Δουλειές στην Αυστραλία

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το ielts δεν είναι πτυχίο με την παραδοσιακή έννοια της λέξης, είναι μια πιστοποίηση που παίρνεις και είναι το μοναδικό απ'όσο ξέρω που ζητάνε στις αιτήσεις για visa στην Αυστραλία. Όλα τα υπόλοιπα που ξέρεις δε τάχω ακούσει ποτέ να τα ζητάνε.

Αυτό με τον employment agent τι είναι πάλι; ποιος σου τον ανέφερε και για ποιο λόγο; Αν διαβάσεις από την αρχή το παρόν θέμα έχω γράψει πολλές φορές ποιοι είναι οι τρόποι να έρθει κάποιος στην Αυστραλία, κάνε ένα κόπο να τα διαβάσεις και μετά αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία εδώ είμαστε.
 

sgouri

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Το ielts δεν είναι πτυχίο με την παραδοσιακή έννοια της λέξης, είναι μια πιστοποίηση που παίρνεις και είναι το μοναδικό απ'όσο ξέρω που ζητάνε στις αιτήσεις για visa στην Αυστραλία. Όλα τα υπόλοιπα που ξέρεις δε τάχω ακούσει ποτέ να τα ζητάνε.

Αυτό με τον employment agent τι είναι πάλι; ποιος σου τον ανέφερε και για ποιο λόγο; Αν διαβάσεις από την αρχή το παρόν θέμα έχω γράψει πολλές φορές ποιοι είναι οι τρόποι να έρθει κάποιος στην Αυστραλία, κάνε ένα κόπο να τα διαβάσεις και μετά αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία εδώ είμαστε.

Δικηγορος απο το mara μου το ανεφερε. Αυτο που θα κανω ειναι να ξεμπερδεψω με το ielts. Κατι ακομα...στα περισσοτερα μειλ που εστειλα οι δικηγοροι μου ζηταν 100-150€ για 60' ραντεβου μεσω skype για τις πρωτες πληροφοριες. Αξιζει να τα δωσω?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε τι να σου πω. Εσύ ξέρεις πόσο σοβαρά έχεις πάρει το θέμα και πόσες πληροφορίες επιπλέον χρειάζεσαι. Σου ξαναπροτεινω να διαβάσεις το παρόν θέμα και μετά να μου πεις τι απορίες έχεις επί της ουσίας.
 

Xarailias

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα θα ήθελα και εγω με την σειρά μου να σου κανω κάποιες ερωτήσεις περί δουλειάς στην Αυστραλία...Έχω τελειώσει πολιτικός μηχανικός μπατσελορ και μάστερ στα στατικά(στο εξωτερικό έχω σπουδάσει) σκέφτομαι να έρθω Αυστραλία χωρίς να έχω υπηκοότητα και από οτι κατάλαβα δεν είναι και τοσο εύκολο να βγάλεις βίζα θα ήθελα να σε ρωτήσω κατα πόσον είναι εύκολο να βρω δουλειά ως μηχανικός αλλα ανειδικευτος και αν θα ήταν καλύτερο να βρω εργασία από το Ίντερνετ και μετα να έρθω η να βγάλω τουριστική βίζα και να ψάξω για δουλειά όταν θα έρθω...Σε ευχαριστώ!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Διάβασε το τόπικ από την αρχή.

Με τουριστική βίζα πώς θα ψάξεις για δουλειά; η τουριστική βίζα δε σου δίνει δικαίωμα εργασίας. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δεις αν μπορείς να βρεις να σε κάνει σπόνσορ κάποια εταιρεία, ή αν το επάγγελμά σου είναι στη λίστα αυτών που ζητάει η Αυστραλία και να κάνεις αίτηση για να σου δώσει βίζα το κράτος.
 

sotirisk

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Defkalion

Ενδιαφέρομαι για Αυστραλία. Ενεργειακή τεχνολογία με κατεύθυνση μηχανολογία έχω (ΤΕΙ)
Αν βρεις εργοδότη τότε γλυτώνεις γραφειοκρατεία visa, αλλά και αναγνώριση πτυχίου και προϋπηρεσίας, και μόνο IELTS χρειάζεται ? Η απλά ο εργοδότης αφορά μόνο στην έκδοση visas όπου πρέπει να κάνω αναγνώριση έτσι και αλλιώς.?

Η αναγνώριση πτυχίου και προϋπηρεσίας πώς γίνεται?
Ευχαριστώ
 

ΑΛΛΑΖΩ ΖΩΗ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν θεσεις εργασιας στην Αυστραλια για εκπαιδευτικους (συγκεκριμενα φιλολογους) και αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια sites για την αναζητηση της συγκεκριμενης εργασιας!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Διάβασε το θέμα αυτό από την αρχή, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες και ειδικά για εκπαιδευτικούς από εδώ και κάτω.
 

ΑΛΛΑΖΩ ΖΩΗ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστω πολυ για τη απαντηση! Θα ηθελα να κανω και μια πιο γενικη ερωτηση.. Αξιζει τελικα τον κοπο ολο αυτο το ψαξιμο, η επιμονη και η προσπαθεια για μια θεση εργασιας στην Αυστραλια?
 

ConstantinosGR

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Colombia & Venezuela
Γεια σας,

Ήθελα λίγο να δώσω τα φώτα μου σχετικά με το θέμα "εκπαιδευτικός στην Αυστραλία".

Είμαι πτυχιούχος Φυσικός, και το Νοέμβρη πήρα την skilled independent visa 189. Δουλεύω σε δημόσιο σχολείο στο Brisbane, διδάσκοντας κυρίως μαθηματικά.
Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1) Δουλειές για φυσικοχημικομαθηματικούς υπάρχουν πολλές. Μένεις άνεργος μόνο αν είναι επιλογή σου. Αν είσαι δάσκαλος αγγλικής, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Οι έλληνες φιλόλογοι είναι πρακτικά άχρηστοι, δεδομένου ότι ελληνικά διδάσκονται σε ελάχιστα σχολεία.
2) Χρειάζεται Academic IELTS με τουλάχιστον 7.5 σε δύο bands και 8 σε άλλα δύο, για να γραφτείς στο σύλλογο καθηγητών της πολιτείας και για αναγνωρίσεις το επάγγελμα μέσω του AITSL. Δε μπορείς να διδάξεις αλλιώς.
3) Χρειάζεται minimum grad dip in teaching (μεταπτυχιακό ενός έτους, με τουλάχιστον 45 μέρες διδασκαλία υπό επίβλεψη). Αυτό κοστίζει μίνιμουμ $20,000. Προσοχή: σύντομα θα χρειάζεται διετές master. To master είναι καλύτερο όμως, γιατί σου δίνει δύο χρόνια παράταση βίζας, αφού τελειώσεις τις σπουδές. Το grad dip δε σου δίνει τέτοιο πράγμα, και μόλις το τελειώσεις πρέπει να φύγεις από την Αυστραλία. Επίσης αν κάνεις διετές master και έρθεις Αυστραλία με τον/την σύντροφό σου, αυτός/αυτή μπορεί να δουλεύει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ και όχι μόνο 20 ω/week. Εσύ όσο σπουδάζεις μπορείς να δουλεύεις μέχρι 20 ω/week.
4) Ο μισθός ξεκινάει από περίπου $60,000 μικτά.
5) Η ποιότητα ζωής είναι πολύ καλή, με την προϋπόθεση ότι ξέρει κανείς να κάνει κουμάντο στα χρήματά του. Ένα ζευγάρι, όταν δουλεύουν και οι δύο, βγάζει καλά λεφτά. Η κοπέλα μου δουλεύει σερβιτόρα και βγάζει $45,000. Με τους μισθούς μας πήγαμε τρεις μήνες διακοπές σε Ελλάδα, Χαβάη, LA, NY, Νέα Καληδονία και Βανουάτου και μας μείνανε και 10,000 στην τράπεζα.
6) Κανένας δε θα σου κάνει sponsoring ως teacher. Forget it.
7) Τα βήματα για να πάρεις την 189 είναι τα εξής:
Λιώνεις διαβάζοντας το border.gov.au. Αν το κάνεις σωστά και τα αγγλικά σου είναι καλά, δε χρειάζεσαι ούτε δικηγόρο ούτε mara agent. Αλλιώς, πλέρωνε από $3,000 μέχρι $5,000...
Μεταφράζεις όλα σου τα χαρτιά (πτυχία κλπ) και τα επικυρώνεις. Και δικηγόρος μπορεί να στα επικυρώσει. Apostille δε χρειάζεται.
Πρέπει να είσαι όχι μεγαλύτερος των 35 ετών. Αυτό γιατί στα 39 οι ποντοι που παίρνεις για τη βίζα μειώνονται δραματικά. Παίρνεις 25 με 30 πόντους λόγω ηλικίας. Χτυπάς άλλους 20 με General IELTS με όλα τα bands τουλάχιστον 8. Τώρα δέχονται και άλλα πτυχία πλην του IELTS. Παίρνεις άλλους 15 από το bachelor που ήδη έχεις και άλλους 5 από τις σπουδές στην Αυστραλία, αν αυτές διήρκησαν πάνω από 16 μήνες. Αν ακόμα σου λείπουν πόντοι, μπορείς να πάρεις πιστοποίηση μεταφραστή από το ΝΑΑΤΙ ή να σπουδάσεις εκτός Μελβούρνης-Σύδνεϋ-Μπρίσμπεν. Μπουμ. Νάτοι οι 60 πόντοι.
Η παραπάνω διαδικασία κρατάει 3-4 χρόνια και προϋποθέτει χρηματική καβάτζα για έξοδα πρώτης εγκατάστασης, δίδακτρα και τρεις βίζες (φοιτητική, μεταφοιτητική και μόνιμη). Τα κόστη (δίδακτρα και κόστος ζωής) είναι μικρότερα εκτός Μελβούρνης - Σίδνεϋ.

Α, και ένα τελευταίο: τον τελευταίο χρόνο έχουν ανοίξει τρία σουβλατζίδικα στο Μπρίσμπεν και πάνε πολύ καλά. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παρατήσω τα σχολεία και να ανοίξω καντίνα με σουβλάκια. Το έκανε γνωστός μου και το κεφάλαιο που χρειάζεται είναι 30 με 50 $ χιλιάρικα. Μέσα σε μία μέρα, πουλώντας 400 σουβλάκια, έχει καθαρό κέρδος $2500!!...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστω πολυ για τη απαντηση! Θα ηθελα να κανω και μια πιο γενικη ερωτηση.. Αξιζει τελικα τον κοπο ολο αυτο το ψαξιμο, η επιμονη και η προσπαθεια για μια θεση εργασιας στην Αυστραλια?
To αν αξίζει είναι διαφορετικό για κάθε άνθρωπο, ανάλογα με την κατάστασή του, τα βιώματά του, και τα μυαλά του.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom