Διαγωνισμός Καλύτερης Ταξιδιωτικής Ιστορίας: Ευρώπη

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιώργο πόσες Ιστορίες ψήφισες;

Γενικά ψηφίζετε τρεις ιστορίες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.571
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω δύο, τις δύο που νομίζω ότι ξεχώριζαν.

(α, και η νέα υπογραφή δεν είναι υποννοούμενο για την εφορευτική επιτροπή)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Να πω και γω τη γνώμη μου?
θεωρώ άδικο τις 3 ισοδύναμες ψήφους. Άλλωστε και οι 3 νικητές δεν είναι ισοδύναμοι.
Οπότε αν έχω ξεχωρίσει μια καλύτερη ιστορία και μια 2η αρκετά καλή αλλά όχι σαν την πρώτη, είναι άδικο να πάρουν το ίδιο. Οπότε λέω να αρκεστώ σε μια ψήφο.

Τώρα για τα κριτήρια που λέει ο Γιώργος, σχετικά με τη χρησιμότητα μιας ιστορίας, ουσιαστικά γυρνάμε σε μια παλιότερη συζήτηση για τον προσανατολισμό του site. Πέρα από την παρέα με ανθρώπους με τα ίδια γούστα, εγώ βρίσκω ενδιαφέρον σε δύο πράγματα:
- πληροφορίες που έχουν να κάνουν με τη εθνικότητά μας που δε βρίσκω εύκολα αλλού (πχ βίζα για αμερική κλπ)
- και τις ιστορίες σαν παραμυθάκι, για να ταξιδέψω με το νου σε μέρη που δεν έχω πάει και ίσως να μου μπουν και νέες ιδέες για ταξίδια.
Πληροφορίες χρηστικές συνήθως θα ψάξω σε ένα ξένο site που λόγω της παγκόσμιας εμβέλειας έχει περισσότερα να προσφέρει. Όχι ότι θα αρνηθώ μια χρήσιμη συμβουλή από εδώ, απλώς εκ των πραγμάτων δε μπορεί να έχει τόσες πολλές πληροφορίες.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχεις δίκιο για το ισοδύναμο των ψήφων, αλλά μιας και δε μπορούμε με τίποτα να δώσουμε "βάρη" στις ψήφους, το αφήνουμε έτσι, και απλά θα μετρήσουν οι περισσότερες ψήφοι. :)

Για το κριτήριο που ψηφίζει ο καθένας τάχουμε πει, είναι εντελώς υποκειμενικά, και δε θα μπορούσε βέβαια να είναι διαφορετικά ;)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι προφανώς είναι υποκειμενικά τα κριτήρια, απλώς έγραψα και τον "αντίλογο" στην άποψη περι χρηστικότητας.
Btw μήπως στην επόμενη ιστορία να μπει και ένα όριο στο μέγεθος της ιστορίας ή τουλάχιστον ο καθένας να έχει ένα μικρό κείμενο και να κερδίζει από εκεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη για να διαβάσει ολόκληρη την ιστορία.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όριο στο μέγεθος της ιστορίας δε μπορούμε να βάλουμε για τον απλούστατο λόγο ότι οι ιστορίες έχουν ήδη γραφτεί. :)

Το να υπάρχει μια μικρή εισαγωγή, είναι κάτι που ενδεχομένως να μπορούμε να το δούμε. Πλάνταξες στο διάβασμα ε; :LOL:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δε συμφωνω με την εισαγωγη γιατι μερικες φορες η εισαγωγη δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη οσο η συνεχεια ενος αρθρου. Εκτος αν εννοειτε να επιλεγει ο καθενας ενα κεφαλαιο απο το αρθρο του και δεν καταλαβα.

Τα κριτηρια με τα οποια ψηφιζουμε σαφως ειναι υποκειμενικα. Εμενα για παραδειγμα δε με ενδιαφερει η Ευρωπη , οποτε δεν κοιταζω τη χρηστικοτητα ενος κειμενου αλλα την αφηγηση. Οταν παμε σε αλλες περιοχες με το καλο , θα ψηφισω διαφορετικα (νεα απειλη xene :bleh:).

Σε καθε περιπτωση δεν προκειται για διαγωνισμο λογοτεχνιας.. γραφουμε τις ιστοριες μας και κανουμε διαγωνισμο για τη διασκεδαση μας.

Αντε ψηφιστε να δουμε τι θα γινει!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι επιλογή του χρήστη να είναι η εισαγωγή ... εώς και καινούριο κείμενο-σύνοψη.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Μολις πριν 2 ωρες γυρισα και δεν ειμαι καθολου καλα θελω να ξαναπαω αλλα στα δικα μας.Εχω χασει μερικα κεφαλαια εδω μεσα και μια ψηφηφορια.Λοιπον ολες ειναι καταπληκτικες αλλα μια ξεχωριζει....Αντε καλα αποτελεσματα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλώς τονε!!! Αν και off topic καλά πέρασες; Καλά τα βρήκες; Περιμένουμε αναφορά:bleh:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τιμώντας την καταγωγή μας το αφήνουμε για το τέλος:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.985
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom