Δανία Νορβηγία Σουηδία Δανία ή Σουηδία/Νορβηγία

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Καλημέρα!
10 σχεδόν μέρες τον Ιούνη..
Σενάρια:
α) Δανία και ποιες άλλες πόλεις (διάβασα για Ribe αλλά aarhus alborg αξίζουν?)
β)Κοπενχάγη 3 μέρες, 1 malmo και Στοκχόλμη (ποιες γύρω πόλεις αξίζουν?)
γ)Κοπενχάγη 3 μέρες, 1 malmo και υπόλοιπες Μπέργκεν-Όσλο

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο αξιόλογο πρακτορείο να οργανώνει εκδρομές στις γύρω Σκανδιναβικές χώρες απο Δανία?

thx!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κλίνω περισσότρο στο Δανία+Σουηδία. Η Νορβηγία φρονώ ότι είναι από μόνη της προορισμός για τόσες λίγες μέρες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Κοπεγχαγη ειναι απο τις πιο ομορφες πολεις και το καλοκαιρι ειναι η καλυτερη εποχη για την επισκεφθει κανεις (μην παραλειψετε την Cristiana). Οι Δανοι ειναι καταπληκτικοι ανθρωποι, προσωπικα τους θεωρω τον πιο cool λαο στον κοσμο. Καμμια σχεση με τους υπολοιπους σκανδιναβους και βορειους λαους.
Η Στοκχολμη απο την αλλη λαμπει. Και τα παντα λειτουργουν ρολοι. Σιγουρα αξιζουν καποιες μερες εκει.

Οσλο δεν εχω παει, δεν μπορω να σου πω (δεν εχω ακουσει ομως τα καλυτερα απο φιλο μου που ζει εκει).

Απο Κοπεγχαγη Μαλμοε πας ευκολα με τραινο. 45 λεπτακια ειναι.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Κλίνω περισσότρο στο Δανία+Σουηδία. Η Νορβηγία φρονώ ότι είναι από μόνη της προορισμός για τόσες λίγες μέρες
Συμφωνώ με Hydronetta..απο αυτά τώρα, προτείνω μονο Νορβηγια.. τα τοπια είναι φανταστικά!!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ουπς, πολλά διεγραμμένα!:D

Ευχαριστώ παιδιά για τα..φώτα σας!
Τη norwegian είχα κι εγώ στο μυαλό και ξεθάρρεψα έτσι, γνωρίζετε πως μπορώ να κάνω τριπλή κράτηση?Helsinki, Stockholm και πίσω copenhagen?Πάτησα όλα τα κουμπάκια :p αλλά πουθενά multicity!

επίσης..ξέρει κανείς αν είναι δυσβάσταχτο το κόστος για τη διαδρομή αεροδρόμιο-κέντρο, σε αυτές τις πόλεις που ανέφερα?

Πανηγυρίζω μετά το σημερινό με την ryanair κι άρα θα αφήσω γι' αργότερα τη Νορβηγία μπας κι αξιωθώ να την κάνω ολοκληρωμένα!λλλεεεεμε τώρα!:shock:

Ναι την christiana την έχω must γιατί είδα οτι θα την κλείσουν σύντομα...λογικά πρωινές ώρες πρέπει να πάω για να βγω ζωντανή κ αρτιμελής!:haha:

Θέλω να γυρίσω την πόλη με ποδήλατο γνωρίζετε αν έχει το σύστημα του Λονδίνου με το drop off ποδήλατο??
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Σε Κοπεγχάγη και Στοκχόλμη θα πρέπει να αφιερώσεις από 3 μέρες τουλάχιστον, μόνο για βόλτες εντός πόλης και πέριξ. Αν θέλεις και μουσεία πρέπει να προσθέσεις κι' άλλες.
Για τη Νορβηγία πράγματι αξίζει να δώσεις ένα δεκαήμερο και να κανονίσεις και μια θαλάσσια διαδρομή.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ουπς, πολλά διεγραμμένα!:D

Ευχαριστώ παιδιά για τα..φώτα σας!
Τη norwegian είχα κι εγώ στο μυαλό και ξεθάρρεψα έτσι, γνωρίζετε πως μπορώ να κάνω τριπλή κράτηση?Helsinki, Stockholm και πίσω copenhagen?Πάτησα όλα τα κουμπάκια :p αλλά πουθενά multicity!

επίσης..ξέρει κανείς αν είναι δυσβάσταχτο το κόστος για τη διαδρομή αεροδρόμιο-κέντρο, σε αυτές τις πόλεις που ανέφερα?



Θέλω να γυρίσω την πόλη με ποδήλατο γνωρίζετε αν έχει το σύστημα του Λονδίνου με το drop off ποδήλατο??
1)νομίζω πως οι πτήσεις θα κλειστούν χωριστά,πχ.Κοπεγχάγη-Στοκχόλμη,Στοκχόλμη-Ελσίνκι και Ελσίνκι-Κοπεγχάγη.θα μπορούσες να κλείσεις από Κοπεγχάγη για Στοκχόλμη ή Ελσίνκι και το μεταξύ τους δρομολόγιο να το κάνεις με πλοίο ,δες εδώ:Viking Line - Timetables & Prices
2)το δρομολόγιο arlanda airport-Στοκχόλμη γίνεται με διάφορους τρόπους.
ο γρηγορότερος είναι με το arlanda express σε 20' και έχει εδώ τιμές.

Arlanda Express Climate clever travelling

αν προσέξεις έχει 280 sek περίπου 30Ε η μια διαδρομή για 2 άτομα.όμως έχει διάφορες εκπτώσεις για νέους και οικογένειες που δεν ξέρω αν σε καλύπτουν.
3)στη Στοκχόλμη μπορείς να πάρεις ποδήλατο από κάποιο μέρος και να το επιστρέψεις σε κάποιο άλλο..δεν βρίσκω τώρα τη σελίδα αν τη βρω θα στη στείλω.:)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ευχαριστώ πολύ!:clap:
Τις ψαχούλεψα τις ferry εταιρείες αλλά ειδικά με τη viking που είναι και η προσιτή δεν έβγαλα άκρη καθώς δεν έχει booking on line και δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη η καμπίνα!Αν τεθεί λόγος οικονομίας βλέπω να με βρισκουν μελανιασμένη στο κατάστρωμα :icecream:, να παίζω τη Ρόουζ στον Τιτανικό...."im flying Jack im flying"!
Το θέμα είναι αν πάρω το βραδυνό πλοίο εξυπηρετεί η καμπίνα αρκεί να βρω το κόστος της...anel μήπως γνωρίζεις αν θα πρέπει να πληρώσω και για τα 4 άτομα???????Δεν με ενδιαφέρει αν είμαι με αγνώστους στην ίδια καμπίνα-θαχω για μια ώρα αναγκης ενα διακριτικό σπαθί των σαμουράι!!!!:haha:
Διαφορετικά...συμφέρει πάλι το αεροπλάνο...που λέει ο λόγος δηλαδή...γιατι 13 ευρώ να πάω στο arlanda???:hitme: Δεν υπάρχει λεωφορείο με 1 ευρώ?:D
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
:shock:

Ναι την christiana την έχω must γιατί είδα οτι θα την κλείσουν σύντομα...λογικά πρωινές ώρες πρέπει να πάω για να βγω ζωντανή κ αρτιμελής!:haha:

Θέλω να γυρίσω την πόλη με ποδήλατο γνωρίζετε αν έχει το σύστημα του Λονδίνου με το drop off ποδήλατο??

στην cristania που πηγα δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα προβλημα ασφάλειας...βεβαια κι εγώ πρωι πηγα...
τωρα για το συστημα drop off με τα ποδηλατα έχω να σου πω οτι και βεβαια υπαρχει και λειτουργει με άριστο τροπο(εντελως δωρεαν,τα παιρνεις οπως τα καροτσια στου σουπερμαρκετ,με κερμα που το παιρνεις πισω οταν αφήνεςι το ποδηλατο)και ειναι αριστος τροπος για να δεις την πολη μια που παντου μα παντου υπαρχουν ποδηλατοδρομοι,και πολλοι "σταθμοι"απο οπου μπορεις να παρεις και να αφήσεις το ποδηλατο.:)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ευχαριστώ πολύ!:clap:
Τις ψαχούλεψα τις ferry εταιρείες αλλά ειδικά με τη viking που είναι και η προσιτή δεν έβγαλα άκρη καθώς δεν έχει booking on line και δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη η καμπίνα!Αν τεθεί λόγος οικονομίας βλέπω να με βρισκουν μελανιασμένη στο κατάστρωμα :icecream:, να παίζω τη Ρόουζ στον Τιτανικό...."im flying Jack im flying"!
Το θέμα είναι αν πάρω το βραδυνό πλοίο εξυπηρετεί η καμπίνα αρκεί να βρω το κόστος της...anel μήπως γνωρίζεις αν θα πρέπει να πληρώσω και για τα 4 άτομα???????Δεν με ενδιαφέρει αν είμαι με αγνώστους στην ίδια καμπίνα-θαχω για μια ώρα αναγκης ενα διακριτικό σπαθί των σαμουράι!!!!:haha:
Διαφορετικά...συμφέρει πάλι το αεροπλάνο...που λέει ο λόγος δηλαδή...γιατι 13 ευρώ να πάω στο arlanda???:hitme: Δεν υπάρχει
λεωφορείο με 1 ευρώ?:D
αν βρεις φτηνές πτήσεις για τις ημερομηνίες που θέλεις συμφωνώ πως συμφέρει το αεροπλάνο-κερδίζεις χρήμα και χρόνο.παρόλα αυτά το ταξίδι με πλοίο είναι άλλη φάση και παρέχει καλύτερη γνώση της περιοχής και πολλές ευκαιρίες για φώτο..αν όλα αυτά δεν σ' ενδιαφέρουν,δεν βλέπω το λόγο να χάσεις την ώρα σου.σου στέλνω τα δρομολόγια και τις τιμές
http://www.vikingline.fi/download/2011_timetables.pdf
.απ΄όσο είδα και εγώ δεν κάνεις κράτηση μέσω internet,αλλά τηλεφωνικά στα γραφεία τους ή και με μειλ..ακόμα ψάχνω αυτή τη λεπτομέρεια..
δες εδώ:
Viking Line - Viking Line offices
έχει και για Αθήνα http://www.vikingline.fi/reservations/sales_agents_greece.asp?param=greece

όσο για τη καμπίνα τη θεωρώ απαραίτητη αν ταξιδεύεις με το νυχτερινό,φτάνεις την άλλη μέρα το πρωί...αλλά και αυτό είναι θέμα προσωπικό του καθενός!

μπορείς να κάνεις ηλεκτρονική κράτηση με τη tallink
ρίξε μια ματιάhttps://netshop2.tallink.com/iki/do/booking/search?lang=en_US

στη παρακάτω σελίδα θα βρεις όλους τους τρόπους μετακίνησης από και προς το arlanda airport..κοίτα τι σε εξυπηρετεί,δεν ξέρω τις τιμές των μέσων αυτών:Travel to and from Stockholm-Arlanda Airport - www.arlanda.se:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.313
Μηνύματα
887.597
Μέλη
38.977
Νεότερο μέλος
thetourist

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom