Δανία Νορβηγία Σουηδία Δανία ή Σουηδία/Νορβηγία

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
100e μπορεί να σου φαίνονται πολλά αλλά υπολόγιζε το κόστος ζωής και τους μισθούς ειδικά στη Νορβηγία δυόμιση με τρεις φορές πάνω από εδώ... άρα με 100e κλείνεις ένα δωμάτιο ενός μέτριου ξενοδοχείου και μάλλον άνευ πρωινού... αν θυμάμαι όμως καλά το Νοέμβριο υπήρχε ένα Clarion Hotel κεντρικό στο Όσλο που είχε προσφορά μαζί με το δωμάτιο πρωινό και ελαφρύ βραδινό μπουφέ σε τιμές κάπου στα 120-130e το δίκλινο, τιμή πολύ δελεαστική όταν δεις τις τιμές των εστιατορίων στο Όσλο... για ψάξτο αν ισχύει ακόμα...

Για Ελσίνκι αν διανυκτερεύσεις σου προτείνω κάτι σε Scandic Hotel (πχ το Grand Marina) για οικονομική επιλογή ή το Best Western που ήταν πρώην φυλακή για κάτι πιο ατμοσφαιρικό... και τα δύο είναι πίσω από τον καθεδρικό Ουσπένσκι...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
100e μπορεί να σου φαίνονται πολλά αλλά υπολόγιζε το κόστος ζωής και τους μισθούς ειδικά στη Νορβηγία δυόμιση με τρεις φορές πάνω από εδώ... άρα με 100e κλείνεις ένα δωμάτιο ενός μέτριου ξενοδοχείου και μάλλον άνευ πρωινού... αν θυμάμαι όμως καλά το Νοέμβριο υπήρχε ένα Clarion Hotel κεντρικό στο Όσλο που είχε προσφορά μαζί με το δωμάτιο πρωινό και ελαφρύ βραδινό μπουφέ σε τιμές κάπου στα 120-130e το δίκλινο, τιμή πολύ δελεαστική όταν δεις τις τιμές των εστιατορίων στο Όσλο... για ψάξτο αν ισχύει ακόμα...
Όντως πολύ καλή περίπτωση αλλά μονόκλινο κ δίκλινο βγαίνουν ίδια τιμή, έτσι μου έρχεται να πάρω ένα άτομο τυχαία απο το δρόμο μην πάει χαμένο το κρεβάτι :D (φαγητό δεν έχει δεν πειράζει όπως βλέπω θα φάω όταν γυρίσω με το καλό!Με ένα σμπάρο δυο τριγώνια, θα γυρίσω κορμάρα :haha:)

Για Ελσίνκι αν διανυκτερεύσεις σου προτείνω κάτι σε Scandic Hotel (πχ το Grand Marina) για οικονομική επιλογή ή το Best Western που ήταν πρώην φυλακή για κάτι πιο ατμοσφαιρικό... και τα δύο είναι πίσω από τον καθεδρικό Ουσπένσκι...
το Ελσίνκι το άφησα για αργότερα, σε κάποιο άλλο ταξίδι
ε ρε και αρρωστήσω τον Ιούνη και δεν πάω πουθενά!:mad::mad::mad:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
η καλύτερη επιλογή μιας και επιτρέπεται αλλά σκιάζομαι θα με φάνε αρκούδες και Νορβηγοί!χμ...δίμετροι...ξανθοί...γαλανομάτηδες...κ το συζητάω ακόμη???Ύπαιθρος δαγκωτό με όσα δόντια μου μένουν! :haha::haha::haha::haha::haha:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ούπς λάθος...το σάιτ που σου δίνω εδώ έχει όλες τις επιλογές για διαμονή και όχι μόνο
Where to stay - Norway official travel guide - visitnorway.com
άσχετο αλλά με τα αεροπορικά τελικά τι έκανες??και σε ποιες πόλεις κατέληξες??
Ευχαριστώ ναι το γνωρίζω αυτό το site και ειλικρινά αν είχαν μαζευτεί κι άλλοι θα πήγαινα σε farm house, fishing house κτλ
Το camping δεν εχω αποκλείσει ακόμη γιατί ίσως νοικιάσω αυτοκίνητο..δεν ξέρω πόσο χρηστικό θα είναι όμως..

θέλω να δω όσλο στη μύτη του κουταλιού, bergen, stavanger, trondheim...βολεύει το αυτοκίνητο?προτείνεται κάτι άλλο?Θέλω να δω τα βασικά μη φτάσω και tromso...
Με πρόχειρους υπολογισμούς σε σχέση με τα προπληρωμένα πακετάκια ή το ονειρεμένο τρένο, το αυτοκίνητο συμφέρει καλύτερα...πόσο πάει η βενζίνη εκεί?σίγουρα λιγότερο απο το 1.70 που έχει πάει εδώ..(μα καλά μπόι είναι)???

Για εισιτήρια..κοπενχάγη είναι το βασικό τον Ιούνη και Στοκχόλμη μάλλον λεωφορείο και τέλη Αυγουστου όσλο με την r#$%^&r τίθεται θέμα λογοκρισίας απ'οτι κατάλαβα με αυτή την εταιρεία οπότε κινδυνεύω να με :russianroulette: κ δεν λέω περισσότερα :haha::haha:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε θα έλεγα ότι συμφέρει το αυτοκίνητο... υπάρχουν τα πάμθηνα εισιτήρια Minipris των Νορβηγικών Σιδηροδρόμων που με 199 NOK (~26e) πας ακόμα και στο Τρόντχαιμ, 500 χλμ από το Όσλο!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Δε θα έλεγα ότι συμφέρει το αυτοκίνητο... υπάρχουν τα πάμθηνα εισιτήρια Minipris των Νορβηγικών Σιδηροδρόμων που με 199 NOK (~26e) πας ακόμα και στο Τρόντχαιμ, 500 χλμ από το Όσλο!
Ναι είναι φανταστική ευκαιρία αυτά αλλά προβληματίζομαι γιατί το αυτοκίνητο δίνει την ευκαιρία για διαμονή και σε οικονομικά μέρη αλλά και σε ειδυλιακά τοπία!Ξέρεις πόσο πάει η βενζίνη?
Επίσης..απο τα routes που έχουν στο σιδηρόδρομο..διαπιστώνω οτι το όσλο δεν το γλυτώνω..δηλαδή οκ όσλο-bergen γιατί για να πάω trondheim πρέπει να γυρίσω πάλι όσλο???:shock:

Μήπως έχεις πάει lofoten?έχεις κάνει το myrdal-flam?

P.S. Δεν είναι απαραίτητα προσωπικές οι ερωτήσεις όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει :p
thanksssssss
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όχι μόνο Όσλο έχω πάει... πέρισυ το Νοέμβρη η αμόλυβδη έκανε γύρω στα 12-13 NOK.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Πόσες μέρες θα πρότεινες για όσλο?Για μια το έχω βάλει...με έσκιαξαν όλοι οτι είναι μούφα η πόλη!
Η βενζίνη μάλλον φθηνότερη απο εδώ..:D
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.641
Μόλις γύρισα από Νορβηγία, η βενζίνη έχει την ίδια τιμή με Ελλάδα (αυτό είναι απίστευτο και οποιοσδήποτε το έλεγε ένα χρόνο πριν θα έτρωγε κράξιμο!)
Η διαδρομή Myrdal - Flåm είναι πανέμορφη αλλά ως εκεί, πανέμορφη π.χ. είναι και η διαδρομή Διακοφτό - Καλάβρυτα με τον οδοντωτό. Για να προλάβω αντιδράσεις αυτό που εννοώ είναι ότι δεν αξίζει να φτάσεις στο Flåm μόνο γι' αυτή τη διαδρομή με το τρένο, αξίζει ίσως πιο πολύ να πάρεις και το πλοίο και να κάνεις το Aurlandfjorden, το τελευταίο κομμάτι του Σόγκνεφιορδ. Δες π.χ. εδώ
Fjord1 Engelsk - Mainmenu / Tourist routes / Tourist routes boat / Gudvangen - L?rdal
Fjord1 Engelsk - Mainmenu / Tourist routes / Tourist routes boat / Fl?m - Gudvangen
Εγώ έκανα πάντως όλο το Σόγκνεφιορδ, δες την ταξιδιωτική μου ιστορία εδώ.

Σε ότι αφορά τις διαδρομές με τρένο, έκανα πριν λίγες ημέρες τη διαδρομή Όσλο - Τρόντχαϊμ με 199 κορώνες τιμή miniprix, με ότι αυτή συνεπάγεται (απαιτεί εξαιρετικό προγραμματισμό γιατί δεν αλλάζει το εισιτήριο και π.χ. σε περίπτωση που δεν το προλάβεις θα πρέπει να βγάλεις νέο εισιτήριο στην κανονική του τιμή - στην περίπτωσή μου 808 κορόνες). Παραλίγο να την πάθω γιατί η πτήση μου είχε δίωρη καθυστέρηση (λόγω πυκνής ομίχλης στο αεροδρόμιο του Όσλο), και επιπλέον και καθυστέρηση στην παραλαβή των αποσκευών. Ευτυχώς είχα βάλει κενό 2 ώρες και 20 λεπτά για κάποιο τέτοιο ενδεχόμενο, και με την ψυχή στο στόμα βρέθηκα στη πλατφόρμα του τρένου 8 λεπτά πριν την ώρα άφιξής του. Για την ιστορία η διαδρομή ήταν μαγευτική, ευχαριστήθηκα να βλέπω όμορφα χιονισμένα τοπία σε όλη τη διάρκειά της!
Πάντως η Νορβηγία είναι τεράστια και δεν μπορούν να συνδυαστούν πολλά μέρη. Είναι και πανάκριβη όχι μόνο για Έλληνα, αλλά και για ευκατάστατο Ευρωπαίο. Ξεκαθάρισε τι ακριβώς θέλεις να πρωτοδεις....
Α, και η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι σε απαγορευτικές τιμές για 2 άτομα. για 4 το συζητάμε, και πάλι με προσφορά και έγκαιρη κράτηση (από πριν).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πόσες μέρες θα πρότεινες για όσλο?Για μια το έχω βάλει...με έσκιαξαν όλοι οτι είναι μούφα η πόλη!
Για δύο ολόκληρες ημέρες είναι καλά... όσο για το αν είναι μούφα, καλύτερα να πας να δεις μόνη σου... σίγουρα πάντως δεν είναι η τυπική ευρωπαική πρωτεύουσα με το παλιό ιστορικό κέντρο, το ποτάμι και τις εκκλησίες, έχει τη δική της ξεχωριστή ομορφιά και αρχιτεκτονική, ενώ πολύ σημαντικό είναι ότι η φύση είναι πολύ κοντά (οι κάτοικοι το χειμώνα, φορτώνουν τα χιονοπέδιλά ή τις σανίδες τους στο μετρό και ανεβαίνουν στο βουνό).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.875
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom