Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Καλημέρα σε όλους
Τελικά η mondial ασφάλεια της aegean κάνει για τη visa?
Επίσης, αν πάρω το invitation από κάποιο από αυτά τα site που το δίνουν ηλεκτρονικά (πχ travelrussia) θα πρέπει να δηλώσω όλα τα ξενοδοχεία που θα επισκεφτώ ή να δηλώσω μόνο ένα τυπικά?
Το ρωτάω μην τυχόν και παρουσιαστεί πρόβλημα κατά την έξοδο από τη χώρα αν δεν έχω registration από όλα τα ξενοδοχεία.
Σκοπεύω να κάτσω 5 μέρες Μόσχα και 3 Αγ. Πετρούπολη. Registration σκέφτομαι να κάνω μόνο στη Μόσχα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με τις υπόλοιπες μέρες?
Επίσης, το τελευταίο βράδυ στη Μόσχα θα μείνω στο αεροδρόμιο (φτάνω από Πετρούπολη 1:00 τη νύχτα και πετάω για Ελλάδα 5:00 το πρωϊ). Θα χρειαστεί να έχω πληρώσει ξενοδοχείο και για αυτό το βράδυ προκειμενου να μην έχω κάποιο πρόβλημα?
Σόρρυ για τα μαζεμένα ερωτήματα, αλλά με αγχώνει η ρώσικη γραφειοκρατια.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει.
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
Καλημέρα σε όλους
Τελικά η mondial ασφάλεια της aegean κάνει για τη visa?
Επίσης, αν πάρω το invitation από κάποιο από αυτά τα site που το δίνουν ηλεκτρονικά (πχ travelrussia) θα πρέπει να δηλώσω όλα τα ξενοδοχεία που θα επισκεφτώ ή να δηλώσω μόνο ένα τυπικά?
Το ρωτάω μην τυχόν και παρουσιαστεί πρόβλημα κατά την έξοδο από τη χώρα αν δεν έχω registration από όλα τα ξενοδοχεία.
Σκοπεύω να κάτσω 5 μέρες Μόσχα και 3 Αγ. Πετρούπολη. Registration σκέφτομαι να κάνω μόνο στη Μόσχα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με τις υπόλοιπες μέρες?
Επίσης, το τελευταίο βράδυ στη Μόσχα θα μείνω στο αεροδρόμιο (φτάνω από Πετρούπολη 1:00 τη νύχτα και πετάω για Ελλάδα 5:00 το πρωϊ). Θα χρειαστεί να έχω πληρώσει ξενοδοχείο και για αυτό το βράδυ προκειμενου να μην έχω κάποιο πρόβλημα?
Σόρρυ για τα μαζεμένα ερωτήματα, αλλά με αγχώνει η ρώσικη γραφειοκρατια.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει.
Αγορινα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,βγαλε ενα μονο invitation για να εκδοσεις τη βιζα και με το που βγει ακυρωσε το κιολας.Δεν μπορουν να γνωριζουν αν οντως θα πας στο ξενοδοχειο που εχεις δηλωσει στην αιτηση για τη βιζα σου,ειναι εντελως διαδικαστικο,αλλα και εκτος αυτου εχεις το δικαιωμα να ακυρωσεις τη διαμονη σου σε καποιο καταλυμμα,δεν ειναι υποχρεωτικο.Και εννοειται πως δεν χρειαζεται να πληρωσεις ξενοδοχειο για το τελευταιο σου βραδυ.Για την Mondial δεν ξερω,αλλα εχω την εντυπωση οτι την εχει αναφερει καποιος αλλο χρηστης οτι την εχει κλεισει απο κει χωρις προβληματα
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Καλημέρα σε όλους
Τελικά η mondial ασφάλεια της aegean κάνει για τη visa?
Επίσης, αν πάρω το invitation από κάποιο από αυτά τα site που το δίνουν ηλεκτρονικά (πχ travelrussia) θα πρέπει να δηλώσω όλα τα ξενοδοχεία που θα επισκεφτώ ή να δηλώσω μόνο ένα τυπικά?
Αν βγάλεις invitation απτο travelrussia, γιατι δε βγάζεις κ ταξιδιωτική ασφάλεια απο εκει ? -- ειναι πολυ φθηνότερη απτην mondial
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Αν βγάλεις invitation απτο travelrussia, γιατι δε βγάζεις κ ταξιδιωτική ασφάλεια απο εκει ? -- ειναι πολυ φθηνότερη απτην mondial
Τη mondial την έβγαλα με τα αεροπορικά εισιτήρια, χωρίς να ξέρω εκείνη τη στιγμή ότι απαιτείται και από τις διατάξεις υποχρεωτική ασφαλιστικήκάλυψη για ταξίδι στη Ρωσία.
 

gkanetidis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Αφου ακολουθησα ολες τις οδηγιες και ειχα ολα τα χαρτια μαζι μου, κατεληξα στο προξενειο της Θεσσαλονικης, οπου αφου ηταν αγενεστατοι εφνος και με ειχαν να περιμενω 15΄στον διαδρομο αφετερου, τελικα μου ειπαν οτι εχουν παψει να εκδιδουν τουριστικη βιζα και οτι αυτο γινεται μονο απο το Visa Center στην Τσιμισκη...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Αφου ακολουθησα ολες τις οδηγιες και ειχα ολα τα χαρτια μαζι μου, κατεληξα στο προξενειο της Θεσσαλονικης, οπου αφου ηταν αγενεστατοι εφνος και με ειχαν να περιμενω 15΄στον διαδρομο αφετερου, τελικα μου ειπαν οτι εχουν παψει να εκδιδουν τουριστικη βιζα και οτι αυτο γινεται μονο απο το Visa Center στην Τσιμισκη...
Εξυπηρέτηση αλά ρωσικά, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια. :rolleyes: Ενημέρωσέ μας αν θέλεις για το τι θα γίνει στο Visa Center, συνολικό κόστος σε χρήματα και σε χρόνο, έτσι για να ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι :)
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Τα ίδια και στην Αθήνα. Αφού πρώτα τσακώθηκα τηλεφωνικά και δια ζώσης στο προξενείο, κατέληξα ηττημένος στο vfs athens.
Εκεί έδωσα 60 ευρώ. Πριν είχα δώσει 14 για πρόσκληση, 7 για φωτογραφίες, 15 για ασφάλεια.
Σύνολο 97 ευρώ.
Δεν με χάλασε...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Τα ίδια και στην Αθήνα. Αφού πρώτα τσακώθηκα τηλεφωνικά και δια ζώσης στο προξενείο, κατέληξα ηττημένος στο vfs athens.
Εκεί έδωσα 60 ευρώ. Πριν είχα δώσει 14 για πρόσκληση, 7 για φωτογραφίες, 15 για ασφάλεια.
Σύνολο 97 ευρώ.
Δεν με χάλασε...
Γι' αυτό το λόγο ακριβώς, μάλλον στο παρόν topic, αναφερόμουν στο κατά πόσο αξίζει αυτή η διαδικασία, ενώ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) το να αφήσεις απλά το διαβατήριό σου σ' ένα γραφείο του Μουζενίδη (ή και σε άλλο πρακτορείο), σου γλιτώνει χρόνο και νεύρα. Όσο είχα δωρεάν visa ως σύζυγος Ρωσίδας, τους υπομέναμε όλους, από τη στιγμή που δεν είναι κι αυτό δωρεάν, η επιλογή μας είναι να γλιτώνουμε την ταλαιπωρία.:D
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Κάτι μου λέει ότι έπεται και συνέχεια με το registration.
Ηδη ένα ξενοδοχείο που ρώτησα εάν το αναλαμβάνει μου ζήτησε άλλα 20 ευρώ.
Όταν του υπέδειξα ότι είναι υποχρεωμένος με ΄βαση άρθρο και νόμο της Ρωσσίας μου απάντησε:
Hello. This article has lost its force. We order this service for our guests in another company, so it is paid.
Κοινώς,
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Κάτι μου λέει ότι έπεται και συνέχεια με το registration.
Ηδη ένα ξενοδοχείο που ρώτησα εάν το αναλαμβάνει μου ζήτησε άλλα 20 ευρώ.
Όταν του υπέδειξα ότι είναι υποχρεωμένος με ΄βαση άρθρο και νόμο της Ρωσσίας μου απάντησε:
Hello. This article has lost its force. We order this service for our guests in another company, so it is paid.
Κοινώς,
:DΤρελό βιντεάκι :)
Στο θέμα μας, αφού πήγες στο Visa Center, πώς πήραν τα χαρτιά εφόσον εκκρεμούσε πρόσκληση;
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Την πρόσκληση την είχα ήδη πάρει από αλλού.
Για το visa registration ρώτησα, που πρέπει να γίνει αφού φτάσω στη Ρωσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.005
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom