Αργεντινή Βραζιλία Βραζιλία - Αργεντινή

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.782
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos δεν βρισκω με 800 με τιποτα...
@zade οι φωτογραφιες με τους πιγκουινους δεν υπαρχουν..οντως τους βλεπεις απο τοσο κοντα;
Παντως, δεν εχω τοσες μερες για να το κανω αυτην την φορα.
Εσύ ξέρεις τι προϋπολογισμό έχεις. Δες τι άλλους προορισμούς βρίσκεις με αυτά τα λεφτά, πιστεύω ότι με τα μισά μπορείς να πας αλλού. Προσωπικά θα το άφηνα, 1600 είναι λεφτά με τα οποία υπό ΚΣ μέχρι και RTW ticket βγάζεις. Αλλά τι να σου πω, εγω έσκασα 5000 για να πάω στην Ανταρκτική, η κάψα του καθενός είναι υποκειμενική.
 

annoula

Member
Μηνύματα
272
Likes
543
Εσύ ξέρεις τι προϋπολογισμό έχεις. Δες τι άλλους προορισμούς βρίσκεις με αυτά τα λεφτά, πιστεύω ότι με τα μισά μπορείς να πας αλλού. Προσωπικά θα το άφηνα, 1600 είναι λεφτά με τα οποία υπό ΚΣ μέχρι και RTW ticket βγάζεις. Αλλά τι να σου πω, εγω έσκασα 5000 για να πάω στην Ανταρκτική, η κάψα του καθενός είναι υποκειμενική.
@Yorgos γενικως ειμαι της τελευταιας στιγμης οποτε φθηνα σπανιως βρισκω! Ανυπομονω για την ιστορια σου! Εχω πολλες αποριες! Οι θερμοκρασιες θα ναι γυρω στους 20 η χαμηλοτερα;
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
696
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
@Yorgos δεν βρισκω με 800 με τιποτα...
@zade οι φωτογραφιες με τους πιγκουινους δεν υπαρχουν..οντως τους βλεπεις απο τοσο κοντα;
Παντως, δεν εχω τοσες μερες για να το κανω αυτην την φορα.
Γενικά όλοι οι tour operators κάνουν διάφορες εκδρομές στο κανάλι και στην Estancia Harberton ή κάποιο άλλο ράντσο. Όμως υπάρχει μόνο μια, η piratour, που έχει κάνει ειδική συμφωνία με τον ιδιοκτήτη του νησιού όπου φωλιάζουν οι πιγκουίνοι (Νομίζω είναι ο ίδιος με την estancia Harberton) και σε αποβιβάζει στο νησί, ενώ όλοι οι άλλοι απλώς περνούν από δίπλα. Το κόστος ήταν 100 € το άτομο , που είναι πάρα πολλά για 4 ώρες αλλά όταν έχεις το μονωπώλιο ,ε χτυπάς ανάλογα και τις τιμές.

Επίσης κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις εκεί είναι να πας, εάν έχουν διαθεσιμότητα στην Ανταρκτική. Και πολύ φθηνά. Συνήθως οι εξερευνητικές αποστολές ξεκινούν από το λιμάνι της ushuaia και κατευθύνονται στον νότιο πόλο. Αυτά τα εξερευνητικά πλοία λοιπόν, πολλές φορές έχουν και περιορισμένες θέσεις για τους κοινούς ανθρώπους, πέραν των επιστημόνων. Σχεδόν πάντα αυτές οι θέσεις είναι ελάχιστες, πανάκριβες και γίνονται sold out ταχύτατα. Έλα όμως που καμιά φορά υπάρχουν ακυρώσεις τελευταίας στιγμής ή ανοίγουν θέσεις από το πουθενά.

Μπορείς λοιπόν να πας να ρωτήσεις και να βρεις θέση με λιγότερο από 4.000 € ενώ γενικά η τιμή για τέτοια πράγματα είναι 7000+ ευρώ.

Όταν ήμασταν εμείς ήταν το πλοίο του National Geographic και είχε δύο θέσεις διαθέσιμες με 6000 € και τα δύο άτομα για 15 ημέρες γιατί το πλοίο είχε ακύρωση της τελευταίας στιγμής και έφευγε την επόμενη. Ήταν η απόλυτα φανταστική προσφορά, αλλά ούτε τόσο μπορούσαμε να λέιψουμε, ούτε και μας ενδιέφερε τόσο να πάμε. Αλλά εάν έχεις χρόνο στην διάθεσή σου, μπορεί να πετύχεις κάτι τέτοιο που για πολλούς είναι άπιαστο όνειρο.
 
D

Delmem38110

Guest
επίσης να πούμε ότι οι εποχές εκεί κάτω είναι αντίστροφες με τις δικές μας.
όλα γίνονται τον δικό μας χειμώνα που είναι καλοκαίρι εκεί. αν μπορείς να το πεις καλοκαίρι....
ο χειμώνας τους όμως είναι όνειρο.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Αληθεια τι θερμοκρασιες θα χει εκει τον Αυγουστο ; πρεπει να παρω χειμερινα;;;
Καλησπέρα κάνει κρύο εμείς πήγαμε φλεβάρη (δικό τους καλοκαίρι) και ήθελε μπουφάν. Είναι πολύ όμορφα.
 

annoula

Member
Μηνύματα
272
Likes
543
Ας μας πει ο @Yorgos που σιγουρα εχει εμπειρια απο εκει. Γη του Πυρος δεν παιζει να παμε αλλα Ριο και Μπουενος Αιρες τι περιπου θερμοκρασιες θα εχει; εχω μπερδευτει με αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ κ γενικα γραφουν για μεγαλες αποκλισεις μερα κ νυχτα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.613
Likes
9.914
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ας μας πει ο @Yorgos που σιγουρα εχει εμπειρια απο εκει. Γη του Πυρος δεν παιζει να παμε αλλα Ριο και Μπουενος Αιρες τι περιπου θερμοκρασιες θα εχει; εχω μπερδευτει με αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ κ γενικα γραφουν για μεγαλες αποκλισεις μερα κ νυχτα.
Το Μπουένος Άιρες είναι αρκετά πιο κρύο σε σχέση από το Ρίο. Δηλαδή τώρα που είναι αρχή χειμώνα, στο Μπουένος Άιρες η θερμοκρασία αργά το βράδυ και νωρίς το πρωί είναι κοντά στους 5-6 βαθμούς, ενώ στο Ρίο πάει το μίνιμουμ μέσα στον χειμώνα 12-15 βαθμούς το βράδυ και αυτό για κάποιες σκόρπιες μέρες που όλοι βάζουν μπουφάν και το ονομάζουν Frio de Janeiro.

Οπότε τον Αύγουστο θα είναι κάπου εκεί οι θερμοκρασίες. Στο Ρίο λογικά θα μπορείτε να πάτε και παραλία άμα δε βρέχει. Πέρυσι, μέσα Σεπτέμβρη και ήμουν 5 μέρες εκεί και δεν έβρεξε καμία, κάθε μέρα 25-27 βαθμούς και το βράδυ κοντά στους 20.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.782
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γη του Πυρός ακόμη καιβστο καλοκαίρι της είναι άθλιος ο καιρός, αλλάζει συνέχεια ο άνεμος, που ξυρίζει και βρέχει από παντού, κρατάς την ομπρέλα παράλληλα με το έδαφος.

Για τα υπόλοιπα, όπως ειπώθηκαν, το Μπουένος έχει ευρωπαϊκό μεσογειακό-ηπειρωτικό καιρό, το Ρίο είναι χάρμα στο χειμώνα του.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
857
Likes
5.268
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ειχα κινηθεί Ιουλιο απο Μπουενος Άιρες εως Ριο.. Βλέπω κατι φωτο ξανα απο Αργεντινη στο ροζ σπιτι μπροστα με φουτερ ημουν την ημερα, το βραδυ θελει και μπουφάν.. Απλα επειδη ηταν μαλακος ο καιρός συνδυάζεις κοντομανικο απο μεσα μπουφαν απεξω αν θες.. Ριο κουβαλούσα ζακετα δε θυμάμαι να τη φορεσα με 25 βαθμους μερα, ισως μονο βραδυ στη Lapa που εβγαινα να χρειάζεται κανα ριχτο ζακετακι που λενε και αν...
Κοινως θα παρετε λιγο απολα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.881
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom