ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ναι με αυτόν τον τρόπο μπήκα με το που έγινε η πληρωμή, και έγραφε ότι εγκρίθηκε. Απλά απόρησα γιατί δεν πέρασαν ούτε 5 λεπτά, δεν γίνεται κάποιος έλεγχος για την έγκριση?
Χμμ ίσως ο έλεγχος είναι αυτοματοποιημένος, από την στιγμή που το σύστημα δεν είδε να έχεις τσεκάρει περίεργες απαντησεις, μαλλον σου το έκανε accept αμέσως... Μια υπόθεση κάνω...
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Νέα πληροφορία σχετικα με την έγκριση της ΕΣΤΑ ....έως και 72 ώρες για έγκριση https://esta.cbp.dhs.gov/esta/appli...jQhnaNvKiSOYETyUjC28!-47577928?execution=e1s1
Οι 72 ώρες είναι ότι πρέπει τουλάχιστον 72 ώρες πριν ταξιδέψεις να έχεις υποβάλλει την ΕΣΤΑ. Το πότε αν/θα την εγκρίνουν δεν αναφέρεται πουθενά. Και συνήθως γίνονται δεκτές οι αιτήσεις στα 10-15' αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.496
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Οι 72 ώρες είναι ότι πρέπει τουλάχιστον 72 ώρες πριν ταξιδέψεις να έχεις υποβάλλει την ΕΣΤΑ. Το πότε αν/θα την εγκρίνουν δεν αναφέρεται πουθενά. Και συνήθως γίνονται δεκτές οι αιτήσεις στα 10-15' αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα
Ακριβώς, 4 ΕΣΤΑ εκδώσαμε κ οι 4 εγκρίθηκαν εντός 5 λεπτών
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το λινκ που παραθετει ο @gioannis13 ειναι σημαντικο γιατι λεει πως δε θα γινονται απευθειας οι εγκρισεις..

REMINDER: Apply for ESTA no later than 72 hours before departing for the United States. Real-time approvals will no longer be available and arriving at the airport without a previously approved ESTA will likely result in being denied boarding.

Εμας την πρωτη φορα εκαναν 2 μερες να εγκριθουν.. Τις επομενες 3 εγκριθηκαν αμεσως...
 

minas454

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά !
Έχω κάποιες απορίες που θέλω να ρωτήσω για ένα ταξίδι που θα κάνω στην Αμερική καταρχάς έχω δει από εδώ ότι χρειάζεται να βγάλω ESTA 72 ώρες πριν φύγω. Ο σκοπός που θέλω να πάω είναι για να παρακολουθήσω κάτι εκδηλώσεις με διάσημους. Δεν γνωρίζω ακριβώς της ημερομηνίες αλλά ξέρω ότι είναι μέσα στους 4 μήνες περίπου. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι θα ήθελα να βγάλω ESTA τώρα για να προλάβω αν μάθω τις ημερομηνίες και να φύγω .
Είδα ΕΔΩ ότι χρειάζεται να βάλω το όνομα του ξενοδοχείου η μια διεύθυνση γνωστού όταν βγάζω ESTA αλλά δεν γνωρίζω σε πιο ξενοδοχείο θα πάω ακόμα , μπορώ να μην βάλω τίποτα ? Επίσης όταν φτάσω Αμερική δείχνω το εισιτήριο επιστροφής μου και το ξενοδοχείο που θα μείνω (Είδα όμως ότι θέλουν και μια διεύθυνση ενός γνωστού μου , αλλά δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν εκεί ) Α και κάτι άλλο όταν με ρωτήσουν για πιο λόγο ήρθα στην Αμερική μπορώ να πω ότι ήρθα να παρακολουθήσω κάτι εκδηλώσεις με διάσημους και να δω μερικά αξιοθέατα . Αρκεί αυτό ? γιατί ξέρω ότι πρέπει να πεις για να επισκεφτείς κάποιο φίλο η συγγενή και μετά τους δείχνεις τη διεύθυνση του. Πείτε μου τη να κάνω για μην έχω πρόβλημα με την είσοδο στην Αμερική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά !
Έχω κάποιες απορίες που θέλω να ρωτήσω για ένα ταξίδι που θα κάνω στην Αμερική καταρχάς έχω δει από εδώ ότι χρειάζεται να βγάλω ESTA 72 ώρες πριν φύγω. Ο σκοπός που θέλω να πάω είναι για να παρακολουθήσω κάτι εκδηλώσεις με διάσημους. Δεν γνωρίζω ακριβώς της ημερομηνίες αλλά ξέρω ότι είναι μέσα στους 4 μήνες περίπου. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι θα ήθελα να βγάλω ESTA τώρα για να προλάβω αν μάθω τις ημερομηνίες και να φύγω .
Είδα ΕΔΩ ότι χρειάζεται να βάλω το όνομα του ξενοδοχείου η μια διεύθυνση γνωστού όταν βγάζω ESTA αλλά δεν γνωρίζω σε πιο ξενοδοχείο θα πάω ακόμα , μπορώ να μην βάλω τίποτα ? Επίσης όταν φτάσω Αμερική δείχνω το εισιτήριο επιστροφής μου και το ξενοδοχείο που θα μείνω (Είδα όμως ότι θέλουν και μια διεύθυνση ενός γνωστού μου , αλλά δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν εκεί ) Α και κάτι άλλο όταν με ρωτήσουν για πιο λόγο ήρθα στην Αμερική μπορώ να πω ότι ήρθα να παρακολουθήσω κάτι εκδηλώσεις με διάσημους και να δω μερικά αξιοθέατα . Αρκεί αυτό ? γιατί ξέρω ότι πρέπει να πεις για να επισκεφτείς κάποιο φίλο η συγγενή και μετά τους δείχνεις τη διεύθυνση του. Πείτε μου τη να κάνω για μην έχω πρόβλημα με την είσοδο στην Αμερική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
72 ώρες πριν την πτήση είναι το ΑΡΓΟΤΕΡΟ που πρέπει να τη βγάλεις. Μπορείς από τώρα να κάνεις αίτηση, απλά υπολόγιζε ότι έχει ισχύ για ενα χρόνο. Επίσης δεν ισχύει ότι πρέπει οπωσδήποτε να έχεις φιλο ή συγγενή εκεί. Θα τους πεις απλά την αλήθεια, ότι πας για τουρισμό. Στο ξενοδοχείο/διεύθυνση γνωστού προσώπου βάλε "unknown" και μπορείς μετέπειτα να το αλλάξεις. Ή το αφήνεις ως έχει και τους το λες κατά την είσοδο στη χώρα.
 

ioma

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα.
Θα ταξιδεψουμε οικογενειακως (3 ατομα) για usa .Υποβαλλαμε ηλεκτρονικα την αιτηση και εγκριθηκε αμεσως σε εμενα και την κορη μου.Στη συζυγο μου βγαζει αυτο

" Η έγκριση του ταξιδιού σας είναι υπό έλεγχο, επειδή δεν μπορούσε να γίνει άμεσος προσδιορισμός Αυτή η απάντηση δεν καθορίζει αρνητικές διαπιστώσεις. Ο προσδιορισμός θα είναι διαθέσιμος εντός 72 ωρών. Επιστρέψτε σε αυτή την ιστοσελίδα για να ανακτήσετε και να δείτε την κατάσταση ESTA μιας προηγούμενης υποβληθείσας έγκρισης για ένα άτομο ή για μια ομάδα δύο ή περισσότερων ατόμων."

Γνωριζει κανεις τι σημαινει αυτο;

ΥΓ Η συζυγος εχει δουλεια στην Ελλαδα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπερα.
Θα ταξιδεψουμε οικογενειακως (3 ατομα) για usa .Υποβαλλαμε ηλεκτρονικα την αιτηση και εγκριθηκε αμεσως σε εμενα και την κορη μου.Στη συζυγο μου βγαζει αυτο

" Η έγκριση του ταξιδιού σας είναι υπό έλεγχο, επειδή δεν μπορούσε να γίνει άμεσος προσδιορισμός Αυτή η απάντηση δεν καθορίζει αρνητικές διαπιστώσεις. Ο προσδιορισμός θα είναι διαθέσιμος εντός 72 ωρών. Επιστρέψτε σε αυτή την ιστοσελίδα για να ανακτήσετε και να δείτε την κατάσταση ESTA μιας προηγούμενης υποβληθείσας έγκρισης για ένα άτομο ή για μια ομάδα δύο ή περισσότερων ατόμων."

Γνωριζει κανεις τι σημαινει αυτο;

ΥΓ Η συζυγος εχει δουλεια στην Ελλαδα.
Δε σημαίνει κάτι παραπάνω απ' όσα αναγράφει το μήνυμα. Αναμένετε απλά. Μπορεί να συμβεί να μην εγκριθεί αμέσως η ESTA.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.499
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom