ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πες μας,αν έχουν προσθέσει στην αίτηση,ερώτηση,αν έχεις πάει στις χώρες που σου είπα πιο πάνω.
Συμφωνα με το σαιτ τους στο FAQ, προστεθηκε η ερωτηση (που σε αποκλειει αν εχεις παει απο το 2011 κ μετα) μαζι με Λιβυη, Σομαλια, Υεμενη. Παμε για βιζα δηλ κ καλυτερα αφου διαρκει 10 χρονια..
 

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Συμφωνα με το σαιτ τους στο FAQ, προστεθηκε η ερωτηση (που σε αποκλειει αν εχεις παει απο το 2011 κ μετα) μαζι με Λιβυη, Σομαλια, Υεμενη. Παμε για βιζα δηλ κ καλυτερα αφου διαρκει 10 χρονια..
Εγω δεν ειδα πουθενα τετοια ερωτηση οταν εκανα την αιτηση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Σημασια βεβαια εχει τι εχει τωρα οχι παλιοτερα μια και ειχαν ανακοινωσει οτι οι αλλαγες θα γινονταν τελος φεβρουαριου.
http://www.cbp.gov/travel/internati...ement-and-terrorist-travel-prevention-act-faq
Εισαι απολυτα σωστος! Μου κανει εντυπωση που εγω δεν ειδα τιποτα τετοιο στην αιτηση μου μολις μια εβδομαδα πριν. Πηρα κανονικα εγκριση και αφου διαβασα τις πληροφοριες στο παραπανω λινκ, λογικα δεν πρεπει να ξανακανω αιτηση σωστα; (Οχι δεν εχω επισκεφθει τις χωρες αυτες που αναφερονται)

Ρε γμτ την βλεπω την δουλεια στην πτηση θα με ζωνουν τα φιδια μεχρι να περασουμε τον ελεγχο χωρις προβληματα και να ευχαριστηθουμε το ταξιδι μας...
 

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Γιατί να αγχωθείς;
Γιατι οταν πηρα εγκριση δεν ειχαν προστεθει και οι καινουργιες ερωτησεις και δεν θελω να δημιουργηθει καποιο θεμα με αυτο. Επι τοις ουσιας χωρις λογο καθομαι και αγχωνομαι το ξερω :p

Στην τελικη εαν θελουν να γινει update η αιτηση μου και να απαντηθουν τα εξτρα ερωτηματα, να με ειδοποιησουν. Προς το παρον το στατους της αιτησης μου ειναι ακομα approved, οποτε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνα με το σαιτ τους στο FAQ, προστεθηκε η ερωτηση (που σε αποκλειει αν εχεις παει απο το 2011 κ μετα) μαζι με Λιβυη, Σομαλια, Υεμενη. Παμε για βιζα δηλ κ καλυτερα αφου διαρκει 10 χρονια..
Αίτηση για δεκαετή βίζα κάνουμε μόνο αφού λήξει η προηγούμενη ή μπορούμε και κάποιους μήνες πιο πριν; Επίσης, θεωρητικά κάνουμε για δεκαετή; Γιατί φίλος Ιταλός που είχε πάει Ιράν ΕΧΤΕΣ πήγε σε ραντεβού για βίζα και του είπαν ότι θα πρέπει να κάνει αίτηση για κάθε φορά που θέλει να μπαίνει ΗΠΑ, δεκαετή πια δεν μπορεί να πάρει λόγω Ιράν... πολύ ανησυχητικό...

Yes, on February 18, 2016, DHS announced that it is continuing its implementation of the Act with the addition of Libya, Somalia, and Yemen as three countries of concern, limiting VWP travel for certain individuals who have traveled to these countries. DHS continues to consult with the Department of State and the Office of the Director of National Intelligence to determine whether other countries would be added to this list.


Α καλά, δε μας βλέπω καλά... Όποιος πρόλαβε τον Στεφ Κάρυ είδε...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Αίτηση για δεκαετή βίζα κάνουμε μόνο αφού λήξει η προηγούμενη ή μπορούμε και κάποιους μήνες πιο πριν;
2.Επίσης, θεωρητικά κάνουμε για δεκαετή; Γιατί φίλος Ιταλός που είχε πάει Ιράν ΕΧΤΕΣ πήγε σε ραντεβού για βίζα και του είπαν ότι θα πρέπει να κάνει αίτηση για κάθε φορά που θέλει να μπαίνει ΗΠΑ, δεκαετή πια δεν μπορεί να πάρει λόγω Ιράν....
1.ναι μπορεις και πιο πριν. Ειχα κανει παλια εντος εξαμηνου πριν τη ληξη. Ενα τηλ βεβαια θα σε σωσει απο κοπο.
2. Κατι τετοιο επισημα δεν ισχυει. Η βιζα ειναι δεκαετης προς το παρον. Ισα ισα που τα πραγματα με το Ιραν ειδικα συνεχως βελτιωνονται.. Δυστυχως δεν μου εμελλε να δω αυτο το ESTA. Μια ζωη βιζα..
 

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Παιδια να ρωτησω κατι, οταν εκανα την αιτηση για ESTA, η οποια εγινε πριν 2 εβδομαδες οπως ειπα (χωρις τις καινουργιες ερωτησεις για Ιραν, Ιρακ, Συρια κλπ) και η οποια εγκριθηκε κανονικα, δεν ελαβα καποιο email σχετικο με την ESTA, το οποιο μου φανηκε καπως περιεργο, καθως email σου στελνουν για το οτιδηποτε σημερα.

Ειναι φυσιολογικο αυτο? Οντως οταν κανεις ESTA και εγκριθει, δεν λαμβανεις καποιο σχετικο mail?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ειναι φυσιολογικο αυτο? Οντως οταν κανεις ESTA και εγκριθει, δεν λαμβανεις καποιο σχετικο mail?
Και εγώ που έκανα τον Νοέμβριο,δεν μου έστειλαν μέιλ...εκτύπωσα την σελίδα τους με την έγκριση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom