Γερμανικες ταινιες που λατρεψαμε!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Βρε Ρενάτα μου εδώ μιλάμε για ταινίες μόνο του γερμανικού κινηματογράφου ή έστω γερμανού σκηνοθέτη. Είσαι στο γκρουπ "οι Γερμανοί ξανάρχονται ουπς! είναι φίλοι μας" ήθελα να πω.
πάλι σκατά τα κανα!!!!!!!!!!! :mad:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
θα σε συγχωρέσουμε αν γραφτείς στο γκρουπ και πας άμεσα ταξίδι στη Γερμανία!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πάντως ετσι οπως ειναι ο τίτλος, ειναι φυσιολογικό να μπερδεύονται ορισμένα μέλη κ να νομίζουν γενικά για αξιολάτρευτες παντός γλώσσας κ προέλευσης ταινίες...
Μηπως να αλλαζε o τίτλος σε γερμανόφωνες ταινίες που λατρέψαμε, η ταινίες που λατρέψαμε made in German...:roll:
Παντως εδω μπαινουν κ αυστριακές ταινίες οπως τα επικινδυνα παιχνίδια Χάινεκε, η και ελβετικές, αν κ δεν θυμαμαι να εχει μπει καμιά

Υ.Γ.: ναι ρενάτα, να γραφτείς στο γκρουπ, και θα σε ταξιδέψουμε σε κάτι υπέροχα γερμανικά φαράγγια που ούτε τα φαντάζεσαι!:haha:Σκέτη μούρλια για τρέκινγκ... Δεν εχει μόνο η Κρήτη ωραία φαράγγια. καιρός ειναι οι δύο πρώην αντίπαλοι απο την ηρωική μάχη της Κρήτης να συμφιλιωθούνε. :cool: Οι γερμανοί γενικά τους αρεσει το τρέκινγκ κ το περπάτημα, ιδίως οι ...άντα και άνω!:D
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Θα προσθεσω και το Grieche sucht Griechin (ελληνας ψαχνει ελληνιδα δηλαδη!), μια ταινια του 1966 που βασιστηκε σε βιβλιο του Friedrich Dürrenmatt. Δεν ξερω απλα αν εχει κυκλοφορησει με ελληνικους υποτιτλους.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και μια και ανέφερες τον Duerrenmatt θα μας έπαιρνε να αναφέραμε "την επιστροφή της γηραιάς κυρίας" όπως μεταφέρθηκε στον κινηματογράφο σε πρωταγωνιστικούς ρόλους την Ινγκριντ Μπεργμαν και τον Άντονυ Κουίν στη ταινία "the Visit" σε σκηνοθεσία Bernhart Wicki, αυστριακού και η ταινία αν και αγγλόφωνη είναι και γερμανική συμπαραγωγή;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εξαιρετικη ταινια ειναι το Bagdad Cafe με αγγλικο τιτλο Out of Rosenheim του γερμανου σκηνοθετη Percy Adlon και με πρωταγωνιστρια την Marianne Saegebrecht. Παρολο τον τιτλο του διαδραματιζεται στην ερημο Μοχαβε.
Bagdad CafΓ© - Wikipedia, the free encyclopedia
Σύμπτωση κι αυτή... Περίπου τότε που γράφτηκε αυτό το μήνυμα, εγώ ήμουν στη Mojave, προχωρώντας το παλιό Route 66 (σήμερα National Trails Highway), και στο χωριό Bagdad έψαχνα για το βενζινάδικο της ταινίας (ανεπιτυχώς, δυστυχώς).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σύμπτωση κι αυτή... Περίπου τότε που γράφτηκε αυτό το μήνυμα, εγώ ήμουν στη Mojave, προχωρώντας το παλιό Route 66 (σήμερα National Trails Highway), και στο χωριό Bagdad έψαχνα για το βενζινάδικο της ταινίας (ανεπιτυχώς, δυστυχώς).
Wow!Παραγματικά φοβερή σύμπτωση! Πως είναι τα μέρη εκεί; Σου βγάζουν αυτή την αίσθηση του τέρμα του κόσμου;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Wow!Παραγματικά φοβερή σύμπτωση! Πως είναι τα μέρη εκεί; Σου βγάζουν αυτή την αίσθηση του τέρμα του κόσμου;
Ακριβώς. Ατέλειωτες οδικές ευθείες, που δε συναντάς άλλο διερχόμενο για πολλές ώρες. Δεξιά κι αριστερά το τίποτα - μόνο χαμηλοί θάμνοι που και που, και άνυδρη ερημιά. Που και που και κανα εγκαταλελειμένο μαγαζί - που κάποτε ζούσε δοξασμένο τις εποχές που όλοι πέρναγαν το Route 66 (αλλά αυτά είναι κυρίως πιο πέρα: ανάμεσα στο Amboy και το Barstow, όπου βρίσκεται και το Bagdad, δεν έχει μέινει τίποτα).
 

PlanetCaravan

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
η συμπεριφορα σας ταιριαζει με το group και το θεμα σας

εγινε ενα ανθρωπινο λαθος δεν ειναι αναγκη να αντιδρατε έτσι ..

με εκτιμηση:russianroulette::russianroulette:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λυπάμαι ειλικρινά αν το είδες σαν προσωπική επίθεση. Εφόσον ήδη σε προηγούμενο από το δικό σου post μου είχα αναφέρει -υπό τύπον ερώτησης- αν θα μπορούσε να συμπεριληφθεί έστω και εν ευρεία εννοία το "μερικοί το προτιμούν καυτό", πασίγνωστη χολυγουντιανή ταινία του Billy Wilder από την αμερικανική του καριέρα,από την εποχή εκείνη δηλαδή κατά την οποία μάλιστα άλλαξε και την ορθογραφία του ονόματός του από Billie στο πιο αμερικανοποιημένο Billy, και σε επόμενο ποστ ανέφερα την "επίσκεψη της γηραιάς Κυρίας", άλλη αγγλόφωνη ταινία με διάσημους ηθοποιούς του Χόλιγουντ, λογικό ήταν να θεωρηθεί από κάποιους οτι το "Κουρδιστό Πορτοκάλι" είχε γερμανούς συντελεστές. (σκηνοθέτη, σεναριογράφο, παραγωγό κλπ). Αυτήν την ενδεχόμενη παρανόηση ήθελα να διαλύσω. Σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό πρόθεση, ή στόχο να θίξω στο παραμικρό εσένα προσωπικά ή τις απόψεις σου για τον κινηματογράφο και λυπάμαι αν διέγνωσες προσωπική επίθεση πίσω από τα γραφόμενα μου.
Επιπλέον στην εποχή της παγκοσμιοποίησης που ζούμε είναι πολύ δύσκολο να καθορίσει κανείς κριτήρια που αφορούν την "εθνικότητα" μιας ταινίας.
Άλλωστε οι ίδιοι οι γερμανοί επιμένουν και υπερηφανεύονται για την ώθηση που έδωσαν στον αμερικάνικο κινηματογράφο στα χρόνια λίγο πριν κατά τη διάρκεια και αμέσως μετά το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, λόγω των αντιφρονούντων που βρέθηκαν εκεί. (πχ Μάρλεν Ντίτριχ, Γιόζεφ φον Στερνμπεργκ κλπ).
Αυτό που ήθελα να ξεκαθαρισω ήταν οτι "το κουρδιστό πορτοκάλι" δεν κάλυπτε κανένα "γερμανικό" κριτήριο που ενδεχομένως να καλύπτουν ταινίες όπως για παράδειγμα "ο Γαλάζιος Άγγελος" η το "Shanghai Express".
Αν θέλεις ευχαρίστως να συζητήσουμε αν τα κριτήρια αυτά είναι στην τελική λανθασμένα, αλλά σε ήπιο τόνο και χωρίς ατυχείς και άτοπους χαρακτηρισμούς του τύπου: "η συμπεριφορα σας ταιριαζει με το group και το θεμα σας".
 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμενα παντως μου αρεσε πολυ το Die Welle και το Napola!!!! ; )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom