ΗΠΑ Διαρκεια πτησης νεα υορκη ελλαδα

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Καλησπερα κ απο εμενα, ξερετε ποση ειναι η διάρκεια πτήσης Ελλάδας με νεα Υόρκη απευθείας,;;; γιατι αν ειναι τραγικα πoλυ σκέφτομαι να το κανω μεσω αγγλιας που φανταζομαι οτι θα είναι λιγοτερες ωρες!!!!ευχαριστω κ περιμενω απαντηση New Yorkers..!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γεια σου afroxilanthi! 11 ώρες είναι περίπου.. Αλλά και μέσω Αγγλίας που πήγαμε μας βγήκε παραπάνω συνολικά, 4 ώρες ως Λονδίνο και 9 από Λονδινο ως ΝΥ. Mπορεί να βγει και πιο σύντομα απότι έτυχε σε μας αλλά σύνολο κάτω από 11 ώρες αποκλείεται. Και αν βάλεις και την αναμονή για την επόμενη πτηση η ταλαιπωρία είναι ακόμα μεγαλύτερη. Μόνο αν σε συμφέρει για οικονομικούς λόγους δες το..
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Γεια σου afroxilanthi! 11 ώρες είναι περίπου.. Αλλά και μέσω Αγγλίας που πήγαμε μας βγήκε παραπάνω συνολικά, 4 ώρες ως Λονδίνο και 9 από Λονδινο ως ΝΥ. Mπορεί να βγει και πιο σύντομα απότι έτυχε σε μας αλλά σύνολο κάτω από 11 ώρες αποκλείεται. Και αν βάλεις και την αναμονή για την επόμενη πτηση η ταλαιπωρία είναι ακόμα μεγαλύτερη. Μόνο αν σε συμφέρει για οικονομικούς λόγους δες το..
Ελεγα να παω Λονδίνο για κανενα 2μερο να στανιαρω απο πτηση κ υστερα να ξανα ανεβω στα ουρανια αλλα περιμενα η πτηση να ειναι κανενα 7ωρο!!!11 ωρες ειναι πολλες απο ελλαδα πως την βγαλατε τοσες ωρες;;;
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κατάλαβα.. Αν θες και διημεράκι στο Λονδίνο οκ δε θαναι τοσο κουραστικό. Kαι το Λονδίνο-JFK είναι συνήθως 8 ώρες.. Αλλά και οι 11 ωρες από Αθήνα μια χαρά περνάνε, θα δεις 2-3 ταινίες, θα φας, θα κοιμηθείς λίγο, και έφτασες!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
να προσθέσω ότι οι πτήσεις απευθείας σταματάνε κάποια στιγμή μέσα στον οκτώμβριο το αργότερο..
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
Ταξιδεψα για Νέα Υόρκη τον Αυγουστο από Λονδίνο και είναι γυρω στις 7 ώρες. Στο πήγαινε όλα τέλεια μας φάνηκαν βλέπεις μια δυο ταινίες, τρώς, ανυπομονείς , φτάνεις! Το γύρνα είναι μια άλλη ιστορία...... :cry:
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Εμένα μου συνέβει το ανάποδο. Το πήγαινε ήταν μαρτύριο, ενώ η επιστροφή πιο εύκολη παραδόξως. Ίσως γιατί περίμενα το 11ώρο πιο εύκολο και μου ήρθε απότομα αρχικά. Δυστυχώς δεν κοιμήθηκα και αυτό το έκανε χειρότερο. Ενημερωτικά, μέχρι πέρυσι μόνο η Delta έκανε απευθείας πτήσεις (Μάιος με Οκτώβριο περίπου).
Με λίγες ταινίες, ύπνο (αν είσαι τυχερός) και χάζεμα σε tablet ή βιβλίο, περνάει η ώρα. Λέμε τώρα..
Δεν ξέρω αν είναι τελικά χειρότερο το απευθείας ή με ενδιάμεση στάση. Από την μία ξεμουδιάζεις λίγο αλλά από την άλλη έχεις την αναμονή και το μπες - βγες από το αεροπλάνο.
Κάποιος που έχει δοκιμάσει και τα δύο, τι προτιμά;
 

v.angel

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ταξιδεύω αύριο για νέα Υόρκη με ανταπόκριση Φιλαδέλφεια 11 ώρες οι άτιμες να δω πως θα περάσουν... δεν έχω και παρέα έχω και ένα άγχος με τις πτήσεις :confused:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.934
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλό ταξίδι και μην αγχώνεσαι.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Με Delta ταξίδεψα το 2010 Αθήνα - Νέα Υόρκη. Μακράν η χειρότερη αεροπορική εταιρεία που έχω ταξιδέψει. Μακράν. Αν λοιπόν μπορείς να κάνεις μια άλλη επιλογή, κάνε την.

Όσο για τις ώρες, μην ανησυχείς. Περνάνε περιέργως εύκολα, ειδικά αν έχει το αεροπλάνο κάποιο σύστημα entertainment οπότε θα δεις καμιά ταινία, θα κοιμηθείς λίγο, θα φας, θα μιλήσεις με κανα άνθρωπο (αν πας με κανα φίλο σου, ακόμα πιο εύκολα). Εγώ επίσης επειδή είμαι πάντα ανοργάνωτος, χρησιμοποιώ την ώρα στο αεροπλάνο για να διαβάσω τίποτα για το μέρος που πάω... (μη βαράτε... :) ).

Επίσης, είναι 11 ώρες να πας αλλά αν δε κάνω λάθος 9 ή 10 ο γυρισμός (λόγω κίνησης της γης...)
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που ταξίδεψα. Πάντως και φίλοι που έχω Αμερικάνοι και έρχονται κάθε χρόνο Ελλάδα, αποφεύγουν πάντα τη Delta (και γενικότερα τις αμερικάνικες αεροπορικές) και πετάνε με άλλες.

Κακή εξυπηρέτηση, εντελώς άβολα καθίσματα και πολύ μικρός χώρος για τα πόδια (δεν είμαι και κανείς ψηλέας, 1,80 είμαι), το εντελώς μίνιμουμ προσωπικό (εμένα μου φάνηκε ανεπαρκές, τώρα άλλοι μου λένε ότι καθορίζει ο νόμος το μίνιμουμ προσωπικό, δε ξέρω αν ήταν η αίσθηση μου ή όντως οι άλλες εταιρείες έχουν παραπάνω άτομα στη καμπίνα), επειδή είχαν περιορισμούς στις αποσκευές και όλοι είχαν παραπάνω πράγματα μέσα το αεροπλάνο ήταν σα τσαντίρι - χειρότερο από Ryan Air, σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού ένα γεύμα (σε άλλες εταιρείες για τόση διάρκεια πτήσης είναι τουλάχιστον ένα γεύμα και σνακ ή δύο γεύματα και σνακ), πολύ κακό σύστημα flight entertainment (εντάξει το μικρότερο κακό, αλλά μετράει για τόσες ώρες πτήση).

Στο αεροδρόμιο πολύ κακή εξυπηρέτηση και ελλιπεστατη πληροφόρηση, σε σημείο που και οι ίδιοι οι Αμερικάνοι διαμαρτύρονταν.

Τέλος πολύ προκλητική και αγενέστατη διαφορά στην εξυπηρέτηση μεταξύ απλών επιβατών και business class (έγινε ένα περιστατικό κατά την αποβίβαση, που ακόμα και αυτοί που ήταν business class την είπαν στην αεροσυνοδό).

Επαναλαμβάνω ότι ταξίδεψα το 2010 (η πτήση ήταν code share με την Ολυμπιακή). Ενδεχομένως να έχουν αλλάξει πολλά από τότε, οπότε ότι έγραψα να μην ισχύει. Απλά εγώ με τη Delta δεν είμαι διατεθιμένος να ξαναταξιδέψω - ειδικά για τόσες ώρες ταξίδι που μετράει. Το δεύτερο ταξίδι για Αμερική που έκανα ήταν με την British μέσω Λονδίνου. Χωρίς να είναι τίποτα wow, ήταν μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom