Διοδια σε ανυπαρκτο δρόμο.ΓΙΑΤΙ να τα πληρώσω;

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Χαρακτηριστικότατο δείγμα Ελληνικής Νοοτροποίας. Εφαρμόζουμε τους νόμους μόνο όταν συμφωνούμε μαζί τους και τους βρίσκουμε δίκαιους. Προεραιτικά.

Ε λοιπόν όχι. Εφόσον κάτι είναι νόμος, πρέπει να εφαρμόζεται, από τους πολίτες που θέλουν να λέγονται ευσυνείδητοι τουλάχιστον. Από όσους θέλουν να πάψουμε να είμαστε πολίτες μπανανίας. Τελεία και Παύλα.
Αν κάποιος νόμος δε μας αρέσει, το πολίτευμα μας είναι αντιπροσωπευτική Δημοκρατία. Μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε στους εκπροσώπους μας, και αν δεν μας εκπροσωπήσουν όπως θα θέλαμε να μην τους ξαναψηφίσουμε.
Ο κοινοτικος νομος ειναι διοδια μονο σε κλειστους αυτοκινητοδρομους. Ως πολιτες λοιπον της ευρωπαικης ενωσης απαιτουμε τα αυτονοητα. Τωρα αν καποιοι ψηφιζουν οτι συμφερει τις εταιρειες ειναι αλλο θεμα. Μας επιβαλλουν το αδικο και ληστρικο, απειλωντας μας! Πολιτες μπανανιας μας μετατρεπουν οι κυβερνωντες, δυστυχως σε ολα τα επιπεδα. Οι κοινοβουλευτικοι εκπροσωποι μας, ακολουθουν γραμμες κομματων, ακομα κι αν τους αλλαξουμε, οι επομενοι τα ιδια θα κανουν. Ενα κρατος που δεν σεβεται τον πολιτη, ενας πολιτης που δεν σεβεται το κρατος και τους αλλους πολιτες. τι μελλον μπορει να εχει ? τι αξιες δινει στις νεες γενιες ?
Κατα την γνωμη μου, πρεπει να αντιδρουμε σε οτι μας θιγει ως πολιτες αυτου του κρατους, με οποιον τροπο μπορουμε. Δεν ειναι ολοι οι νομοι δικαιοι και το περιεργο ειναι οτι υπαρχουν τα λεγομενα παραθυρακια για να ξεφευγουν καποιοι. Αρα βασικο δεν ειμαστε ολοι ισοι απεναντι στους νομους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο κοινοτικος νομος ειναι διοδια μονο σε κλειστους αυτοκινητοδρομους.
αμφισβητείς δηλαδή τις κοινοτικές οδηγίες που αναφέρει η Ολυμπία Οδός? για γράψε μας και το σχετικό λινκ.γιατί τη γνώμη μας για τον ακτιβισμό μπορούμε να τη λέμε έτσι αλλά επί νόμων πρέπει να έχουμε τεκμηρίωση όσων λέμε.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
αμφισβητείς δηλαδή τις κοινοτικές οδηγίες
Στεφανε και taver εσεις που μιλατε για σεβασμο στους νομους, γιατι πρεπει να σεβομαι ενα νομο ο οποιος δεν με σεβεται πρωτος αυτος;

γιατι το κρατος να θυμαται οτι ειναι κρατος μονο οταν πρεπει να βαλει διοδια και οχι οταν πρεπει να φτιαξει δρομους; Μονο οταν πρεπει να μαζεψει φορους κι οχι οταν πρεπει να φερει βιβλια στα σχολεια; η εφορια να κυνηγαει το μικρο -μισθωτο- δημοσιογραφακο φιλο μου που εκανε 50? λαθος στα βιβλια του ΤΕΒΕ του και να εχει βαλει 2 (!) ελεγκτες πανω απο το κεφαλι του, την ιδια ωρα που δεκαδες επιχειρησεις εχουν διπλα βιβλια και βγαζουν απιθανα ποσα μαυρα; Αγαπητε μου taver, οπως βλεπεις και το ιδιο το κρατος ειναι κρατος κατα περιπτωση. Οποτε το βολευει...

Καταλαβαινω πληρως τον Vagantos. Κι εγω ετσι αισθανομαι οταν οδηγω στην Κορινθου -Πατρων. Και οχι μονο οταν οδηγω δλδ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.520
Likes
29.333
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στεφανε και taver εσεις που μιλατε για σεβασμο στους νομους, γιατι πρεπει να σεβομαι ενα νομο ο οποιος δεν με σεβεται πρωτος αυτος;

γιατι το κρατος να θυμαται οτι ειναι κρατος μονο οταν πρεπει να βαλει διοδια και οχι οταν πρεπει να φτιαξει δρομους; Μονο οταν πρεπει να μαζεψει φορους κι οχι οταν πρεπει να φερει βιβλια στα σχολεια; η εφορια να κυνηγαει το μικρο -μισθωτο- δημοσιογραφακο φιλο μου που εκανε 50? λαθος στα βιβλια του ΤΕΒΕ του και να εχει βαλει 2 (!) ελεγκτες πανω απο το κεφαλι του, την ιδια ωρα που δεκαδες επιχειρησεις εχουν διπλα βιβλια και βγαζουν απιθανα ποσα μαυρα; Αγαπητε μου taver, οπως βλεπεις και το ιδιο το κρατος ειναι κρατος κατα περιπτωση. Οποτε το βολευει...

Καταλαβαινω πληρως τον Vagantos. Κι εγω ετσι αισθανομαι οταν οδηγω στην Κορινθου -Πατρων. Και οχι μονο οταν οδηγω δλδ...
Διότι ο νόμος είναι νόμος. Όσο δεν το κάνουμε συνείδησή μας αυτό, και αποδεχόμαστε ως φυσικές τις παραβατικές συμπεριφορές, τόσο τροφοδοτούμε τη νοοτροπία της διαφθοράς (γιατί η ιστορία με την εφορία, περί διαφοράς πρόκειται). Και τα περισσότερα από τα προβλήματά μας από κει πηγάζουν... Από μια γενικευμένη νοοτροπία ανοχής στη διαθφορά. Σε όλα. Από τους διορισμούς στο δημόσιο, τα φακελάκια στα νοσοκομεία, τη μαφία των ταξί, όλα ξεκινούν από τη νοοτροπία μας. Και αυτή είναι που πρέπει να αλλάξει.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
όλα ξεκινούν από τη νοοτροπία μας. Και αυτή είναι που πρέπει να αλλάξει.
Ως προς αυτο (και μονο) συμφωναμε απολυτα. Τετοιοι ανθρωποι ειμαστε, τετοιες δημοσιες αρχες εχουμε γιατι αυτες μας αξιζουν. Σαν συνολο. Μεμονωμενα ομως, εγω (ο καθε εγω) που ειμαι νομοταγης πολιτης, πληρωνω σωστα τους φορους μου, δεν παραβιαζω τον ΚΟΚ, δεν κανω ρουσφετια, δεν διοριστηκα παρανομα, βαραω και μαι εκκλησια τις κυριακες -γιατι για να τα κανω ολα αυτα μαλλον κοντευω να αγιασω-, εχω καμια ελπιδα αραγε να επιβιωσω; Ζω σε ενα ευνομουμενο κρατος;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.854
Likes
19.078
Το κράτος είμαστε εγώ κι εσύ όμως....δεν είναι κάποιος μυστηριώδης αόρατος οργανισμός.

Όσο για τον φίλο σου, βρήκαν την ευκαιρία οι αετονύχηδες να του τα πάρουν....χρυσάφι οι εφορίες...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
γιατι το κρατος να θυμαται οτι ειναι κρατος μονο οταν πρεπει να βαλει διοδια και οχι οταν πρεπει να φτιαξει δρομους; Μονο οταν πρεπει να μαζεψει φορους κι οχι οταν πρεπει να φερει βιβλια στα σχολεια; η εφορια να κυνηγαει το μικρο -μισθωτο- δημοσιογραφακο φιλο μου που εκανε 50? λαθος στα βιβλια του ΤΕΒΕ του και να εχει βαλει 2 (!) ελεγκτες πανω απο το κεφαλι του, την ιδια ωρα που δεκαδες επιχειρησεις εχουν διπλα βιβλια και βγαζουν απιθανα ποσα μαυρα; Αγαπητε μου taver, οπως βλεπεις και το ιδιο το κρατος ειναι κρατος κατα περιπτωση. Οποτε το βολευει...
ο ίδιος φαύλος κύκλος χωρίς κανένα απολύτως νόημα. γιατί να πληρώνω διόδια και φόρους αφού δεν έχουμε δρόμους και πώς να φτιάξω δρόμους αν δε πληρώνουμε διόδια και φόρους. αν ρωτήσεις τις επιχειρήσεις με τα διπλά βιβλία θα σου πούν ότι αλλιώς δεν έχει νόημα να υπάρχουν γιατί απλά δε βγάζουν. και αν δε βγάζουν αυτές και τόσες άλλες και κλείνουν ποιός θα φτιάξει τελικά τους δρόμους σου (για τους οποίους δε θέλεις να πληρώνεις διόδια ούτε φόρους). κι εμείς είμαστε νομοταγείς όποτε μας βολέυει...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
τα διόδια αθήνα-θεσσαλονίκη με επιστροφή είναι 26.50 ευρώ

εδω δηλαδή για να καταλάβω ψάχνετε να δώσετε λογική εξήγηση σε παράλογες καταστάσεις του ελληνικού κράτους όπως είναι και τα διόδια .
εδώ στην αττική όδό αντί να πληρώνεις βγαίνοντας και ανάλογα με τα χλμ που έχεις κάνει το ανάλογο αντίτιμο πληρώνεις 2.75 είτε πάς απο την ελευσίνα στο μαρκόπουλο έιτε μπείς κηφισίας και βγείς μεσογείων ...πλάκα κάνουμε τώρα

στην ελλάδα κουμάντο έκαναν και θα κάνουν οι μεγαλοεργολάβοι οι μεγαλοεκδότες και γενικά ολοι αυτοί που έχουν τα μεγάλα μέσα για τις χοντρές τις μπίζνες
 
  • Like
Reactions: tzo

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
ο ίδιος φαύλος κύκλος χωρίς κανένα απολύτως νόημα. γιατί να πληρώνω διόδια και φόρους αφού δεν έχουμε δρόμους και πώς να φτιάξω δρόμους αν δε πληρώνουμε διόδια και φόρους. αν ρωτήσεις τις επιχειρήσεις με τα διπλά βιβλία θα σου πούν ότι αλλιώς δεν έχει νόημα να υπάρχουν γιατί απλά δε βγάζουν. και αν δε βγάζουν αυτές και τόσες άλλες και κλείνουν ποιός θα φτιάξει τελικά τους δρόμους σου (για τους οποίους δε θέλεις να πληρώνεις διόδια ούτε φόρους). κι εμείς είμαστε νομοταγείς όποτε μας βολέυει...

εδω το ίδιο κράτος ομολόγησε οτι " κράταγε " διπλά βιβλία οι επιχειρήσεις ε'ιναι τώρα το πρόβλημα .
οι δρόμοι είναι δημόσιο αγαθό που φτιάχνονται με ιδιωτικό χρήμα όμως .

οσο για την εγνατία οι άρχοντες του τόπου έχουν δηλώσει οτι διόδια δεν θα μπούν αλλά το βλέπω χλωμό να μην κάνουν τελικά την κωλοτούμπα προσεχώς
οτι δηλαδή έκαναν και με τους άιθριους στα σπίτια 20 χρόνια τώρα ,σου έδωσαν το πάράθυρο να τους κλείσεις και τώρα έρχονται και σου λένε πλήρωσε πρόστιμο "τακτοποίησης '" και ο΄χι νομιμοποίησης που είναι αντισυνταγματική .
αν αρχίουμε εδω μέσα και γράφουμε για όλα αυτά μας βλέπω να χάνουμε τις προσφορές για κανα ταξιδάκι :bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα διόδια αθήνα-θεσσαλονίκη με επιστροφή είναι 26.50 ευρώ

εδω δηλαδή για να καταλάβω ψάχνετε να δώσετε λογική εξήγηση σε παράλογες καταστάσεις του ελληνικού κράτους όπως είναι και τα διόδια .
εδώ στην αττική όδό αντί να πληρώνεις βγαίνοντας και ανάλογα με τα χλμ που έχεις κάνει το ανάλογο αντίτιμο πληρώνεις 2.75 είτε πάς απο την ελευσίνα στο μαρκόπουλο έιτε μπείς κηφισίας και βγείς μεσογείων ...πλάκα κάνουμε τώρα
στην ελλάδα κουμάντο έκαναν και θα κάνουν οι μεγαλοεργολάβοι οι μεγαλοεκδότες και γενικά ολοι αυτοί που έχουν τα μεγάλα μέσα για τις χοντρές τις μπίζνες
αυτό με την τιμή των διοδίων έχεις δίκιο. κι εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω γιατι είναι τόσο φτηνά. μάλλον δεν μας θεωρούν δυτικοευρωπαίους ακόμα.
για την Αττική Οδό έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι ο σκοπός της είναι η διαμπερής κυκλοφορία και όχι να πάμε από τη μία έξοδο στην άλλη (από κηφησίας-κατεχάκη πχ για να πάμε μιχαλακοπούλου..). γι αυτό και καλώς εισπράττονται τα (επίσης φτηνά..) διόδια στην είσοδο.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Το κράτος είμαστε εγώ κι εσύ όμως....δεν είναι κάποιος μυστηριώδης αόρατος οργανισμός.
Για σενα δεν ξερω, εγω παντως κρατος δεν ειμαι... ουτε φορολογια μαζευω, ουτε κατανομη πορων κανω, ουτε οικονομικα μεγαλης κλιμακας διαχειριζομαι, ουτε νομους θεσπιζω, ουτε.. ουτε... Οποτε δεν θα ελεγα οτι ειμαι κρατος. Και οσο για τον υπαινιγμο οτι δεν πληρωνω φορους διοδια κτλ που γραφτηκε παρακατω, ξαναλεω απλως οτι για τους μικρους ισχυουν αλλοι κανονες... ο μικρος, και δη ο μισθωτος, ελεγχεται σε ολα, δεν μπορει να κανει αλλιως- και ενα ευρω να κανει λαθος θα τον κυνηγαει η φιλη μας η εφορια για ολη του τη ζωη. Για τους μεγαλους τωρα, διαβαστε τι γραφει παραπανω ο Χρηστος. Αν πιστευετε οτι αυτο ειναι δικαιοσυνη και οτι ειμαστε "νομοταγεις οποτε μας βολευει" ΟΚ μαλλον αντιλαμβανομαστε αλλιως το σεβασμο στους νομους...

Αυτα τα ολιγα απο μενα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οσο για την εγνατία οι άρχοντες του τόπου έχουν δηλώσει οτι διόδια δεν θα μπούν
από την αρχή το ΥΠΕΧΩΔΕ είπε για 13 (!!!) σταθμούς!!εδώ ναι και πρεπει να εισπράττονται στην έξοδο.πας Ηγουμενίτσα-σύνορα και σταματάς 13 φορές!!!εδώ είναι η μπανανία.
http://www.egnatia.gr/page/default.asp?id=55&la=1
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.601
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom