Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
yep αντώνη, βάζεις στην τύχη, κι σου το στέλνουν :) μιας κι τώρα, άλλαξε η νομοθεσία και δε χρειάζεσαι να κανεις registration στην ρωσία, αν δεν μένεις σε μια πόλη παραπάνω από 5 εργάσιμες μέρες
Θανάση τι άλλαξε στη νομοθεσία; Αν μείνεις μόνο 4 μέρες αλλάζει κάτι; Εμάς το ξενοδοχείο μας στέλνει τα visa documents αλλά΄σε περίπτωση που δε πάμε μας χρεώνει (εκτος από τη κράτηση) και άλλα 120 ευρώ για αυτά..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
παλιά, στην Ρωσία, όλοι έπρεπε να εγγραφτούν στην αστυνομία μέσα σε 72 ώρες (η το έκανε το hotel για εσάς). Τώρα μπορεί κανεις να μένει σε κάθε πόλη μέχρι 5 εργάσιμες μέρες ( δηλαδή, μπορώ να ταξιδεύω στην ρωσία, να μένω σε κάθε πόλη 4 μέρες, και να μη χρειάζεται να κανεις registration. Όσο για το voucher, αυτό ακόμα το χρειάζεσαι για να βγάλεις visa. Απλά δε ξέρω τι παίζει στην Ρωσικη Πρεσβεία στη ελλάδα, μιας και στην πολωνια φτάνει να τους δείξω εκτυπωμένο από mail η fax το voucher.
να φανταστώ 120 euro είναι για voucher 4 ατόμων?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
να φανταστώ 120 euro είναι για voucher 4 ατόμων?
Που λέει για 4 άτομα; Στραβώθηκα; Μάλλον εννοεί Θανάση ότι σε περίπτωση που δεν πάνε, χρεώνει (καθέναν ? ) 120 ευρώ, όπως έχουν γράψει πολλοί εδώ ότι γίνεται.

Ευχαριστούμε για την πληροφορία για το Registration, κάτι λιγότερο...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άμα είναι 120 euro, για ένα voucher, τότε είναι κλοπή, όταν κανονικά κάνει 30 euro το ένα (υπάρχουν και με 20 euro ;) )για αυτό παραξενεύτηκα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
άμα είναι 120 euro, για ένα voucher, τότε είναι κλοπή, όταν κανονικά κάνει 30 euro το ένα (υπάρχουν και με 20 euro ;) )για αυτό παραξενεύτηκα
Όχι ρε, το voucher τους το στέλνουν δωρεάν απ'ότι καταλαβα εγώ. Αλλά αν ακυρώσουν και δε πάνε, τους χρεώνουν 120 ευρώ στην πιστωτική. Θα μας πεί ο echo2011 σίγουρα, αλλά αυτό κατάλαβα εγώ. Και άλλα μέλη έτσι λένε πως γίνεται. Μπορεί να στέλνουν δωρεάν τα visa documents, αλλά αν ακυρώσεις και δεν πάς τελικά, χρεώνουν κάποιο ποσό στην πιστωτική.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
θαναση χρησιμη η πληροφορια σου για το registration καθως ημουν ετοιμος να πληρωσω 1500 ρουβλια για τα visa support documents. Μαλιστα μου ζηταγαν αντιγραφα διαβατηριου και πιστωτικης κατι το οποιο ηθελα να αποφυγω γιατι το ξενοδοχειο δεν μου φαινεται και πολυ αξιοπιστο (αν και η κρατηση εγινε μεσω booking). Αφου ομως μπορω να τα παρω απο το site που προτεινεται(παρολο που το ξενοδοχειο δεν βρισκεται στη λιστα του) με 20?, αυτο θα πραξω.Η ερωτηση μου ειναι σχετικα με το voucher. Θα το ζητησω απο το ξενοδοχειο απευθειας η καλυπτομαι απο το εν λογω site?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Όχι ρε, το voucher τους το στέλνουν δωρεάν απ'ότι καταλαβα εγώ. Αλλά αν ακυρώσουν και δε πάνε, τους χρεώνουν 120 ευρώ στην πιστωτική. Θα μας πεί ο echo2011 σίγουρα, αλλά αυτό κατάλαβα εγώ. Και άλλα μέλη έτσι λένε πως γίνεται. Μπορεί να στέλνουν δωρεάν τα visa documents, αλλά αν ακυρώσεις και δεν πάς τελικά, χρεώνουν κάποιο ποσό στην πιστωτική.
Nαι αυτό ισχύει..Τα 120 (για δύο άτομα) τα δεσμεύουν στην πιστωτική και όταν κάνεις check-in τα επιστρέφουν. Πάντως όντως είναι πολλά σε περίπτωση που κάτι τύχει και αναβληθεί το ταξίδι. Από την aegean ήδη μας έχουν αλλάξει 2 φορές τις ώρες πτήσεις και πλέον δεν έχει απευθείας. Και ενώ είχαμε κλείσει απευθείας τώρα θα πάμε μεσω Θεσσαλονίκης..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορώ να βγάλω βίζα απο τώρα (ή το Πάσχα) για ταξίδι που θα κάνω μέσα στον Ιούλιο;
Ναι. Εννοείται στο ίδιο διαβατήριο με το οποίο θα ταξιδέψεις (δηλαδή να έχει διάρκεια μέχρι και Ιανουάριο 2013).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μπορώ να βγάλω βίζα απο τώρα (ή το Πάσχα) για ταξίδι που θα κάνω μέσα στον Ιούλιο;
Προς τι τόση βιασύνη ; Μηπως επειδή μένεις μακρυά ;
Νωρίς είναι ακόμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.233
Μέλη
38.968
Νεότερο μέλος
παρις

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom