Ηνωμένο Βασίλειο Δεν ξετρελάθηκα με το Λονδίνο

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εξαιρετικά. Και το ίδιο καλά και στο Λονδίνο (για να είμαστε on topic). Σημασία έχει να ξέρεις πού πας, με ποιόν πας και (εφόσον δεν ξέρεις) ποιόν συμβουλεύεσαι. Και στην Πράγα, εκτός από τουρισμό (στην αρχή) έχω πάει πάνω από 10 φορές για επαγγελματικούς λόγους - όπως και στο Λονδίνο. Και ξέρω πολύ καλά τι σου λέω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντου τρωει καλα ο babaduma!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.796
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
τοτε σε μενα δεν εφταιγε ο γιατρος μου αλλα το οτι δε σε ηξερα τοτε
παντως και μια τσεχικη μπυραρια που εχουμε εδω στην πολη μου,ειναι εμετικη
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εγώ εξαιρετικά έφαγα στην Πράγα όπως και οι περισσότεροι γνωστοί μου που έχουν πάει.Όσο για την Αγγλική κουζίνα δεν μπορώ παρά να θυμάμαι τι τράβηξε ο καϋμένος ο Οβελίξ όταν βρέθηκε στο νησί......

Προσοχή,δεν μιλάω για το τι μπορείς να βρείς να φας στο Λονδίνο αλλά για την Αγγλική κουζίνα που συγκεκριμένα αναφέρθηκε και που είναι παγκοσμίως γνωστή ως ανέκδοτο.
 

zvarveri

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Tα παντα ειναι θεμα προσωπικου γουστου.
εμενα η Πραγα μου αρεσε πιο πολυ απο το Λονδινο. αλλοι εχουν αντιθετοι γνωμη και ειναι σεβαστη!

στην Πραγα εφαγα πολυ καλα, ενω στο Λονδινο οχι.

την Πραγα την συγκρινω και την λεω φθηνη συμφωνα με τους μισθους των Ελληνων και οχι των Τσεχων, επομενως ειναι φθηνη συμφωνα με τα δικα μας τα πορτοφολια, οταν σου χεωνει 4 αστερων ξενοδοχειο 40? και οταν τρως του σκασμού σε καλη μπυραρια με 12? το ατομο και οταν αγοραζεις την κουπα σουβενιρ 2?.
ενω το Λονδινο μου φανηκε ακριβο για τα ελληνκα δεδομενα οταν το 3 αστερων ξενοδοχειο κοστισε 100? και οταν μια απλο σαντουιτσακι με τυρι και ζαμπον το χρεωνανε 3,5 λιρες κ το εισητηριο του λεοφορειο 2,3 λιρες.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Σύμφωνοι, είναι θέμα προσωπικού γούστου. Σου άρεσε πιο πολύ η Πράγα από το Λονδίνο. Κι εμένα μου αρέσουν πιο πολύ τα Χανιά από τη Θεσσαλονίκη και κανείς δεν μπορεί να με πείσει ότι η Θεσσαλονίκη είναι πιο ωραία. Συγκρίνουμε όμως ανόμοια μεγέθη. Δεν γίνεται να συγκρίνουμε την Πράγα ή το Άμστερνταμ (που ανέφερες πιο πάνω ως μεγαλούπολη!) με το Λονδίνο. Απλώς δε γίνεται. Εντάξει, το καταλαβαίνω ότι δεν ξετρελάθηκες, δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί, αλλά μη μου το συγκρίνεις με Άμστερνταμ ή Πράγα. Κι εγώ θα σου 'λεγα να του δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία, όπως καλό είναι να δίνουμε σε κάθε τόπο. Αν βέβαια δε θέλεις κι αυτό δικαίωμά σου, δε θα στεναχωρηθεί κανείς.
 

zvarveri

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Σύμφωνοι, είναι θέμα προσωπικού γούστου. Σου άρεσε πιο πολύ η Πράγα από το Λονδίνο. Κι εμένα μου αρέσουν πιο πολύ τα Χανιά από τη Θεσσαλονίκη και κανείς δεν μπορεί να με πείσει ότι η Θεσσαλονίκη είναι πιο ωραία. Συγκρίνουμε όμως ανόμοια μεγέθη. Δεν γίνεται να συγκρίνουμε την Πράγα ή το Άμστερνταμ (που ανέφερες πιο πάνω ως μεγαλούπολη!) με το Λονδίνο. Απλώς δε γίνεται. Εντάξει, το καταλαβαίνω ότι δεν ξετρελάθηκες, δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί, αλλά μη μου το συγκρίνεις με Άμστερνταμ ή Πράγα. Κι εγώ θα σου 'λεγα να του δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία, όπως καλό είναι να δίνουμε σε κάθε τόπο. Αν βέβαια δε θέλεις κι αυτό δικαίωμά σου, δε θα στεναχωρηθεί κανείς.
Σιγα να μην ξαναπαω δευτερη φορα. μια και πολυ ηταν.

εγω συγκρινω τις πολεις σαν τουριστικους προορισμους και σαν ομορφια. και οχι σαν μεγεθος, πληθυσμο, κλπ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κάποιος σου πάτησε πολύ άσχημα τον κάλο κούκλα μου ... μου φαίνεται!
 

zvarveri

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
το επίπεδο σου πάντα τοοοοοσο χαμηλό είναι??
παντα τόσο αγενης είσαι??????
παιρνεις ποσοστα απο τους τουρίστες του Λονδίνου και ταράχτηκες τόσο???????
χαλαρωσε θα παθεις τίποτα.........
 

zvarveri

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Κάποιος σου πάτησε πολύ άσχημα τον κάλο κούκλα μου ... μου φαίνεται!
το επίπεδο σου πάντα τοοοοοσο χαμηλό είναι??
παντα τόσο αγενης είσαι??????
παιρνεις ποσοστα απο τους τουρίστες του Λονδίνου και ταράχτηκες τόσο???????
χαλαρωσε θα παθεις τίποτα.........
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
1. το επίπεδο σου πάντα τοοοοοσο χαμηλό είναι??
παντα τόσο αγενης είσαι??????

2. παιρνεις ποσοστα απο τους τουρίστες του Λονδίνου και ταράχτηκες τόσο???????

3. χαλαρωσε θα παθεις τίποτα.........
1. Η αλήθεια είναι ότι το παλεύω! Προσπαθώ όσο μπορώ περισσότερο για το βαθύτερο και χαμηλότερο. Οι συμφορουμίτες θα κρίνουν αν το καταφέρνω ή τζάμπα πάει η προσπάθεια...

(Αλήθεια, σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια, το επίπεδο των δικών σου απαντήσεων σε σχόλια άλλων στα πιο πάνω πόστ, πού το τοποθετείς?)

2. You got me! Κοντεύω να το κλείσω το μαγαζί και να βγώ στην ανεργία... Ίσως, πάλι, νά' ναι καλύτερα έτσι, να μου δοθεί μια έξτρα ευκαιρία ν' αναζητήσω μια καλύτερη τύχη στο βρωμερό και τρισάθλιο Λονδίνο...

3. Ditto!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.823
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom