Γύρος Πελοποννήσου

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα χρειαστώ τή βοήθεια σας. Ξεκινάμε αρχες Ιούλιου από Μεθώνη (επηρεάστηκα κ από την ιστορία της Sylvia, ψάχναμε κάτι ήσυχο κ όμορφο για 3ημερη βάση κ η Μεθώνη μας καλύπτει) κ κατευθυνομαστε προς λακωνική Μάνη (νοτια κιόλας, γιατί σέ Λιμένι Αρεόπολη κτλ είδα πολύ ακριβές τιμές)

Που θα βάζατε μια διανυκτέρευση στο ενδιάμεσο;;; Στην Καλαμάτα; Στην Καρδαμύλη;;; Πώς θα οργανώνατε το χρόνο στην περιοχή;;;

Γενικότερα, το πλάνο είναι τό εξής προς το παρόν. Οποιεσδήποτε προτάσεις για τροποποιήσεις ευπρόσδεκτες. Νά σημειώσω ότι είμαστε οικογένεια με 2 μικρά παιδιά 7,9 χρονών

1 Κακόβατος η Ζαχάρω κτλ (κάτι παραθαλάσσιο κοντά στην αρχαία Ολυμπία ψάχνουμε)
3 Μεθώνη
1 Καλαμάτα η Στουπα η Καρδαμύλη
3 νοτιοδυτική Μάνη (κοίτα, αλικα κτλ)
3 Γύθειο, Μαυροβούνι
2 Ελαφόνησος
1 Μονεμβασιά
1 Δημητσάνα η Στεμνίτσα κτλ
1 Καλάβρυτα
Βρίσκω πολύ κουραστικό το πλάνο σας για οικογένεια με 2 μικρά παιδιά και πάρα πολλές διαφορετικές διαμονές που θα σε εξουθενώσουν στο πακετάρισμα...
Βέβαια καταλαβαίνω ως Θεσσαλονικιά ότι δεν είναι εύκολο ένας από τη Β. Ελλάδα να κατεβαίνει συχνά στην Πελοπόννησο για να την δει και θέλεις να δεις όσα περισσότερα μπορείς.
Εγώ κατέβει και εγώ σε διάφορες φάσεις στην Πελοπόννησο και την έβλεπα τμηματικά ανά νομό.
Το μέγιστο όμως ήταν 17 μέρες και το έκανα με ένα δίχρονο παιδί.
Στο πρώτο μας πολυήμερο ταξίδι με διαμονή 7 ημερών στο Γύθειο είδα χαλαρά όλη τη Λακωνική Μάνη με μία ημερήσια στην Μονεμβασιά και στον γυρισμό ανέβηκα και είδα τον Μυστρά. Μετά συνέχισα με διαμονή 4 ημερών στο Ναύπλιο και είδαμε τον Ν. Αργολίδας και καταλήξαμε για μπάνια στο Βραχάτι Κορινθίας που είχαμε συγγενείς.
Στο δεύτερο μας ταξίδι ξεκινήσαμε με μπάνια στην Κυλλήνη και επίσκεψη στην Αρχαία Ολυμπία και συνεχίσαμε με διαμονή 4 ημερών στην Καλαμάτα από όπου είδαμε Πύλο, Μεθώνη, Κορώνη, Φοινικούντα, Καρδαμύλη κλπ χωρίς να ταλαιπωρηθώ καθόλου στις μετακινήσεις και κάνοντας μπάνια μόνο τις 2 μέρες γιατί πήγαμε και στους καταρράκτες στο Πολυλίμνιο.
Δεν ξέρω τι θέλεις να δεις από αρχαιολογικούς χώρους για να προτείνω περισσότερα, αλλά σίγουρα δεν θα έβγαζα τη μία διαμονή στην Δημητσάνα ή Στεμνίτσα που είναι τα πιο γραφικά και όμορφα χωριά της Πελοποννήσου μαζί με τα Λαγκάδια. Εγώ θα έβαζα και 2 νύχτες έτσι ώστε να φτάσεις αργά το απόγευμα την 1η μέρα (από Μονεμβασιά) να ξεκουραστείτε, να φάτε ωραία κρέατα και την επόμενη να δείτε Δημητσάνα, Στεμνίτσα και ίσως εάν αντέχετε τη Μονή του Προδρόμου. Την τριτη μέρα ξεκινάτε πρωί για τον επόμενο προορισμό σας που μπορεί να είναι τα Καλάβρυτα.

Μην ακους τους Αθηναίους που έχουν την Πελοπόννησο στα ποδια τους και πετάγονται συνέχεια για τριήμερα. :innocent: Οι βορειοελλαδίτες δύσκολα κατεβαίνουν πάνω από 2 φορές στην Πελοπόννησο εκτός από εμένα που την λατρεύω... Οπότε μην αφήσεις εκτός τις ομορφιές της Αρκαδίας.
Συνεπώς περιόρισε τις διαμονές στην Μεσσηνία έως 4 μέρες (γιατί οι θάλασσα δεν λέει και κάτι) και κινήσου προς Λακωνία, όπου μπάνια θα απολαύσεις σίγουρα εκεί στην Ελαφόνησο, που δεν έχω πάει...
Εγώ απόλαυσα μπάνια στις αμουδερές ακτές της Κυλλήνης, αλλά δεν θα σου προτείνω να αφήσεις την Χαλκιδική για να κάνεις μπάνια στην Ηλεία... Για άλλες ομορφιές θα κατέβεις στην Πελοπόννησο!
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@gt13 ρίξε μια ματιά και στο θέμα "Μεσσηνία" να πάρεις μερικές ιδέες για τα αξιοθέατα του νομού και σου αφήνω και ένα παλαιότερο post για 3 ημερήσιες εκδρομές με αφετηρία την Καλαμάτα:


Νομίζω ότι είναι πολλές και οι 8 διανυκτερεύσεις στην Καλαμάτα. Εάν δεν έχεις πάει προς Λακωνική Μάνη, θα μπορούσες να βάλεις τις 3 διανυκτερεύσεις στην Αερόπολη ή στο Γύθειο για να είσαι πιο κεντρικά στο νομό Λακωνίας και να δεις υπέροχα τοπία και εκεί.

Με δεδομένο ότι θα πας καλοκαίρι, όπως πήγα και εγώ στη Μεσσηνία (πριν από 11 χρόνια), με ένα 8 χρονο κοριτσάκι και ένα 14χρονο έφηβο αγόρι, θα σου προτείνω 3 ημερήσιες εκδρομές με αφετηρία την Καλαμάτα:
1. Καλαμάτα – Κορώνη (επίσκεψη στον οικισμό εσωτερικά του κάστρου οπωσδήποτε!) - Φοινικούντα (για μπάνιο, εάν βρείτε χώρο) - Μεθώνη (για φαγητό δίπλα στο κύμα και επίσκεψη στο κάστρο, εάν θέλετε).

2. Καλαμάτα -Πολυλίμνιο (πεζοπορία και μπάνιο στη λιμνούλα, εάν είστε θαρραλέοι) - Παραλία Βοϊδοκοιλιάς (προστατευόμενη περιοχή Natura, με θολά αβαθή νερά, η οποία είναι διάσημη για το σχήμα της και το υγροβιότοπό της, αλλά εμένα δεν με εντυπωσίασε…) – Πύλος (για περιήγηση στα γραφικά δρομάκια της, φαγητό και ένα υπέροχο δειλινό!).

3. Καλαμάτα – Καρδαμύλη (περιήγηση στον παλιό μισογκρεμισμένο οικισμό με την ωραία εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα) και καφεδάκι δίπλα στη θάλασσα – Παραλία του «Φονέα» (γραφική, βοτσαλωτή παραλία, την οποία είδα μόνο από ψηλά αλλά δεν έκανα μπάνιο, οπότε δεν ξέρω…) - Ακτή Καλογριάς (οργανωμένη αμμουδερή παραλία με πολύ ωραία νερά, που είναι γνωστή και ως παραλία του Ζορμπά, καθώς εκεί έζησαν ο Νίκος Καζαντζάκης και ο Αλέξης Ζορμπάς) –

Επιστροφή αργά το απόγευμα, μετά το μπάνιο σας, στην Καρδαμύλη για φαγητό σε ένα από τα ωραία παραλιακά εστιατόρια. Εμείς είχαμε φάει πολύ καλά σε ένα εστιατόριο που σίγουρα θα έχει αλλάξει όνομα μετά από τόσα χρόνια. Πρωινό καφεδάκι είχαμε πιει στο καφέ «Αύρα» που τώρα δεν υπάρχει και βρισκόταν στην ίδια τοποθεσία με το τωρινό «Aquarella» που έχει πολύ ωραία θέα!
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Η Καρδαμυλη ειναι ωραια και γραφικη, θα την επελεγα μεταξυ Καλαματας και Στουπας.
Ομως θα επαναλαβω οτι ειμαι φαν της Λακωνικης Μανης: Γερολιμενας, Οιτυλο, Αρεοπολη, Σπηλαια Δυρου.... μαγικα μερη και παραλιες με γαλαζοπρασινα νερα και ηρεμια... οχι σαν την Στουπα που φετος οχι μονο γινοταν πατεις με πατω σε αλλα εφτασαν να χρεωνουν και 50€ την ξαπλωστρα... καπου ωπα...
Κι αν ερχομουν απο τοσο μακρυα οπως εσυ θα πηγαια Λακωνια all the way δηλαδη και στο αλλο ποδι: Μονεμβασια και Ελαφονησο... must
Πω πω φιλεεεε! Τωρα καταλαβα τι εγραψες στην αρχικη σου απαντηση! Επειδή δεν κατάλαβα καλά το αρχικό σου ποστ και δεν ειμαι και εξοικοιωμενος με τα μερη, καταλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ αποτι εγραψες. Οτι δηλαδη προτιμας τη μεσσηνιακη μανη αποτι την λακωνικη!!! Και γιαυτο εγραψα για Καρδαμυλη Καλαματα κτλ

Τωρα λοιπον που καταλαβα τι εννοεις:

1. Δεν ειναι κριμα να μην παμε εστω 3 μερες μεθωνη? Εχει τρομερο καστρο αποτι ειδα, εχει και ωραια ατμοσφαιρα συμφωνα με το ποστ της σιλβια, ειναι και κοντα σε πυλο κορωνη, μερη δηλ που δεν εχουμε δει ποτε και θα ηθελα να εχω προσωπικη εικονα

2. Δεν ειναι αρκετα 3+3 βραδια λακωνικη μανη?? 3 Κοιτα + 3 Μαυροβουνι-Γυθειο. Ειναι τα μονα μερη που ειναι σχετικα οικονομικα, γιατι γενικα οι τιμες ειναι φευγα σε αυτο το ποδι αποτι καταλαβα

3. Ελαφονησο εβαλα 2 μερες, αλλα δεν ξερω αν ειναι αρκετες...
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Αλύπα και Μεζαπός τοπ-5 παραλίες στην Ελλάδα από μένα. Θα έμενα Γερολιμένα ή κάπου εκεί.
Η ιστορια σου για αυτα τα μερη (4 μερες λιμενι κτλ) ηταν φοβερη !! Και εννοειται με επηρεασε στην επιλογή των τόπων διαμονης!

Οπως και εκεινη η τρομερη ιστορια για usa και τις ερημιες πριν 12 χρονια, πανω στην οποια χτισαμε το δικο μας απιστευτο roadtrip και περασαμε φανταστικα. Εστω και αργα, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΩΡΓΟ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Πω πω φιλεεεε! Τωρα καταλαβα τι εγραψες στην αρχικη σου απαντηση! Επειδή δεν κατάλαβα καλά το αρχικό σου ποστ και δεν ειμαι και εξοικοιωμενος με τα μερη, καταλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ αποτι εγραψες. Οτι δηλαδη προτιμας τη μεσσηνιακη μανη αποτι την λακωνικη!!! Και γιαυτο εγραψα για Καρδαμυλη Καλαματα κτλ

Τωρα λοιπον που καταλαβα τι εννοεις:

1. Δεν ειναι κριμα να μην παμε εστω 3 μερες μεθωνη? Εχει τρομερο καστρο αποτι ειδα, εχει και ωραια ατμοσφαιρα συμφωνα με το ποστ της σιλβια, ειναι και κοντα σε πυλο κορωνη, μερη δηλ που δεν εχουμε δει ποτε και θα ηθελα να εχω προσωπικη εικονα

2. Δεν ειναι αρκετα 3+3 βραδια λακωνικη μανη?? 3 Κοιτα + 3 Μαυροβουνι-Γυθειο. Ειναι τα μονα μερη που ειναι σχετικα οικονομικα, γιατι γενικα οι τιμες ειναι φευγα σε αυτο το ποδι αποτι καταλαβα

3. Ελαφονησο εβαλα 2 μερες, αλλα δεν ξερω αν ειναι αρκετες...
1) Να πατε αφου θα φτασετε μεχρι τον διπλα Νομο, δεν το συζητω... απλα προτεινω να επικεντρωθείτε Λακωνια
3) Καλα ειναι και να πατε και Μονεμβασια
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν με τη βοηθεια του google maps εκανα ενα πλάνο 16 διανυκτερεύσεων το οποίο μου φαίνεται λογικό -δεδομένου οτι έχετε και παιδία μαζί- υπολογίζονντας οι ώρες στο αμαξι να φτάνουν το πολύ τις 3-4.
  • Αγρίνιο-Στεμνίτα: 2 βράδια (Με βάση τη Στεμνίτσα την οποία αγαπώ μπορέιτε να πάτε Καρύταινα, Δήμητσάνα, Ζάτουνακ κλπ.Προς θεού μην κατεβείτε Πελοπόννησο και δε δείτε τα ομορφα χωρία της Αρκαδίας. Ναι έχουμε ωραίες παραλίες αλλά θα την αδικήσετε.)
  • Στεμνίτσα-Μονεμβασιά: 2 βράδια (Γιατί απλά σα την Μονεμβασιά αλλού δε θα βρείτε...α και να μείνετε ΜΕΣΑ στο κάστρο. Θα πονέσει αλλά αξίζει)
  • Μονεμβασιά-Ελαφόνησος: 2 βραδια (εδω μπορείτε να κόψετε ενα βράδυ αν φτάσετε πρωι την πρωτη μερα και φύγετε αργά την επόμενη)
  • Ελαφόνησος-Γερολιμένας: 3 βράδια (με βαση το Γερολιμένα η Μάνη ειναι στο πιάτο σας...Βάθεια, Πόρτο Κάγιο, Αλύπα, Κοκκινόγεια και τόσα ακόμα. Εδώ μπορείτε να κολλήσετε τη μέρα που κόψατε από την Ελαφόνησο)
  • Γερολιμένας-Μεθώνη: 3 βράδια ( Κι από εδω πάτε Πύλο, Κορώνη, Γιάλοβα ((μόνο για μπάνιο, δεν ειναι και τίποτα ιδιαίτερο)) Βοιδοκοιλιά, Σφακτηρία)
  • Μεθώνη-Κακόβατος: 2 βράδια (ως βάση για την Αρχαία Ολυμπία αλλα με ευκολη προσβαση και στον Καιάφα. Εδώ να σας επιστήσω την προσοχή πως οι παραλίες απο εκεινη τη μεριά είναι αμμουδερες, τεράστιες και πανέμορφες ΑΛΛΑ η θάλασσα είναι βαθιά και με ισχυρά ρεύματα, για πιο στρωτες παραλίες θα πρέπει να ανεβείτε προς Πύργο...Το αναφέρω γαιτί εχετε παιδιά)
  • Κακόβατος-Καλάβρυτα: 2 βράδια ( με πρόσβαση στη Μονη μεγάλου Σπηλαίου, στην Κάτω ζαχλωρού και το Φαράγγι του Βουραϊκού. Στην άνοδο από Κακόβατο προς Καλάβρυτα θα σας πρότεινα να πάτε μέσω της Επαρχ. Οδού Πλατάνου-Λαμπείας που βγάζει το Google ούτως ώστε να διασχισετε το δρυοδάσος της Φολόης και να πιείτε κι ενα καφεδάκι στη γραφική Λαμπέια).
  • Επιστροφή Αγρίνιο
Προσωπικά θεωρώ οτι Καρδαμύλη δεν αξίζει διαμονή, για μια βόλτα κάλη είναι...Η Καλογριά αν δεν γίνεται μακελείο (πραγμα δύσκολο) αξίζει για μια βουτιά.....Η στούπα δεν αξίζει ούτε γι' αυτό!
Αυτά τα ολίγα...Σίγουρα έχω αφήσει πολλά έξω αλλα οι δρόμοι στην Πελοπόννησιο δεν είναι Εγνατία και ακόμα και οι 3 ώρες είναι συχνά μαρτύριο ιδίως για παιδία... Ευχομαι να βοήθησα κάπως
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Έχω μπερδευτεί, γιατί ειδικά για Καρδαμύλη Στούπα Μεσσηνιακή Μάνη κτλ έχω ακούσει πολύ πολύ διαφορετικές απόψεις από ανθρώπους που έχουν πάει
Ας το πούμε πιο απλά. Αυτό που δεν έχεις ξαναδεί είναι η Λακωνική Μάνη και ας είμαι από αυτούς που θεωρούν την Μεσσηνιακή πολύ όμορφη.
3 Γύθειο, Μαυροβούνι
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να βάλεις 3 ημέρες εκεί. Προσωπικά θα αφιέρωνα στο Γύθειο , μία ημερήσια.
Καλάβρυτα οδοντωτο κτλ θέλουμε να τα δούμε γιατί λόγω της απόστασης απο Θεσσαλονίκη δεν έχουμε επισκεφτεί ποτέ τα ομορφα αυτά μέρη.
Αν θες και οδοντωτό μάλλον χρειάζεσαι 2 ημέρες για να μην τρέχεις

1. Δεν ειναι κριμα να μην παμε εστω 3 μερες μεθωνη? Εχει τρομερο καστρο
Τρομερό κάστρο είναι και το Νιόκαστρο της Πύλου και αυτό της Κορώνης.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Καλα βρε παιδια, ας ξεκινησει απο τα βασικα aka Καστρο Μονεμβασιας και ας αφησει τα ανθυποκαστρακια για αλλη φορα :haha:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Καλα βρε παιδια, ας ξεκινησει απο τα βασικα aka Καστρο Μονεμβασιας και ας αφησει τα ανθυποκαστρακια για αλλη φορα :haha:
Τα ανθυποκαστράκια διεκδικούν άνετα θέση στην πρώτη δεκάδα των κορυφαίων κάστρων της χώρας. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom