Γερμανικές συνταγές

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Βαζω και εδω την ιστοσελιδα με τις συνταγες!
Ξ£Ο�Ξ½Ο�Ξ±Ξ³Ξ*Ο� - Ξ�Ξ΅Ο�ΞΌΞ±Ξ½ΞΉΞΊΞ� - Ξ�ΞΉ Ξ£Ο�Ξ½Ο�Ξ±Ξ³Ξ*Ο� Ο�Ξ·Ο� Ξ*Ξ±Ο�Ξ*Ξ±Ο�
Για οσους ξερουν γερμανικα, μια ολοκληρη σελιδα για σπετσλε.
spaetzle.de - Allerlei rund um Sp
Και για οσους δεν ξερουν...
http://matzadoura.pblogs.gr/tags/syntages-gr.html
ααα!!τελεια!dankessen αχινουλα(σωστα το εγραψα αραγε???)
θα επιχειρησω να κανω τα σπετσλε και ο θεος βοηθος!!!!:haha:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
STREUSELKUCHEN (για ταψί διαμέτρου 30 εκ.)

Για την ζύμη:
200 γρ. αλεύρι
2 πρέζες αλάτι
25 γρ. ζάχαρη
15 γρ. μαγιά
4 κουταλιές της σούπας χλιαρό γάλα
1/2 κουταλάκι ζάχαρη
1 αυγό
50 γρ. μαλακό βούτυρο

Για την γέμιση:
750-900 γρ. φρέσκα φρούτα (κεράσια, φράουλες, δαμάσκηνα, μήλα, αχλάδια, ακτινίδια, ροδάκινα, ότι επιθυμεί ο καθένας)
1 ασπράδι
35-75 γρ. ζάχαρη (ανάλογα με το φρούτο)
1 κουταλάκι κανέλα

Για την επικάλυψη:
150 γρ. αλεύρι
100 γρ. κρύο βούτυρο
100 γρ. ζάχαρη άχνη
1 κρόκος αυγού
2 γρ. αλάτι
1-1,5 κουταλιά σούπας ξύσμα λεμονιού

Αναμειγνύουμε τα υλικά της ζύμης κατά την σειρά που αναγράφονται. Βάζουμε την ζύμη σε ένα βουτυρωμένο ταψάκι και την αφήνουμε να φουσκώσει.

Όση ώρα φουσκώνει η ζύμη ετοιμάζουμε τα φρούτα. Τα καθαρίζουμε κι αν είναι μεγάλα και σκληρά τα κόβουμε σε μικρές φέτες.

Απλώνουμε την ζύμη το ταψί και την αφήνουμε να φουσκώσει άλλα 15 λεπτά. Χτυπάμε το ασπράδι και το αλείφουμε πάνω στην ζύμη.

Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 210 βαθμούς.

Ζυμώνουμε σε ένα μπωλ το αλεύρι, το αλάτι της επικάλυψης προσθέτοντας το βούτυρο, την ζάχαρη, τον κρόκο και το ξύσμα του λεμονιού. Τα ανακατεύουμε όλα γρήγορα σε μια μάζα.

Τοποθετούμε τα φρούτα πάνω στην πρώτη ζύμη (αυτήν του ταψιού) και στην συνέχεια τρίβουμε την ζύμη της επικάλυψης πάνω από τα φρούτα ώστε να είναι διασκορπισμένα σε μικρές άμορφες μάζες.

Τοποθετούμε το ταψί στην μέση του φούρνου και το αφήνουμε να ψηθεί για 30-35 λεπτά. Στη συνέχεια το αφήνουμε να παγώσει στο ταψί του.

Και φυσικά γίνεται πάντα πιο νόστιμο όταν χρησιμοποιούμε κανονικό βούτυρο, κι όχι μαργαρίνη.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αυτές τις συνταγές μπόρεσε να βρει μέχρι στιγμής η μητέρα μου. Δεν είδε να έχει κάτι για σπέτσλε δυστυχώς...αλλά όπως και να το κάνουμε, εκεί τα κάνουν πιο κολασμένα στα εστιατόριά τους...τα παραδοσιακά τουλάχιστον.

Χμμμ...έχω χρόνια να φάω Streuselkuchen ...μήπως να της το ζητήσω τώρα που θα πάω Κατερίνη; :clap:

Λατίνα...δοκίμασε την συνταγή από την σελίδα και ενημέρωσέ μας, να την εκτυπώσω και να δώσω παραγγελία τώρα που θα ανέβω! Το πολύ πολύ αντί να ψήνουμε αρνάκι το Πάσχα να την βγάλουμε με Γερμανικές λιχουδιές! :bleh::bleh::bleh::clap::clap::clap:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
cakenet κατι παθαινεις καθε βραδυ τετοια ωρα και αρχιζεις τις gourmet συνταγες????
εμεις τωρα τι κανουμε που δεν εχουμε ουτε ενα απο τα υλικα για τις συνταγες σου και μας τρεχει το σαλακι????:shock::shock::shock:
Χα χα...τι να πω κι εγώ που αναγκάστηκα να μπω σε πρόγραμμα αποτοξίνωσης από την Δευτέρα και είμαι μόνο με χυμούς, σούπες και καφέδες από την Δευτέρα; Και τα γράφω κιόλας! :bleh:

Ουάου CakeNet! Συγχαρητήρια και προσωπικά σ' ευχαριστώ. Τυπώνω, αγοράζω τα υλικά και ξεκινάω.
Καλή επιτυχία! Τα Knodel βέβαια ταιριάζουν πολύ με σνίτσελ και αυτή την σάλτσα που σας ανέφερα κάπου!

Αλίμονο σε εμάς τους εργένηδες που σπάνια (εώς ποτέ) θα μπούμε στην διαδικασία να μαγειρέψουμε κάτι τέτοιο! :cool:
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
STREUSELKUCHEN (για ταψί διαμέτρου 30 εκ.)

Με αυτό το γλυκό παθαίνω αμόκ!! :clap::clap:Τι να πω τη νοστιμιά του ή τα υπέροχα χρώματα των φρούτων! το καλλίτερο το έφαγα σε ένα χωριό της Βαυαρίας με ένα δύσκολο όνομα (ήταν το χωριό που ο Χιτλερ είχε το εξοχικο του). Μπράβο CakeNet! Ας πάει στα κομμάτια η δίαιτα :(.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Γυναίκες του φόρουμ...φτιάξτε μας κάτι και προσκαλέστε μας κι εμάς τους έρμους! (γι' αυτό τις ανέβασα) :bleh::haha:

Κι εμένα μου άρεσε πολύ αυτό το γλυκό και έχω χρόνια να το γευτώ! Μανούλα...ακούς; Σε 2,5 εβδομάδες θα είμαι στην Κατερίνηηηη! :cool:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.382
Likes
6.945
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
τα σνίτσελ, jaegerschnitzel, zigeunerschnitzel θεωρούνται γερμανικά φαγητά η αυστριακά?:roll:


Υ.Γ.:mad:marcrafin: berchtesgaden(μπερχτεσγκάντεν) πρέπει να ειναι το ωραιο χωριουδάκι! (http://www.berchtesgaden.de/en/impressions-1)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
:roll::roll::roll: Τι να σου πω, δεν ξέρω σίγουρα! Εγώ για Γερμανικά τα ήξερα! :D
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
ααα!!τελεια!dankessen αχινουλα(σωστα το εγραψα αραγε???)
θα επιχειρησω να κανω τα σπετσλε και ο θεος βοηθος!!!!:haha:
Ωραια το εγραψες! Ενωσες το danke (ευχαριστω) με το essen (τρωω)! :haha::haha::haha: Το σωστο παντως ειναι dankeschon (με τελιτσες πανω στο ο)!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
τα σνίτσελ, jaegerschnitzel, zigeunerschnitzel θεωρούνται γερμανικά φαγητά η αυστριακά?:roll:
Θεωρουνται αυστριακα, αλλα αφου τα τρωνε παντου δεν υπαρχει προβλημα! Μαλιστα το αυθεντικο σνιτσελ γινεται απο μοσχαρακι γαλακτος και οχι απο χοιρινο!:bleh:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ωραια το εγραψες! Ενωσες το danke (ευχαριστω) με το essen (τρωω)! :haha::haha::haha: Το σωστο παντως ειναι dankeschon (με τελιτσες πανω στο ο)!
αχινουλα σου κανω επισημη προταση συνεργασιας ενωπιον των συμφορουμιτων μας!!!!!
Θελω να με μαθεις Γερμανικα!!!!:D:D
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Για πότε λέτε να κανονίσουμε την συνάντηση στο ritterburg???:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.900
Μέλη
38.983
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom