Γαμήλιο ταξίδι Οκτώβριο με μπάνιο, αλλά που;

Sofianos-13

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Πρώτα απ' όλα, καλώς σας βρήκα... Φοβερή παρέα και γεμάτη χρήσιμες πληροφορίες. Λοιπόν, έφτασε η ώρα του γάμου. Της απόφασης, γιατί η εκκλησία είναι προγραμματισμένη για τα μέσα Οκτωβρίου. Αυτό που έχω αναλάβει εγώ είναι το ταξίδι που θα γίνει αμέσως μετά. Διάβασα εκατοντάδες σελίδες, αλλά ακόμη να αποφασίσω και για αυτό θα ήθελα την βοήθειά σας...

Τι θέλω...
-Μέρος παραλιακό για να κάνουμε τα... μπάνια μας, όπως λένε.
-Να μην είναι και το πιο ακριβό μέρος. Δεν λέω να είναι «οτι πάρεις ένα ευρώ», αλλά να μην χρειάζεται να ξοδέψω 100 για ένα γεύμα.

Τι δεν θέλω...
-Δεν με ενδιαφέρει να έχει μουσεία, ναούς κτλ. Και οι δύο θέλουμε να πάμε να ξεκουραστούμε. Να αράξουμε ρε αδελφέ, πως το λένε;
-Να μην χρειάζεται να έχουμε 10 ώρες σερί σε αεροπλάνο. Εγώ την παλεύω, η σύζυγος που θα μπει για πρώτη φορά και έχει ένα κλειστοφοβικό θέμα, όχι.

Κοίταξα τα παρακάτω μέρη και για όλα υπήρχαν ενστάσεις...

Ίμπιζα: Δεν είναι καιρός για μπάνιο, εκείνη την περίοδο. Δεν έχει καλές παραλίες.

Τενερίφη: Είναι φουλ στις κατσαρίδες (ένα κόλλημα έχω ο άνθρωπος και είναι με αυτές). Βέβαια, η συγκεκριμένη εμπειρία που διάβασα είναι από το 2009. 4 χρόνια τώρα, δεν θα έχουν φτιάξει τις αποχετεύσεις; Οι παραλίες δεν είναι και κάτι φοβερό.

Μαγιόρκα: Δεν είναι καιρός για μπάνιο εκείνη την περίοδο.

Ντουμπάι: Διάβασα οτι δεν είναι και τόσο καθαρές οι παραλίες. Οτι είναι ταλαιπωρία γενικώς και οτι δεν είναι φθηνά.

Σαρμ Ελ Σείχ: Πολύ βρώμικο, χωρίς κάτι ιδιαίτερο στις παραλίες.

Όποιος μπορεί να με διαφωτίσει με μία προσωπική του άποψη, είμαι όλος αυτιά... Είτε αν πρόκειται για τις παραπάνω επιλογές, είτε για κάποια άλλη που εγώ δεν έχω σκεφτεί.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
θες να μας πεις περίπου το κόστος που υπολογίζεις;;;; Είναι αρκετά σημαντικό!
 

Sofianos-13

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Δεν θέλω να ξεπεράσει τα 700-800 το άτομο για αεροπορικά και διαμονή, προκειμένου να έχουμε ένα χιλιάρικο για να περάσουμε άνετα 7 μέρες. Μπορεί όμως να γίνει και μία υπέρβαση.

Αν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις, πες το... Ποτέ δεν ξέρεις...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μμμ το σκέφτομαι γιατί μιλάμε για περίπου 2500 και Οκτώβριο...
*Και εχεις αποκλείσει και κάποιους φτηνούς προορισμούς
Θέλει σκέψη :rolleyes-80:
 

Sofianos-13

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Δεν τους έχω αποκλείσει... Έχω διαβάσει καλά πράγματα και κακά... Πάντα κρατάω τα κακά, γιατί τα καλά τα λένε όλοι εύκολα. Αν εσύ ή κάποιος άλλος φίλος έχετε διαφορετική άποψη, θα ακούσω τις ενστάσεις σας. Δεν σημαίνει οτι αυτά που διάβασα κάπου αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για κοιτάξτε για Μαδέρα, Αζόρες, Φουερτεβεντούρα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.137
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δες για Τελ Αβιβ (ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΑΚΑ) ή για Μάλτα (αν και οι παραλίες εκεί δεν είναι σπουδαίες). Οι παραλίες θα είναι περίπου όπως της Αθήνας το Σεπτέμβριο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η Ταυλανδη σου εβγαινε μια χαρα ..αλλα ειπες εχετε θεμα με τα πολυωρα αεροπορικα.....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.752
Likes
15.222
Η Μαδέρα είναι ωραίο νησί αλλά έχει ελάχιστες παραλίες.Μπάνιο Οκτώβρη κάνεις βέβαια αλλά το καλύτερο αφού θέλετε μπανάκια είναι να τη συνδιάσετε με το γειτονικό νησί Πόρτο Σάντο, αν την επιλέξετε.
 

Sofianos-13

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Συγγνώμη που σας πρήζω, αλλά για να αρχίσω να περιορίζω τις επιλογές που έχω, αυτά που έχω γράψει για Ντουμπάι, Τενερίφη, Ίμπιζα, Μαγιόρκα, Σερμ Ελ Σείχ όντως ισχύουν ή είναι υπερβολές;
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Έχεις σκεφτεί για Κύπρος? Μαρόκο, Κανάριοι Νήσοι, Αίγυπτος από την μεριά της Ερυθράς Θάλασσας. Προτάσεις κάνουμε.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.863
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom