Ισπανία Δημοτικές-περιφερειακές εκλογές 2010 ??? – Tapas madrilenos δαγκωτό….

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μετά από την ορθή επισήμανση της anny να επιβεβαιώσω κι εγώ οτι υπάρχουν δυο Taberna Maceiras και είναι ακριβώς το ίδιο μαγαζί και σε πολύ κοντινή απόσταση το ένα από το άλλο, στην ουσία σε δυο δρόμους που τέμνονται. Εγώ πήγα σε αυτό στην Calle Jesus από όσο θυμάμαι.
Επίσης μήπως θα μπορούσε κάποιος moderator να μου κάνει δύο διορθώσεις? Η 1η είναι η μετονομασία του pulpo galician σε pulpo a la gallega όπως σωστά επισήμανε η getxowoman (εκ παραδρομής δεν συμβουλέυτηκα σωστά το σκονάκι μου και υπερτέρησε η αγγλομάθεια μου...:haha:) και η 2η είναι οτι λόγω αφηρημάδας αντί να γράψω ...κάποια στιγμή περάσαμε από το σημείο μηδέν της πόλης... έφαγα τη λέξη το σημείο. (μετά από τόσο φαγητό έφαγα και λέξεις... ντροπή μου...:haha:)
Είναι και τα δύο στο τελευταίο ποστ, αν μπορούν να διορθωθούν θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μετά από την ορθή επισήμανση της anny να επιβεβαιώσω κι εγώ οτι υπάρχουν δυο Taberna Maceiras και είναι ακριβώς το ίδιο μαγαζί και σε πολύ κοντινή απόσταση το ένα από το άλλο, στην ουσία σε δυο δρόμους που τέμνονται. Εγώ πήγα σε αυτό στην Calle Jesus από όσο θυμάμαι.
Επίσης μήπως θα μπορούσε κάποιος moderator να μου κάνει δύο διορθώσεις? Η 1η είναι η μετονομασία του pulpo galician σε pulpo a la gallega όπως σωστά επισήμανε η getxowoman (εκ παραδρομής δεν συμβουλέυτηκα σωστά το σκονάκι μου και υπερτέρησε η αγγλομάθεια μου...:haha:) και η 2η είναι οτι λόγω αφηρημάδας αντί να γράψω ...κάποια στιγμή περάσαμε από το σημείο μηδέν της πόλης... έφαγα τη λέξη το σημείο. (μετά από τόσο φαγητό έφαγα και λέξεις... ντροπή μου...:haha:)
Είναι και τα δύο στο τελευταίο ποστ, αν μπορούν να διορθωθούν θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

Οι διορθώσεις έγιναν. :D

Για το Maceiras, εμείς πήγαμε σε αυτό που είναι στην οδό Huertas.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τι υπέροχη ιστορία! Η εκτύπωσή της είναι εκ των ουκ άνευ κάποια στιγμή! Ευχαριστούμε!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω τωρα τι να ξαναπω ..να ξαναπω οτι πειναω?
Ω ναι θα το πω!!!
ΠΕΙΝΑΩ.
Πολυ χρηστικη η ιστορια σου ..πολυ καλος οδηγος για φαγητο ,ποτο στη Μαδριτη.
Καποια σχολια-ερωτησεις :
εμενα η Λατινα δε μου αρεσε ιδιαιτερα σαν περιοχη...το Λαβαπιες εχω ακουσει οτι ειναι πολυ γραφικη συνοικια ..αν και επικινδυνη καποιες φορες!Πως σου φανηκε?
Μιας και εχεις παει και στις 2 ποια ειναι η γνωμη σου=Μαδριτη ή Βαρκελωνη κ γιατι?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ασε δε χρειαζεται, απανταω εγω, θα σου πει μαδριτη δαγκωτο
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Ωραία... και μετά την ιστορία σου, ποιος κάθεται να μαγειρέψει που μας άνοιξες την όρεξη;:bleh: :bleh:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγω τωρα τι να ξαναπω ..να ξαναπω οτι πειναω?
Ω ναι θα το πω!!!
ΠΕΙΝΑΩ.
Πολυ χρηστικη η ιστορια σου ..πολυ καλος οδηγος για φαγητο ,ποτο στη Μαδριτη.
Καποια σχολια-ερωτησεις :
εμενα η Λατινα δε μου αρεσε ιδιαιτερα σαν περιοχη...το Λαβαπιες εχω ακουσει οτι ειναι πολυ γραφικη συνοικια ..αν και επικινδυνη καποιες φορες!Πως σου φανηκε?
Μιας και εχεις παει και στις 2 ποια ειναι η γνωμη σου=Μαδριτη ή Βαρκελωνη κ γιατι?

Βασικά δεν είναι μαγαζιά που διεκδικούν αστέρια michelin , ούτε είναι για όσους προτιμούν κυριλέ και trendy καταστάσεις και έναν σερβιτόρο να τους γεμίζει τα ποτήρια, αυτό να το ξεκαθαρίσουμε... Είναι όμως μαγαζάκια που για μένα αντιπροσωπεύουν το πιο αυθεντικό πρόσωπο της πόλης, σου δίνουν την ευκαιρία να δοκιμάσεις ωραία μεζεδάκια, να απολαύσεις τα ωραία ισπανικά κρασιά ακόμα και να συναναστραφείς με ντόπιους.
Η Latina νομίζω αξίζει μόνο τη νύχτα επειδή έχει πολλά μαγαζάκια συγκεντρωμένα στην οδό Calle Cava Baja αλλά και αρκετά χωμένα στα γύρω στενάκια, αλλά και πάλι τη θεωρώ κι εγώ λίγο αδιάφορη. Για εμένα η Chueca και το Lavapies έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Σχετικά με το Lavapies είναι όντως μια πολύ γραφική συνοικία και επειδή είναι μια αμιγώς πολυεθνική και πολυπολιτισμική γειτονιά, πράγμα που σημαίνει οτι μένουν πάρα πολλοί μετανάστες γι αυτό το λόγο κάποιοι τη θεωρούν επικίνδυνη. Κάτι σαν το δικό μας κέντρο στην Αθήνα, κατά τη γνώμη μου όμως αυτό το γεγονός είναι και η γοητεία της γειτονιάς αυτής. Βλέπεις σπίτια και μαγαζάκια πολύχρωμα και γενικά ο κόσμος που την προτιμά είναι πιο εναλλακτικός γι αυτό και πιο πάνω ανέφερα οτι μου θυμίζει λιγο τα Εξάρχεια. Εδώ να κάνω μια παρένθεση off topic και να πω οτι όταν τον περασμένο Ιούλιο (αν θυμάμαι καλά) όταν η αsτυνομία έκανε έφοδο στη γειτονιά αυτή ορμώμενη από ''αγνά'' ρατσιστικά κίνητρα, οι ντόπιοι κάτοικοι και όχι οι μετανάστες αντέδρασαν άμεσα κατεβαίνοντας στους δρόμους και απωθώντας την αστυνομία....
Και τώρα το μεγάλο ζήτημα Μαδρίτη ή Βαρκελώνη??? Λοιπόν το ψαράκι απάντησε για μένα και μου άφησε την αιτιολόγηση... Το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και επειδή πάντα ήμουν προς τη μεριά της Μαδρίτης λόγω και Ρεάλ (της ομάδας) αλλά και Αλμοδόβαρ πίστευα μέχρι να την επισκεφτώ (πρώτα είχα πάει Βαρκελώνη) οτι ήμουν προκατειλημμένη θετικά για τη Μαδρίτη. Όταν όμως τελικά πήγα, αποδείχτηκε οτι αυτή μου η προκατάληψη βγήκε αληθινή πέρα για πέρα. Η Μαδρίτη μου φάνηκε πιο αυθεντική, λιγότερο trendy σε σχέση με τη Βαρκελώνη , πιο όμορφη σαν πολή από αρχιτεκτονικής άποψης, τη Βαρκελώνη μόνο o Gaudi τη σώζει, επίσης αυθεντικότατα tapas bar σαν της πρωτεύουσας όπου οι παλιές ξύλινες μπάρες και τα βαρέλια με τα κρασιά και τα βερμούτ κυριαρχούσαν δεν είδα στη Βαρκελώνη.Να σημειώσω οτι στη Βαρκελώνη είχα και ντόπια ξενάγηση πράγμα που με έκανε να αποφύγω tourist trap που η πόλη έχει αρκετά (βλ. Rampla κ.α). Επίσης μπορεί να έχει θάλασσα η Βαρκελώνη αλλά η αισθητική των μαγαζιών της Barcelonetta είναι έξω από τη δική μου. Γενικότερα στη Μαδρίτη πέρασα καλύτερα, έφαγα καλύτερα, ήπια ποιοτικά καλύτερα (ποσοτικά δεν άλλαξε κάτι...) και μου φάνηκε πιο ζωντανή πόλη από την Καταλανή αντίπαλο. Τονίζω όμως οτι τα όσα αναφέρω είναι καθαρά υποκειμενικά μην αρχίσουμε διαξιφισμούς...
Τέλος να πω όμως και κάποια αντικειμενικά πράγματα, η αγορά τροφίμων La Boqueria της Βαρκελώνης είναι καλύτερη από την αντίστοιχη της Μαδρίτης και έχει και άλλα καλά η πόλη, τη συνοικία Raval που μου άρεσε πάρα πολύ και τη βρήκα πολύ αυθεντική με ψαγμένα μαγαζάκια και βεβαίως τον Andres Iniesta...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φανταστικό ταξίδι, όλα ακούγονται υπέροχα.
Έλεγα να πάω για ινδικό αύριο αλλά με έψησες να πάω βουρ για τάπας κι εγώ.
Yammee Yammee
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστω πολυ!!Ησουν πολυ κατατοπιστικη.
Θελω να παω Βαρκελωνη καποια στιγμη γιατι μου αρεσει ο Gaudi.
Με ενδιαφερει επισης πολυ το αρχιτεκτονικο κομματι μιας πολης ..στη Μαδριτη ,για παραδειγμα ,τα κτηρια και στη Grand Via και σε αλλα σημεια κερδιζουν την παρασταση.Δεν ξερω αν η Βαρκελωνη-περαν του Gaudi- εχει αναλογα οικοδομηματα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Φανταστικό ταξίδι, όλα ακούγονται υπέροχα.
Έλεγα να πάω για ινδικό αύριο αλλά με έψησες να πάω βουρ για τάπας κι εγώ.
Yammee Yammee
Να ρωτήσω κάτι εντελώς off topic, ένα μαγαζί με ταπας με το όνομα Barθelonika που έκλεισε και μετά οι υπάλληλοι έκαναν αυτοδιαχείριση λειτουργεί ακόμα κι αν ναι, είναι καλό?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom