ψώνια τα κάνουν στην αγορά Hold utca, Klauzál tér, Lehel tér, Fehérvári Úti
ή Hunyadi tér.
Είναι φτηνότερα τα σουβενίρ όπως κούπες, μπρελόκ, και οτιδήποτε τουριστικό σε σχέση με αυτά της vaci utca..Δεν νομίζω να ενδιαφέρει τον τουρίστα να πάρει καλό μαρούλι οπότε με το που πάει ρίχνει μια ματιά γρήγορη και ανεβαίνει πάνω να πάρει τα αναμνηστικά του...
Λάγκος που έχω φάει 2-3 φορές ήταν μια χαρά αλλά σε εμπιστεύομαι στο ότι το άλλο που πρότεινες μπορεί να είναι καλύτερο, για φαγητό δεν θα καθόμουν εκεί γιατί το φαγητό το θεωρώ ιεροτελεστία στο εξωτερικό.Θέλω να αράξω να υπάρχει και ένα πιο ωραίο περιβάλλον να ευχαριστηθώ και όχι να φάω για να φάω...Κουρτοσκάλακς που προτείνεις (αν και έχει έρθει και Περιστέρι πλέον) εκτός το Μολναρς που είναι και πανάκριβο;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Για kürtőskalács στο Molnár και για εμένα εδώ:
trdlo.JPG

Όπως και για παγωτό στο Gelarto Rosa

gelarto rosa.jpg
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Καλησπερα και παλι θα φανω κουραστικη αν σου ζητησω και εγω να προσαρμοσεις ενα προγραμμα στις μερες που θα ειμαστε βουδαπεστη? Αφηξη εχουμε 12 μαρτιου κυριακη 10 παρα 10 κ 6 η ωρα το απογευμα εχουμε κλεισει για οπερα αναχωρηση εχουμε παρασκευη πρωι σε ευχαριστω
Καλησπερα.Μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες για την οπερα;

Καλημέρα!!!! Μόλις γυρίσαμε απο την ονειρεμένη και παγωμένη Βουδαπέστη!!!
Πόλη παραμυθιού την λένε και δικαίως...
Αυτή τη στιγμή είμαι στο γραφείο με το σώμα αλλά το μυαλό μου είναι ακόμα εκεί!
Ακόμα και με -10 μη χάσετε την εμπειρία των λουτρών ήταν συγκλονιστική!!!
Το βραδινό τουρ με τα hop on hop off ήταν ότι καλύτερο!
Το φαγητό?? νομίζω ότι σε 3 μέρες πήραμε ο καθένας απο 5 κιλά...
Απο τα εστιατόρια που προτείνεις στον οδηγό δοκιμάσαμε το fatal eterem, το Sir Lancelot και το Hugarim Bistrot.
Το Fatal μακράν το καλύτερο φαγητό (πήγαμε και δεύτερη φορά) οι μερίδες γιγάντιες. Η κοτόσουπα στο καρβέλι είναι τόσο ωραία που αξίζει ένα ταξίδι μόνο για να τη δοκιμάσεις!
Το Sir Lancelot μια εμπειρία απο μόνο του, το φαγητό... απλά μέτριο.
Το Hugarim είχε το καλύτερο σνίτσελ κοτόπουλου που έχω φάει ποτέ μου, τα υπόλοιπα φαγητα μέτρια!
Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, μια που τα έχω φρέσκα, στη διάθεση σας.
I left my hear in Budapest!!!
Καλησπερα σχεδιαζουμε ταξιδι στη Βουδαπεστη 15 με 19 Μαρτιου.Πειτε μας την εμπειρια σας σχετικα με τα λουτρα.
 
Last edited by a moderator:

k_p

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
Συμφωνώ (ξανά) με vagar78. Εγώ που είμαι περίεργη με το φαγητό μου (που ενώ πιστεύω απόλυτα στο ότι πχ το μοσχάρι αν είναι ροζ είναι πιο νόστιμο, αν δω ροζ σε κρέας το παρατάω αμέσως), θεωρώ πως θα φάμε εξαιρετικά στη Βουδαπέστη. ΟΚ έχω δει κάτι ταρταρ και κάτι συκώτια πάπιας που δεν θα τα παραγγείλω αλλά έχει πολύ καλές επιλογές, κοντά στις γεύσεις μας.
Η κεντρική αγορά αξίζει μια επίσκεψη τόσο για τα σουβενίρ όσο και για την ατμόσφαιρα. Διότι αν πας σε μια πόλη στο εξωτερικό και δεν βιώσεις έστω κατ ελάχιστον τις συνήθειες των ντόπιων, τι ακριβώς κρατάς;
K_p θεωρώ πως πήγες σε δύσκολη εποχή και δυσαρεστήθηκες απ τις καιρικές συνθήκες τόσο ώστε να σου φταίνε όλα.
Δεν ειπα οτι μου φταινε ολα αντίθετος περασα τέλεια.Απλα γενικα με το φαγητό δεν ειμαι ευκολη και σε οτι αφορά την αγορα ειπα την γνώμη μου.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μα εννοείται πως λέμε τη γνώμη μας. Χαίρομαι που πέρασες τέλεια. Και στα δικά μας!
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Έχουμε ήδη προγραμματίσει το ταξίδι μας για το 2ο 15ημερο του Μαρτίου. Η εποχή είναι σχετική, απλά αυξάνεις τις πιθανότητες να πετύχεις καλό καιρό. Σ ευχαριστώ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν και υπάρχουν και στον οδηγό μου οδηγίες αλλά και κάποια σελίδα στα σχόλια ολόκληρο αφιέρωμα για τα λουτρά θα προσπαθήσω να δώσω μερικές λεπτομέρειες ξανά γιατί καταλαβαίνω ότι είναι κάτι πρωτόγνωρο για μας.
20160321_191943.jpg

Στα σεζέζνι αλλά και στα γκελερτ που είναι και τα δύο με τον περισσότερο κόσμο μπορείτε να κόψετε εισιτήριο από το ξενοδοχείο σας χωρίς επιβάρυνση (θέλουν μετρητά και όχι κάρτα). Αυτό που κερδίζετε είναι χρόνο μιας και αν έχει κόσμο πάτε σε διαφορετικό γκισέ αφού έχετε ήδη πληρώσει (μπορεί και να μην έχει όμως κόσμο και να τελειώσετε αμέσως και στην κανονική ουρά, ιδιαίτερα αν πάτε καθημερινή και όχι σαββατοκύριακο). Στα περισσότερα λουτρά έχουν διάφορα σετ (μαγιό, πετσέτα, παντόφλες) που απευθύνονται κυρίως σε άτομα που πέρασαν απέξω και μπήκαν μέσα και δεν έχουν μαζί τους πράγματα. Σας συμβουλεύω να έχετε πάρει μαζί πετσέτα από το ξενοδοχείο και παντόφλες και να μην δίνετε τζάμπα λεφτά.
20160321_191949.jpg

Οι επιλογές που έχετε να κάνετε στο εισιτήριο είναι ανάμεσα σε καμπίνα και σε ντουλάπι με την πρώτη λύση να είναι ακριβότερη.Με την αγορά δικαιούστε ένα ντουλάπι για να φυλάξετε τα πράγματα σας και από εκεί και πέρα όποιος θέλει δίνει τα εξτρά χρήματα για να αγοράσει καμπίνα και να αλλάξει και να αφήσει τα μπαγκάζια του εκεί. Αν πάτε ζευγάρι παίρνετε μια καμπίνα μπαίνει πρώτα ο ένας αλλάζει (γιατί είναι πολύ μικρές) και μετά ο άλλος και αφήνετε εκεί τα πράγματα σας.Αν μετράτε και το ευρώ δεν παίρνετε καμπίνα αλλάζετε σε μια κοινόχρηστη και μετά κλειδώνετε τα πράγματα σας στα ντουλάπια σας.Με το που πληρώσετε σας δίνουν ένα ρολόι και ανάλογα το τι έχετε πάρει (καμπίνα ή ντουλάπι) αλλάζει και το χρώμα του.Προχωράτε στην είσοδο των αποδυτηρίων και υπάρχει μια συσκευή που ακουμπάτε πάνω το ρολόι σας και σας λέει ποιος είναι ο αριθμός από την καμπίνα ή το ντουλάπι σας.
20160322_182514.jpg
20160322_182518.jpg

Μόλις δείτε ποιο είναι το νούμερο σας προχωράτε στο αντίστοιχο νούμερο ακουμπάτε το ρολόι και ανοίγει η πόρτα ..Όταν αλλάξετε και πάτε στις πισίνες καλό θα είναι να έχετε τις πετσέτες κάπου κοντά σας για να μην μπερδευτεί κάποιος και πάρει την δικιά σας ή τις πάρει σκόπιμα. Στα σεζέζνι που έχουν και τις περισσότερες πισίνες υπάρχουν και εσωτερικές και εξωτερικές ακόμα και κανονική πισίνα για κάποιον που θέλει να κολυμπήσει...Η ατμόσφαιρα είναι απίστευτη το νερό κοχλάζει και δεν θες να βγεις για κανένα λόγο..Στις εσωτερικές υπάρχει μια ελαφριά μυρωδιά λόγω της φύσης του νερού υποθέτω..
20160321_195053.jpg
20160321_195058.jpg
20160321_195104.jpg

Σημαντικό ότι δεν έχει σαμπουάν κάπου ή αφρόλουτρο οπότε καλό θα είναι να έχετε πάρει ένα δείγματάκι από το ξενοδοχείο.. Στην έξοδο σας από τις εγκαταστάσεις έχει ένα μηχάνημα που πετάτε μέσα το ρολόι και σας ανοίγει για να βγείτε
IMG_20160323_112101_HDR.jpg
IMG_20160323_112110_HDR.jpg
IMG_20160323_112116_HDR.jpg

Είναι εμπειρία μοναδική τα λουτρά και αξίζει κάποιος να πάει μόνο για αυτά.Το μετάνιωσα που την πρώτη φορά που πήγα δεν έκανα και περιορίστηκα στο να μπω να δω τις εγκαταστάσεις και να φύγω. Βλέπετε είχα πάει για 3 ημέρες και δεν προλάβαινα να τα κάνω όλα..Την δεύτερη φορά όμως του έδωσα και κατάλαβε και επισκέφθηκα και Σεζεζνι και Γκελερτ και Ρουντας......
 
Last edited:

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
sse
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να φτιάχνω πρόγραμμα για όλους αν και πολύ θα ήθελα να ασχολούμαι όλη μέρα με τέτοια αλλά θα με διώξουν από τη δουλειά μου στο τέλος :) ......Αν δεις παραπάνω υπάρχουν προγράμματα για 4 ημέρες και για εβδομάδα..Εσύ στην ουσία πας πέντε ημέρες οπότε μπορείς να πας την πρώτη μέρα μια βόλτα στο νησί της μαργαρίτας και να τσιμπήσετε κάτι το μεσημέρι πριν πάτε στην όπερα και μετά να ακολουθήσεις τις υπόλοιπες μέρες την γενική κατεύθυνση που έδωσα και στην φίλη πάνω έχοντας αφαιρέσει την όπερα και το νησί της μαργαρίτας αφού θα έχεις πάει την πρώτη μέρα..
"Για αρχή βάλτε κάτω με την παρέα σου από ένα ταξιδιωτικό οδηγό ποια αξιοθέατα θέλετε να δείτε μάρκαρε τα στον χάρτη και φτιάξε ένα μίνι πρόγραμμα...Για υποβοήθηση σου λέω ότι στην πλευρά της Βούδας πρέπει να αφιερώσεις μια μέρα για να πας στο κάστρο, στην εκκλησία του Ματίας και αν σε ενδιαφέρει ο λαβύρινθος και αν είσαι δυνατή στο περπάτημα να ολοκληρώσεις την μέρα σου με το νησί της Μαργαρίτας και μια μέρα ακόμα για να ανέβεις στην Σιταντέλα και στην εκκλησιά που είναι μέσα στους βράχους απέναντι από τα γκελερτ και να επισκεφθείς την κλειστή αγορά να πάρεις αναμνηστικά και να την δεις κιόλας γιατί αξίζει πολύ..
Από εκεί και πέρα θες μια μέρα για Βουλή, Αγιο Στέφανο και όπερα και μια μέρα για πλατεία ηρώων το κάστρο που έχει απέναντι και τον ζωολογικό κήπο που είναι όλα κοντά.Ότι σου λέω είναι για πρωί και το απόγευμα χαλάρωση και σπα..Αν δεν παίρνεις ανάσα μπορείς να τα κάνεις και σε λιγότερες ημέρες αλλά δεν θα ευχαριστηθείς και νομίζω και ο καιρός δεν θα σε βοηθήσει για φουλ πρόγραμμα.Ο καθένας ανάλογα με τα θέλω και τις αντοχές του μπορεί να φορτώσει ή να αφαιρέσει πράγματα.Εγώ απλά σου έδωσα μια γενική κατεύθυνση μελέτησε και τον οδηγό για να κάνεις και κράτηση σε εστιατόρια και ότι απορία έχεις μου λες".[/QU
σε ευχαριστω πολυυυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom