Δανία Νορβηγία Σουηδία Δανία ή Σουηδία/Νορβηγία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θεωρώ ότι οι Νορβηγοί πολύ έξυπνα πουλάνε το τουριστικό τους προϊόν με εκφράσεις στον υπερθετικό βαθμό. Αν και δεν χρησιμοποίησα το τραίνο της συγκεκριμένης διαδρομής όντως η φύση στη περιοχή είναι πολύ όμορφη, το κοντινό Naeroyfjorden σαφώς καλύτερο του geiranger, και η διαδρομή μέσω Voss προς Bergen επίσης εξαιρετική... Αλλά λίγο ως πολύ υπάρχουν ωραία μέρη κι αλλού στη Νορβηγία και δεν είναια ναάγκη να πληρώσεις μια περιουσία για ένα τουρ. Μπορείς να τα δεις εξ'ίσου καλά αν νοικιάσεις κι ένα αμάξι
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Κάπου αλλού στο φόρουμ απάντησα στην ίδια ερώτηση ότι μαγική είναι και η διαδρομή Διακοφτό - Καλάβρυτα με οδοντωτό μια ανοιξιάτικη ημέρα. Δεν θέλω να μειώσω τη διαδρομή Flaam - Myrdal, αυτό που εννοώ είναι ότι εξαρτάται τι ψάχνει κανείς, αλλά και το τι καιρό θα πετύχει. Highlight της διαδρομής πάντως είναι η στάση του τρένου στον καταρράκτη Kjosfossen (Κιόσφοσεν) όπου βγάζεις φωτογραφία με φόντο τον καταρράκτη! Και η διαδρομή είναι πράγματι πολύ όμορφη, αλλά ίσως λίγο υπερτιμημένη.

Η διαδρομή κοστίζει 250 κορόνες (~30?), το θέμα είναι πώς φτάνεις εκεί και πως επιστρέφεις. Από Μπέργκεν θα κινηθείς; Οι τουριστικές διαδρομές Norway in a nutshell ή sognefjord in a nutshell είναι αυτές που επιλέγουν οι τουρίστες που δεν έχουν δικό τους όχημα.
Μπορείς να κάνεις δικό σου πλάνο, αλλά θα σου πάρει πολύ χρόνο και δεν θα γλυτώσεις και πολλά λεφτά (αν και τα εισιτήρια mini-pris είναι ευκαιρία, δες nsb.no). Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να ρυθμίσεις και τα δρομολόγια ώστε να έχεις επαρκή ανταπόκριση στο Voss. Με το nutshell είναι οριακά τα πράγματα για Voss, έχεις λίγα λεπτά να αλλάξεις μέσο.
Ευχαριστώ για την απάντηση ;)
από 'Οσλο προς Μπέργκεν θα πηγαίνω..ναι μάλλον θα το κάνω τελικά γιατί το πλοίο έχει φοιτητικό εισιτήριο οπότε εξυπηρετεί...που λέει ο λογος...:shock:τσουχτερό φαρμάκι :D φωτιά κ λαύρα :D το πιάσατε το "υπονοούμενο" έτσι?:haha:
Άρα Όσλο-Μυρνταλ, Μυρνταλ-Φλαμ, Φλαμ-Μπεργκεν με πλοίο :clap:
Κάτι μου λέει οτι ο καταρράκτης θα είναι μικρότερος απο της Έδεσσας αλλά τέλος πάντων :D
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Θεωρώ ότι οι Νορβηγοί πολύ έξυπνα πουλάνε το τουριστικό τους προϊόν με εκφράσεις στον υπερθετικό βαθμό. Αν και δεν χρησιμοποίησα το τραίνο της συγκεκριμένης διαδρομής όντως η φύση στη περιοχή είναι πολύ όμορφη, το κοντινό Naeroyfjorden σαφώς καλύτερο του geiranger, και η διαδρομή μέσω Voss προς Bergen επίσης εξαιρετική... Αλλά λίγο ως πολύ υπάρχουν ωραία μέρη κι αλλού στη Νορβηγία και δεν είναια ναάγκη να πληρώσεις μια περιουσία για ένα τουρ. Μπορείς να τα δεις εξ'ίσου καλά αν νοικιάσεις κι ένα αμάξι
porky ακόμη περιμενω τη συνέχεια της ιστορίας σου απο Νορβηγία και φωτογραφίες :(
Του χρόνου, Ιούνη, σκοπεύω να πάω επισήμως Νορβηγία να νοικιάσω αμάξι και να πάω παντού, κυρίως lofoten, φέτος μια γεύση θέλω, να καλύψω Μπεργκεν και όσλο.

Απο παπουτσια παιδιά τι χρησιμοποιείτε?Να πάρω τακούνια?:haha:
Τα ορειβατικά είναι ικανοποιητικά κ για πολύ περπάτημα στην πόλη??

Κ μια επιβεβαίωση?Η ταυτοτητα είναι οκ έτσι?Λογω Σέγκεν :clap:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
ναι μάλλον θα το κάνω τελικά γιατί το πλοίο έχει φοιτητικό εισιτήριο οπότε εξυπηρετεί...
Ακριβώς λέει 50% discount to holders of approved school-pass, οπότε καλύτερα να στείλεις ένα email ρωτώντας τους αν δέχονται ελληνικό πάσο ή μήπως είναι μόνο για Νορβηγούς.

http://www.fjord1.no/filesystem/2011/02/fares_2011_3032.pdf

Το ίδιο είχα κάνει για τη φοιτητική έκπτωση στο Flytoget (85 αντί για 170ΝΟΚ η διαδρομή), οπότε μαζί με το πάσο (που είναι ακαταλαβίστικο για αυτούς) είχα μαζί και το επιβεβαιωτικό email τους.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
1.638
Κάτι μου λέει οτι ο καταρράκτης θα είναι μικρότερος απο της Έδεσσας αλλά τέλος πάντων
Καταρράκτες Kjosfossen (225μ) από τη γκαλερί (η πρώτη δικιά μου - Σεπτέμβρης 2009, οι άλλες δύο της Anel, νομίζω Μάΐος 2011)








Μάλλον η Anel πέτυχε και κάποιο τουριστικό δρώμενο στον καταρράκτη, αν κρίνω από την τύπισσα (εκτός βέβαια αν η τύπισσα είναι η Anel!)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ακριβώς λέει 50% discount to holders of approved school-pass, οπότε καλύτερα να στείλεις ένα email ρωτώντας τους αν δέχονται ελληνικό πάσο ή μήπως είναι μόνο για Νορβηγούς.

http://www.fjord1.no/filesystem/2011/02/fares_2011_3032.pdf

Το ίδιο είχα κάνει για τη φοιτητική έκπτωση στο Flytoget (85 αντί για 170ΝΟΚ η διαδρομή), οπότε μαζί με το πάσο (που είναι ακαταλαβίστικο για αυτούς) είχα μαζί και το επιβεβαιωτικό email τους.
Εξαιρετικά χρήσιμο το σχόλιο σου γιατί διαπίστωσα οτι μπερδεύτηκα με τα λεωφορεία nor-way που δίνουν έκπτωση στην isic card..
Στα ferries δεν διευκρινίζει, τους έστειλα e-mail..ας δοκιμάσουμε την οργάνωση τους..να δούμε πότε θα μου απαντήσουνε :cool:

Σε παλιά posts του lonely planet αναφέρει οτι τη δίνουν την έκπτωση...δεν μπορώ να το ριψοκινδυνεύσω..η διαφορά είναι 50 ευρώ...δηλαδή one way εύκολο εισιτήριο για Λονδίνο (ουπς, είναι νορμάλ που σκέφτομαι σε όρους τιμών πτήσεων-ξενοδοχείων :D αντί να σκέφτομαι σε 5 λίτρα γάλα, 2 ψωμιά κτλ?) Θα το κάνω πάντως φαίνεται να αξίζει το..χρήμα :rolleyes:

Ξέρεις μήπως αν υπάρχει διέξοδος απο το αεροδρόμιο rygge, χωρίς να χρειαστεί να δώσω το χρυσαφένιο μου δόντι?
Μόνο τρένο (144 νοκ) κ λεωφορείο 140 νοκ έχει..μ'εβγαλαν νοκ αουτ :D
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Καταρράκτες Kjosfossen (225μ) από τη γκαλερί (η πρώτη δικιά μου - Σεπτέμβρης 2009, οι άλλες δύο της Anel, νομίζω Μάΐος 2011)


Μάλλον η Anel πέτυχε και κάποιο τουριστικό δρώμενο στον καταρράκτη, αν κρίνω από την τύπισσα (εκτός βέβαια αν η τύπισσα είναι η Anel!)
ΓΟΥΑΟΥ!
Στα 2 χρόνια που μεσολάβησαν πάντως, έλιωσαν κ άλλοι πάγοι κ κατέβηκε μπόλικο νεράκι..
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Καταρράκτες Kjosfossen (225μ) από τη γκαλερί (η πρώτη δικιά μου - Σεπτέμβρης 2009, οι άλλες δύο της Anel, νομίζω Μάΐος 2011)








Μάλλον η Anel πέτυχε και κάποιο τουριστικό δρώμενο στον καταρράκτη, αν κρίνω από την τύπισσα (εκτός βέβαια αν η τύπισσα είναι η Anel!)

:haha::haha::haha: όχι δεν είμαι εγώ η τύπισσα!(αλλά μου έβαλες ιδέες,χαχα)
λοιπόν οι φώτο είναι απ΄τον Ιούλιο(πριν ένα μήνα περίπου)..πέτυχα πράγματι τουριστικό δρώμενο(στη σελίδα των τρένων νομίζω αναφέρει το χρονικό διάστημα κατά το οποίο προσφέρεται αυτό το δρώμενο)...το οποίο αν και τουριστικό,για μένα ήταν απ΄τα ομορφότερα πράγματα που είδα...
η θέα της 'νεράιδας' που χορεύει,η υποβλητική μουσική υπόκρουση,ο καταρράκτης που κατεβαίνει ορμητικός ,τα βουνά τριγύρω...όλα μα όλα σε βάζουν σε μια ατμόσφαιρα παραμυθιού...για λίγο ξεχνάς που είσαι μεταφέρεσαι στον χρόνο...βέβαια όλα είναι υποκειμενικά,αλλά εγώ θα ξαναπήγαινα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
..πέτυχα πράγματι τουριστικό δρώμενο(στη σελίδα των τρένων νομίζω αναφέρει το χρονικό διάστημα κατά το οποίο προσφέρεται αυτό το δρώμενο)...το οποίο αν και τουριστικό,για μένα ήταν απ΄τα ομορφότερα πράγματα που είδα...η θέα της 'νεράιδας' που χορεύει,η υποβλητική μουσική υπόκρουση,ο καταρράκτης που κατεβαίνει ορμητικός ,τα βουνά τριγύρω...όλα μα όλα σε βάζουν σε μια ατμόσφαιρα παραμυθιού...για λίγο ξεχνάς που είσαι μεταφέρεσαι στον χρόνο...βέβαια όλα είναι υποκειμενικά,αλλά εγώ θα ξαναπήγαινα!
να μην είμαι αυστηρός και μηδενιστής γιατί προσωπικά δεν πήγα εκεί, αλλά όταν ακούω μουσικές νεράιδες και άλλα συναφή σε ένα από τους πολλούς καταρράκτες που έχει η Νορβηγία μου μυρίζει τουριστική παγίδα. Δεν είδα πουθενά αλλού κάτι ανάλογο στην Νορβηγία και βέβαια σε πολύ καλύτερους καταρράκτες στην Ισλανδία δεν μας χορεύανε τρόλλς ούτε νεράιδες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μόνο τρένο (144 νοκ) κ λεωφορείο 140 νοκ έχει..μ'εβγαλαν νοκ αουτ :D
Στο λεωφορείο αν βγάλεις με επιστροφή είναι 250NOK και 210NOK αν δεχτούν το πάσο σου (δεν ξέρω γιατί δεν έχω πετάξει ποτέ από Rygge).

Στο τρένο ξέρω ότι υπάρχει 25% έκπτωση και σε ξένους φοιτητές, άρα 108ΝΟΚ η διαδρομή, καλύτερα όμως στείλτους emai και ρώτα.

Student terms and conditions - NSB

Επίσης, αν επισκεφτείς αξιοθέατα στο Όσλο επέλεξε ποια θες να δεις και πριν αγοράσεις το ακριβό Oslo Pass, τσέκαρε πόσο είναι η είσοδος στο εκάστοτε μουσείο για φοιτητές. Μετά στείλε ένα email και επιβεβαίωσε ότι δέχονται το πάσο σου. Ενδέχεται να σου βγει πολύ φθηνότερα ειδικά αν δεν ενδιαφέρεσαι να τρέχεις όλη μέρα με το ημερήσιο Oslo Pass ώστε να προλάβεις όλα τα μουσεία.

Πχ στο Fram Museum που βρίσκεται στη χερσόνησο με τα μουσεία με είχαν ενημερώσει ότι το πάσο μου γίνεται δεκτό οπότε θα πλήρωνα 25NOK αντί για 60ΝΟΚ.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Στο λεωφορείο αν βγάλεις με επιστροφή είναι 250NOK και 210NOK αν δεχτούν το πάσο σου (δεν ξέρω γιατί δεν έχω πετάξει ποτέ από Rygge).

Στο τρένο ξέρω ότι υπάρχει 25% έκπτωση και σε ξένους φοιτητές, άρα 108ΝΟΚ η διαδρομή, καλύτερα όμως στείλτους emai και ρώτα.

Student terms and conditions - NSB

Επίσης, αν επισκεφτείς αξιοθέατα στο Όσλο επέλεξε ποια θες να δεις και πριν αγοράσεις το ακριβό Oslo Pass, τσέκαρε πόσο είναι η είσοδος στο εκάστοτε μουσείο για φοιτητές. Μετά στείλε ένα email και επιβεβαίωσε ότι δέχονται το πάσο σου. Ενδέχεται να σου βγει πολύ φθηνότερα ειδικά αν δεν ενδιαφέρεσαι να τρέχεις όλη μέρα με το ημερήσιο Oslo Pass ώστε να προλάβεις όλα τα μουσεία.

Πχ στο Fram Museum που βρίσκεται στη χερσόνησο με τα μουσεία με είχαν ενημερώσει ότι το πάσο μου γίνεται δεκτό οπότε θα πλήρωνα 25NOK αντί για 60ΝΟΚ.
Σκεφτόμουν να πάρω το oslo pass των 72 ωρών γιατί βγαίνει περίπου 350 νοκ κ περιλαμβάνει τη μινι cruise Sightseeing - Official Travel & Visitor's Guide to Oslo, Norway - VisitOSLO.com μηπως την έχεις κάνει?


Όσον αφορά το Φλαμ, υπάρχει άλλος τρόπος εκτός απο το τρένο για να πάω απο το Μυρντάλ?
Το φερι για sognefjord φεύγει απο το Φλάμ!!Ε το sognefjord δεν πρέπει να το χασω με τίποτα έτσι??

κ όταν λες με το πάσο, εννοείς το ελληνικό πάσο???Δεν σου ζητανε την isic?

thx
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
1.638
να μην είμαι αυστηρός και μηδενιστής γιατί προσωπικά δεν πήγα εκεί, αλλά όταν ακούω μουσικές νεράιδες και άλλα συναφή σε ένα από τους πολλούς καταρράκτες που έχει η Νορβηγία μου μυρίζει τουριστική παγίδα. Δεν είδα πουθενά αλλού κάτι ανάλογο στην Νορβηγία και βέβαια σε πολύ καλύτερους καταρράκτες στην Ισλανδία δεν μας χορεύανε τρόλλς ούτε νεράιδες
Ότι στοχεύει σε τουρίστες δεν σημαίνει και τουριστική παγίδα, αντίθετα μπορεί να σημαίνει και τουριστική οργάνωση. Σε μια τυπικά τουριστική διαδρομή όπως αυτή Myrdal - Flaam δεν βλέπω γιατί είναι κακό να υπάρχει και ένα δρώμενο - και μάλιστα δωρεάν- με τη νεράιδα (Huldra) στον καταρράκτη. Και στοιχεία για τη μυθολογία της χώρας μπορεί να μεταδίδει, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι είναι πετυχημένο, αφού της Anel της άρεσε πολύ. Και εγώ πιστεύω ότι θα διασκέδαζα αν πετύχαινα το συγκεκριμένο δρώμενο.

Οι Νορβηγοί έχουν επενδύσει στον τουρισμό, και σίγουρα χρησιμοποιούν υπερθετικό βαθμό για την προώθηση των τουριστικών ατραξιόν τους, αλλά αυτό έχει να κάνει με την οργάνωσή τους. Ακόμη και η πινακίδα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας "Προσοχή - διέλευση troll" στο Trollstiggen κατά τη γνώμη μου πετυχημένο είναι, τουλάχιστον ως μέσο προβολής της συγκεκριμένης διαδρομής.

at0_gstatic_com_images_a99a04ed26dc53288ed6f22fc9e9d00b._.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.310
Μηνύματα
887.576
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom