Δουλειές στην Αυστραλία

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπες στο border.gov.au και ψάξε την περίπτωσή σου, ή μίλα με έναν μεταναστευτικό πράκτορα. Νομίζω ότι με μια απλή spouse visa για τον άντρα σου είσαι καλυμμένη.

Για να βρεις σπίτι να νοικιάσεις πρέπει να είσαι προσωπικά στην Αυστραλία, δε μπορείς να νοικιάσεις σπίτι από μακριά.
 

Eleni1986

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Μπες στο border.gov.au και ψάξε την περίπτωσή σου, ή μίλα με έναν μεταναστευτικό πράκτορα. Νομίζω ότι με μια απλή spouse visa για τον άντρα σου είσαι καλυμμένη.

Για να βρεις σπίτι να νοικιάσεις πρέπει να είσαι προσωπικά στην Αυστραλία, δε μπορείς να νοικιάσεις σπίτι από μακριά.
Ευχαριστώ παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου.θα ηθελα να μαθω μεσω ποιου site μπορω να δω για δουλεια.και επισης ποσο ευκολο ειναι να ανοιξω μαγαζι στην αυστραλια μαζι με τον σύζυγό μου και αν υπαρχει βοηθεια απο το κρατος για να ανοιξουμε μαγαζι .
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για δουλειά το μεγαλύτερο site είναι το seek.com.au.

Οσο για το μαγαζί, είναι πολύ εύκολο να ξεκινήσεις επιχείρηση στην Αυστραλία, οι διαδικασίες είναι πολύ απλές. Τώρα βοήθεια από το κράτος δε ξέρω τι εννοείς.
 

Eleni1986

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Για δουλειά το μεγαλύτερο site είναι το seek.com.au.

Οσο για το μαγαζί, είναι πολύ εύκολο να ξεκινήσεις επιχείρηση στην Αυστραλία, οι διαδικασίες είναι πολύ απλές. Τώρα βοήθεια από το κράτος δε ξέρω τι εννοείς.
Εννοω αν υπαρχει βοηθεια με δανειο και να το ξεχρεωνε
Για δουλειά το μεγαλύτερο site είναι το seek.com.au.

Οσο για το μαγαζί, είναι πολύ εύκολο να ξεκινήσεις επιχείρηση στην Αυστραλία, οι διαδικασίες είναι πολύ απλές. Τώρα βοήθεια από το κράτος δε ξέρω τι εννοείς.
Αν το κρατος σου παρεχει δανειο και να ξεπληρωνεις σιγα σιγα τα χρηματα η αν σου δινουν οι τραπεζες δανειο για να ξεκινησεις μια επιχειρηση
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το κράτος να σου δίνει δάνειο δεν τόχω ξανακούσει :)

Οι τράπεζες φυσικά και δίνουν business loans, εξαρτάται όμως πάντα από την οικονομική σου κατάσταση.
 

Eleni1986

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Το κράτος να σου δίνει δάνειο δεν τόχω ξανακούσει :)

Οι τράπεζες φυσικά και δίνουν business loans, εξαρτάται όμως πάντα από την οικονομική σου κατάσταση.
Εχεις δικιο.καμια δεν δινει δανειο.εννουσα μηπως δινει χρηματα σαν επιδοτηση και με χαμηλο επιτοκιο.σευχαριστω παρα πολυ για ολη την βοηθεια σου.το βασικο μας θεμα ειναι τωρα η διαμονη .δεν θελουμε να μεινουμε πολυ καιρο σε καποιον γιατι εχουμε και 2 παιδια και δεν θελουμε να ειμαστε βαρος.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χωρίς να ξέρω καθόλου τις προσωπικές σου συνθήκες δε μπορώ να προσφέρω και πολλές συμβουλές, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερο να έρθεις μόνη σου για ένα μικρό διάστημα, να βρεις δουλειά ώστε να μπορείς να καλύψεις το ενοίκιο ενός σπιτιού και μετά να έρθουν και οι υπόλοιποι;
 

Eleni1986

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Χωρίς να ξέρω καθόλου τις προσωπικές σου συνθήκες δε μπορώ να προσφέρω και πολλές συμβουλές, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερο να έρθεις μόνη σου για ένα μικρό διάστημα, να βρεις δουλειά ώστε να μπορείς να καλύψεις το ενοίκιο ενός σπιτιού και μετά να έρθουν και οι υπόλοιποι;
Αυτο ειναι και το πιο δυσκολο με δυο παιδακια πισω 2 και 4 χρονων.βασικα το θεμα μας για αρχη ειναι οτι το θεμα μς την βιζα που ψαξαμε για αρχη θελει τουλαχιατον 5 μηνες για να μας απαντησουν και 7500 ευρω.αν τα μαθαμε σωστα.αυριο θα ψαξω και για καποιον μεταναστευτικο πρακτορα οπως μας ειπες να μαθουμε πιο συγκεκριμςνα πραγματα.το καλο ειναι πως υπαρχουν ανθρωποι που θα μας βοηθησουν και εκει για δουλεια αλλα και συ που μας απαντας σς ερωτησεις μας χωρις να μας ξερεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ έτσι ήρθα πάντως, παρότι είχα ήδη δουλειά, ήρθα μόνος μου για να εγκατασταθώ, να βρω σπίτι, γενικά να αποκτήσω μια επαφή με το περιβάλλον, και μετά από 3 μήνες ήρθαν και οι υπόλοιποι.

Για τη βίζα υπάρχουν δύο διαφορετικές κατηγορίες, αναλόγως αν κάνεις αίτηση όσο είσαι εκτός Αυστραλίας ή όταν είσαι εδώ. Δες λεπτομέρειες:

https://www.border.gov.au/Trav/Brin/Part

Βλέπω ότι το κόστος είναι περίπου αυτό που είπες σε περίπτωση που κάνεις την αίτηση εκτός Αυστραλίας, 4850 ευρώ για τον άντρα σου και 2430 για τα δύο παιδιά και το immigration κάνει μεταξύ 5-12 μήνες για να σου απαντήσει:

https://www.border.gov.au/about/access-accountability/service-standards/family-visa-processing-times

Έχεις κάνει κάποια έρευνα για τη χώρα σχετικά με το κόστος ζωής, τί θα χρειαστείτε ως οικογένεια, σε ποια πολιτεία θα πάτε, κλπ; ή έχεις ζήσει ως ενήλικας εδώ οπότε τα ξέρεις;
 

Eleni1986

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Κι'εγώ έτσι ήρθα πάντως, παρότι είχα ήδη δουλειά, ήρθα μόνος μου για να εγκατασταθώ, να βρω σπίτι, γενικά να αποκτήσω μια επαφή με το περιβάλλον, και μετά από 3 μήνες ήρθαν και οι υπόλοιποι.

Για τη βίζα υπάρχουν δύο διαφορετικές κατηγορίες, αναλόγως αν κάνεις αίτηση όσο είσαι εκτός Αυστραλίας ή όταν είσαι εδώ. Δες λεπτομέρειες:

https://www.border.gov.au/Trav/Brin/Part

Βλέπω ότι το κόστος είναι περίπου αυτό που είπες σε περίπτωση που κάνεις την αίτηση εκτός Αυστραλίας, 4850 ευρώ για τον άντρα σου και 2430 για τα δύο παιδιά και το immigration κάνει μεταξύ 5-12 μήνες για να σου απαντήσει:

https://www.border.gov.au/about/access-accountability/service-standards/family-visa-processing-times

Έχεις κάνει κάποια έρευνα για τη χώρα σχετικά με το κόστος ζωής, τί θα χρειαστείτε ως οικογένεια, σε ποια πολιτεία θα πάτε, κλπ; ή έχεις ζήσει ως ενήλικας εδώ οπότε τα ξέρεις;
Καλημερα απο ελλαδα.μολις ξυπνησαμε.το 1 που κοιταμε εινςι η βιζα.τωρα κοστος ζωης εχουμε διαβασει πολλα αλλα ξερουμε και απο την θεια μου που μενει συδνευ.το που θα μεινουμε αυτα ολα θα τα συζητησουμε μαζι της.αν εχεις εσυ κατι υποψιν να μας πεις που θα μπορεσουμε να ψαξουμε και νς δουμε θα ηταν οτι καλυτερο.ο αντρας μου εχει μαγαζι υγειονομικου ενδιαφεροντος (κρεπες,παγωτα,βαφλες) και σκεφτομαστε μετα τον 1 χρονο να κανουμε κατι τετοιο.εγω δουλευω ηδη σε ετερεια με ups συστηματα φωτοβολταϊκά. Αλλα επειδη οπως θα ξερεις εδω οι μισθοι πεφτουν και θελουν να δουλευουμε και πιο πολυ.οποτε πηραμε αποφαση να φυγουμε για καλυτερη ποιοτηρα ζωης για τα παιδια μας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά κάνεις και κοιτάς τη βίζα πριν απ'όλα. Αν χρειαστείτε πουθενά βοήθεια ή γνώμη για κάτι συγκεκριμένο μου λες.

Όσον αφορά για το πού να μείνετε, αυτό είναι πολύ υποκειμενικό. Για οικογένεια με μικρά παιδιά η Μελβούρνη κατά τη γνώμη μου είναι ασυναγώνιστη.
 

Eleni1986

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλά κάνεις και κοιτάς τη βίζα πριν απ'όλα. Αν χρειαστείτε πουθενά βοήθεια ή γνώμη για κάτι συγκεκριμένο μου λες.

Όσον αφορά για το πού να μείνετε, αυτό είναι πολύ υποκειμενικό. Για οικογένεια με μικρά παιδιά η Μελβούρνη κατά τη γνώμη μου είναι ασυναγώνιστη.
Σαν κόστος σπιτιου και ζωης εχει διαφορα η Μελβούρνη απο το συδνευ?στο συδνευ εχω βρει καποια μερη για να μεινουμε περιπου στα 40-50 λεπτς απο το συδνευ. Εχεις υποψιν καποια μερη να κοιταξω και στην Μελβούρνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom