ΗΠΑ Δυτική ακτή ΗΠΑ

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Αναρωτιέμαι αν το Σιάτλ αξίζει. Έχει πάει κάποιος, για να μου πει κανα δυο πράγματα; Λέω να πεταχτώ μια βόλτα, αλλα δεν θέλω να χάσω χρόνο, αν πρόκειται για μια πεθαμένη πόλη σαν το Ντιτρόιτ.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Προφανώς, έχω επισκεφθεί αυτό το site ήδη. Απλώς, ήθελα κάποιο inside information για την πόλη. Είδα ότι για μια ημερήσια εκδρομή είναι καλό το Seattle, αλλά δεν έχω πεισθεί ότι αξίζει να διαθέσω τον χρόνο μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αναρωτιέμαι αν το Σιάτλ αξίζει. Έχει πάει κάποιος, για να μου πει κανα δυο πράγματα; Λέω να πεταχτώ μια βόλτα, αλλα δεν θέλω να χάσω χρόνο, αν πρόκειται για μια πεθαμένη πόλη σαν το Ντιτρόιτ.
Παμε το απογευμα για ενα καφεδακι αμα θες...
 

fou

Member
Μηνύματα
79
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καφεδάκι; και γω μέσα.
Λοιπόν, απ΄όσο ξέρω το Port Townsend είναι πολύ καλό το καλοκαίρι, μαζεύει μουσικούς που παίζουν στους δρόμους κλπ. και γενικά είναι πολύ ζωντανό μέρος. Το καλοκαίρι επαναλαμβάνω. Η Victoria στο Vancuver island είναι εκπληκτική και η διαδρομή με το καράβι της γραμμής μέχρι το Vancuver φανταστική, από άποψη τοπίων. Το Vancuver πολυ ζωντανή και ωραία πόλη. Τα lifts για το χιονοδρομικό ξεκινούν σχεδόν μέσα από την πόλη. Έχει ένα πάρκο με totem ινδιάνικα πάρα πολύ ωραίο και ενδιαφέρον για τα δικά μου γούστα.
Δεν ξέρω που θες να πας και τι ακριβως σε ενδιαφέρει. Καλό ταξίδι πάντως και καλά να περάσεις. Αν μπορώ να βοηθήσω, στη διάθασή σου.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Βρε αχρείε και είρωνα τύπε βρε... (tripakia)
Προφανώς, εννοούσα ότι θα βρίσκομαι στην περιοχή εκείνη και σκεφτόμουν ότι ίσως θα ήταν όμορφο να πήγαινα και μια ημερήσια στο Σιάτλ.
Το Βανκούβερ το έχω ψάξει εξονυχιστικά και δεν φαίνεται να με ενδιαφέρει τρομερά. Το έχω ήδη απορρίψει.
Αυτό που σκεφτόμουν είναι το Σιάτλ ή ίσως το Σικάγο, αλλά το Σικάγο φυσικά δεν έχει καμία σχέση με Δυτική Ακτή και δεν θέλω να κάνω χαζοεκδρομές απλώς για να λέω ότι πήγα.
Είναι εντελώς διαφορετική εκδρομή, κακά τα ψέμματα. Το αφήνω για την επόμενη φορά. Το Σιάτλ, όμως, δεν ξέρω πότε θα ξαναβρεθεί στο δρόμο μου και είπα, μιας και (χωρίς να τρελαίνομαι) φαίνεται ένα σχετικό ενδιαφέρον, να το επισκεφθώ για μια ημέρα. Έτσι, για να πάρω μια μικρή γεύση. Αυτό που με ενοχλεί κυρίως μαζί του είναι ότι είναι το pensioner's paradise για τους κατοίκους των ΗΠΑ. Υποψιάζομαι ότι θα είναι γεροντική πόλη, αλλά επιμένω ότι θέλω να το δω για λίγο. Κυρίως τους μουσικούς και τους καλλιτέχνες δρόμου στο Pike Place Market. Έτσι νομίζω πως λέγεται.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν λες ότι θα είσαι στην περιοχή που ακριβώς εννοείς? Γιατί αν βρίσκεσαι π.χ. στο SFO, έχει πολύ περισσότερο νόημα να πας μια ημερήσια π.χ. στο Yosemite ή στο Pebble Beach, παρά στο Seattle...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Θα μείνω πολύ καιρό σε πολλά μερη. Αν είναι να πάω στο Σιάτλ, όντως, θα πάω από Σαν Φρανσίσκο, ναι. Πέρα από το Γιόσεμαϊτ, το Νάπα Βάλεϋ, τη Σάντα Κρουθ, το Καρμέλ, θα έχω πολύ χρόνο και σκεφτόμουν να δω και κάτι άλλο. Γιατί, λοιπόν, να μην πετάξω μέχρι το Σιάτλ; Έτσι σκέφτομαι.
Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο μήπως;;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα μείνω πολύ καιρό σε πολλά μερη. Αν είναι να πάω στο Σιάτλ, όντως, θα πάω από Σαν Φρανσίσκο, ναι. Πέρα από το Γιόσεμαϊτ, το Νάπα Βάλεϋ, τη Σάντα Κρουθ, το Καρμέλ, θα έχω πολύ χρόνο και σκεφτόμουν να δω και κάτι άλλο. Γιατί, λοιπόν, να μην πετάξω μέχρι το Σιάτλ; Έτσι σκέφτομαι.
Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο μήπως;;
Μείνε >=1 βράδια στο Γιοσήμιτη, και δώσε βάση και στην περιοχή Monterey-Pebble Beach-Carmel (αν έχεις χρόνο, μείνε κι εκεί). Παίζει ισως και η "ασυνήθιστη" εκδρομή στα μέρη των χρυσοθήρων λίγο πιο πέρα από το Sacramento (http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...h-%F6%E1%F1-%EF%F5%DD%F3%F4-2.html#post248255).
Ίσως και μια κοντινή (...) βόλτα μέχρι το Oakland.
Δες τα πρώτα κομμάτια από την ιστορία που είχα γράψει για το δικό μου ταξίδι (όπου είχα λιγότερο χρόνο): http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%E9%EA%DE/11403-california-uber-alles.html

Λοιπόν, εφόσον έχουν έτσι τα πράγματα, μπορείς να πεταχτείς μέχρι Seattle, έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα (όχι ότι μας ζήτησες την άδεια, αλλά λέμε τώρα). Αλλά δες και την περίπτωση μήπως πας μόνο μέχρι το Oregon (Portland) που είναι πιο κοντά:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%DD%F2-%F4%EF%F5-%FC%F1%E5%E3%EA%EF%ED.html
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Είναι εντελώς διαφορετική εκδρομή, κακά τα ψέμματα. Το αφήνω για την επόμενη φορά. Το Σιάτλ, όμως, δεν ξέρω πότε θα ξαναβρεθεί στο δρόμο μου και είπα, μιας και (χωρίς να τρελαίνομαι) φαίνεται ένα σχετικό ενδιαφέρον, να το επισκεφθώ για μια ημέρα. Έτσι, για να πάρω μια μικρή γεύση. Αυτό που με ενοχλεί κυρίως μαζί του είναι ότι είναι το pensioner's paradise για τους κατοίκους των ΗΠΑ. Υποψιάζομαι ότι θα είναι γεροντική πόλη, αλλά επιμένω ότι θέλω να το δω για λίγο. Κυρίως τους μουσικούς και τους καλλιτέχνες δρόμου στο Pike Place Market. Έτσι νομίζω πως λέγεται.
Το Seattle pensioners paradise? Απο πότε? Πραγματικά μου έχεις κινήσει τη περιέργεια...αυτές τις πληροφορίες για την Αμερική που τις βρίσκεις? Γιατί ειλικρινά δεν έχω διαβάσει κάτι που να έχεις γράψει για την Αμερική που δεν ήταν λάθος.

San Diego δεν είναι άλλα είναι σίγουρα μια απο τις πιο youthful πόλεις της Αμερικής.

Επίσης πως σκοπεύεις να πας? Γιατί ή θα σκάσκεις 200+ δολλάρια για αεροπορικό ή θα οδηγείς για καμιά 12αριά ώρες. Πρέπει να πώ ότι με εξέπλιξε το γεγονός ότι θες να το κάνεις σε 1 ημέρα, αλλα δεν ξέρω, μπορεί να πηγαίνεις βόλτα Αθήνα-Μόναχα αυθημερών.

Άσε δε το γεγονός ότι δεν σε ενδιαφέρει το Vancouver που με το Seattle έχουν σχεδόν κοινή κουλτούρα.

Τι να πω...έχω μείνει...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Προφέρεται Γιοσίμιτι;; Δεν το γνώριζα. Απ'ό,τι λέει, όμως, ο Zeph, δεν γνωρίζω ούτως ή άλλως τίποτα, άρα same diff.
Έξω απ'αυτό, τώρα, πιστεύεις αλήθεια ότι πρέπει να αφιερώσω 2-3 μέρες στην περιοχή του Μόντερεϊ;; Αναρωτιέμαι, γιατί οι φήμες λένε ότι είναι υπερβολικά ειδυλλιακό το μέρος. Έχε υπόψιν σου ότι αυτό δεν μου αρέσει εμένα.
Το Σιάτλ λέω να το αφήσω, γιατί ούτως ή άλλως πέφτει κάπως ψηλά. Εννοείται, βέβαια, πως θα πήγαινα αεροπορικά. Ίσως πάω κάποια άλλη στιγμή από Καναδά.
Ώστε το Σακραμέντο λέει, ε; Το στοιχείο της Αγριας Δυσης μου φαίνεται ενδιαφέρον, η αλήθεια είναι.
Θα διαβάσω την ιστορία σου και θα επανέλθω μάλλον.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προφέρεται Γιοσίμιτι;; Δεν το γνώριζα. Απ'ό,τι λέει, όμως, ο Zeph, δεν γνωρίζω ούτως ή άλλως τίποτα, άρα same diff.
Έξω απ'αυτό, τώρα, πιστεύεις αλήθεια ότι πρέπει να αφιερώσω 2-3 μέρες στην περιοχή του Μόντερεϊ;; Αναρωτιέμαι, γιατί οι φήμες λένε ότι είναι υπερβολικά ειδυλλιακό το μέρος. Έχε υπόψιν σου ότι αυτό δεν μου αρέσει εμένα.
Το Σιάτλ λέω να το αφήσω, γιατί ούτως ή άλλως πέφτει κάπως ψηλά. Εννοείται, βέβαια, πως θα πήγαινα αεροπορικά. Ίσως πάω κάποια άλλη στιγμή από Καναδά.
Ώστε το Σακραμέντο λέει, ε; Το στοιχείο της Αγριας Δυσης μου φαίνεται ενδιαφέρον, η αλήθεια είναι.
Θα διαβάσω την ιστορία σου και θα επανέλθω μάλλον.
Πάντως, αν έχεις αρκετό χρόνο, πήγαινε. Και Seattle, και Portland κι όπου θες. Όχι για μια μέρα μόνο, εννοείται....

Όχι 2-3 μέρες, είναι πολές για περιοχή Monterey. 1 μέρα φτάνει (οριακά, αλλά φτάνει) για όλα. Αλλά μην την παραλείψεις (και μην παραλείψεις και τη διαδρομή προς LA, μετά!)
Το Sacramento το ανέφερα ως σημείο προσανατολισμού στο χάρτη για την περιοχή των χρυσοθήρων. Δεν ξέρω αν λέει το ίδιο, δεν έχω πάει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.519
Μέλη
38.942
Νεότερο μέλος
evrhdhkh

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom