Δανία Νορβηγία Σουηδία Δανία ή Σουηδία/Νορβηγία

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
tripakia ξέρεις...βρετανική κορώνα στο κεφάλι μου :D σε έχω και προσπάθησα να την ξαναβάλω στο παιχνίδι την Στοκχόλμη...είναι doable αλλά θα είμαι στο τρέξιμο, 2 μέρες Κοπ, 2 Στοκχ, 1 Ουψάλα, 3 σχεδόν Ελσίνκι, θα φτάσουν???? Η Ουψάλα βολεύει στο πρόγραμμα ας βρίσκεται μπορεί να χρειαστεί :p εκτός αν έχετε στοιχεία εναντίον της :haha:
2 μέρες Στοκχόλμη είναι λίγες, αλλά 3 στο Ελσίνκι πάρα πολλές...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.172
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το Ελσινκι πως προεκυψε; Γιατι δεν πας μια ημερησια κρουαζιερα απο Στοκχολμη; Και βαλε αλλη μια μερα και στην Κοπεγχαγη. Εκτος κι αν φτασεις πρωι και φυγεις βραδι.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
γιατι τοσο τρεξιμο να τα προλαβεισ ολα? εγω εχω κανει 4 ταξιδια στη σκανδιναβια για να δω ολεσ αυτεσ τισ πολεις που λες. οι αποστασεις ειναι μεγαλες με τρενα και λεωφορεια .αν πας κοπενχαγη ,προτεινω στα γυρω μερη helsingor με το καστρο του αμλετ και στην ιδια διαδρομη ανοιχτο μουσειο μοντερνασ τεχνης μεσα στο δασος lousiana .επισης αξιζει το roskilde για τα μνημεια των βικινγκ αν σε ενδιαφερουν .το μαλμε ειναι οντως αδιαφορο. στοκχολμη ειναι τελεια .συνιστω ανεπιφυλακτα .ψαξε για πτησεις της SAS ,στα τοπικα δρομολογια εχει καλες τιμες. περισυ πηγα στοκχολμη- μπεργκεν με 40 ευρω .ελσινκι ειναι μακρια και δεν νομιζω αξιζει να το συνδυασεις με δανια σουηδια . ταιριαζει απο αποψη αποστασεων με πετρουπολη η εσθονια .σκεψου αποστασεις π.χ. οσλο - μπεργκεν ειναι 8 ωρεσ με το γρηγορο τρενο ....οποτε....αν πας φιλανδια προτεινω τουρκου , και suomenlina . οτι αλλο θες στη διαθεση σου
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ευχαριστώ παιδιά!
Ας πάρουμε τα πράγματα απο το τέλος :cool:
Φινλανδία ήθελα γιατί δεν είναι οικονομικά προσβάσιμη απο Θεσσαλονίκη εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι..π.χ.easyjet πετά απο Αγγλία κ Παρίσι...
Σίγουρα αν το δούμε ολοκληρωμένα θέλει ένα ταξίδι ολοκληρο απο μόνη της, όπως κ η Νορβηγία να φτάσεις tron, berg κτλ.

Είπαμε αν η ryanair ρίξει τιμές Νορβηγία, Σουηδία θα είναι εύκολα προσβάσιμες...:lol:

Μια καλή γεύση θέλω να πάρω τώρα :icecream:

Τι λέτε για:
3...Κοπενχάγη κ περίχωρα (αυτό είναι υπο συζήτηση, roskilde πιθανότερο-όλως παραδόξως τα κάστρα τους(αν κ ειμαι fun) δεν μου αρέσουν άρα στο κάστρο του Άμλετ δεν ξέρω αν θα πάω)..Ίσως τους κρατήσω μούτρα :haha:

Ουψάλα ημερίσια (σωστά?)
Στοκχόλμη 2μιση καθαρές
Μονοήμερη Ελσίνκι ή Turku?

Η διαδρομή Στοκχόλμη-Κοεπνχάγη αξίζει λέτε?Σκέφτομαι το λεωφορείο :shock:

Σε περίπτωση που δεν με βολέψει το Ελσίνκι/TURKU προτείνετε gothenburg γυρνώντας απο Στοκχόλμη?

cheers
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ναμαι πάλι!:p

Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι για διαμονή (Στοκχόλμη, Κοπενχάγη, Όσλο, Μπέργκεν)?Ακόμη και treehouse!
Οτι κοιτάζω βγαίνει στα 100 ευρώ :shock:..με βλέπω να βγάζω στο σφυρί κάτι χωραφάκια που έχω ποτιστικά :haha:

cheers
p.s. Η Νορβηγία θα ακολουθήσει του ταξιδιού που σας ανέφερα στο post
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ετοιμασου για πλειστηριασμο!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ναμαι πάλι!:p

Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι για διαμονή (Στοκχόλμη, Κοπενχάγη, Όσλο, Μπέργκεν)?Ακόμη και treehouse!
Οτι κοιτάζω βγαίνει στα 100 ευρώ :shock:..με βλέπω να βγάζω στο σφυρί κάτι χωραφάκια που έχω ποτιστικά :haha:

cheers
p.s. Η Νορβηγία θα ακολουθήσει του ταξιδιού που σας ανέφερα στο post
100Ε μονόκλινο,δίκλινο και ποια περίοδο??
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ετοιμασου για πλειστηριασμο!
:D Πρώτα θα σκοτώσω κάτι χειροποίητα πλεκτά που έχω :haha:

anel, ευχαριστώ για το site που πρότεινες, έλεγα να αποφύγω τα hostels λόγω ηλικίας, καταλαβαίνεις, διπλές κουκέτες, αρθριτικά στα γόνατα όταν ανεβαίνω τη σκαλίτσα,κρούτσου κρούτσου :D θα προκαλέσω :haha:
Δυστυχώς δεν θα το γλυτώσω το hostel και θα πω κι ευχαριστώ με τα 40 ευρώ που στοιχίζει!!!:shock:

(100ευρω, μονόκλινο τέλη Αυγούστου, μα είναι τρελοί αυτοί οι Βόρειοι?:haha:Δεν θα έπρεπε να βρίσκονται Χαλκιδική εκείνη τη σεζόν και μου πρόλαβαν όλα τα ωραία και σχεδόν οικονομικά καταλύμματα??)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
:D Πρώτα θα σκοτώσω κάτι χειροποίητα πλεκτά που έχω :haha:

anel, ευχαριστώ για το site που πρότεινες, έλεγα να αποφύγω τα hostels λόγω ηλικίας, καταλαβαίνεις, διπλές κουκέτες, αρθριτικά στα γόνατα όταν ανεβαίνω τη σκαλίτσα,κρούτσου κρούτσου :D θα προκαλέσω :haha:
Δυστυχώς δεν θα το γλυτώσω το hostel και θα πω κι ευχαριστώ με τα 40 ευρώ που στοιχίζει!!!:shock:

(100ευρω, μονόκλινο τέλη Αυγούστου, μα είναι τρελοί αυτοί οι Βόρειοι?:haha:Δεν θα έπρεπε να βρίσκονται Χαλκιδική εκείνη τη σεζόν και μου πρόλαβαν όλα τα ωραία και σχεδόν οικονομικά καταλύμματα??)
το σάιτ που σου προτείνω δεν έχει μόνο hostels..έχει ξενοδοχεία,κάμπινγκ,δωμάτια σε αγροκτήματα κτλ..εγώ το είχα πάει στη σελίδα των hostels γιατί θεώρησα πως για κάτι τέτοιο ενδιαφέρεσαι...
μπορείς να κοιτάξεις και στις ιστοσελίδες των πόλεων,αλλά δεν νομίζω να βρεις κάτι φτηνό..και ναι όσο παράξενο και αν σου φαίνεται αυτοί οι βόρειοι αντί να πάνε Χαλκιδική και ν' αφήσουν για μας το Μπέργκεν και τα άλλα μέρη έχουν ήδη από τον Γενάρη κλείσει όλα τα ξενοδοχεία εκεί...:roll:
πάντως αν θες κοίτα και σε booking, yegoo κτλ. γιατί καμιά φορά(ειδικά τη νύχτα)ίσως βρεις κάτι οικονομικό και καλό..αν και 1κλινο κάτω από 100Ε λίγο δύσκολο στα μέρη αυτά..αλλά ποτέ δεν ξέρεις..:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.146
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom