Γυρος του κοσμου.

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.853
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οι ας πουμε επτα αυτες πτησεις εινια με προκαθορισμενες ημερομηνιες;;;
ή "ανοιχτες;"
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
οι ας πουμε επτα αυτες πτησεις εινια με προκαθορισμενες ημερομηνιες;;;
ή "ανοιχτες;"
Εγώ τις είχα κλείσει απο την αρχή σε συγκεκριμένες ημερομηνίες.
Κοιτάξτε εδώ αντίστοιχη προσφορά της Quantas με 6 stop over απο 1275 λίρες Αγγλίας:Specials - Special Offers - Australia and New Zealand Specials - World Walkabout στην οποία μπορείς να κολήσεις το walkabout pass για επιπλέον πτήσεις.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Αχ Κωστα....ξυνεις πληγες....
Ο γυρος του κοσμου ειναι το ονειρο μου....σου ευχομαι ολοψυχα να καταφερεις να πας και να περασεις τελεια:)
Καπου ακουσα οτι υπαρχει μια "καρτα απεριοριστων" και κοστιζει 2.000-3.000 ευρω.
Παντως θα με ενδιεφερε να μαθω κι εγω...
Καλη τυχη
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Luna μαλλον εννοεις αυτο που συζηταμε τωρα...
Φιλε toumpioti κοιταω το λινκ για την ασφαλεια ταξιδιου δεν σε εχω ξεχασει :)
 

meakashi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
κωστη καλησπερα!!

σκεφτομαι να κανω κ εγω το γυρο του κοσμου κ συμπτωματικα εχω προγραμματισει να ξεκινησω κ εγω τελη οκτωβριου!!

καταρχην να σου πω κατι που μου ειπε καποιος που με εχει βοηθησει πολυ σε ολη αυτη την "ερευνα"!!
κ μονο που σκεφτεσαι να πραγματοποιησεις ενα τετοιο ταξιδι εισαι κερδισμενος..

εγω το ετοιμαζω απο τον φεβρουαριο κ ψαχνοντας κ εγω για round the world ticket πιστευω οτι ειναι θεμα επιλογης προορισμων κ "επιλογης" γενικοτερα!!
μπορεις να γλιτωσεις καποια χρηματα για καποια ακριβα εισιτηρια αλλα θα εχεις χρονικους περιορισμους!!

παντως αν ψαξεις καλα θα βρεις αρκετα tips!!
πτησεις χαμηλου κοστους,συγκεκριμενες μερες που το εισητηριο ειναι πολυ χαμηλο,συγκεκριμενες εταιριες για συγκεκριμενες πτησεις,μπορεις ν κανεις αλλαγες στους προορισμους σου κτλ

εγω σκεφτομαι να παω αναποδα:
τουρκια-συρια-λιβανο-ιορδανια-ινδια-βιρμανια-λαος-βιετναμ-καμποτζη-ταυλανδη-μαλαισια-σιγκαπουρη-ινδονησια-ιαπωνια-αργεντινη-βολιβια-περου-εκουαδορ-κολομβια-παναμα-κοσταρικα-κουβα
(αρχικα ειχα προγραμματισει μετα την ιαπωνια να παω νεα ζηλανδια κ cook islands οπως κ μεξικο μετα την κοσταρικα οπως κ πορτογαλια κ γενικοτερα ευρωπη μετα την κουβα κτλ:)) αλλα δεν το βλεπω με τα οικονομικα μου!!γενικα βλεποντας κ κανοντας!!)

εμβολια πηγαινε στην υγειονομικη υπηρεσια της περιοχης σου!!
λογικα κιτρινου πυρετου,ηπατιτιδας(επαναληπτικο αν χρειαζεται),αντιτετανικο(επαναληπτικο επισης)
χαπια για ελονοσια μην παρεις απο εδω
ειναι καλυτερα να τα αγορασεις εκει(εδω κανουν 50-55ευρω τα 12 ινδια-νεπαλ 1ευρω τα 10.λογικα ετσι θα ειναι κ στην λατινικη αμερικη)
μονο η εταιρια αλλαζει!!
φτανει να μαθεις απο ενα φαρμακειο την κυρια χημικη ουσια!!
γενικοτερα μην τα χρησιμοποιεις κ πολυ δεν κανουν καλο(οι οδηγοι συνηθως ξερουν ποια περιοχη εχει ελονοσια)

για βιζες λατινικη αμερικη δεν χρειαζεται
κεντρικη αμερικη δεν ξερω αλλα λογικα δεν χρειαζεται κ εκει!!
ασια χρειαζεται πρεπει να τσεκαρεις
(λαος καμποτζη βιετναμ,ταυλανδη μπορεις να βγαλεις απο την προηγουμενη χωρα αλλα τσεκαρε γιατι τους δυο τελευταιους μηνες εκανα break)

γενικα θελει ψαξιμο
CouchSurfing - Round the World (RTW)
εχει πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες αλλα κ πολλες

καλη συνεχεια στον προγραμματισμο σου

η ζωη ειναι ωραια..
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια εισητηρια...Καλη φαση παντως...Ενα τετοιο ταξιδι τι κοστος εχει πανω κατω???Ξενοδοχεια-ΕΙσητηρια και ολα τα αλλα???
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Φιλε Meakashi ετσι οπως το πας ομως θα εισαι Λατινικη Αμερικη χειμωνα...Δεν ξερω αμα σου αρεσει αυτη η εποχη αλλα εγω κανω το αναποδο για να ειμαι σχεδον παντα με καλοκαιρια.
Παντως σε νοιωθω..Και εγω ελεγα για Κινα και Ιαπωνια αλλα λογω των οικονομικων δεν το βλεπω να το κανω..
Φιλε Joko τι να πω....πρωτα απ ολα ξεχνα τα ξενοδοχεια με την εννοια του ξενοδοχειου για να σωσεις λεφτα.Χοστελ πανδοχεια ενοικιαζομενα οτι μπορεις να βρεις να μεινεις καπου χωρις να δωσεις αρκετα λεφτα...
Τα εισητηρια κανουν γυρω στο διχιλιαρο κ απο κει κ περα προσθετεις
 

meakashi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
συμφωνα με τους υπολογισμους μου μονο αργεντινη κολομβια κ κεντρικη αμερικη ο καιρος δεν θα ειναι κ τοσο καλος!!!
κ κινα καλη φαση!!
παντως δεν ξερω πως το εχεις εσυ στο μυαλο σου αλλα εγω παω με ενα γενικο πλανο κ απο εκει κ περα οπου με βγαλει!!

joko δυο site που μπορουν να μειωσουν τα εξοδα σου στο ταξιδι κ οχι μονο
CouchSurfing - Participate in Creating a Better World, One Couch At A Time
WWOOF - World Wide Opportunities on Organic Farms

η ζωη ειναι ωραια..
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Εμενα το γενικο μου πλανο ειναι οτι τωρα που τριανταριζω να παω σε περιοχες που δεν θα μπορω να παω οταν θα εχω οικογενεια.Γιαυτο (και για οικονομικους λογους βεβαια μιας που εινα ακριβες ηπειροι) ειναι εξω ολη η Ευρωπη και η Β.Αμερικη και θελω να παω στα νησια του Πασχα πχ ή στη Ζουγκλα του Βορνεο ή στον Αμαζονιο και το Ματσου Πιτσου.
Αλλα σε σαν χαρακτηρα που εχω που θελω να μπαινω στην κουλτουρα κ στη νοοτροπια του καθε λαου,θελω να τελειοποιησω τα Ισπανικα μου και να μαθω συνταγες απ ολο τον κοσμο.
Πιστευω οτι η νοοτροπια και η κουλτουρα καθε λαου φαινεται απο την κουζινα του.Πχ μεσογειακη κουζινα ή κινεζικη ή αμερικανικη
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν θες οικονομικά Kosti γιατί βάζεις νησιά του Πάσχα? Θα σου τινάξει τον προυπολογισμό στον αέρα αφενός και αφετέρου είναι για ρομαντικά ζευγαράκια και σε καμμία περίπτωση για ανεξάρτητους ταξιδευτές. Πετάς έξω Κίνα που μπορείς να πας με την Air Asia απο Μαλαισία στην καλύτερη περίπτωση με 150 ευρώ (με φόρους rw) και βάζεις νησιά του Πάσχα? Για σκέψου το λίγο. Κάνε μια έρευνα και θα το διαπιστώσεις και εσύ...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Εμενα το γενικο μου πλανο ειναι οτι τωρα που τριανταριζω να παω σε περιοχες που δεν θα μπορω να παω οταν θα εχω οικογενεια.Γιαυτο (και για οικονομικους λογους βεβαια μιας που εινα ακριβες ηπειροι) ειναι εξω ολη η Ευρωπη και η Β.Αμερικη και θελω να παω στα νησια του Πασχα πχ ή στη Ζουγκλα του Βορνεο ή στον Αμαζονιο και το Ματσου Πιτσου.
Αλλα σε σαν χαρακτηρα που εχω που θελω να μπαινω στην κουλτουρα κ στη νοοτροπια του καθε λαου,θελω να τελειοποιησω τα Ισπανικα μου και να μαθω συνταγες απ ολο τον κοσμο.
Πιστευω οτι η νοοτροπια και η κουλτουρα καθε λαου φαινεται απο την κουζινα του.Πχ μεσογειακη κουζινα ή κινεζικη ή αμερικανικη
Kostis αν έχεις το μεράκι του ταξιδιού μέσα σου να είσαι βέβαιος πως και στα 80 σου θα ταξιδεύεις όπουδήποτε.Τα περισσότερα ταξίδια μου και μάλιστα τα ποιο extreme (Ιμαλαια,Ανταρκτική,γύρος του κόσμου,5 ήπειροι σε ένα χρόνο κλπ)τα έκανα με το που σαραντάρισσα (και με παιδιά στην εφηβεία)και πίστεψε με χρόνο με τον χρόνο όλο και περισσότερο θέλω να ταξιδεύω και μάλιστα σε ποιο απομακρυσμένα μέρη.Άμα σου μπει το σαράκι του ταξιδιού .........
Πάντως αν θέλετε να βγείτε ποιο οικονομικά κοίταξε και το :ελιξ έχει προγράμματα εθελοντισμού γαι πολλές χώρες του εξωτερικού και σου καλύπτουν διαμονή και διατροφή,ξέχωρα που έρχεσαι σε επαφή και με άτομα απο άλλους παραλλήλους .
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Αν θες οικονομικά Kosti γιατί βάζεις νησιά του Πάσχα? Θα σου τινάξει τον προυπολογισμό στον αέρα αφενός και αφετέρου είναι για ρομαντικά ζευγαράκια και σε καμμία περίπτωση για ανεξάρτητους ταξιδευτές. Πετάς έξω Κίνα που μπορείς να πας με την Air Asia απο Μαλαισία στην καλύτερη περίπτωση με 150 ευρώ (με φόρους rw) και βάζεις νησιά του Πάσχα? Για σκέψου το λίγο. Κάνε μια έρευνα και θα το διαπιστώσεις και εσύ...
Έχεις απολυτο δίκιο,πέρισυ ταξίδεψα με την Air Asia από Κουάλα Λουμπουρ στο Γκουιλίν/Κίνα (4 ώρες πτήση) στην τιμή των 50 ευρό one way.
Βάλτε την Σιγκαπούρη σαν στοπ οβερ και απο εκεί μπορείτε να ταξιδέψεται τόσο για ΝΑ Ασία όσο και Αυστραλία εύκολα και οικονομικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.251
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom