Ιταλία Δίλημμα: Bressia or Bergamo

Biko

Member
Μηνύματα
25
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλοί/ες μου φίλοι/ες. Πρόκειται σε δυο βδομάδες να πάω στο Μιλάνο με την καλή μου. Το έχω κάνει άλλες τρεις φορές. Το λεω αυτό γιατί η ίδια η πόλη τώρα δε με νοιάζει ιδιαίτερα (περισσότερο ελκύει τη σύντροφό μου για τους γνωστούς λόγους;)...). Η παραμονή μας εκεί θα είναι 5ήμερη. Θέλω τη βοήθειά σας για να πεταχτούμε για μια ολόκληρη μέρα κάπου κοντά. Προσανατολίζόμαστε για Bressia ή Bergamo ή για κάπου αλλού... Στο Κόμο έχουμε ξαναπάει, οδικώς εκείνη τη φορά, τώρα το κρύο φαντάζομαι θα το κάνει λιγότερο ελκυστικό.
Ε! εσείς φίλοι/ες ταξιδευτάδες, τι έχετε να μου προτείνετε; Είμαι όλος μάτια:shock: για να σας διαβάσω και υπόσχομαι να είμαι γλαφυρός στην αφήγησή μου, όταν με το καλό γυρίσουμε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Μιχάλης.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
την προοπτικη της Verona τη σκεφτηκατε καθολου?
σε 2 ωρες απο το μιλανο με το τρενο,
μια ρομαντικη υπεροχη πολη σας περιμενει!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Προσανατολίζόμαστε για Bressia ή Bergamo
Ανάμεσα στις 2, σαφέστατα Bergamo. Απο κει και πέρα, επιλογές και εναλλακτικές υπάρχουν πολλές, θα σου προτείνουν κι άλλοι συμφορουμίτες, διαλέγεις και παίρνεις... :)
 

Geek

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Φιλε μου εχω το ιδιο διλλημα! Θα παω Μιλανο για πολλοστη φορα και θελω να παω ενα διημερο καπου εκει κοντα! Κομο εχω παει, Βερονα εχω παει (πολυ ωραια, μεσαιωνικη πολη, ιδανικη για ζευγαρια, σπιτι Ρωμαιου και Ιουλιετας κτλ...)!

Λεγαμε για Σιενα, που ειναι μεν λιγο πιο μακρια αλλα ειναι ωραια! Ειναι ομως πολυ ακριβη αυτη την περιοδο για το μπατζετ μας (φτηνοτερο δωματιο 108ε με κοινοχρηστο μπανιο), οποτε σκεφτομαι για κατι αλλο!

Τωρα που το ανεφερες θα τσεκαρω και την Μπρεσια! Θα παρακολουθω και εγω το τοπικ αυτο απ'την κλειδαροτρυπα να κλεψω ιδεες!!

:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φιλε μου εχω το ιδιο διλλημα! Θα παω Μιλανο για πολλοστη φορα και θελω να παω ενα διημερο καπου εκει κοντα! Κομο εχω παει, Βερονα εχω παει (πολυ ωραια, μεσαιωνικη πολη, ιδανικη για ζευγαρια, σπιτι Ρωμαιου και Ιουλιετας κτλ...)!

Λεγαμε για Σιενα, που ειναι μεν λιγο πιο μακρια αλλα ειναι ωραια! Ειναι ομως πολυ ακριβη αυτη την περιοδο για το μπατζετ μας (φτηνοτερο δωματιο 108ε με κοινοχρηστο μπανιο), οποτε σκεφτομαι για κατι αλλο!

Τωρα που το ανεφερες θα τσεκαρω και την Μπρεσια! Θα παρακολουθω και εγω το τοπικ αυτο απ'την κλειδαροτρυπα να κλεψω ιδεες!!

:)
La Spezia έχετε σκεφτεί? Και τα παράλια γενικότερα, κάτω απο Genova?
 

Biko

Member
Μηνύματα
25
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλή η πρόταση για Βερόνα. Θα τη σκεφτούμε σοβαρά.
Αλήθεια, η περίπτωση του Λουγκάνο είναι κακή; Αξίζει η πόλη να της αφιερώσεις μια ολόκληρη μέρα, τη γνωρίζει κάποιος από κοντά;
Φαντάζομαι ότι πηγαίνεις με τρένο από Μιλάνο αλλάζοντας στο Chiaso. Σωστά;
Κάποιος επίσης μου έλεγε χτες για τη Στρέσα(;)...:roll:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ή Βερόνα ή Μπέργκαμο αν δεν έχετε πάει σε αυτές τις δύο πόλεις.
Όπως θα δεις και στο χάρτη το Bergamo είναι πολύ πιο κοντά στο Μιλάνο από ότι η Verona ή η Brescia.

Τώρα αν σ' αρέσουν οι λίμνες διάλεξε ανάμεσα στη Stressa και στο Lugano το οποίο να θυμάσαι ότι είναι στην ελβετική πλευρά.
 

Biko

Member
Μηνύματα
25
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πάνω που είχα πειστεί για Bergamo, ένα φιλικό ζευγάρι που θα είναι μαζί μας εκδήλωσε την επιθυμία να πάμε στο Foxtown, ένα outlet - ό,τι βαριέμαι δηλ.:(- στην Ελβετία, στα σύνορα. Με εξουσιοδότησαν να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάμε εκεί από το Μιλάνο. Εγώ, στο μεταξύ, προσανατολίζομαι να περάσω τις ώρες μου στο Λουγκάνο.:D Υπάρχουν πληροφορίες για τα παραπάνω;
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Πάνω που είχα πειστεί για Bergamo, ένα φιλικό ζευγάρι που θα είναι μαζί μας εκδήλωσε την επιθυμία να πάμε στο Foxtown, ένα outlet - ό,τι βαριέμαι δηλ.:(- στην Ελβετία, στα σύνορα. Με εξουσιοδότησαν να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάμε εκεί από το Μιλάνο. Εγώ, στο μεταξύ, προσανατολίζομαι να περάσω τις ώρες μου στο Λουγκάνο.:D Υπάρχουν πληροφορίες για τα παραπάνω;
το FOX είναι καθαρά χάσιμο χρόνου..χάλια μαύρα!
 

Biko

Member
Μηνύματα
25
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Mary, σ' ευχαριστώ γι' αυτό το σύντομο σχόλιο. Να υποθέσω ότι το έχεις επισκεφτεί και το γνωρίζεις. Εμένα αυτό με λυτρώνει γιατί θεωρώ χάσιμο χρόνο το να σπαταλάς το χρόνο σου σε outlet όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό ... Παρ' όλα αυτά όμως πρέπει να έχω να προτείνω στους φίλους μας μια εναλλακτική λύση:(. Αν γνωρίζεις κάποια, λιγότερο χρονοβόρα, είμαι όλος μάτια...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Mary, σ' ευχαριστώ γι' αυτό το σύντομο σχόλιο. Να υποθέσω ότι το έχεις επισκεφτεί και το γνωρίζεις. Εμένα αυτό με λυτρώνει γιατί θεωρώ χάσιμο χρόνο το να σπαταλάς το χρόνο σου σε outlet όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό ... Παρ' όλα αυτά όμως πρέπει να έχω να προτείνω στους φίλους μας μια εναλλακτική λύση:(. Αν γνωρίζεις κάποια, λιγότερο χρονοβόρα, είμαι όλος μάτια...

Πέρυσι τέτοια εποχή πήγαμε κι εμείς Μιλάνο αλλά δεν μείναμε εκεί..νοικιάσαμε αυτοκίνητο και μείναμε τρεις μέρες Κόμο και δύο Μπέργκαμο.
Στο FOX πήγαμε στην επιστροφή από Lugano προς Κόμο. Κι εκεί είπα ότι σε Outlet στην Ευρώπη δεν ξαναπάω ποτέ! δεν έχει καμμιά τεράστια ποικιλία, ήταν χάλι πραγματικά, εμείς ήμασταν 4 άτομα και δεν άρεσε σε κανέναν..
Χίλιες φορές Μπέργκαμο ή Βερόνα όπως σου λένε και πιο πάνω...
εσείς θα μείνετε Μιλάνο? θα έχετε αυτοκίνητο?
Τι σχεδιάζετε χονδρικά να κάνετε?
Από Μιλάνο μπορείς να πας μια ημερήσια επίσκεψη και στο Τορίνο..το έχετε σκεφτεί αυτό σαν επιλογή?
 

Biko

Member
Μηνύματα
25
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ωραία, τότε πες μου δυο λόγια, αν θυμάσαι, για το Μπέργκαμο. Αξίζει, το χάρηκες; Τι μπορεί να δει κάποιος σε μια μέρα; Δεν έχω πάει ποτέ και έχω ακούσει καλά λόγια. Αυτοκίνητο δε θα έχουμε, θα κινούμαστε με τρένο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom