Δωμάτιο ή σκηνή

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Παραδόξως (κατ'εμέ) δεν είδα τέτοιο θέμα συζήτησης (έψαξα τις σελίδες της ενότητας με τα γενικά περί ταξιδιών).

Όσον αφορά τα ταξίδια στην Ελλάδα (δεν ξέρω αν τίθεται τέτοιο θέμα για ταξίδι στην Κούβα ή το Λάος) τι προτιμάται; Σκηνή ή δωμάτιο;

Η διαμονή σε σκηνή είναι πιο οικονομική και ξεφεύγεις από την καθημερινότητα. Αν και υπάρχει κόσμος ο οποίος στο άκουσμα της σκηνής τρομάζει (γούστα είναι αυτά).
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Είμαι φίλος της σκήνης, και μάλιστα με πενταμελή οικογένεια.

Δύο πολυήμερες με ΙΧ στην Ελλάδα, μέρα παρά μέρα μόνο σε ξενοδοχείο. Περάσαμε θαυμάσια
Αξέχαστη η κατασκήνωση δίπλα στις πηγές του Αχέρωντα.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Οικογενειακως καναμε παντα διακοπες σε σκηνη και αργοτερα τροχοσπιτο ελευθερα ουτε καν σε οραγανωμενο καμπινγκ οποτε επρεπε να φροντισουμε να κουβαλαμε νερο, να την βγαζουμε με το ρευμα απο την μπαταρια αυτοκινητου κτλ. Πλεον αναζητω δωματιο και ανεση.
Παντως τα οργανωμενα καμπιγκ σε τιποτα δεν υπολειπονται των παροχων των δωματιων.
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Το κακό με τα οργανωμένα είναι ότι οι σκηνές είναι πλάϊ πλάϊ. Α κάποιος είναι φασαριόζος ή αλαφροΐσκιωτος θα υπάρξει πρόβλημα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.120
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγω προσωπικά ξενοδοχειο και μόνο ξενοδοχειο. Ούτε που μπορώ να διανοηθώ τον ευατό μου να κοιμάμαι σε sleeping bag, αλλά γούστα είναι αυτά.
Αν θέλω να βρεθώ δε κοντά στη φύση θα βρω άλλους τρόπους.
Ασε δε που από ότι μου χουν πει φίλοι που έχουν δοκιμάσει το camping στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, τα πράγματα εδώ δεν είναι τόσο οργανωμένα.
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Ούτε που μπορώ να διανοηθώ τον ευατό μου να κοιμάμαι σε sleeping bag, αλλά γούστα είναι αυτά.
Ακριβώς!!! Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχει τι μου αρέσει και τι όχι.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.120
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό τοπικ στο φόρουμ, αλλά αν εχεις προσωπική εμπειρία θα μπορούσες να ανοίξεις ένα θέμα με προτεινόμενα καμπινγκ στην Ελλάδα. Πιθανότατα θα ενδιέφερε αρκετά μέλη στο φορουμ.
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό τοπικ στο φόρουμ,
Στα γενικά περί ταξιδιών δεν υπάρχει, το έψαξα πριν ανοίξω αυτή τη συζήτηση.

αλλά αν εχεις προσωπική εμπειρία θα μπορούσες να ανοίξεις ένα θέμα με προτεινόμενα καμπινγκ στην Ελλάδα. Πιθανότατα θα ενδιέφερε αρκετά μέλη στο φορουμ.
Θα σε απογοητεύσω. Δεν είμαι ο κατάλληλος.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
και εγω για να ειμαι ειλικρινης, δεν τα παω καλα με το καμπινγκ!βεβαια, δεν εχω κανει ποτε μου, αλλα ομολογω πως η ιδεα δεν με πολυενθουσιαζει!προς θεου, δεν θελω ιδιαιτερες ανεσεις, ενα δωματιακι με δικο του μπανιο μου ειναι αρκετο!το καλοκαιρι που ταξιδευω εντος ελλαδος επιλεγω παντα ενοικιαζομενα δωματια!

βεβαια, περυσι που πηγα ελαφονησο και περνουσα ολη μου την μερα στο καμπινγκ(εμενα σε δωματιο) μπηκα σε πειρασμο..ισως καποια στιγμη να το παρω αποφαση και να το δοκιμασω!!γιατι οχι??
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
βεβαια, περυσι που πηγα ελαφονησο και περνουσα ολη μου την μερα στο καμπινγκ(εμενα σε δωματιο) μπηκα σε πειρασμο..ισως καποια στιγμη να το παρω αποφαση και να το δοκιμασω!!γιατι οχι??
[/QUOTE]

Αν εισαι οργανωτικο ατομο και σου αρεσει η ταλαιπωρια του στηνω-ξεστηνω, μοιραζομαι τουαλετες και ντουζ και δεν με πειραζει να τειρω τις ωρες κοινης ησυχιας αλλα και τις φωνες των διπλανων να το δοκιμασεις!Αλλιως μεινε στην ιδεα!:lol::lol::lol:
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Αυτά τα οποία αναφέρει η ioan_gkan (εκτός το στήσιμο-ξεστήσιμο σκηνής) αποφεύγονται στο ελεύθερο κάμπινγκ. Για τουαλέτα έχουμε τη φύση. Το μπάνιο βοελύεται. Γεμίζεις ένα ειδικό ασκό με βρυσάκι, τον αφήνεις για λίγο στον ήλιο (προσοχή, το καλοκαίρι το νερό θα είναι πάρα πάρα πάρα πολύ καυτό), τον κρεμάς στο δέντρο και έχεις έτοιμη εγκατάσταση.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αυτά τα οποία αναφέρει η ioan_gkan (εκτός το στήσιμο-ξεστήσιμο σκηνής) αποφεύγονται στο ελεύθερο κάμπινγκ. Για τουαλέτα έχουμε τη φύση. Το μπάνιο βοελύεται. Γεμίζεις ένα ειδικό ασκό με βρυσάκι, τον αφήνεις για λίγο στον ήλιο (προσοχή, το καλοκαίρι το νερό θα είναι πάρα πάρα πάρα πολύ καυτό), τον κρεμάς στο δέντρο και έχεις έτοιμη εγκατάσταση.
οχι..αυτο ειδικα(το ελευθερο καμπινγκ) δεν παιζει σε καμια περιπτωση για μενα..
εδω για το οργανωμενο και το σκεφτομαι και το ξανασκεφτομαι πριν το τολμησω..
ας ξεκινησω απο αυτο και βλεπουμε..
δεν ειμαι η kate του λοστ..:bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.615
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom