Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
pantos emena mou ta eipane ola apo to vhs ..proti fora kai egw kai vrika akri monos mou lupamai gia osous den ta katafernoun kai apeuthinontai sta praktoreia alla einai ola polu eukola . arkei na exeis eleuthero xrono kai upomoni gia na googlareis kai na breis oti thes ...
Symfono me sena alla aplos exoun allaksei ligo i times sto TravelRussia
Παρακαλώ μην γράφεις με greeklish και διόρθωσε τα μηνύματά σου.

Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.
 

nat_sou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά, μήπως ξέρετε που μπορώ να βγάλω ταξιδιωτική ασφάλιση για τη ρωσία; και με τι κόστος;
 

violyk

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Στο γνωστό πρακτορείο της Θεσσαλονίκης μόλις τώρα πλήρωσα 99€ το άτομο!!!
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
Καλησπερα σε ολη τη παρεα!Επειδη ειμαι στη διαδικασια συλλογης των απαραιτητων εγγραφων και προσπαθω παραλληλα να βγαλω καποια ακρη με την διαδικασια της ηλεκτρονικης αιτησης εχω καποιες αποριες.
1ον. Στη φορμα που σε παραπεμπει να συμπληρωσεις απο το VHS-greece.com, στο κεφαλαιο για τις πληροφοριες της επισκεψης,ζηταει να συμπληρωσω ενα reference number και ενα confirmation number,γνωριζει καποιος τι εννοει ο ποιητης?
2ον. Το χοστελ στο οποιο εκανα εικονικα την κρατηση μεσω booking.com δεν μου εχει αποστειλει ηλεκτρονικα ακομα καποια προσκληση-voucher η οτιδηποτε αλλο.Εχω διαβασει απο αρκετους εδω μεσα οτι απευθυνθηκαν στο travelrussia.su για την εν λογω προσκληση,ειναι τελικα αξιοπιστη αυτη η διαδικασια,να την ακολουθησω?Να χρησιμοποιησω το ονομα οποιουδηποτε ξενοδοχειου η θα υπαρξει προβλημα?
3ον. Επειδη θα προσκομισω εγω στο προξενειο τα εγγραφα ενος φιλου που θα ταξιδεψουμε μαζι και δεν βρισκεται στην Αθηνα αυτη τη στιγμη θα χρειαστω καποια εξουσιοδοτηση η τα παραδιδω-παραλαμβανω κανονικα?
Αυτα προς το παρον και σας ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
Επειδη εκατσα και ασχοληθηκα μονος για την εκδοση Βιζας για εμενα και 2 φιλους μου που θα ταξιδεψουμε μαζι εχω να πω τα εξης:
1. Συμπληρωση ηλεκτρονικης αιτησης στο visa.kdmid.ru και κατοπιν εκτυπωση της για καθε ταξιδιωτη.
2. Το χοστελ στο οποιο εκανα κρατηση μεσω του booking δεν απαντησε σε 2 email που του απεστειλα με αποτελεσμα να αποτανθω εντελει στο site αυτο g-hostel.ru/vizovaya-podderzhka για το visa support οπου συμπληρωσα κανονικα τα στοιχεια που ζητησε και εναντι 11,5 ευρω το ατομο μου αποστειλανε email κανονικα με αρχειο pdf.Στο εγγραφο αυτο υπαρχει το voucher που απαιτειται.
3. Ταξιδιωτικη ασφαλιση εκδωσα απο το κτηριο που βρισκεται ακριβως διπλα απο τη Ρωσικο προξενειο στη Τζαβελλα 5, εναντι 1,4 ευρω τη μερα.Το εν λογω κτηριο εχει μια πινακιδα απ'εξω που αναγραφει Ρωσικο πολιτιστικο κεντρο η κατι αντιστοιχο εν πασει περιπτωσει και δεν το κανεις με τιποτα για ασφαλιστικο γραφειο.
4. Χρειαζεται να εχεις μια εγχρωμη φωτογραφια μαζι σου για την αιτηση η οποια να μην εχει τραβηχτει περισσοτερο απο 6 μηνες πριν την ημερομηνια καταθεσης των δικαιολογητικων.
5. Επειδη αρκετοι δεν το γνωριζουν,την ημερα κατα την οποια προσκομιζεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα στο προξενειο θα ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν και τα διαβατηρια οσων θα ταξιδεψουν.Τα κρατανε στο προξενειο μεχρι την μερα που θα σου εκδωσουν τη βιζα.Ακομα να πω οτι,τα διαβατηρια θα πρεπει να εχουν καποιες σελιδες κενες για να επικολληθει πανω η βιζα και να εχουν χρονο ζωης τουλαχιστον 6 μηνες απο τη μερα της αναχωρησης.
6. Στο τελος της συμπληρωσης της αιτησης στο site που αναφερα παραπανω,ερωτασαι που θα καταθεσεις τα εγγραφα,στο κεντρο θεωρησεως βιζας (VFS) η στη πρεσβεια της Ρωσιας (Embassy of Russian federation).Το κεντρο θεωρησης βιζας χρεωνει 21 ευρω το ατομο εξτρα,επομενως για οσους μπορουν να το αποφυγουν, επιλεγουν τη πρεσβεια.
7. Οταν ολοκληρωθει η καταθεση των εγγραφων στο προξενειο,σου δινουν ενα αποκομμα στο οποιο αναγραφεται η ημερομηνια που πρεπει να περασεις για να παραλαβεις τη βιζα μετα του διαβατηριου σου. Επισης,σου δινουν εναν τραπεζικο λογαριασμο της Εθνικης τραπεζας οπου πρεπει να καταβαλεις το παραβολο των 35 ευρω το ατομο για την διαδικασια εκδοσης της βιζας.

Συνολικο κοστος εκδοσης της βιζας και μονο, για 5 ημερες που θα ταξιδεψω εγω: 7 ευρω ταξιδιωτικη ασφαλεια + 11,5 ευρω εκδοση visa support documents +35 ευρω παραβολο= 53,5 ευρω το ατομο.Επειδη το εχω δει να το γραφουν αρκετοι εδω μεσα,το κοστος σε καποιο ταξιδιωτικο γραφειο ειναι 90 ευρω + την ταξιδιωτικη ασφαλεια.ΑΝ μιλαγαμε για 5 με 10 ευρω παραπανω ισως να αξιζε,αλλα εδω προκειται για το διπλασιο κοστος.Δεν υπαρχει κανενας λογος για μενα να πληρωσετε ουσιαστικα τη τεχνογνωσια-διασυνδεσεις του γραφειου σε κατι που μπορειτε με τρεξιμο 3-4 ημερων να κανετε μονοι σας και πιειτε 2 ποτηρια βοτκας στην υγεια τους οταν με το καλο φτασετε στη Ρωσια.Αυτα απο μενα και ελπιζω να βοηθησα.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Αν κλείσεις ταξιδιωτική ασφάλιση που δίνει η Aegean με τη mondial είναι οκ για τη Ρωσία ; ή θέλουν παραπάνω καλύψεις ;
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
Αν κλείσεις ταξιδιωτική ασφάλιση που δίνει η Aegean με τη mondial είναι οκ για τη Ρωσία ; ή θέλουν παραπάνω καλύψεις ;
Απ´οτι εχω θυμαμαι,καποιος πρεπει να εχει γραψει στο αρθρο οτι εχει κλεισει ασφαλεια Mondial,αλλα νομιζω οτι θα σου βγαινει πιο ακριβα.Οπως και να εχει νομιζω οτι εισαι καλυμμενος.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
16 ευρώ μου δίνει τιμή για 6 μέρες . Θα πάρω και την ασφαλιστική mondial να ρωτήσω γιατί στην Aegean δεν ήξεραν..


Επίσης . Υπάρχει περίπτωση να με καλύπτει κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια δωρεάν που έχουν ορισμένες πιστωτικές κάρτες ;; πχ Aegean visa
 
Last edited:

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
16 ευρώ μου δίνει τιμή για 6 μέρες . Θα πάρω και την ασφαλιστική mondial να ρωτήσω γιατί στην Aegean δεν ήξεραν..


Επίσης . Υπάρχει περίπτωση να με καλύπτει κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια δωρεάν που έχουν ορισμένες πιστωτικές κάρτες ;; πχ Aegean visa
Δεν το γνωριζω αυτο για τις πιστωτικες καρτες.Η ασφαλεια σου παντως απο κει που λεω παραπανω θα σου εβγαινε ουτε 8,5 ευρω.Οτι θες εσυ βεβαια
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Επειδη εκατσα και ασχοληθηκα μονος για την εκδοση Βιζας για εμενα και 2 φιλους μου που θα ταξιδεψουμε μαζι εχω να πω τα εξης:
1. Συμπληρωση ηλεκτρονικης αιτησης στο visa.kdmid.ru και κατοπιν εκτυπωση της για καθε ταξιδιωτη.
2. Το χοστελ στο οποιο εκανα κρατηση μεσω του booking δεν απαντησε σε 2 email που του απεστειλα με αποτελεσμα να αποτανθω εντελει στο site αυτο g-hostel.ru/vizovaya-podderzhka για το visa support οπου συμπληρωσα κανονικα τα στοιχεια που ζητησε και εναντι 11,5 ευρω το ατομο μου αποστειλανε email κανονικα με αρχειο pdf.Στο εγγραφο αυτο υπαρχει το voucher που απαιτειται.
3. Ταξιδιωτικη ασφαλιση εκδωσα απο το κτηριο που βρισκεται ακριβως διπλα απο τη Ρωσικο προξενειο στη Τζαβελλα 5, εναντι 1,4 ευρω τη μερα.Το εν λογω κτηριο εχει μια πινακιδα απ'εξω που αναγραφει Ρωσικο πολιτιστικο κεντρο η κατι αντιστοιχο εν πασει περιπτωσει και δεν το κανεις με τιποτα για ασφαλιστικο γραφειο.
4. Χρειαζεται να εχεις μια εγχρωμη φωτογραφια μαζι σου για την αιτηση η οποια να μην εχει τραβηχτει περισσοτερο απο 6 μηνες πριν την ημερομηνια καταθεσης των δικαιολογητικων.
5. Επειδη αρκετοι δεν το γνωριζουν,την ημερα κατα την οποια προσκομιζεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα στο προξενειο θα ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν και τα διαβατηρια οσων θα ταξιδεψουν.Τα κρατανε στο προξενειο μεχρι την μερα που θα σου εκδωσουν τη βιζα.Ακομα να πω οτι,τα διαβατηρια θα πρεπει να εχουν καποιες σελιδες κενες για να επικολληθει πανω η βιζα και να εχουν χρονο ζωης τουλαχιστον 6 μηνες απο τη μερα της αναχωρησης.
6. Στο τελος της συμπληρωσης της αιτησης στο site που αναφερα παραπανω,ερωτασαι που θα καταθεσεις τα εγγραφα,στο κεντρο θεωρησεως βιζας (VFS) η στη πρεσβεια της Ρωσιας (Embassy of Russian federation).Το κεντρο θεωρησης βιζας χρεωνει 21 ευρω το ατομο εξτρα,επομενως για οσους μπορουν να το αποφυγουν, επιλεγουν τη πρεσβεια.
7. Οταν ολοκληρωθει η καταθεση των εγγραφων στο προξενειο,σου δινουν ενα αποκομμα στο οποιο αναγραφεται η ημερομηνια που πρεπει να περασεις για να παραλαβεις τη βιζα μετα του διαβατηριου σου. Επισης,σου δινουν εναν τραπεζικο λογαριασμο της Εθνικης τραπεζας οπου πρεπει να καταβαλεις το παραβολο των 35 ευρω το ατομο για την διαδικασια εκδοσης της βιζας.

Συνολικο κοστος εκδοσης της βιζας και μονο, για 5 ημερες που θα ταξιδεψω εγω: 7 ευρω ταξιδιωτικη ασφαλεια + 11,5 ευρω εκδοση visa support documents +35 ευρω παραβολο= 53,5 ευρω το ατομο.Επειδη το εχω δει να το γραφουν αρκετοι εδω μεσα,το κοστος σε καποιο ταξιδιωτικο γραφειο ειναι 90 ευρω + την ταξιδιωτικη ασφαλεια.ΑΝ μιλαγαμε για 5 με 10 ευρω παραπανω ισως να αξιζε,αλλα εδω προκειται για το διπλασιο κοστος.Δεν υπαρχει κανενας λογος για μενα να πληρωσετε ουσιαστικα τη τεχνογνωσια-διασυνδεσεις του γραφειου σε κατι που μπορειτε με τρεξιμο 3-4 ημερων να κανετε μονοι σας και πιειτε 2 ποτηρια βοτκας στην υγεια τους οταν με το καλο φτασετε στη Ρωσια.Αυτα απο μενα και ελπιζω να βοηθησα.
Κάποια ερωτήματα:
Στο προξενείο πας χωρίς ραντεβού για να καταθέσεις τα δικαιολογητικά;
Γνωρίζει κανείς ώρες λειτουργίας;
Σε πόσες μέρες παίρνεις την βίζα;
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
Κάποια ερωτήματα:
Στο προξενείο πας χωρίς ραντεβού για να καταθέσεις τα δικαιολογητικά;
Γνωρίζει κανείς ώρες λειτουργίας;
Σε πόσες μέρες παίρνεις την βίζα;
Εγω πηγα χωρις ραντεβου για την καταθεση των εγγραφων και δεν συναντησα καποιο προβλημα.Για το ωραριο τωρα θα σε γελασω,ειναι σιγουρα πρωινες ωρες αλλα δεν το γνωριζω επ ακριβως να σου πω,για μενα το 2ωρο μεταξυ 10:00-12:00 ειναι οτι πρεπει και τελος περιπου 5 εργασιμες χρειαζονται αν και σε μενα την εκδοσαν πιο γρηγορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.002
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom