Ιταλία Γύρος Ιταλίας με αμάξι

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Εlenara88
Το μπατζετ θα ειναι 3.500.. ακομα μαζευουμε λιγα λιγα:xmas_wink:
Μιλανο απλα θα ειναι ο δρομος μας για bellagio οποτε θα κανουμε μια σταση.
Το ξέρω οτι ειναι λίγο, για ολες ειναι λίγο..
Δεν προτιμησα Ανκονα γιατι χάνω 4 ωρες (+ 4 στην οδηγηση) εκτός αν εχει μεγαλη διαφορα στα λεφτα.

Μanos
To βλέπω στο συνολο του σαν εμπειρια να γυρισεις ετσι την Ιταλια, και για μια πρώτη επαφη με την χώρα. Σιγουρα θα την επισκεφτω και στο μελλον, και στις πιο πολλες περιοχες ξεχωριστα. Ειμαι και μαζοχας.. μ αρεσει λιγο το τρεξιμο και πολυ η οδηγηση.
Για το μποτιλιαρισμα απλα πονταρω στην εποχη, μεσα Απριλίου καθημερινες να μην εχει τόσο. Τουλαχιστον στην υπαιθρο..

(Για τον χάρτη εκανα print screen τους χαρτες απο bing maps αφου ειχα ορισει την διαδρομη, και τα εφερα μετα ολα στο photoshop.. Μπορω να σου στειλω το κανονικο αρχειο αν θες γιατι δεν μπορουσα να το φωναξω ολοκληρο εδω. Χιλιομετρα και διοδια απο ViaMichelin: driving directions, maps, traffic news, weather forecast, restaurants and hotel booking)

_Αntonis_
Για πιο συγκεκριμενες αποριες..
α) Αξιζει Πορτοφινο-Αμαλφι μεσα Απριλιου?
β) Η τιμη της βενζινης κατα μ.ο.?
γ) Απ τον S222 περναω μεσα απο τα χωρια? Το καθε ενα θελει παρκινγκ επι πληρωμη?
δ) Ποσο συχνα εχει δρομολογια Μπελατζιο - Βαρενα και τι τιμη?

Σας ευχαριστωωωω...:xmas_cheesygrin:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Η Γένοβα είναι κοντά στο Πορτοφίνο, αλλά ας μην βάζουμε άλλα... δεν έχει και τίποτα φοβερό να δείς...
Αντωνη παιδι μου ειναι και αλλα παραδισενια μερη κοντα στο Πορτοφινο , φυσικα δεν εννοουσα την Γενοβα... Ασε λιγο τις Αφρικες:xmas_razz:
(καταλαθος πατησα το ευχαριστω αλλα χαλαλι σου:haha::haha:)

Εlenara88
Το μπατζετ θα ειναι 3.500.. ακομα μαζευουμε λιγα λιγα:xmas_wink:
Μιλανο απλα θα ειναι ο δρομος μας για bellagio οποτε θα κανουμε μια σταση.
Το ξέρω οτι ειναι λίγο, για ολες ειναι λίγο..
Δεν προτιμησα Ανκονα γιατι χάνω 4 ωρες (+ 4 στην οδηγηση) εκτός αν εχει μεγαλη διαφορα στα λεφτα.
Απλα σκεψου και τα χρηματα που θα χαλασεις μεσα στο καραβι , δεν ξερω, σιγουρα θα αποζημιωθεις απο τη θεα της Βενετιας οταν φτανετε απλα εγω δεν θα το κανα...

_Αntonis_
Για πιο συγκεκριμενες αποριες..
α) Αξιζει Πορτοφινο-Αμαλφι μεσα Απριλιου?
Πορτοφινο σιγουρα, νομιζω και Αμαλφι...

β) Η τιμη της βενζινης κατα μ.ο.?
List of Petrol & Diesel Prices In Ireland & The EU from AA Ireland

γ) Απ τον S222 περναω μεσα απο τα χωρια? Το καθε ενα θελει παρκινγκ επι πληρωμη?
στα περισσοτερα ναι θελει πληρωμη 1-2 ευρω στο καθενα υπολογιζε....

δ) Ποσο συχνα εχει δρομολογια Μπελατζιο - Βαρενα και τι τιμη?
Σχεδον καθε μιση ωρα αν θυμαμαι καλα, απλα προσεχε γιατι δεν εχει ως πολυ αργα! (22:00 νομιζω) , 3.50 ευρω και κατι νομιζω...
Navigazione Laghi | Como Lake | Garda Lake | Maggiore Lake τσεκαρε και εδω αν θες...

επισης αν θες κοιτα εδω : http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...5%F5%F1%FE%F0%E7/31940-un-sogno-italiano.html ειναι η ιστορια μου για το οδικο που εκανα το καλοκαιρι ...

οτι αλλο θες εδω ειμαστε:xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
_Αntonis_
Για πιο συγκεκριμενες αποριες..
α) Αξιζει Πορτοφινο-Αμαλφι μεσα Απριλιου?
β) Η τιμη της βενζινης κατα μ.ο.?
γ) Απ τον S222 περναω μεσα απο τα χωρια? Το καθε ενα θελει παρκινγκ επι πληρωμη?
δ) Ποσο συχνα εχει δρομολογια Μπελατζιο - Βαρενα και τι τιμη?
E, δεν είμαι τόοοσο ειδικός και το κάνει ακόμη χειρότερο ότι ειδικά σε αυτά, μας πήγε Ιταλός φίλος με το αμάξι του, ξεκινώντας απο Φλωρεντία όμως.

α) Το Πορτοφίνο ήταν τέλειο, ίδια εποχή είχα πάει. Έκανε πάντα καλό καιρό, ίσως ήμασταν τυχεροί!!
β) Δε γνωρίζω τώρα ακριβώς, καλύτερα να μας πεί κάποιος που πήγε πρόσφατα, αλλά τότε είχε 50 λεπτά πιο ακριβά απο εδώ!! Ίσως τώρα να έχει εξισορροπηθεί. Νομίζω όμως η elenara88 σου έδωσε λινκ.
γ)Ακριβώς επειδή πήγαμε με Ιταλό φίλο, δεν ήξερα ούτε δρόμους, τίποτα. Απ' όσο είδα όμως, στα μικρά μέρη, δε χρειάζεται να πληρώσεις κάπου πάρκινγκ, είναι όπως εδώ. Σε κάποια άλλα μέρη, το πάρκαρε στο σπίτι των φίλων του...
δ) δεν ξέρω!! :xmas_mrgreen:

Αντωνη παιδι μου ειναι και αλλα παραδισενια μερη κοντα στο Πορτοφινο , φυσικα δεν εννοουσα την Γενοβα... Ασε λιγο τις Αφρικες:xmas_razz:
(καταλαθος πατησα το ευχαριστω αλλα χαλαλι σου:haha::haha:)
Παρακαλώ! :xmas_lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κοίτα, το πρόγραμμα και πιεσμένο του κερατά είναι, και το καλύτερο του κόσμου δεν είναι, αλλά πάντως βγαίνει. Θα σου πρότεινα όμως:
- Έτσι κι αλλιώς έχεις αφήσει έξω όλο το νότο (Puglia, Bassilicata κλπ, Σικελία, κ.α.). Άσε και την περιοχή πέριξ της Νάπολι, και τα συνδυάζεις κάποια στιγμή σε ένα άλλο ταξίδι (να πας και ένα Κάπρι, βρε αδερφέ...)
- Μεγάλες πόλεις με καλή αεροπορική σύνδεση, όπως Ρώμη, Μιλάνο αλλά και Βενετία, άστες. Τώρα, έχεις το μοναδικό προσόν ότι βρίσκεσαι στην Ιταλία με αυτοκίνητο, και έχεις δυνατότητα να ανακαλύψεις μικρές & μεσαίες πόλεις που αλλιώς θα ήταν δύσκολο. Στη Ρώμη, παίρνεις όποτε θες μια easyjet ή Ryanair και πας. Άσε την, και βαλε καλύτερα μέρη που χωρίς αυτοκίνητο, απλά δεν πάς: Urbino, Verona, χωριά γύρω από τη Garda (Sirmione, Salo), Stresa κ.α., και λιγότερο εύκολα προσβάσιμες πόλεις όπως Γένοβα και Τορίνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom