ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Καλησπερα παιδια,

Νεο μελος και λατρεις των ταξιδιων.

Γενικα εχω ταξιδεψει αρκετα (ειδικα σε Ευρωπη) αλλα αυτη τη φορα αποφασισα να παω στις ΗΠΑ που ναι μεν επισκευθηκα το 2010, ηταν ομως με ταξιδιωτικο γραφειο και ετσι δεν ασχοληθηκα και πολυ. Οπως καταλαβατε μετα απο ψαξιμο, αποφασισα αυτην την φορα να οργανωσω το ταξιδι μονος και οχι με πρακτορειο. Κατι το οποιο κανει χαρουμενη την τσεπη μου, αλλα αυξανει κατα καποιο τροπο το αγχος μου με μερικα θεματα.

Οι ερωτησεις μου, θελω να πιστευω ειναι απλες και εχουν να κανουν με το ESTA και τι προβληματα μπορει να δημιουργηθουν.

Να πω πρωτα οτι σημερα ηδη εκλεισα τις πτησεις μου οι οποιες ειναι για τον Ιουνιο του 2016 (θα ειναι γαμηλιο ταξιδι) για 10 μερες.

Η πρωτη μου ερωτηση εχει να κανει με το αν θεωρειτε εσεις οτι ειναι καλο να μπω απο τωρα στην διαδικασια αιτησης για ESTA ή ειναι πολυ νωρις. Ξερω οτι εχει ισχυ για 2 χρονια, ξερω επισης οτι μπορεις να την βγαλεις μεχρι και 72 ωρες πριν, απλα ρωταω εμπειρικα εαν ειναι καλο να την βγαλω απο τωρα ή υπαρχει κατι που πρεπει να σκεφτω πριν προχωρησω στην αιτηση.

Η δευτερη και σημαντικοτερη ερωτηση μου εχει να κανει καθαρα με το ποσο συχνο ειναι το φαινομενο αφου φτασεις στις ΗΠΑ, εχεις κανονικα το ESTA σου και ολα τα χαρτια σου, το διαβατηριο σου να ειναι κομπλε (απο αποψη 6 μηνων) κλπ να φας ακυρο...

Αυτο παιδια με αγχωνει πολυ, κυριως διοτι οπως καταλαβαινετε το ταξιδι δεν ειναι φθηνο και οσο ναναι το εχω ενα αγχος να πανε στραφι ολα τα λεφτα.

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να διασφαλιστω περισσοτερο σε αυτον τον τομεα? Φανταζομαι δεν ειναι συχνο να τρως ακυρο αν εχεις ολα σου τα χαρτια, αλλα θελω να μειωσω τις πιθανοτητες και να διασφαλιστω οσο μπορω.


Σας ευχαριστω πολυ.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εγώ θα την έβγαζα από τώρα, απλά και μόνο για να μην το είχα στο νου μου. Αλλιώς δεν έχει κάποια σημασία. Και εμείς την είχαμε βγάλει μαζί με τα εισιτήρια 4-5 μήνες πριν. Το πολύ-πολύ αν θες να ξαναπάς λίγο αφότου θα σου έχει λήξει, να πρέπει να ξαναπληρώσεις τα 14 δολλάρια (ή πόσο είχε, δεν θυμάμαι).

Τώρα το να πας και να σε στείλουν πίσω... Δεν πιστεύω πως θα υπάρχει κάποιος λόγος, εάν την προηγούμενη φορά που πήγες δεν έκανες καμία [...]

Καλά να περάσετε!
 

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
σε ευχαριστω για την απαντηση, οχι δεν εκανα τιποτα μεμπτο την προηγουμενη φορα. Φανταζομαι δεν υπαρχει θεμα που εκλεισα τα εισητηρια ενω δεν εχω ηδη εγκριση για ESTA ετσι;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Όχι δεν θα έχεις κανένα απολύτως προβλημα. Εγώ έβγαλα ESTA δυο μήνες πριν το ταξίδι περίπου,ενώ τα εισιτήρια τα είχαμε κλείσει 3-4 μήνες αν θυμάμαι καλα πριν βγάλουμε ESTA.αλλα όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Όπως σου είπαν,αν την προηγούμενη φορά που πηγές ήσουν εντάξει δεν υπάρχει λόγος να σε στείλουν πίσω. Εμάς μας είχαν πει οτι στο αεροδρόμιο, υπάρχει και η πιθανότητα να σε πάρουν σε ενα δωματιάκι να σου κανουν ερωτήσεις εκεί και οτι δεν πρεπει να ανησυχήσουμε αν γίνει αυτο. Αν δεν έχει προηγηθεί κάποιο συμβάν,δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να σε στείλουν πίσω.
 

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Πολυ ομορφα. Κι εγω πιστευω οτι αδικα ανησυχω, αλλα επειδη ζουμε σε περιεργες εποχες και τα λεφτα ειναι αρκετα, οσο ναναι κατι με πιανει...

Γενικα απο οτι καταλαβαινω παντως εδω δεν σας εχουν τυχει γενικα στο φορουμ τετοια περιστατικα (να σας στειλουν πισω παρολο που εχετε ολα τα χαρτια και δεν υπαρχει κατι υποπτο).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Επειδή,έχουν βγεί κάτι νέα τερτίπια...οι Αμερικάνοι ζητάνε βίζα και όχι esta σε όποιους έχουν ταξιδέψει Ιράν, το Ιράκ, το Σουδάν και τη Συρία,από την 1η Μαρτίου 2011 και μετά;....
Πολυ ομορφα. Κι εγω πιστευω οτι αδικα ανησυχω, αλλα επειδη ζουμε σε περιεργες εποχες και τα λεφτα ειναι αρκετα, οσο ναναι κατι με πιανει...
Γενικα απο οτι καταλαβαινω παντως εδω δεν σας εχουν τυχει γενικα στο φορουμ τετοια περιστατικα (να σας στειλουν πισω παρολο που εχετε ολα τα χαρτια και δεν υπαρχει κατι υποπτο).
Γενικά,δεν έχει συμβεί κάτι....
 

paris_kon

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Και μεις γαμηλιο ταξιδι πηγαμε και γω ανησυχουσα οπως εσυ..πρωτη φορα εκτος Ευρωπης οργανωμενα ολα απο μενα για να γλυτωσω 1-1,5 χιλιαρικο του ταξιδιωτικου..ωσπου εφτασε η μερα και ταξιδεψαμε:clap::clap: να εχεις πανω σου τα χαρτια της αιτησης esta θα σου ζητηθουν απο τις κοπελες στα γκισε της αεροπορικης και ειναι μονο για να μπεις στο αεροπλανο..Φτασαμε μετα απο αρκετες ωρες και δυστυχως ειμασταν το τελευταιο αεροπλανο που προσγειωθηκε οποτε μετα απο 2 ωρες αναμονης:(:( και χωρις να υπαρχει αλλη ουρα πηγαμε στον ελεγχο..δωσαμε τα διαβατηρια και το χαρτι που σου δινουν στο αεροπλανο με μερικες ερωτησεις..βγαλαμε φωτογραφιες δωσαμε αποτυπωματα και περιμεναμε καποια ερωτηση..τελικα δε μας εκανε ουτε μια ερωτηση και ουτε στον επομενο ελεγχο μας ελεγξαν τις βαλιτσες..Το συμπερασμα μου:τσαμπα αγχωνομουν και φοβομουν..:):)και σου συνιστω να μην ανησυχεις και εσυ..επισης στην αιτηση esta να βαλεις οτι δουλευεις και ας ειναι καποιος ανεργος..
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Εγώ έβγαλα την αίτηση 15 μερες πριν ταξιδέψω. Γνώμη μου να μην γράψεις ψέμματα σε οτι σε ρωτήσουν
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μην δηλώνεις ψέμματα. Κι εγώ που είχαμε πάει, άνεργος ήμουν, μόλις είχα απολυθεί από το στρατό.
 

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Παιδια ευχαριστω για ολες τις απαντησεις βοηθανε πολυ. Ψεμματα δεν προκειται να πω και ευτυχως -για τα δεδομενα της εποχης μας - δουλεια εχουμε και οι 2.

Σκοπευω αμεσα να προχωρησω στην αιτηση απο δευτερα να τελειωνω και να εχω λιγο πιο ησυχο το κεφαλι μου.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Σκοπευω αμεσα να προχωρησω στην αιτηση απο δευτερα να τελειωνω και να εχω λιγο πιο ησυχο το κεφαλι μου.
Πες μας,αν έχουν προσθέσει στην αίτηση,ερώτηση,αν έχεις πάει στις χώρες που σου είπα πιο πάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom