Ισπανία Δημοτικές-περιφερειακές εκλογές 2010 ??? – Tapas madrilenos δαγκωτό….

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
ΗΜΕΡΑ 2η

Το επόμενο πρωί και χωρίς κανένα ίχνος πονοκέφαλου ευτυχώς αποδειχτήκαμε κανονικοί άγγλοι (όχι αυτοί στο Λαγανά) στο ραντεβού μας με τον Πικάσο, το Νταλί και τον Μιρό.
afarm7.static.flickr.com_6104_6325395733_9a02da3293_m.jpg
Το Centro de Arte Reina Sofia είναι ένα από τα 3 πιο αξιόλογα μουσεία της πόλης μαζί με το Prado και Thyssen, το τελευταίο δεν πρόλαβα να το επισκεφτώ έπεσε θύμα της rioja αλλά αποφάσισα έτσι να κλείσω ένα ανοιχτό ραντεβού με τον Kandinsky ώστε να επιστρέψω.
Μετά από την γνωστή ορθοστασία, όσοι αγαπούν τα μουσεία καταλαβαίνουν, η ώρα για ένα καλό καφέ είχε φτάσει. Επισκεφτήκαμε το Museo Del Jamon www.museodeljamon.es και απολάυσαμε cafecon leche(κλασικός καφές των Ισπανών – δυνατός καφές εσπρέσσο συνήθως ανακατεμένος με γάλα) και bocadillos (σαντουιτσάκια) με τι άλλο jamon (το διασημότερο ισπανικό αλλαντικό, μοιάζει με προσούτο και manchego (ισπανικό τυρί to die for…).
afarm7.static.flickr.com_6114_6326148674_9c81a1302e_m.jpg
Επίσης στο εν λόγω μαγαζί εκτός από τη μπάρα που μπορείς να κάτσεις έχει και πάγκους όπου σου κόβουν και πουλούν φρέσκα τυριά και αλλαντικά για το σπίτι. Πίστευα οτι θα είναι λίγο τουριστικό αλλά παραδόξως πολλοί ντόπιοι έκαναν τη στάση τους.
afarm7.static.flickr.com_6224_6325395023_f21dc0a650_m.jpg
Έχοντας γεμίσει μπαταρίες και στομαχάκια περιπλανηθήκαμε στην πόλη και επισκεφτήκαμε την Plaza Mayor (τα μαγαζιά της για φαγητό μου φάνηκαν πολύ τουριστικά), την Basilica de San Francisco el Grande όπου φιλοξενεί και έργα σπουδαίων ζωγράφων, τον καθεδρικό ναό Santa Maria la Real de La Almudena, την Plaza de Oriente όπου πιτσιρίκια έπαιζαν ανέμελα και πλανόδιοι μουσικοί συμπλήρωναν την εικόνα και φυσικά τη συμπεθέρα (τη βασίλισσα Sofia καλέ...) στο Βασιλικό Ανάκτορο Palacio Real.
afarm7.static.flickr.com_6054_6326149830_6904ddd620_m.jpg
Επειδή όμως δεν ήταν εκεί να μας τρατάρει το κάτι τις η αγενέστατη... πήραμε το δρόμο προς τον επίγειο παράδεισο όποιου λατρεύει να μαγειρεύει (καλή ώρα εγώ) την σκεπαστή αγορά Mercado San Miguel. Με πόνο καρδιάς πιστέψτε με αν και είναι πολύ ωραία και έχει και ωραία κατασκευή η Boqueria στη Βαρκελώνη είναι καλύτερη... όμως κατά τη γνώμη μου η επίσκεψη είναι απαραίτητη!
afarm7.static.flickr.com_6219_6325395371_54d5e26c67_m.jpg
Μέσα στην αγορά εκτός του ότι μπορείς να αγοράσεις από φρέσκα θαλασσινά, όστρακα, μανιτάρια, τυριά, αλλαντικά κρασιά ακόμα και φρέσκα ζυμαρικά, τα περισσότερα από αυτά μπορείς να τα καταναλώσεις και επιτόπου σε ειδικούς πάγκους που υπάρχουν.
afarm7.static.flickr.com_6052_6326149066_e6dbbb901a_m.jpg


afarm7.static.flickr.com_6032_6325396437_0dcf366952_m.jpg
Εννοείται πως η ευκαιρία δεν πήγε χαμένη έτσι τάπας με φρέσκο τόνο με σχοινόπρασο, χταπόδι με καπνιστή πάπρικα και μπακαλιάρο με σκόρδο και μαυροκούκι καταναλώθηκαν εν ριπή οφθαλμού με τέσσερα ποτηράκια λευκό κρασί.
afarm7.static.flickr.com_6055_6326150324_16bbc6b06c_m.jpg


afarm7.static.flickr.com_6216_6325396251_59ff84494a_m.jpg

Για να χωνέψουμε περιπλανηθήκαμε σε διάφορα άλλα αξιοθέατα της πόλης, δώσαμε και το παρόν σε μια συγκέντρωση του Polisario Front ( Μέτωπο πολισάριο: εθνικό κίνημα για την ανεξαρτησία της Δυτικής Σαχάρα ),

afarm7.static.flickr.com_6237_6325395213_b84f394934_m.jpg

αλκοόλες αλκοόλες άλλα έχουμε και κοινωνικές και πολιτικές ανησυχίες, τις οποίες βέβαια λίγους μήνες μετά απέκρυψα στους αγαπημένους μαροκινούς που γνώρισα... και κατάκοποι επιστρέψαμε για λιγόωρη χαλάρωση και έτοιμοι για tapas tour γύρος 2ος...
Περασμένες δέκα κατευθυνθήκαμε στην περιοχή La Latina όπου βρίσκονται πολλά μαγαζιά συγκεντρωμένα, κάποια είναι λίγο τουριστικά αλλά όχι σε τραγικό βαθμό, τα βλέπεις και με το μάτι τα συμπαθητικά. Πρώτη στάση κάναμε στο Tempranillo www.tripadvisor.co.uk/Restaurant_Review-g187514-d990681-Reviews-Tempranillo-Madrid.html που είναι ένας πολύ ωραίος ατμοσφαιρικός χώρος με μπουκάλια σφηνωμένα στον τοίχο και διάφορες ετικέτες κρασιού Tempranillo (ισπανική ποικιλία σταφυλιών που χρησιμοποιείται για κόκκινο κρασί).

afarm7.static.flickr.com_6211_6326150000_a5b8b545f9_m.jpg
Αν και είχαμε σκοπό να μην ξεκινήσουμε δυνατά, το κρασί ήταν σκέτος πειρασμός καθώς και τα βασιλομανίταρα που μας έφεραν αλλά και το jamon iberico (είδος jamon που πήρε το όνομα του από τα μαύρα γουρουνάκια της Ιβηρικής που θυσιάζονται για να φτιαχτεί) οπότε το ένα έφερνε το άλλο κτλ κτλ... Στο σημείο αυτό η φωτογραφική μηχανή με πρόδωσε ίσως και μες στη ευφορία που ένιωθα να ξέχασα να τη φορτίσω αλλά όπως λέει κι η γιαγιά μου η τεχνολογία είναι του διαβόλου οπότε τέλος οι φώτο για σήμερα...
Αφού αποφασίσαμε να σηκωθούμε πήγαμε λίγο πιο κάτω στο Juana La Loca www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187514-d779707-Reviews-Juana_La_Loca-Madrid , το μέρος είχε και bar και ήταν λίγο πιο trendy από ότι θα το ήθελα, είχε όμως πολύ νέο κόσμο, δροσιστικότατη cava (αφρώδες ισπανικό κρασί) και την καλύτερη τορτίγια που έχω φάει στη ζωή μου με πατάτες και καραμελωμένα κρεμμύδια (tortilla de patatas con cebolla caramelizada) από τότε τη φτιάχνω κι εγώ πολύ συχνά.
Περάσαμε κι από ένα άλλο συμπαθητικό μαγαζάκι το Txirimiri www.txirimiri.es αλλά επειδή ήταν πολύ δημοφιλές από οτι καταλάβαμε στη ντόπια νεολαία δεν έπεφτε καρφίτσα και μετά από τόσο κρασί που είχαμε καταναλώσει δεν ήμασταν για όρθιες καταστάσεις, οπότε αποφασίσαμε να σταματήσουμε τα κρασιά... και έτσι καταλήξαμε στο bar του El Viajero www.elviajeromadrid.com (έχει και εστιατόριο) πίνοντας εγώ σπιτικά βερμούτ και ο συμπότης μου μπύρες... Μια άλλη μέρα στην αγαπημένη Μαδρίτη έφτανε στο τέλος της!
 
Last edited by a moderator:

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ρε κοπελιά! ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩ!!!!! Πωωωωωω, ευτυχώς που πάω για φαγητό! :bleh:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ημέρα 3η

Η μέρα των εκλογών είχε φτάσει κι αντί να ψάχνουμε την ταυτότητα μας να πάμε να ψηφίσουμε, ψάχναμε τη φωτογραφική μας για να αρχίσουμε να βολτάρουμε...Θα πηγαίναμε βόλτα στο El Rastro, το οποίο είναι ένα τεράστιο υπαίθριο παζάρι, φανταστείτε κάτι σαν το δικό μας Μοναστηράκι αλλά σε πολύ μεγαλύτερη έκταση, πραγματοποιείται κάθε Κυριακή και από τη λαοθάλασσα που αντικρύσαμε πιστεύω οτι είναι κάτι σαν συνήθεια για τους Μαδριλένους.

afarm7.static.flickr.com_6041_6326517140_a9171aa9fc_m.jpg

Στους πάγκους του βρίσκεις απίστευτα πράγματα σε πολύ χαμηλές τιμές και φοβερά σκεύη για paella (εγώ έχω το δικό μου εδώ και χρόνια δώρο ενός καλού φίλου από Βαρκελώνη, αλλά πήρα ένα για δώρο πολύ φτηνά). Παρόλο που ψιλοέβρεχε ο κόσμος δεν είχε πτοηθεί και οι περισσότεροι μετά τη γύρα τους στους πάγκους χώνονταν σε μικρά tapas bar εκεί κοντά ή στην περιοχή La Latina. Εμείς αφού χαζέψαμε, ψωνίσαμε κάτι μικροπράγματα, αλλά κυρίως ποδοπατηθήκαμε, κατευθυνθήκαμε προς την περιοχή Lavapies η οποία με βάση το στυλ των μαγαζιών και τον κόσμο μου θύμισε έντονα τα Εξάρχεια. Είδαμε κάποια ενδιαφέροντα κτίρια (La Corrala) και καταλήξαμε σε μια από τις πιο παλιές παραδοσιακές ταβέρνες από οτι μας είπαν, το Taberna de Antonio Sanchez.

afarm7.static.flickr.com_6230_6325766117_1fd46e6a77_m.jpg

Το μαγαζί ήταν cult με τη γοητεία του παλιού όμως, είχε σπεσιαλιτέ σαλιγκάρια που δεν δοκιμάσαμε και πάμφηνες canas (μπύρες σε μικρά ποτήρια), ότι έπρεπε μετά από τόσο ποδαρόδρομο. Μοιραστήκαμε το τραπέζι με έναν παππού που είχε φέρει βόλτα την εγγόνα του, μιλήσαμε ισπανοαγγλικά της συμφοράς, τσακίσαμε tapas με jamon και patatas bravas (πικάντικες πατάτες με καυτερή πάπρικα και aioli– σκορδομαγιονέζα ελληνιστί-) και χαζέψαμε ντόπιους κάποιας ηλικίας να πίνουν ένα κρασί ή μια cana στα όρθια στον πάγκο ενός μαγαζιού που πρέπει να είχε ζήσει κάποτε ένδοξες μέρες...

afarm7.static.flickr.com_6031_6325765725_2f00ac4828_m.jpg

Έπειτα περιπλανηθήκαμε στην τύχη στα δρομάκια της πόλης για ώρες, ήπιαμε τα καφεδάκια μας, επισκεφτήκαμε μια έκθεση τοπικών προιόντων της Extremadura που λάμβανε τόπο κάτω σχεδόν από το hostal μας, κάναμε και τις απαραίτητες αγορές βεβαίως και αργά το απόγευμα επιστρέψαμε στο δωμάτιο για ένα γρήγορο μπάνιο και μια σύντομη ενημέρωση των πολιτικών εξελίξεων στην πατρίδα...

afarm7.static.flickr.com_6094_6325765937_ed06b7b80a_m.jpg

Αποτελέσματα δεν έβγαιναν ,πολύ που μας ενδιέφερε άλλωστε για να είμαι ειλικρινής αν και τον κυρ Γιάννη (τον Μπουτάρη καλέ) τον κρυφο-υποστήριζα να πω την αληθειά μου χωρίς να έχω σχέση με Θεσσαλονίκη απλά το καλό Ξινόμαυρο πρέπει να επιβραβεύεται...(πλάκα κάνω αλλά με τόσα κρασιά που ήπια στη Μαδρίτη είχα επηρρεαστεί...) οπότε η ώρα για τη βραδυνή έξοδο είχε φτάσει. Έχοντας τόσες μέρες χορτάσει tapas είπαμε να πάμε σε μια γαλικιανή ταβέρνα που φημίζεται για τα θαλασσινά της,το Maceiras www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187514-d785364-Reviews-MACEIRAS-Madrid.html και η απόφαση μας δικαίωσε. Βρίσκεται προς την περιοχή των μουσείων και θα μπορούσε άνετα να συνδιαστεί μετά από επίσκεψη σε αυτά, καλό θα ήταν πάντως να έχετε κάνει κράτηση έχει πολύ κόσμο.
afarm7.static.flickr.com_6213_6325766781_c478d39b31_m.jpg
Παραγγείλαμε σχεδόν όλον τον κατάλογο (μη βιαστείτε να μας κρίνετε στο χωριό μου λένε οτι τα θαλασσινά είναι φρούτο) αλλά θα αναφερθώ σε αυτά που κατά τη γνώμη μου ήταν τα καλύτερα, το pulpo a la gallega (χταπόδι ψιλοκομμένο με καπνιστή πάπρικα), navajas planchas(πετροσωλήνες ψητές –απλά απίστευτες) και arroz marinerο (ρύζι με θαλασσινά - από μύδια μέχρι πεσκανδρίτσα και σαφράν) το οποίο παραγγείλαμε για ένα άτομο και μας ήρθε σε βαθιά κατσαρόλα με τιμή 7 ευρώ!
afarm7.static.flickr.com_6225_6325766569_ce3fd71dfb_m.jpg

afarm7.static.flickr.com_6036_6325766307_87a256f598_m.jpg

afarm7.static.flickr.com_6037_6325767007_778933131b_m.jpg

Τα παραπάνω και πολλά άλλα συνοδεύτηκαν με εμφιαλωμένο λευκό κρασί Ribeiro (ποικιλία προστατευόμενης προέλευσης από την περιοχή της Γαλικίας) και δύο μισόλιτρα ανθρακούχου νερού...
Περιττό να πω οτι για να χωνέψουμε περπατήσαμε όλο το βράδυ, όλη την πόλη κυριολεκτικά, ψάξαμε ώρες ατελείωτες να βρούμε μια μικρή τρύπα όπου τραγουδούν τσιγγάνικα στυλ φλαμένγκο το La Solea (δεν το βρήκαμε ποτέ αν το βρει κάποιος να μου το πει κι εμένα...) και κάποια στιγμή περάσαμε από το σημείο μηδέν της πόλης όπου και το φωτογραφίσαμε για να θυμόμαστε πως το βράδυ αυτό και γενικότερα το τριήμερο φτάσαμε στο σημείο μηδέν της αντοχής μας στο φαγητό...

afarm7.static.flickr.com_6220_6326518902_b390ed5e7e_m.jpg

Όχι όμως και στο ποτό, μετά τη φωτογραφία ήταν η ώρα για βερμούτ και μπυρίτσες μέχρι πρωίας (τελευταίο μας βράδυ ήταν) σε έναν μπαράκι στα στενά της Latina , μη σας πω οτι ο συνταξιδιώτης μου έφαγε ευχαρίστως και τα μίνι chorizos που μας πρόσφεραν με τα ποτά μας...

Madrid, muchas gracias…
 
Last edited by a moderator:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ρε κοπελιά! ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩ!!!!! Πωωωωωω, ευτυχώς που πάω για φαγητό! :bleh:
Κι εγώ πείνασα τώρα που τα ανέβαζα, πάω να μαγειρέψω... Μεγάλο πρόβλημα αυτή η Μαδρίτη και τα ταπας της τρώγαμε όλη μέρα όχι επειδή πεινούσαμε αλλά επειδή τα λιγουρευόμασταν, άστα πιάστηκαν οι μασέλες μας, φοβερές καφρίλες...:haha:

Πάντως τα κατάφερα και την ανέβασα τη μίνι ιστοριούλα χάρη στην βοήθεια σου και ευχαριστώ και δημοσίως...:clap:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η πιο γευστική και λαχταριστή ιστορία που έχω διαβάσει στο φόρουμ.
Μια ερώτηση μόνο κυριακή, τα ονόματα από τα φαγητά τα θυμάσαι από μνήμης ή έγραφες σκονάκια?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εγω θα σε ξεναγησω Ινδια αλλα οταν παω προς Ισπανια θα σου πληρωσω τα εισιτηρια να ερθεις εσυ μαζι! χαχαχ

να φαω και ισπανικη κουζινα στη πατριδα της ( αν και η δικια σου τελεια ηταν)!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Η πιο γευστική και λαχταριστή ιστορία που έχω διαβάσει στο φόρουμ.
Μια ερώτηση μόνο κυριακή, τα ονόματα από τα φαγητά τα θυμάσαι από μνήμης ή έγραφες σκονάκια?
Τα περισσότερα σκονάκια το ομολογώ... (μη με μηδενίσετε...:haha:)
έχω κόλλημα με την ισπανική κουζίνα...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
εγω θα σε ξεναγησω Ινδια αλλα οταν παω προς Ισπανια θα σου πληρωσω τα εισιτηρια να ερθεις εσυ μαζι! χαχαχ

να φαω και ισπανικη κουζινα στη πατριδα της ( αν και η δικια σου τελεια ηταν)!
δίκαιο deal έκλεισε... έχουμε και μάρτυρες...

(πολλαπλή παράθεση θα μάθω ποτέ???)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πολυ ωραια ιστορια, ωραιες φωτος, λαχταριστες θα ελεγα. Σε μερικα απο τα μαγαζια που αναφερεις εχω παει και εγω, ειδικα του χαβιερ παω παντα οταν ειμαι στη Μαδριτη. Απλα μια μικρη διορθωση για το χταποδι, το λεμε pulpo a la gallega και το σερβιρουν με πατατα βραστη και με παπρικα οπως ανεφερες.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κι εγώ πείνασα τώρα που τα ανέβαζα, πάω να μαγειρέψω... Μεγάλο πρόβλημα αυτή η Μαδρίτη και τα ταπας της τρώγαμε όλη μέρα όχι επειδή πεινούσαμε αλλά επειδή τα λιγουρευόμασταν, άστα πιάστηκαν οι μασέλες μας, φοβερές καφρίλες...:haha:

Πάντως τα κατάφερα και την ανέβασα τη μίνι ιστοριούλα χάρη στην βοήθεια σου και ευχαριστώ και δημοσίως...:clap:
Παιδάκι μου φτάνει, μου το χεις πει τόσες φορές!!! Αν μου το ξαναπεις η τιμωρία σου θα είναι να μου μαγειρέψεις ισπανικό, είπες τόσες φορές ότι μαγειρεύεις, το ψαράκι λέει πως το απόλαυσε, το ΝΟΥ σου λοιπόν! Άντε πάω τώρα να ηρεμήσει το στομάχι μου! :haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πεινάωωωωωωω!!!! Μόνο αυτό έχω να πω. Μας κατέστρεψες το βράδυ. :bleh:

Πέρα από την πλάκα, το φαγητό στη Μαδρίτη είναι καταπληκτικό. Ανετα ξαναπήγαινα μόνο και μόνο γι'αυτό.

Για το εστιατόριο Taberna Maceiras τα έχουμε πει και σε άλλο θέμα. Καταπληκτικό. Το ρυζάκι στη φωτογραφία, ήταν ακριβώς αυτό που πήραμε και εμείς.

Εύγε νέα μου!!

Σημείωση: Υπάρχουν δύο εστιατόρια με αυτό το όνομα (προφανώς είναι η ίδια επιχείρηση) το ένα είναι στην οδό Jesus και το άλλο στην οδό Huertas.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Άψογη ιστορία, χορταστική! Το λάτρεψα και γω το φαγητό στην Μαδρίτη και στην Ισπανία γενικότερα και χάρηκα που μου το θύμισες με την ιστορία σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.536
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom