Δουλειές στην Αυστραλία

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ μένω στα νοτιοανατολικά προάστια. Δε ξέρω τι να σου προτείνω χωρίς να γνωρίζω τί ψάχνεις, τί λεφτά θες να δώσεις, τι είναι για σένα σημαντικό κλπ.
 

Eleni1986

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Εγώ μένω στα νοτιοανατολικά προάστια. Δε ξέρω τι να σου προτείνω χωρίς να γνωρίζω τί ψάχνεις, τί λεφτά θες να δώσεις, τι είναι για σένα σημαντικό κλπ.
Καλησπερα.αποτι μας ειπαν ολοι κοιταμε στην Μελβούρνη για πιο οικονομικα.αν εχεις καποια περιοχη να μας προτείνεις θα το εκτιμουσαμε.βεβαια ο καιρος αποτι μαθαινουμε ειναι πιο βροχερος στην Μελβούρνη. Θέλουμε μια περιοχή να εχει ελληνικο στοιχειο και οικονομικη για αρχη μεχρι να σταθεροποιηθουμε με δουλειες.θα ηθελα να σε ρωτησω απο εδω την μηχανη μας μπορουμε να την φερουμε εκει?και με τα διπλώματα οδηγησης τι γινεται?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το ελληνικό προάστιο της Μελβούρνης είναι το Oakleigh, αλλά δεν είναι καθόλου οικονομικά εκεί. Για τιμές ψάξε στο www.realestate.com.au

Τη μηχανή σας χωρίς να το έχω ψάξει, νομίζω ότι θα σας κοστίσει περισσότερα λεφτά να τη φέρετε παρά να αγοράσετε άλλη εδώ. Τα διπλώματα οδήγησης δεν έχουν κάποια σπουδαία διαδικασία, πας στην ΕΛΤΑ και βγάζεις διεθνές δίπλωμα.
 

Eleni1986

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Το ελληνικό προάστιο της Μελβούρνης είναι το Oakleigh, αλλά δεν είναι καθόλου οικονομικά εκεί. Για τιμές ψάξε στο www.realestate.com.au

Τη μηχανή σας χωρίς να το έχω ψάξει, νομίζω ότι θα σας κοστίσει περισσότερα λεφτά να τη φέρετε παρά να αγοράσετε άλλη εδώ. Τα διπλώματα οδήγησης δεν έχουν κάποια σπουδαία διαδικασία, πας στην ΕΛΤΑ και βγάζεις διεθνές δίπλωμα.
Αποτι φαίνεται θα ακολουθησουμε αυτο που προτεινες εσύ. Θα ερθω εγω με τα πςιδια και μετα ο σύζυγος μου.μηπως ξερεις αν ερθουμε με τουριστικές βιζες τα παιδιά μου,απο εκει μπορω να προχωρησω τα χαρτια για μονιμη βιζα?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εσύ ξέρεις καλύτερα, αλλά εγώ πρότεινα να έρθεις μόνη σου στην αρχή :)

Τη διαδικασία για τη βίζα τη συζητήσαμε στην προηγούμενη σελίδα, δεν αλλάζει κάτι, δες τα λινκ που σου έβαλα, είναι διαφορετικές περιπτώσεις αν κάνεις την αίτηση εντός ή εκτός Αυστραλίας.
 
Μηνύματα
8
Likes
5
Καλημερα και απο εμενα. Συγγνωμη που απαντα μ αυτο τον τροπο αλλα δεν ξερω πως να κανω παραθεση συγκεκριμενου κομματιου απο το μυνημα μιας και ειμαι καινουργια εδω... Η Εleni1986 ειπε :"μηπως ξερεις αν ερθουμε με τουριστικές βιζες τα παιδιά μου,απο εκει μπορω να προχωρησω τα χαρτια για μονιμη βιζα?".. Και η απορια μου ειναι. Γτ δεν κανεις τα παιδακια σου Αυστραλους υπηκοους πριν πας στην Αυστρλια να ξεμπερδευεις χωρις να χρειαζεσαι βιζες και να γλυτωσεις απο αναμονη και χρηματα?
 

aleksios

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλημερα σε ολους και ενα μεγάλο μπράβο στους υπευθυνους αυτης της ιστιοσελίδας .Εχω γεννηθεί στο σίδνευ και σκέφτομαι την μετακόμιση εκεί το χειμώνα για να εργαστώ.Στα συν οτι έχω διαβατήριο Αυστραλίας με οτι πλεονέκτηματα συνεπάγεται αυτο και δεύτερον οτι έχω συγγενή άρα γλυτώνω για αρχή το μεγάλο έξοδο ενοικίου.Δεν εχω απολυτήριο πανεπιστημίου παρα μονο γενικού λυκείου και ιιεκ ,lower και ECDL.Αλλά έχω δει οτι υπάρχουν τόσες πολλές δουλειές οπότε σίγουρα θα βρω κάτι.Το σκεπτικό μου είναι να βρω και δευτερη δουλειά αν γίνεται με στόχο την αποταμίευση και αν τα πράγματα πάνε καλα να έρθουν μετα απο 3-4 μήνες η σύζυγος και το παιδι που επίσης ετοιμάζω τώρα το διαβατήριο του.Αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα σκέφτομαι τοτε γυρνάω πίσω.
Εχω δύο ερωτήσεις σημαντικές και θα εκτιμούσα κάθε βοηθεια.Πρώτον εχω δει καποια certificates που έιναι μεγάλο προσόν για να βρείς καλή δουλειά όπως το first aid certificate,RSA & RCG certificates,ποσο εύκολο είναι να τα κάνεις αυτά?Δεύτερον έκανα δοκιμαστικά προφίλ σε σελίδες ευρέσεως εργασίας και είδα μέσο όρο αμοιβής 50.000 δολλάρια το χρόνο.Αυτά τα λεφτά ειναι τα καθαρά που δίνουν ή προ φόρων και πόσο είναι περίπου η φορολογία?Σας ευχαριστώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για τα certificates που ρωτάς δεν έχω ιδέαν. Όσο για τους μισθούς, πάντα τα νούμερα που αναφέρονται είναι προ φόρων - για να δεις πόσο είναι η φορολογία δες εδώ: http://www.paycalculator.com.au/
 

liakos178

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας θα κανω καποιες ερωτησης
εγω σκεφτομαι να τελιωσο σε σχολη μαγηρικης υπαρχη ζητηση για μαγηρας στην μελβουρνη και ενα ατομο μπορει να την βγαλη οικονομικα μονος του εγω σκεφτομε να ερθω με τουριστηκη βιζα και αμα βωλευτο να μηνο μονιμα και σκεφτομαι πριν ερθω αυστραλια να παω να δουλεψω σε καπιο νησι και μετα μπορει να παω εθελοντης στην αφρικη για μαγηρας για να εχω λιγο πιο πλουσιο βιογραφικο μπορειτε παρακαλω να με δωσετε καποιες απαντησης ειπα πολλα και μαλον σας κουρασα και συγνωμη αν εκανα ορθογραφικα
(την ερωτηση την εκανα και σε αλλο post και με ειπαν οτι εδω θα βρο απαντησης αλα δεν ειχε παρομιες απαντησης στην ερωτηση μου)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
(την ερωτηση την εκανα και σε αλλο post και με ειπαν οτι εδω θα βρο απαντησης αλα δεν ειχε παρομιες απαντησης στην ερωτηση μου)
Διάβασε το θέμα από την αρχή, αυτά που ρωτάς έχουν συζητηθεί πολλές φορές. Εν ολίγοις, πώς θα έρθεις με "τουριστική βίζα και άμα βολευτείς θα θα μείνεις μόνιμα"? Με τουριστική βίζα δεν έχεις δικαίωμα εργασίας.
 

liakos178

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
αμα ερθω με τουριστικη βιζα και βρω ενα εργοδοτη και συνοηθουμε να με κανει την βηζα σαν sponsor μπορω να δουλεψο μετα?
(καταρχας γινεται)?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για τελευταία φορά, διάβασε το παρόν θέμα από την αρχή. Αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί πολλές φορές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.823
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom