Διοδια σε ανυπαρκτο δρόμο.ΓΙΑΤΙ να τα πληρώσω;

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Χτες κάνοντας τη διαδρομή Αθήνα - Βέροια φτάνοντας στα Τέμπη , στο σταθμο διοδιών υπήρχε πινακίδα " περάστε ελεύθερα"
Μετά τα στενά, αντίκρυσα καινούργιο σταθμό διοδίων που απαιτουσε ( και πήρε φυσικά) 2 και κάτι ευρώ.
Λιγο παραπάνω στη Λεπτοκαρια λειτουργει όλλος σταθμος ( 2,30 ?) και ακόμη λίγο παραπάνω στα Μάλγαρα κι άλλος ( 2 ?)
Σε διάστημα 70 - 80 το πολύ χλμ 3 σταθμοι διοδίων!!!!!
Και το χειρότερο:
ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΝ ΔΙΟΔΙΑ ΣΕ ΔΡΟΜΟ - ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ
Αποφάσισα λοιπόν την επόμενη φορά που θα περάσω απ τα διόδια των Τεμπών να μην πληρώσω.
Τους έχουμε πληρώσει πολύ - πολύ ακριβά ( με αίμα)
Κι επειδή έχουν και μπάρες θα απαιτησω ναρθει η αστυνομία.
Ξέρει κανείς αν νομικά υπάρχουν συνέπειες ή κάποιο προηγούμενο;
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Είμαι κάποιος που πλήρωνε για χρόνια κερατιάτικα τα διόδια στο δρόμο Αθήνα-Πάτρα (ναι άλλο διαμάντι δρόμος αυτός) και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Με αφορμή λοιπόν το κείμενο σου, μπήκα στον γούγλη να βρω το site mploka.gr (ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι καλά) που έχει οδηγίες για το πως να προσπεράσετε τα διόδια πηγαίνοντας από δευτερεύοντες δρόμους και βρήκα κάτι ακόμα καλύτερο:
Οδηγοί αρνούνται να καταβάλλουν διόδια στον αυτοκινητόδρομο Κορίνθου-Πατρών
Κόρινθος – Πάτρα χωρίς διόδια!
Προφανώς υπάρχει προηγούμενο, βάλε στο google: διοδια κορινθου πατρων και θα βρεις πολλά άρθρα πάνω στο θέμα.

Κάποιος που ξέρει τι έγινε με αυτή την υπόθεση και αν οι οδηγοί που αρνήθηκαν να πληρώσουν είχαν επιπτώσεις, ας μας πει.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να σαι καλά γι αλλη μια φορά φίλε mpiftex.
Κατι τετοιο έψαχνα.
ΔΕΝ θέλω να παρακάμψω το δρόμο. Εκτός των άλλων αυτοί οι παραδρομοι ειναι και επικινδυνοι, λογω αυξημένης κυκλοφορίας
Θελω να πληρώνω , αλλά να υπάρχει δρόμος.
Επίσης δεν θέλω να αισθάνομαι μ@λ@κ@ς ( το αισθάνομαι οταν δεν αντιδρώ σε κάτι παράλογο)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και το χειρότερο:
ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΝ ΔΙΟΔΙΑ ΣΕ ΔΡΟΜΟ - ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ
Αποφάσισα λοιπόν την επόμενη φορά που θα περάσω απ τα διόδια των Τεμπών να μην πληρώσω.
Τους έχουμε πληρώσει πολύ - πολύ ακριβά ( με αίμα)
Κι επειδή έχουν και μπάρες θα απαιτησω ναρθει η αστυνομία.
Ξέρει κανείς αν νομικά υπάρχουν συνέπειες ή κάποιο προηγούμενο;
ξεχνάς την τιμαριθμική αναπροσαρμογή όπως λέει το υπουργείο. και υπάρχει προηγούμενο που η εταιρεία στην Πάτρα διακαιώθηκε και όλοι πληρώνουν κανονικά. ετοιμάσου για μπλεξίματα αν δεν πληρώσεις.
Τη σχετική εντολή για αύξηση των διοδίων έδωσε στο ΤΕΟ ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ Γιώργος Σουφλιάς και, όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση του υπουργείου, τα διόδια είχαν διατηρηθεί μέχρι σήμερα στα επίπεδα του 1996 και η προσαρμογή τους είναι περίπου αντίστοιχη της αύξησης του δείκτη τιμών καταναλωτή.Στην ανακοίνωση του ΥΠΕΧΩΔΕ τονίζεται επίσης ότι: «Η συγκεκριμένη αύξηση ενσωματώνει σχεδόν αποκλειστικά την επίδραση του πληθωρισμού, χωρίς να έχουν ληφθεί υπόψη τα μεγάλα ποσά που δαπανήθηκαν από τις αρχές της δεκαετίας του '90 για τη μετατροπή των κύριων οδικών αξόνων σε κλειστούς αυτοκινητόδρομους».«Η λογική αυτή αύξηση κρίνεται επιβεβλημένη σήμερα για δύο λόγους: Πρώτον, τα επίπεδα συντήρησης και λειτουργίας των αυτοκινητοδρόμων είναι πλέον αυξημένα και θα έπρεπε να γίνει τιμαριθμική προσαρμογή των διοδίων. Δεύτερον, εν όψει της προώθησης υλοποίησης της κατασκευής του δικτύου αυτοκινητοδρόμων της χώρας, μέσω συμβάσεων παραχώρησης, επιβάλλεται να προσαρμοσθούν τα διόδια τέλη σε επίπεδα τέτοια που να μπορούν να υποστηρίξουν τις αυξημένες ανάγκες χρηματοδότησης της κατασκευής των έργων αυτών».Το ΥΠΕΧΩΔΕ επισημαίνει επίσης ότι, μετά την αύξηση αυτή, τα διόδια τέλη στη χώρα θα παραμείνουν σημαντικά χαμηλότερα έναντι των διοδίων τελών που ισχύουν στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες.Ενδεικτικά αναφέρεται ότι ο χρήστης επιβατηγού οχήματος στη διαδρομή Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Αθήνα, με τα νέα τιμολόγια θα επιβαρυνθεί με το ποσό των 18 ευρώ, το οποίο σε σχέση με τη διανυόμενη απόσταση των 1.012 χλμ. αντιστοιχεί σε 0,018 ευρώ ανά χιλιόμετρο έναντι 0,07 ευρώ σε Ισπανία, Ιρλανδία, Αγγλία και Γαλλία, 0,06 ευρώ στην και 0,052 ευρώ στην Ιταλία Πορτογαλία"""
news.in.gr,
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Για μισό λεπτάκι:

  • Η προηγουμενη αυξηση στις τιμές εγινε πριν ένα - δυο χρόνια
  • Τα 6,5 ? απ την Λάρισα του Σουφλιά ως τη Θεσσαλονικη ( 150 χλμ) ειναι πάνω από 0,4 ? το χιλιόμετρο.
  • Η πληρωμή διοδίων στο δρόμο καρμανιόλα είναι και προσβολή στη μνήμη των παιδιών που χάθηκαν εκει, μιας και παραμένει αφτιαχτος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για μισό λεπτάκι:

  • Η προηγουμενη αυξηση στις τιμές εγινε πριν ένα - δυο χρόνια
  • Τα 6,5  απ την Λάρισα του Σουφλιά ως τη Θεσσαλονικη ( 150 χλμ) ειναι πάνω από 0,4  το χιλιόμετρο.
  • Η πληρωμή διοδίων στο δρόμο καρμανιόλα είναι και προσβολή στη μνήμη των παιδιών που χάθηκαν εκει, μιας και παραμένει αφτιαχτος
μη με παρεξηγεις. δεν είμαι το ΥΠΕΧΩΔΕ ούτε υπερασπίζομαι την πολιτική του. σίγουρα δεν είμαστε Γερμανία να τα έχουμε ελεύθερα, ούτε Ιταλία να φτιάξουμε πρώτα τους δρόμους και να εισπράττουμε μετά..μεταξύ Βαλκανίων και δυτικοευρωπαικών χωρών είμαστε. πού να βρεθούν τόσα κονδύλια? και εγώ θέλω αυτοκινητόδρομο στο χωριό μου και να πληρώσω μετά αλλά η λογική των εταιρειών που πληρώνουν είναι διαφορετική. χώρια που οι επεμβάσεις άρχισαν άμεσα. μην γκρινιάζεις και πλήρωνε γιατί θα μπλέξεις. δεν έχω το λινκ, αναζήτησε τι έγινε στην πρόσφατη διαμάχη με την Ολυμπία οδό. το διάβασα στους 4Τ. έχουν κάθε νομικό δικαίωμα να βάλουν διόδια σχεδόν όπου θέλουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Διοδια σε ανυπαρκτο δρόμο.ΓΙΑΤΙ να τα πληρώσω;
Χαρακτηριστικότατο δείγμα Ελληνικής Νοοτροποίας. Εφαρμόζουμε τους νόμους μόνο όταν συμφωνούμε μαζί τους και τους βρίσκουμε δίκαιους. Προεραιτικά.

Ε λοιπόν όχι. Εφόσον κάτι είναι νόμος, πρέπει να εφαρμόζεται, από τους πολίτες που θέλουν να λέγονται ευσυνείδητοι τουλάχιστον. Από όσους θέλουν να πάψουμε να είμαστε πολίτες μπανανίας. Τελεία και Παύλα.
Αν κάποιος νόμος δε μας αρέσει, το πολίτευμα μας είναι αντιπροσωπευτική Δημοκρατία. Μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε στους εκπροσώπους μας, και αν δεν μας εκπροσωπήσουν όπως θα θέλαμε να μην τους ξαναψηφίσουμε.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Προσπαθώ να μην κάνω συγκρίσεις αλλά μερικές φορές δεν μπορώ:

Πόσα λεφτά θες σε διόδια για να πας Αθήνα-Θεσσαλονίκη; Ένα 15άρι;
Σε λίγες μέρες θα πάω στο San Francisco που σημαίνει 1020 χλμ (διπλάσια του Αθήνα-Θεσσαλονίκη), τα διόδια που θα πληρώσω είναι 0 δολάρια. Όχι ψέματα, είναι $4 ή $6 ανάλογα ποια γέφυρα θα περάσω φτάνοντας στο San Francisco, την Golden Gate Bridge ή την San Francisco-Oakland. Και αυτό είναι στη μια μόνο κατεύθυνση, αυτή που πάει στο SF, η αντίθετη είναι τσάμπα. Να το συγκρίνω με τα 11-12 ευρώ της Ρίου-Αντιρίου;

Βέβαια από την άλλη, καλύτερα το δρόμο να τον πληρώνει ο οδηγός που θα τον χρησιμοποιήσει παρά ο κάθε φορολογούμενος της εκάστοτε χώρας που μπορεί να μην περάσει ποτέ στη ζωή του από εκεί.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Χαρακτηριστικότατο δείγμα Ελληνικής Νοοτροποίας. Εφαρμόζουμε τους νόμους μόνο όταν συμφωνούμε μαζί τους και τους βρίσκουμε δίκαιους. Προεραιτικά.

Ε λοιπόν όχι. Εφόσον κάτι είναι νόμος, πρέπει να εφαρμόζεται, από τους πολίτες που θέλουν να λέγονται ευσυνείδητοι τουλάχιστον. Από όσους θέλουν να πάψουμε να είμαστε πολίτες μπανανίας. Τελεία και Παύλα.
Αν κάποιος νόμος δε μας αρέσει, το πολίτευμα μας είναι αντιπροσωπευτική Δημοκρατία. Μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε στους εκπροσώπους μας, και αν δεν μας εκπροσωπήσουν όπως θα θέλαμε να μην τους ξαναψηφίσουμε.
Eπειδή έχει ξανασυμβεί να παραποιείς είτε να βγάζεις λάθος συμπεράσματα:

  • Να διαβάζεις όλο το κείμενο κι οχι να σχολιάζεις τον τίτλο
  • Το μάθημα περί ελληνικής νοοτροπίας - μπανανίας - ευσυνειδησίας- αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας και όλα αυτά τα πρωτότυπα μπορείς άνετα να τα προσφέρεις σε διαλέξεις σε οποιοδήποτε ελληνικό καφενείο.
  • Μην το κάνεις όμως στη δική μου περιοχή. Εδώ εξαιτίας (και) αυτού -του ανύπαρκτου δρόμου δεν πρόκειται να ξεπεραστεί ποτέ ο άδικος χαμός 21 παιδιών.
  • Σ αυτόν τον δρόμο που 6,5 χρόνια μετά παραμένει στην ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ το κράτος (που αδυνατεί να εισπράξει απ αλλού), βάζει κι άλλα διόδια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
μη με παρεξηγεις. δεν είμαι το ΥΠΕΧΩΔΕ ούτε υπερασπίζομαι την πολιτική του. σίγουρα δεν είμαστε Γερμανία να τα έχουμε ελεύθερα, ούτε Ιταλία να φτιάξουμε πρώτα τους δρόμους και να εισπράττουμε μετά..μεταξύ Βαλκανίων και δυτικοευρωπαικών χωρών είμαστε. πού να βρεθούν τόσα κονδύλια? και εγώ θέλω αυτοκινητόδρομο στο χωριό μου και να πληρώσω μετά αλλά η λογική των εταιρειών που πληρώνουν είναι διαφορετική. χώρια που οι επεμβάσεις άρχισαν άμεσα. μην γκρινιάζεις και πλήρωνε γιατί θα μπλέξεις. δεν έχω το λινκ, αναζήτησε τι έγινε στην πρόσφατη διαμάχη με την Ολυμπία οδό. το διάβασα στους 4Τ. έχουν κάθε νομικό δικαίωμα να βάλουν διόδια σχεδόν όπου θέλουν.
Φυσικά και δεν σε παρεξηγώ.
Στην Εγνατία πχ. που έχει σχεδόν τελειώσει δεν έχουν μπει διόδια ( εκτος αν μπηκαν τον τελευταίο μήνα)
Αυτό που θέλω είναι απλό:
Απαιτώ λοιπόν να απολαμβάνω τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom