EasyJet Διαβατήριο ή ταυτότητα ( ημερομηνία λήξης)

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Με τιποτα. Η δικια μου ειναι πολυ φθαρμενη (εχω ανοιξει πορτεςμ' αυτην) και δεν μου ειπε κανενας τιποτα. Ως πολιτη της ΕΕ δεν εχουν δικαιωμα να σου αρνηθουν την εισοδο. Ειναι υποχρεωση του υπαλληλου να μπορεσει να δει τη γραφει η ταυτοτητα σου ακομα κι αν εκεινη ειναι γραμμενη μονο στα ελληνικα.
Το καλο ειναι πως λογω του πληθους των Ελληνων που ταξιδευουν στην Αγγλια η ελληνικη ταυτοτητα ειναι αναγνωρισιμη γι αυτο και αρκετοι υπαλληλοι κοιτουν μονο τη φωτογραφια κι αν υπαρχει η σφραγιδα του ελληνικου κρατους.
Το κακο ειναι πως αν πεσεις σε σπασικλα (κυριως μετανασταση απο αποικια, βγαζουν το αχτι τους για το ρατσισμο που εχουν δεχθει) υπαλληλο ισως φας μεγαλη καθυστερηση μεχρι να γινει εξακριβωση στοιχειων.
τι εννοείς ότι είναι υποχρέωση του υπαλλήλου να διαβασει την ταυτότητα ακόμα κι αν είναι γραμμένη μόνο στα ελληνικά?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
τι εννοείς ότι είναι υποχρέωση του υπαλλήλου να διαβασει την ταυτότητα ακόμα κι αν είναι γραμμένη μόνο στα ελληνικά?
Στο Heathrow είπαν στον έλεγχο ότι έχουν υπάλληλο που γνωρίζει ελληνικά (ο οποίος δεν ήταν εκεί εκείνη την ώρα), όταν ζήτησαν αν έχω μαζί μου ένα πιστοποιητικό γεννήσεως ανηλίκου. Μεταφέρω μόνο ό,τι μου είπαν, βέβαια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τι εννοείς ότι είναι υποχρέωση του υπαλλήλου να διαβασει την ταυτότητα ακόμα κι αν είναι γραμμένη μόνο στα ελληνικά?
Πως δεν εχουν δικαιωμα να σου αρνηθουν την εισοδο στη χωρα. Βεβαια μπορει να ταλαιπωρηθεις αρκετα μεχρι να κανουν εξακριβωση στοιχειων και να σου επιτραπει.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχει αλλάξει κάτι στο τρόπο που κάνουμε web check in στην easyjet;
Μου ήρθε χτες ένα εμαιλ ότι δεν έχω κάνει ακόμα Check in και να κάνω το συντομότερο δυνατό. Η πτήση μου είναι αύριο για Βερολίνο. Mπαίνω και στην κράτηση μου λέει δίπλα boarding pass ΄με επιλογή για εκτύπωση ή save.. έκανε μόνο του check in επειδή αγόρασα συγκεκριμένες θέσεις στο αεροσκάφος πριν 2-3 βδομάδες; Τότε γιατί μου ήρθε μήνυμα να κανω check in; Και απο κάτω λεει πως το check in εγινε απλό, καταχωρείτε πλέον μόνο αριθμό διαβατηρίου..Εγώ δεν καταχώρησα τίποτα και τα Boarding passes είναι διαθέσιμα.. Λέτε να έχω κανένα πρόβλημα; Δεν υπαρχει κανένα λινκ για check in.. Να τα εκτυπώσω και θαμαι οκ; Ευχαριστώ!!
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Easyjet και δήλωση στοιχείων ταξιδιώτη

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα σε όλους!

Πρόκειται να ταξιδέψω στο τέλος του μήνα για Εδιμβούργο με την Easyjet και όταν πάω στην ηλεκτρονική φόρμα να βάλω τα στοιχεία της ταυτότητας μου, έχει ένα πεδίο που λέει "ημερομηνία λήξης". Η ταυτότητα ως γνωστόν δεν έχει ημερομηνία λήξης και όταν το αφήνω κενό, μου βγάζει μήνυμα ότι έχω ελλειπή στοιχεία. Τι να κάνω, έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα με την εν λόγω εταιρία?
Επίσης, μου ζητά με email να κάνω check in και να εκτυπώσω την κάρτα επιβίβασης (αφού πρώτα συμπληρώσω όλα τα στοιχεία που μου ζητά στην παραπάνω φόρμα) αλλά η απορία μου είναι απο εκεί και μετά τι γίνεται με βαλίτσα, θέση, κλπ.

Ευχαριστώ και εύχομαι σε όλους ασφαλή και ευχάριστα ταξίδια! :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Easyjet και δήλωση στοιχείων ταξιδιώτη
Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα σε όλους!

Πρόκειται να ταξιδέψω στο τέλος του μήνα για Εδιμβούργο με την Easyjet και όταν πάω στην ηλεκτρονική φόρμα να βάλω τα στοιχεία της ταυτότητας μου, έχει ένα πεδίο που λέει "ημερομηνία λήξης". Η ταυτότητα ως γνωστόν δεν έχει ημερομηνία λήξης και όταν το αφήνω κενό, μου βγάζει μήνυμα ότι έχω ελλειπή στοιχεία. Τι να κάνω, έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα με την εν λόγω εταιρία?
Εκείνο που πρέπει να κάνεις φίλε,είναι να διαβάσεις το παρόν τόπικ και
θα βρεις την απάντηση σου.
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Σχετικά με το online check-in, ξέρει κάποιος λεπτομέρειες?
 

sboura

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
βοηθειαα

ναι παιδια ουτε και μενα μου ζητησε τιποτα τετοιο..εχω εκτυπωσει κανονικα τις καρτες επιβιβασης!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
η μόνη περίπτωση που θα μπορούσε να του ζητά αριθ. ταυτότητας (κατά τη γνώμη μου),
είναι να έβαλε (κατά λάθος)ότι είναι κάτοικος άλλης χώρας.
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Πάντως και εγώ που ταξίδεψα πριν από 2 εβδομάδες στο Εδιμβούργο, όντως μου ήρθε ειδοποίηση στο site να συμπληρώσω και στοιχεία ταυτότητας λίγο μετά που έκανα την κράτηση.Τα συμπλήρωσα και μετά όλα οκ!Απλώς πέρασε ο καιρός, άνοιξε το check in για το οποίο και πάλι ενημέρωσαν και αυτό ήταν όλο!
 

parizianos7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπερα ξερει κανεις απο αγγλια σε ελλαδα με αστυνομικη ταυτοτητα αν μπορω να ταξιδεψω (με easyjet φυσικα)?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom