Ρόδος Διαμονη/διακοπες στη ροδο!

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
παιδια φαληρακι να ψαξω να μεινω ή δεν αξιζει? να τονισω οτι ια εχω αμαξι οποτε οι μετακινησεις δεν θα ειναι προβλημα, αλλα δεν θελω βαβουρα με ξενους και ειδικα αγγλους μεθυσμενους..
Μακριά από Φαληράκι!!! Και δεν μιλάω για τους Άγγλους. Έχουν ηρεμήσει πολύ τα πράγματα εκεί. Απλά είναι τόσο μπασκλασαρία το μέρος που ο μόνος λόγος για να πας μέχρι εκεί είναι τελικά για να δεις τους Άγγλους και να σπάσεις πλάκα...

Υπάρχουν μονοήμερες κρουαζιέρες για Καστελόριζο????
Δεν υπάρχουν. Θα πάρεις όμως το πλοίο της γραμμής από Ρόδο (4 ώρες ταξίδι - η bluestarferries πάει) θα κάτσεις ένα βράδυ εκεί και θα γυρίσεις πίσω την επομένη... πίστεψέ με αξίζει!!!

Καλημερα!!!!!!!Για μονοημερη εκδρομη απο τη Ροδο αξιζει η Συμη η το Μαρμαρις της Τουρκιας?Τα χρηματα βγαινουν λιγο παραπανω για το Μαρμαρις.Η καποιο αλλο μερος ?
Μεταξύ των δύο ψηφίζω Σύμη χωρίς δεύτερη σκέψη.

Το Parthenon hotel to ξερει κανενας;
Σ' αυτό μένουν οι φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου το Χειμώνα. Δεν θα στο πρότεινα. Πολύ βαβουροξενοδοχείο. Για ρώτα στο Σαβόυ. Πολύ βολικό και φθηνό!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σ' αυτό μένουν οι φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου το Χειμώνα. Δεν θα στο πρότεινα. Πολύ βαβουροξενοδοχείο. Για ρώτα στο Σαβόυ. Πολύ βολικό και φθηνό!
Το έχει κλείσει με 100 ευρώ τις 5 μέρες, νομίζω είναι πολύ καλή τιμή για να το ακυρώσω. Τι λες;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
100? Εννοείται το κρατάς και δεν τ' αφήνεις!!!
Και γω αυτό λέω!! Αυτή η παραλία εκεί μπρστά η Ψαροπούλα λέει τίποτα για μπάνιο; Πάω για πολύ τεμπελοδιακοπές και σκέφτομαι ξενοδοχείο-παραλία-ξενοδοχείο-παλιά πόλη, άντε και Λίνδο στο τσακιρ κέφι και κει για χαλάρωμα.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Και γω αυτό λέω!! Αυτή η παραλία εκεί μπρστά η Ψαροπούλα λέει τίποτα για μπάνιο; Πάω για πολύ τεμπελοδιακοπές και σκέφτομαι ξενοδοχείο-παραλία-ξενοδοχείο-παλιά πόλη, άντε και Λίνδο στο τσακιρ κέφι και κει για χαλάρωμα.
Έμενα κοντά στην Ψαροπούλα και πήγαινα συχνά για μπάνιο εκεί. Συνήθως εκεί έχει πολύ κύμα, φυσάει αρκετά, και η θάλασσα είναι απότομη. Εγώ θα έλεγα να περπατήσεις λίγο παραπάνω και να πας προς την πλευρά του ενυδρείου. Πιο ήρεμη θάλασσα, πιο αμμουδερή παραλία. Με πιο πολύ κόσμο βέβαια....
και φυσικά, αν έχεις αυτοκίνητο θα πας και μια βόλτα στην παραλία Τσαμπίκα. Προσωπικά, για μένα η καλύτερη παραλία είναι η παραλία Τραγανού (ή Τραουνού). Αμέσως μετά το Φαληράκι και πριν την Αφάντου θα στρίψεις αριστερά (έχει πινακίδα). Θα παρκάρεις το αμάξι στο τέλος του δρόμου και θα περπατήσεις αριστερά στην παραλία προς τα βράχια. θα περάσεις το μικρό πέρασμα ανάμεσα στη θάλασσα και τα βράχια και θα βρεθείς σε μια πολύ όμορφη παραλία με θεόρατα βράχια τριγύρω και πολλές φυσικές σπηλιές στην αριστερή πλευρά (την μία σπηλιά θα την δεις αμέσως. Τις άλλες θα τις δεις κολυμπώντας κατά μήκος των βράχων. Μπορείς να μπεις και μέσα αν θες. Έχουν φυσικές αμμουδιές και είναι ονειρικές!)
traganou3.jpg
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
και φυσικά, αν έχεις αυτοκίνητο θα πας και μια βόλτα στην παραλία Τσαμπίκα. Προσωπικά, για μένα η καλύτερη παραλία είναι η παραλία Τραγανού (ή Τραουνού). Αμέσως μετά το Φαληράκι και πριν την Αφάντου θα στρίψεις αριστερά (έχει πινακίδα).
View attachment 61173
Για να πάει κάποιος σε αυτές πρέπει να έχει αυτοκίνητο ή μπορεί να πάει και με λεωφορείο;
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Για τσαμπικα πάει λεωφορείο. Για τραγανου δεν ξέρω. Μαλλον πας με δικό σου. Οπως και να χει καλό είναι να νοικιάσεις για 1 -2 μέρες να γυρίσεις λίγο το νησί.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για τσαμπικα πάει λεωφορείο. Για τραγανου δεν ξέρω. Μαλλον πας με δικό σου. Οπως και να χει καλό είναι να νοικιάσεις για 1 -2 μέρες να γυρίσεις λίγο το νησί.
Καλά ναι σίγουρα για μία δύο μέρες το σκέφτομαι και γω να νοικιάσω. Έχεις να μου προτείνεις από κάπου ή οι ίδιες τιμές παίζουν παντού;
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Καλά ναι σίγουρα για μία δύο μέρες το σκέφτομαι και γω να νοικιάσω. Έχεις να μου προτείνεις από κάπου ή οι ίδιες τιμές παίζουν παντού;
μη πας στα μαγαζια ενοικιασεως αυτοκινητου μπροστα στο καστρο παραλιακα,οι τιμες ειναι στο θεο!!! για ενα μικρο 1000-12000 κ.εκ. ζητουσαν 65 ευρω τη μερα!!,ψαχνοντας βρηκαμε ενα με 50 ευρω 2 μερες.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Επειδή κι εμείς θα είμαστε Ρόδο τέλη Ιουλίου, θα μας ενδιέφερε μάλλον η ενοικίαση αυτ/του για λίγες μέρες.Ξέρετε κανένα γραφείο φθηνό? roald πού το βρήκατε με 50 ευρώ για 2 μέρες?
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Επειδή κι εμείς θα είμαστε Ρόδο τέλη Ιουλίου, θα μας ενδιέφερε μάλλον η ενοικίαση αυτ/του για λίγες μέρες.Ξέρετε κανένα γραφείο φθηνό? roald πού το βρήκατε με 50 ευρώ για 2 μέρες?
Στην οδο δηκοκρατιας δε θυμαμαι το ονομα του γραφειου αλλα αν ψαξετε σιγουρα θα βρειτε καπου μια καλη τιμη,τελος ιουνιου περσι ειχα παει οποτε μπορει να ειναι λιγο παραπανω τον ιουλιο.
ΥΓ¨Ασχετο αλλα πως λειτουργει το site?τι νοημα εχουν τα like στο facebook ειμαστε??χαχαχαχα......
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom