Γυρος του κοσμου.

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Δεν βρηκα κατι παρομοιο στην αναζητηση οποτε αρχιζω.

Καλημερα σε ολους και ολες

Εδω και καιρο μου τριγυριζει στο μυαλο να κανω τον γυρο του κοσμου.Ειναι ονειρο μου να τον γυρισω κ σκεφτομαι οτι αμα δεν τον κανω τωρα που τριανταριζω δεν θα το κανω ποτε (γιατι αμα κανεις οικογενεια δεν θα πας πχ στο Νεπαλ)
Το θεμα ειναι οτι μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι υπαρχουν μερικες κοινοπραξιες στον αεροπορικο κοσμο (Star Alliance,Oneworld κλπ) που σου προσφερουν ενα τετοιο εισητηριο με ορους καθως κ αλλες εταιριες που ειδικευονται οπως λενε στον γυρο του κοσμου.Στο σαιτ της Oneworld λεει να ρωτησουμε την αεροπορικη εταιρεια που θελουμε για το εισητηριο ομως σε αυτη που πηγα δεν ειχε ιδεα κ μαλιστα μου ειπαν να παρω τηλεφωνο στο εξωτερικο για πληροφοριες στα κεντρικα τους :shock:

Εχει κανει κανεις αυτο το ταξιδι (RTW-round the world trip θα το βρειτε στο internet) για να μου δωσει καμια κατευθυντηρια γραμμη;

Κατα πως φαινεται πρεπει να παρω κ ασφαλεια ταξιδιου μαζι (που δεν ξερω απο που την παιρνω -σε χαρτι ειναι,την εχω παντα μαζι μου;πως ειναι; )

Aν ολα πανε καλα θα παω απο Αθηνα - Μαδριτη - Κουβα -Τζαμαικα - Μεξικο - Περου - Αργεντινη - Χιλη - Νησι του Πασχα - Ταιτη -Νεα Ζηλανδια - Ινδια -Νεπαλ - Κατμαντου - Λαος -Καμποτζη - Βιετναμ - Ταιλανδη - Αθηνα

Περιπου ενα χρονο.Θα δουμε....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με εστειλες μεσημεριατικα !
Τι βασανιστηριο ειναι αυτο που μας κανεις...χιχιχιχιχι!
Ζηλευω ...ζηλευω...θελω και γω....
Εννοειται οτι δεν εχω εμπειρια απο κατι τετοιο ...μονο ενα σαιτ να σου δωσω .....δεν ξερω αν ειναι το ιδιο που εχεις και συ.Ριξε μια ματια .
Οπως και να χει σου ευχομαι ολοψυχα να εκπληρωσεις το ονειρο σου αυτο.
www.rtwflights.com
 

OLGA KOUROU

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία & Κορνουάλλη
Φαντάζει τόσο όμορφο, να έχεις την δυνατότητα χρόνου και χρήματος, να ταξιδέψεις σε κάθε γωνιά ακόμη και στην πιο "σκονισμένη" και παραμελημένη..... Ένα ταξίδι στο χρόνο, στο χωρο, στην ιστορία κάθε λαού ... ένα ταξίδι ζωής...
Σου εύχομαι ολόψυχα να το πραγματοποιήσεις...και να γυρίσεις με ασφάλεια ...
Καλό προγραμματισμό και επιτυχία στην επίτευξη του στόχου σου....
Όλγα
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εγω θα σου πρότεινα να το κάνεις με την αντίθετη φορά. Ξεκίνα από την όμορη Τουρκία, μετά Ινδία, Ινδοκινα, Ινδονησια, Αυστραλία, Αμερική, Ευρωπη , πχ αυτό είναι ένα γενικό πλάνο. Θα σου κοστίσει πολύ φθηνότερα και θα έχεις ανεξαρτησία (αν το κάνεις μόνος σου) , αλλά και χρόνο για να πάρεις τις βίζες κλπ. Τέτοια ταξίδια κρύβουν πολλά πρόοπτα και δεν θα είναι φρόνιμο να τα βάζεις σε καλούπια, υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει ένα μέρος και να θέλεις να φύγεις, ή αντίθετα να σου αρέσει και να θέλεις να παρατείνεις τον χρόνο κλπ. Δεν θα είναι πρακτικό κατά την γνώμη μου να τρέχεις απο αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο για να προλάβεις μια πτήση. Μόνος σου, ανεξάρτητα για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Ρίξε μια ματιά στο site που σου δίνω και θα δεις ότι δεν είσαι μόνος.... θα πάρεις πολλές ιδέες για διάφορα ταξίδια. Είναι το site του αρχηγού
Palin's Travels: Welcome to Michael Palin's travel website
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σκέψου πόσες εμπειρίες θα αποκωμίσεις και πόσες εικόνες θα δουν τα μάτια σου! Σου εύχομαι ολόψυχα να πραγματοποιήσεις αυτό το ταξίδι και όταν επιστρέψεις περιμένουμε μια μεγάλη- μεγάλη ταξιδιωτική ιστορία!
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Γύρος του κόσμου??? :)
πω πω σαν όνειρο μου ακούγεται! ( και όνειρο θα μου μείνει :shock: χιχιχι )
μακάρι να σου πάνε όλα κατ'ευχήν :clap::clap:
άντε καλό ταξίδι :lol:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.845
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τα round the world ticket μου φαινεται βγαινουν ή με τα μιλια, ή με απεριοριστες πτησεις εντως καποιων ηπειρων που επιλεγεις...

το 2ο εινια πιστευω το καλυτερο. Μην εισαι με το κομπιουτερακι να μετρας μιλια.
Απλα βαλε μεσα Ν.Αμερικη, Ωκεανια και Ασια....
ευρωπη τα κανονιζεις μονος σου, και Β.Αμερικη πιστευω...

εγω τουλαχιστον αυτο θεωρω μια καλη λυση. Βεβαια αν εχεις αρκετα λεφτα παιρνεις για πιο πολλες ηπειρους.

Θελει αρκετο ψαξιμο καθως υπαρχουν συμμαχιες και συμμαχιες...ειχα διαβασει καποτε στο ελληνικο CN Traveller αλλα δεν θυμαμαι και πολλα...
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Eυχαριστω για τις ευχες κ τα καλα σας λογια.
Ολγα μου περισσεια χρηματος δεν υπαρχει γιαυτο κ δεν εχω βαλει Ευρωπη κ Β.Αμερικη.Γιατι πιστευω οτι με το ευρω η Ασια κ η Ν.Αμερικη ειναι παμφθηνες oσο για τον χρονο πολλες φορες πρεπει να κυνηγας τα ονειρα σου κ αυτο ειναι ονειρο για μενα δεν ξερω ποσα χρονια οποτε σκεφτομαι την παραιτηση. (εκει ειναι που οι δικοι μου με λενε τρελο με την κριση)

Αγαπητε Dim Kyr ειμαι μαζι σου.Η νοοτροπια μου ειναι οτι δεν ειμαι τουριστας αλλα ταξιδιωτης.Το θεμα ειναι οτι τα εχω σκεφτει αυτα που λες.
Οπως ειπα στην Ολγα Αμερικη δεν παω γιατι θα ειναι ακριβη.θα ξεκινησω απο Ν.Αμερικη γιατι τοτε τον Οκτωβρη (που λεω να παω) θα αρχιζει το καλοκαιρι οποτε μεχρι να ξαναπαω Ασια θα ειναι παλι καλοκαιρινες μερες.Ηπιες....
Οσον αφορα τα λεφτα εγω μαζι σου κ παλι να μην παρω τα αεροπλανα.Απλα ειναι το νησι του Πασχα που θελω να παω που χωρις το ενιαιο εισητηριο αυτο θα ηθελα 1000 ευρω μονο για να παω εκει κ να φυγω (οποτε δεν αξιζει)
νενενα μου ευχαριστω....Ετοιμαζω πολλα αλμπουμ χεχε
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Αργυρω ευχαριστω
φιλε Turms αυτο που σκεφτομαι ειναι οντως με τις ηπειρους.σου δινει η κοινοπραξια που κοιταξα 4, 5 ή εξι ηπειρους με 16 σταθμους συνολικα.Μαλλον απ οτι εχω δει σε μειλ αμα παρεις το εισητηριο απο μια φτωχη χωρα (πχ Αιγυπτο που ειδα) ειναι 300-400 ευρω πιο φτηνα.
Για παραπανω προορισμους αν θες δινεις 100 ευρω παραπανω ανα προορισμο.
Υπαρχει κανενας πινακας συγκεντρωτικος για βιζες κ εμβολια που πρεπει να κανουμε ανα προορισμο;
Θελει πολυ ψαξιμο η δουλεια αλλα ειναι ωραιο ψαξιμο!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Kostis ,πρέπει να σκεφθείς πρώτα απο ολα πόσες μέρες θα αφιερώσεις ,ποια εποχή και ποιες κυριες χώρες θα βάλεις στην πορεία σου.Η Oneworld είναι σχετικά ακριβή.Προσωπικά σου προτείνω να δεις την Air new Zeeland ή την Quantas που βγάζουν τέτοιες προσφορές και σε χαμηλές σχετικά τιμές.Πριν 3 χρόνια που έκανα τον γυρο του κόσμου τον πραγματοποίησα με την Quantas στην τιμή των 1714 ευρό για Αύγουστο μήνα με 7stop over (άσχετα αν πρόσθεσα μερικές πτήσεις απο μόνος μου και τις πλήρωσα επιπλέον).Πάντως είναι κουραστικό ταξίδι και αν δεν έχεις να αφιερώσεις το λιγότερο 1,5 μήνα μην το ξεκινάς,προτίμησε να κάνεις καλύτερα τέταρτα ημισφαιρίου με a/r εισιτήριο και εκεί χρησιμοποίησε Continent pass.Πρόσφατα φίλος που έκανε RTW με την διαδρομή Θεσσαλονίη-Αθήνα-Μπανγκόγκ-Όκλαντ-Σαν Φρανσίσκο-Μόναχο-Αθήνα-Θεσσαλονίκη έδωσε τον Δεκέμβριο 2600 γιαυτό το αεροπορικό.
Σχετικά με εμβόλια και προφυλάξεις πήγαινε στην διεύθυνση υγειηνής της περιοχής σου και ρώτα τον γιατρό ταξιδιωτικής υγείας να σε ενημερώσει σχετικά (μερικά εμβόλια χρειάζονται μερικές εβδομάδες πιο πριν να τα κάνεις).
Για ταξιδιωτική ασφάλεια κοίταξε αυτό :http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F9%F4%E9%EA%DE-%E1%F3%F6%DC%EB%E5%E9%E1.html
Άν χρειαστείς επιπλέον πληροφορίες στείλε μου pm.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Eυχαριστω toumpioti.Koιτα ομως οι 7 διαδρομες ειναι λιγες.το αλλο εχει 16.Εξαλλου δεν το θεωρω γυρο του κοσμου αυτο (χωρις παρεξηγηση) το θεμα ειναι να δεις και να γνωρισεις και να μηυθεις σε κουλτουρες κ προορισμους.
Οπως ειπα κ για Οκλαντ κ Σαν Φρανσισκο θα φυγουν πολλα λεφτα δηλαδη πχ μια μερα στον Σαν Φραν θα ειναι σαν 3 στην Ινδια σε θεμα κοστους...
Γιαυτο αφηνω Αμερικη κ Ευρωπη (που οκ παμε οποτε θελουμε)
Ευχαριστω για το λινκ ειναι χρησιμο πραγματικα!
Και αμα εχω καμια απορια ακομα θα σου στειλω πμ!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Eυχαριστω toumpioti.Koιτα ομως οι 7 διαδρομες ειναι λιγες.το αλλο εχει 16.Εξαλλου δεν το θεωρω γυρο του κοσμου αυτο (χωρις παρεξηγηση) το θεμα ειναι να δεις και να γνωρισεις και να μηυθεις σε κουλτουρες κ προορισμους.
Οπως ειπα κ για Οκλαντ κ Σαν Φρανσισκο θα φυγουν πολλα λεφτα δηλαδη πχ μια μερα στον Σαν Φραν θα ειναι σαν 3 στην Ινδια σε θεμα κοστους...
Γιαυτο αφηνω Αμερικη κ Ευρωπη (που οκ παμε οποτε θελουμε)
Ευχαριστω για το λινκ ειναι χρησιμο πραγματικα!
Και αμα εχω καμια απορια ακομα θα σου στειλω πμ!
Οι 7 πτήσεις όπως σου είπα θα είναι οι κύριεςαπο εκεί και πέρα θα χρησιμοποιείς τοπίκές πτήσεις για να περιορίσεις το κόστος (πχ Air Asia στην Ασία Jet Star στην Ωκεανία).Με αυτό τον τρόπο εξοικονομείς αρκετα χρήματα που θα σου στοίχιζαν αν συμπεριλάμβανες τις πτήσεις στο αρχικό εισιτήριο.ΠΧ ενώ το Rtw ticket μου κόστισε 1714 ευρό για 7 πτήσεις London-Beijingk-Bangkok-Singapore-Sydney-Santiago-BuenosAires-London οι υπόλοιπες 21πτήσεις μου στοιχίσαν μόνο 1330 ευρό .Αν τις είχα συμπεριλάβει σε RTW ticket θα μου στοίχιζαν πάνω απο 4500 ευρό .
Κόιταξε το δεν θα βγεις χαμένος.Απο εκέι και πέρα να συμπεριλάβεις και roadtrip όπως και αν θέλεις να εξοικονομήσει χρηματα χρησιμοποίησε νυχτερινά λεωφορεία γλιτώνεις τις διανυκτερεύσεις (αλλά συσωρεύεις κούραση).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom