Ιταλία Γύρος Ιταλίας με αμάξι

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ είμαι η πλοηγός σύζυγος!!! :reading:
Έχω ήδη αγοράσει το RoadFinder Pns 143. Νομίζω και εγώ οτι θα με βοηθήσει πολύ στο "έμπα-έβγα" πόλεων.
Αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμα είναι πως να του περάσω ό,τι θέλω στα αγαπημένα.:hitme:
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μια άλλη ερώτηση: ταξιδιωτικό οδηγό ποιόν προτείνετε; Υπάρχει κάτι για όλη την Ιταλία (ή έστω Βόρεια Ιταλία) ή πρέπει να πάρω ξεχωριστό για κάθε πόλη;:?:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια άλλη ερώτηση: ταξιδιωτικό οδηγό ποιόν προτείνετε; Υπάρχει κάτι για όλη την Ιταλία (ή έστω Βόρεια Ιταλία) ή πρέπει να πάρω ξεχωριστό για κάθε πόλη;:?:
απο τους πιο αξιοπιστους που εχω δει: The Rough guide to Italy ή στα ελληνικα: Ιταλια του National Geographic Traveller.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με συμφέρει να βρω ξενοδοχείο λίγο έξω από την Ρώμη ή την Φλωρεντία που το πάρκινκ του είναι δωρεάν και να μετακινούμαι την ημέρα με το αυτοκίνητο από το ξενοδοχείο μέχρι κάποιο πάρκινκ της πόλης ή γίνεται κόλαση στους δρόμους; Σας ρωτάω γιατί όσα είναι αξιόλογα ξενοδοχεία εντός των πόλεων είναι ακριβά και το πάρκινκ τους ακριβότερο(που λέει ο λόγος, αλλά 30 και 35 ευρώ την ημέρα για να "κοιμάται" το αυτοκίνητο τα θεωρώ πολλά).:(:mad:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με συμφέρει να βρω ξενοδοχείο λίγο έξω από την Ρώμη ή την Φλωρεντία που το πάρκινκ του είναι δωρεάν και να μετακινούμαι την ημέρα με το αυτοκίνητο από το ξενοδοχείο μέχρι κάποιο πάρκινκ της πόλης ή γίνεται κόλαση στους δρόμους; Σας ρωτάω γιατί όσα είναι αξιόλογα ξενοδοχεία εντός των πόλεων είναι ακριβά και το πάρκινκ τους ακριβότερο(που λέει ο λόγος, αλλά 30 και 35 ευρώ την ημέρα για να "κοιμάται" το αυτοκίνητο τα θεωρώ πολλά).:(:mad:
στους δρομους δεν γινεται πιο εντονη κολαση απο την αθηναικη οποτε αν εχετε εμπειρια απο αθηνα κανενα προβλημα.την απαντηση τη δινεις μονη σου. καλυτερα εξω απο τα κεντρα (οχι πολυ εξω παντως, κοντα σε μετρο) και μετακινηση με μετρο, τραμ, λεωφορεια. στη ρωμη κολαση γινεται μονο μερικες ωρες στον GRA (αντιστοιχη αττικη οδος). προσοχη χρειαζεται στις ζωνες ZTL (αντιστοιχες του δακτυλιου) και στα autovelox (ρανταρ) στις τοποθεσιες που βρισκεις στο ιντερνετ.
καλες τοποθεσιες για αυτοκινητιστες που εχω δοκιμασει στη ρωμη τα holiday inn εκτος κεντρου. αλλοι φορουμιστες θα βοηθησουν περισσοτερο φανταζομαι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με συμφέρει να βρω ξενοδοχείο λίγο έξω από την Ρώμη ή την Φλωρεντία που το πάρκινκ του είναι δωρεάν και να μετακινούμαι την ημέρα με το αυτοκίνητο από το ξενοδοχείο μέχρι κάποιο πάρκινκ της πόλης ή γίνεται κόλαση στους δρόμους; Σας ρωτάω γιατί όσα είναι αξιόλογα ξενοδοχεία εντός των πόλεων είναι ακριβά και το πάρκινκ τους ακριβότερο(που λέει ο λόγος, αλλά 30 και 35 ευρώ την ημέρα για να "κοιμάται" το αυτοκίνητο τα θεωρώ πολλά).:(:mad:
Γιατί να μείνεις στη Φλωρεντία, όταν μπορείς να μείνεις σε κάποιο υπέροχο χωριό στην Τοσκάνη και να πας εκδρομές στην πόλη?
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το χωριό, π.χ.: comune di poppi - toscana - italy (ήταν tip από Ιταλό φίλο) η στο ξενοδοχείο που σου ανέφερα στην Pisa.

Για τη Ρώμη, ξέχασε το αυτοκίνητο. Οταν δεν είναι gridlocked, οδηγούν σαν τρελλοί. Βρες ένα ξενοδοχείο με πάρκιγκ που να είναι κοντά στο μετρό, και μείνε εκεί.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.057
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Και εγώ συμφωνώ με τους προηγούμενους. Η Τοσκάνη αξίζει ιδιαίτερα της προσοχής σου. Οπώσδήποτε να πας στη Σιένα και αν προλάβεις και Σαν Ττιμινιανο. Φυσικά και η Φλωρεντία είναι υπέροχη με πάρα πολλά σπουδαία μουσεία.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και πάλι.
Τελικά λόγω αλλαγής της άδειας μου δεν έχω φύγει ακόμα, τα τελευταία γεγονότα δείχνουν Φεβρουάριο! Και από οτι φαίνεται καλύτερα γιατί όλο αυτόν τον καιρό μελέτησα αρκετά το πλάνο και έχω καταλήξει πλέον σε αυτό:
Αγκώνα-Πομπηία (2 διανυκτερεύσεις), Ρώμη (4 διανυκτερεύσεις) και μετά Τοσκάνη-Φλωρεντία (4 διανυκτερεύσεις).
Βενετία και Μιλάνο θα τα αφήσω για άλλο ταξίδι μόνα τους.
Από ξενοδοχεία προσανατολίζομαι εδώ:
Hotel Palma - Pompei

Hotel Grand Palazzo Carpegna, Rome Hotels, Italy Hotels+

4 Stars Hotel in Florence,Italy:Business Florence Hotel - Starhotels

Όποιος γνωρίζει αλλά και κάθε γνώμη ευπρόσδεκτα!
Ευχαριστώ...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Καλησπέρα και πάλι.
Τελικά λόγω αλλαγής της άδειας μου δεν έχω φύγει ακόμα, τα τελευταία γεγονότα δείχνουν Φεβρουάριο! Και από οτι φαίνεται καλύτερα γιατί όλο αυτόν τον καιρό μελέτησα αρκετά το πλάνο και έχω καταλήξει πλέον σε αυτό:
Αγκώνα-Πομπηία (2 διανυκτερεύσεις), Ρώμη (4 διανυκτερεύσεις) και μετά Τοσκάνη-Φλωρεντία (4 διανυκτερεύσεις).
Βενετία και Μιλάνο θα τα αφήσω για άλλο ταξίδι μόνα τους.
Από ξενοδοχεία προσανατολίζομαι εδώ:
Hotel Palma - Pompei

Hotel Grand Palazzo Carpegna, Rome Hotels, Italy Hotels+

4 Stars Hotel in Florence,Italy:Business Florence Hotel - Starhotels

Όποιος γνωρίζει αλλά και κάθε γνώμη ευπρόσδεκτα!
Ευχαριστώ...
στο palazzo carpegna εμεινα περσυ τα χριστουγεννα,πολυ καλο.!!!στο συστηνω ανεπυφυλακτα!!
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
στο palazzo carpegna εμεινα περσυ τα χριστουγεννα,πολυ καλο.!!!στο συστηνω ανεπυφυλακτα!!
Φαίνεται όντως καλό από το site αλλά μία γνώμη κάποιου που έχει ήδη πάει μετράει πολύ περισσότερο!:D
Σε ευχαριστώ πολύ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.705
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom