Γύρος Πελοποννήσου

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για να το κάνω κ λίγο γενικότερο...
Πού θα μοιραζατε διανυκτερεύσεις για 15-17 μερες;;; Από αρχες Ιουλίου. Εννοώ που θα είχατε βάση καθε φορά;;;

3-4 σημειώσεις:
-Ξεκίνημα από γέφυρα Ρίου κ επιστροφή πάλι από εκεί...
-Δεν μας πειράζει να αλλάζουμε διαμονή ακόμα κ καθε μια δύο μερες. Αν κ θα μας άρεσε να κάτσουμε κάπου κ 3 βράδια για πιο χαλαρά
-Θέλουμε κατά το δυνατόν να συνδυάσουμε μπάνια σέ ωραίες θάλασσες αλλά κ αρχαία (Ολυμπία, Μυκήνες, Κάστρα Κορώνη Μεθώνη, Μυστράς, Μονεμβασιά κτλ)
-θα μας άρεσε να δούμε κ λίγο τά ορεινά, Δημητσάνα, Βυτίνα, Καλάβρυτα οδοντωτό κτλ

Περιμένω με ενδιαφέρον προτάσεις!
Ευχαριστώ!
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Θα χρειαστώ τή βοήθεια σας. Ξεκινάμε αρχες Ιούλιου από Μεθώνη (επηρεάστηκα κ από την ιστορία της Sylvia, ψάχναμε κάτι ήσυχο κ όμορφο για 3ημερη βάση κ η Μεθώνη μας καλύπτει) κ κατευθυνομαστε προς λακωνική Μάνη (νοτια κιόλας, γιατί σέ Λιμένι Αρεόπολη κτλ είδα πολύ ακριβές τιμές)

Που θα βάζατε μια διανυκτέρευση στο ενδιάμεσο;;; Στην Καλαμάτα; Στην Καρδαμύλη;;; Πώς θα οργανώνατε το χρόνο στην περιοχή;;;

Γενικότερα, το πλάνο είναι τό εξής προς το παρόν. Οποιεσδήποτε προτάσεις για τροποποιήσεις ευπρόσδεκτες. Νά σημειώσω ότι είμαστε οικογένεια με 2 μικρά παιδιά 7,9 χρονών

1 Κακόβατος η Ζαχάρω κτλ (κάτι παραθαλάσσιο κοντά στην αρχαία Ολυμπία ψάχνουμε)
3 Μεθώνη
1 Καλαμάτα η Στουπα η Καρδαμύλη
3 νοτιοδυτική Μάνη (κοίτα, αλικα κτλ)
3 Γύθειο, Μαυροβούνι
2 Ελαφόνησος
1 Μονεμβασιά
1 Δημητσάνα η Στεμνίτσα κτλ
1 Καλάβρυτα
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Θα συμφωνησω με τον προλαλήσαντα! Επίσης ειπες θες να κινηθεις Νότια, τα Καλαβρυτα ειναι μακρια απο εκει που θα εισαι.Πύλο να πάτε!
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα χρειαστώ τή βοήθεια σας. Ξεκινάμε αρχες Ιούλιου από Μεθώνη (επηρεάστηκα κ από την ιστορία της Sylvia, ψάχναμε κάτι ήσυχο κ όμορφο για 3ημερη βάση κ η Μεθώνη μας καλύπτει) κ κατευθυνομαστε προς λακωνική Μάνη (νοτια κιόλας, γιατί σέ Λιμένι Αρεόπολη κτλ είδα πολύ ακριβές τιμές)

Που θα βάζατε μια διανυκτέρευση στο ενδιάμεσο;;; Στην Καλαμάτα; Στην Καρδαμύλη;;; Πώς θα οργανώνατε το χρόνο στην περιοχή;;;

Γενικότερα, το πλάνο είναι τό εξής προς το παρόν. Οποιεσδήποτε προτάσεις για τροποποιήσεις ευπρόσδεκτες. Νά σημειώσω ότι είμαστε οικογένεια με 2 μικρά παιδιά 7,9 χρονών

1 Κακόβατος η Ζαχάρω κτλ (κάτι παραθαλάσσιο κοντά στην αρχαία Ολυμπία ψάχνουμε)
3 Μεθώνη
1 Καλαμάτα η Στουπα η Καρδαμύλη
3 νοτιοδυτική Μάνη (κοίτα, αλικα κτλ)
3 Γύθειο, Μαυροβούνι
2 Ελαφόνησος
1 Μονεμβασιά
1 Δημητσάνα η Στεμνίτσα κτλ
1 Καλάβρυτα
Η αφετηρία σας ποια είναι, διοτι εμπερδεύθην?
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Μένουμε θεσσαλονικη, θα εχουμε διανυκτερευση Αγρίνιο και εκεί και θα επιστρέψουμε στο τέλος. Ουσιαστικά θα κάνουμε κάποιου είδους Γύρο της Πελοποννήσου

Δημητσάνα Καλάβρυτα οδοντωτο κτλ θέλουμε να τα δούμε γιατί λόγω της απόστασης απο Θεσσαλονίκη δεν έχουμε επισκεφτεί ποτέ τα ομορφα αυτά μέρη. Και θέλουμε να έχουμε μια εικόνα, γιατί το πιθανότερο είναι να μην ξανακατέβουμε οικογενειακά σύντομα

Πύλο κορώνη φοινικουντα εννοείται θα πάμε. Από μεθώνη. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως θα οργανώσουμε το κομμάτι που σας προανέφερα. Γιατί οι γνώμες για καρδαμύλη, Στούπα, Καλογριά διίστανται...
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Το προγραμμα σας δινει εμφαση στην Μεσσηνιακη Μανη εναντι της Λακωνικης, ομως η Λακωνικη ειναι πιο εντυπωσιακη.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ακριβώς για να ακούσω κ τή διαφορετική άποψη γράφω εδώ!

Ο psilos3 πχ μου είπε για έδρα Καλαμάτα περισσότερες μερες γιατί είναι πολύ όμορφη κ κοντά σέ πολλά ωραία, αλλά αυτό θα σήμαινε πολλά χιλιόμετρα καθε μέρα προς διάφορες κατευθύνσεις κ νομίζω εμας συγκεκριμένα με τά μικρά θα μας κούραζε.

Πως θα διαμορφωνες εσύ το πρόγραμμα;; Που θα εστιαζες; Έχω μπερδευτεί, γιατί ειδικά για Καρδαμύλη Στούπα Μεσσηνιακή Μάνη κτλ έχω ακούσει πολύ πολύ διαφορετικές απόψεις από ανθρώπους που έχουν πάει
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ακριβώς για να ακούσω κ τή διαφορετική άποψη γράφω εδώ!

Ο psilos3 πχ μου είπε για έδρα Καλαμάτα περισσότερες μερες γιατί είναι πολύ όμορφη κ κοντά σέ πολλά ωραία, αλλά αυτό θα σήμαινε πολλά χιλιόμετρα καθε μέρα προς διάφορες κατευθύνσεις κ νομίζω εμας συγκεκριμένα με τά μικρά θα μας κούραζε.

Πως θα διαμορφωνες εσύ το πρόγραμμα;; Που θα εστιαζες; Έχω μπερδευτεί, γιατί ειδικά για Καρδαμύλη Στούπα Μεσσηνιακή Μάνη κτλ έχω ακούσει πολύ πολύ διαφορετικές απόψεις από ανθρώπους που έχουν πάει
Η Καρδαμυλη ειναι ωραια και γραφικη, θα την επελεγα μεταξυ Καλαματας και Στουπας.
Ομως θα επαναλαβω οτι ειμαι φαν της Λακωνικης Μανης: Γερολιμενας, Οιτυλο, Αρεοπολη, Σπηλαια Δυρου.... μαγικα μερη και παραλιες με γαλαζοπρασινα νερα και ηρεμια... οχι σαν την Στουπα που φετος οχι μονο γινοταν πατεις με πατω σε αλλα εφτασαν να χρεωνουν και 50€ την ξαπλωστρα... καπου ωπα...
Κι αν ερχομουν απο τοσο μακρυα οπως εσυ θα πηγαια Λακωνια all the way δηλαδη και στο αλλο ποδι: Μονεμβασια και Ελαφονησο... must
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.463
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom